Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. veebruar 2023:

Kreminna ja Bahmuti juures raske olukord püsib, Donetski rindel jälle suht vaikne päev ning kreml nõuab positiivsemat tulevikuprognoosi venemaa majandusele…

Vaid Harkiv ja Kramatorsk said eile tabamusi ning põhiliselt olid töös S-300-d. Piiriäärsed Ukraina külad said oma tavapärase pommikoguse ja enamus lasti läks teele Harkivi oblastisse, kus mõni koht saab ööpäevas mitmeid kordi tabamusi.

Kupiansk-Kreminna: põhjarindel vene surve vähenes ja põhiliselt kummaltki poolt luurekad. Küll ei vähene vene pommisadu piki Oskili jõge. Novoselivka küla juures mingit soomust liikus, aga rindejoones need muutusi ei põhjustanud ja juba pikemat aega kumbki pool pole suutnud küla enda kontrolli alla võtta. Svatove-Kreminna vahel eile vene rünnakute surve kadus. Küll toimusid mitmes suunas Kreminnast vene rünnakud ja selgusetu on olukord linnast lõunas olevas metsas. Õnneks ei ründa vaid vene pool. Kaudtuld siin sektoris kummaltki poolt palju, aga suhe laskude arvuga u 1/5-le Ukraina kahjuks, sest tühja laskmist ei saa Ukraina endale lubada. Kipub arvama, et täna hakkab vene pool uuesti rohkem suruma.

Siversk: Bilohorivka küla jäeti eile rahule ja prooviti tugevamalt Verhnokamjanske küla juures piki maanteed Siverski poole, aga siingi see edu ei toonud. Kaudtuld põhiliselt vene poolelt.

Bahmut: Soledarist põhja suunas pole vene pool juba nädal edasi saanud, kuigi proovivad terve päev ja põhiliselt jalaväega igatsugu metsaribasid ja kraavi servasid pidi läheneda Ukraina possadele. Isikkoosseisu kaotused peaks jätkuvalt kõrged olema. Krasna Hora küla ainuke ühendustee on eilsest vene otsetule kontrolli all, sest suudeti liikuda külast põhjapool u 1 km edasi. Kipub arvama, et hiljemalt täna öösel peaks kaitse sealt külast lahkuma, kui Ukraina ei suuda esile tunginud ründeteravikku küljelt läbi murda, aga see ei tundu väga tõenäolisena, sest Ukraina eriti üle avatud põldude rünnata ei taha. Bahmuti linnas vene pool jätkab maja kaupa edenemist ning eile mõnes kohas ka eelmisel päeval saadud hooned maha pidi jätma. Klišiivka küla juures wagner hullult frontaalrünnakutega surub ja pole siingi juba mitu päeva maanteele lähemale saanud. Küll on mitmes rindelõigus märgata järjest kasvavat vene poole termovaatluse võimekust ning öösel ei saa mitmes rindelõiguski end ohutult tunda. Bahmuti ümberpiiramise oht tõusnud pole. Küll on vaja Bahmuti linna vallutamist putinil oma sõja aastapäeva kõnesse.

Donetsk: rünnakute surve eile kadus. Vodyane juures siiski pisu vene pool juba mitmes kord edenes uutele/vanadele possadele (kes teab mitmes kord kahe kuu jooksul) ja kipub arvama, et homme sealt juba jälle lahkutakse sest Ukraina kaudtuli siin ülimõjusalt töötab, rääkimata droonitööst. Vuhledari juures pole peale suurt ja ülivalusat u 30 soomuki/tanki kaotust uuesti rünnakut käima saadud. Kaudtuld siiski jagus palju mõlemapoolselt ja vähemalt suurtükimoona puudust veel vene poolel pole, pigem logistikaahela nõrkused, mistõttu vahel auke sisse tuleb.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Küll kostis eile seeria plahvatusi Mariupoli sadamast.

Hetkel Ukrainas püsiv miinus öösel kuni 10 kanti ja masinatel manööverdamist maastikul peaks saama teha (va märgalad raskemale tehnikale), sestap soomuse liikumise kasvu üle põldude on igal pool märgata. Ikka veel arvamisel, et vene pool teeb suuremaid rünnakuüritusi enne selleks piisavalt valmisolekut omamata, sest putini soov tuleb täita. Pisu on raskusi wagneril, sest vangide vool sinna on vähenenud, sest isegi Siberi kaugustesse on jõudnud info suurtest kaotustest. Lisaks vist hakkab kreml looma gazpromi tütarfirma juurde nn eraturvafirma armeed. soigu eilne kõne jäigi soigumiseks ja tuua mõned külade nimetused suurte võitudena tundusid ikka väga mannetutena.

kreml aga käskis mitmel organisatsioonil hakata tegema optimistlikumaid majandusprognoose, sest kuidagi ei taha numbrid kremlile meeldima hakkavat. Üks tugevamaid karmima prognoosi kaitsjaid on vene enda keskpank.

Täna peaks tulema uudis, et üle 100 Leopard 1 lubab Saksa julgeolekunõukogu lõpuks Ukrainale anda. Riikide nimistu aga kasvab, et tanke Ukrainale anda. Järjest kasvab erinevate riikide protest ROK-i suunal, sest paljud riigid siiski ei taha, et vene ja valgevene sportlased Pariisi Olümpiamängudel osaleks. Isegi Pariisi linn võttis sõna…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised