Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 07. veebruar 2023:

Põhjarindel jätkab vene pool suuremat survet kahel suunal, Bahmuti ümber rinne seisab vaatamata aktiivsele lahingutegevusele ja vene pool alustas paljudest suundadest rünnakuid Donetski rindel ning pisu venemaa korruptsiooni kasvu toetamisest ja eelarve august…

Suuremad ja rindejoonest kaugemal asuvad linnad eile pääsesid. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus tavapärases mahus ja miskit nii plahvatas kui põles teisel pool vene piiri.

Kupiansk-Kreminna: Dvorichna küla juures vene poole tugevad rünnakud jätkusid, kuid väiksele üleeilsele edenemisele lisa ei tulnud. Kaudtuld jagub siin põhiliselt vene poolelt ja see töötlus ikka piki Oskili jõge Kupianskini välja. Svatove-Kreminna rinde põhjalõigus väiksemad kummagi poole üritused, mis rindejoones muutusi ei toonud. Kreminna ümber vene pool jätkas tugeva soomuse toel rünnakuid kolmes suunas ja võimalik, et kuskil Kreminnast lõunas asuvates metsades pisu edeneti. Kaudtuld mõlemalt poolelt tavapäraselt. Eks pisu arusaamatu on, kuidas seni siin vene pool ei suuda tugevamat ründeteravikku töösse saada ja pigem igas suunas üritab.

Siversk: Ukraina kaitsjad postitasid pildi eilsest, et nad ikka Bilohorivka külas. Rindejoon küll nihutati külale kirde suunalt pisu lähemale, aga küla servani pole jõutud.

Bahmut: Soledarist põhja poole surumine jätkus, aga kipub arvama, et emotsionaalsed otsused prevaleerivad strateegiliste otsuste (Siverski suund) ees ja piisavat survet siin enam ei jagunud ning edeneda ei suudetud üheski suunas. Krasna Hora vallutamise võidujooks wagneri ja dessantüksuste vahel jätkub ning eile õige pisu dessantnikud küla servale kirde poolt lähemale said ja ikka tundub uskumatu, et seal Ukraina kaitse veel peab. Külast kahelt poolt möödumine jäi eile pidama, aga kipub arvama, et siia täna veel kõvasti ressurssi vene pool lahingusse saadab. Bahmuti linnas lahingud jätkusid, aga suuremaid rindejoone muutusi siingi polnud. Kõlakad ikka liiguvad, et mõne maja kaupa päevas vene pool edeneb. Klišiivka juures vaatamata kõvale surumisele Bahmuti ühendavale maanteele lähemale ei saadud ja kaugus sinna ikka 800 m. Siin töötleb Ukraina nii kaudtule kui droonidega ka öösel vene väge. Termovaatlusvõimekus annab ikka kuratliku eelise. wagneri tasalülitamine jätkub ja prigozini frustratsioon on tema väljaütlemistes tunda.

Donetsk: peaaegu kõigis suundades hakkas vene pool suruma alates Avdiivka ida küljel ja lõpetades Vuhledari rünnakutega. Tundub, et need eile veel edu ei toonud ja Vuheldari juurest tulnud kõlakad on väga … ei leiagi head omadussõna aga u 30 soomuki hävitamisest eile ühes väikses rindelõigus tänu täpsele Ukraina kaudtulele need käivad. vene merejalavägi jätkavat siin igapäevaste rünnakutega rutiinselt samast kohast ja samal ajal ning seekord siis suurendati soomust ja vähemalt ühte videot juba nägin, et neid masinaid seal ühes kohas juba päris mitmeid hävitatult seisis ning jooksvalt lisa tuli. Eks näis, kuidas siin vene poole rünnakud putini käsu täitmiseks jätkuvad.

***

Lõunarinne/Herson: vaid kaudtuleduell.

Sveits pisu hädas, sest nende tugeva neutraliteedi tõttu hakkavad lääne riigid tasapisi üles ütlema Sveitsi relvatööstuse ettevõtetega uute relvatarnete lepinguid. Isegi Ukrainale nad seni üldjuhul miskit varem müüdud toodangut saata ei luba…

kreml jätkas korruptsiooni kasvu toetamist venemaal soodustamaks enda võimu püsimist. Nüüd laiendati oluliselt ringi, kes ei pea enam oma tulusid avalikult näitama ja latt lasti juba väga alla. putin avas seadusandlike manipulatsioonide kaudu jätkuvalt ukse edasisele institutsionaliseeritud korruptsioonile venemaal. 6. veebruari dekreet lubab venemaa saadikutel ja kuberneridel oma sissetulekuid avalikult mitte avaldada. Seadus hakkab kehtima ka piirkondlike ja kohalike omavalitsuste saadikutele. putin kiitis varem 29. detsembril 2022 heaks määruse, et „[sõjalise erioperatsiooni] tingimused toovad kaasa oma eripära.” Vabastas kõik venemaa ametnikud, sealhulgas sõjaväelased ja korrakaitsjad avalike tuludeklaratsioonide esitamisest.

venemaa eelarve tulude langus ning kulude kasv jätkavad üksteisest kaugenemist üha kiiremas tempos ja paneb copy loost: Fiskaalkatastroof läheneb venemaa valitsusele, mis kaotab kiiresti nafta- ja gaasiekspordist saadavaid tulusid ning suurendab järsult kulutusi armeele ja õiguskaitseorganitele. venemaa föderaaleelarve puudujääk ulatus jaanuari tulemuste järgi 1,76 triljoni rublani, teatas rahandusministeerium esmaspäeval. 1,356 triljoni rubla suuruse sissetulekuga kuus kulutasid võimud 3,117 triljonit ja ilma maksutuludeta osutus üle poole riigikassa kuludest. Traditsiooniliselt jõukas jaanuaris on see eelarve jaoks halvim tulemus alates vähemalt 1998. aastast, mis lõppes venemaa maksejõuetusega, märgib Bloomberg. Rahandusministeeriumi hinnangul olid kõik peamised tuluallikad miinuses. Nafta- ja gaasitulud langesid aastaga 46%, 425,5 miljardi rublani, mis on madalaim tase alates 2020. aasta augustist. Kuigi naftafirmadel õnnestus jaanuaris järsult kasvatada eksporti ning tankerid viisid Baltikumi sadamatest välja nelja aasta rekordmahu, purustasid venemaa barrelite allahindlused rekordid: Uurali keskmine hind langes 49,5 dollarile ja jäi eelarvest 20,5 dollarit alla. Käibemaksu tulud, mis on veel üks oluline maks, mis sisaldub kõigi kaupade ja teenuste maksumuses ning annab iga viienda valitsuse tulude rubla, langes 44%, 379 miljardile. vähem kui eelmisel aastal ja ulatus 931 miljardi rublani. Valitsuse kulutused kasvasid samal ajal 58%, 3,117 triljoni rublani. Selle tulemusena oli ühe kuu eelarve „auk” 60% aasta plaanist.

Rahandusministeerium arvas eelarvesse 2,9 triljoni rubla suuruse puudujäägi ja tegi selle tasa arvestusega, et Gazprom jätkab gaasi pumpamist Euroopasse, nafta maksab 70 dollarit. Kuid praeguste Uurali hindade juures kaotab riigikassa vähemalt 2,5 triljonit rubla, hindab BCSi ökonomist Natalja Lavrova. Ja puudujääk võib olla üle 5 triljoni. Eelarve täitmine jaanuaris „tugevdab muret eelarvestabiilsuse ja selle tulude poole pärast,” ütles Alfa-Banki peaökonomist Natalia Orlova. Veelgi enam, veebruaris võib olukord veelgi hullemaks minna: jõustus Euroopa embargo venemaa naftatoodetele ja nende hinnalagi. Ja erinevalt toornaftast on palju keerulisem Aasiasse „kinnitamata” diisli- ja bensiinikoguseid „kinnitada”, hoiatab Orlova: Hiina ja India on huvitatud oma rafineerimistehaste arendamisest, et asendada venemaa kütust maailmaturgudel.

Puudujäägi sulgemiseks müüs rahandusministeerium esimest korda ajaloos 3,6 tonni kulda Riiklikust Rikastefondist ning „ trükkis” välja ka viimased saadaolevad välisvaluutareservid, millele lääne sanktsioonid ei allu – see on 310 miljardit, Hiina jüaan NWF-ist. Jaanuaris müüsid rahandusministeerium ja keskpank börsil 54,5 miljardi rubla väärtuses jüaani ning veebruaris kolmekordistavad nad selle summa 160,2 miljardi rublani.

Praeguste Uurali hindade juures jätkub jüaanireserve eelarve toetamiseks kolmeks aastaks, hindab Bloomberg Economicsi ökonomist Aleksandr Isakov. Samas lisab ta, et vaevalt rahandusministeerium olukorra nullreservi viib: jüaani müüki vähendatakse kohe, kui nende reservid napiks jäävad.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised