Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 06. veebruar 2023:

põhjarindel mitmes lõigus rasked lahingud jätkusid, Bahmuti ümber vene pool tasapisi edeneb ja pisu kahtlaselt rahulik Donetski lähistel.

Eile sai S-300 raketiga pihta Harkivi ülikooli peamaja. Täna öösel mitmetes idapoolsetes linnades jälle õhuhäired töötasid. Piiriäärsete Ukraina külade suunas ei pommitamist pisu vähem, aga vene poole kurtmist rohkem, et nemadki pihta said. Eks pisu arusaamatu ole Saksa mõne juhi ütlus, et nende relvi venemaa suunal kasutada ei tohi. Küll olla vene ja Iraan koostöös rajamas tehast venemaale tuhandete droonide ehitamiseks kasutamaks neid Ukraina sõjas.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus Dvorichna lähistel jätkas vene pool tugevaid rünnakuid ja pisu edenes. Kipub arvama, et pigem üritab vene pool siin üle Oskili jõe olevat Ukraina sillapead likvideerida, kindlustamaks enda peatselt algava suurema rünnaku põhjakülge. Siit ise ründamiseks peaks üle jõe saama, aga egas Ukraina sildasid siin hävitamata jäta ja külma piisavalt pole, et jalavägi üle jõe lihtsalt saaks. Seni on pigem Ukrainlased head jõeületajad. Svatove suunalt Kupianski poole olid pigem luurekad. Suurem surve jätkus Kreminna ümbruses, aga tundub, et vene pool kuskil edeneda ei suutnud, kuigi tõsiselt prooviti. Ukraina omad vastu torgivad ja olla metsaaladel rinde edasi/tagasi kõikumist. Hetkel ei oska arvata, miks eile vene pool siiski suurema massiga edeneda ei suutnud ning jätkata üleeilset edenemist. Kaudtuld vene poolelt kogu rindejoonele palju ja Ukraina ikka Svatove ja Kreminna suunal töötleb. Üks vene polkovnik siin surma sai (eriti tihedalt nii kõrges auastmes soldateid enam surma ei saa).

Siversk: vene pool jätkuvalt väidab, et vallutas Bilohorivka küla ja Ukraina väidab, et kaitseb seda. Kipub pigem Ukrainat uskuma. Küll tõuseb tasapisi kogu siinsel rindelõigul vene poole surve ja kaudtuletöötluse tihedus.

Bahmut: Soledari ümbruses jätkab vene pool kõigis suundades rünnakuid. Linnast põhjas Rozdolivka küla juures suutis ühe põlluvahe vene pool edeneda (u 500 m) ja uue puuderiba taha end paika saada. Eks siin kohe ees kõrgustikud ootavad ja ilma suuremate kaotusteta edeneda lihtne pole. Maapind piisavalt külmunud ja takistusi rasketehnikale selle ületamiseks pole. Väike lumekiht ei takista ka jalaväelast. Küll on droonidelt igasuguse liikumise tuvastamine lihtsam, sest jäljed näha. Olla vene poole kurtmist, et öösel ei saa isegi millegiga kütta, sest kohe droonidelt tuvastatav ja miskit kaela pudeneb. Külma viskab öösiti 10 kanti. Krasna Hora juures karmid lahingud jätkuvad ja vene poolel õnnestus Blahodatne ja Krasna Hora küla vahel mööda põldusid u 1 km edeneda ning kasvab Krasna Hora äralõikamise oht. Bahmutis käivad lahingud kolmel suunal (kirre, ida, lõuna) ja vene pool jätkab maja kaupa edenemist. Eile küll Klišiivka juures vene poolel edeneda ei õnnestunud ja võimalik, et nii Kurjumivka kui Klišiivka edukas pommitamine pisu kahjusid ja segadust vene poolele põhjustas. Jätkuvalt loodab, et vene üksuste kiire kulumine jätab oma jälje. Ahjaa, venemaal tõsine naisvangide sõtta värbamise kampaania juba mingi aeg käib, aga numberid veel ei tea.

Donetsk: pigem rahulik, liigagi rahulik. Vodyane juures juhtuski, et paar päeva tagasi saadud mõnesaja meetrine edu vene pool uuesti ära andis. Pole seal head varjet/kaitset pakkuvaid kohti. Marinkas pigem possalahing ning Vuhledari juures hetkel kaudtuleduell. Kuna siingi peaks vene poolel väge jaguma, siis selline rünnakute langus koos vähenenud kaudtuletöötlusega mitmes lõigus tekitab kahtlust pisu tugevama rünnaku alguse võimaluse tekkimisest. Eks see suuremate üksuste koondamine pole lihtne ja segadust ründeformatsiooni paigutumisega tekib jooksvalt palju. Ukrainat üllatada kindlasti ei suudeta. Donetski ümbrus on jätkuvalt väga tiheda Ukraina kaudtuletöötluse all.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Ukraina tõstis oluliselt enda laskude arvu ja Hersoni kandis kippus päris võrdne vene poolega olema.

Kipub arvama, et algav nädal toob vähemalt kolmel suunal tugevat vene poole rünnakute kasvu. Pigem on karta, et mitmes kohas suudab ka vene pool tuntavalt edeneda. Kus aga Ukraina oma suuremat lööki kavandab on parajaks peavaluks vene poolele, kes juba kuid igal rindelõigul suure vasturünnaku tonti näeb.

Kiievi võtmeisikute vangerdustel ei peatuks, sest kõik liigutamised pole veel paigas. Eks selge ole, et korruptsiooni ja igatsugu seoste haarmed ulatuvad tihedalt nii üles/alla kui samale tasandile. Kipub arvama, et need vangerdused pigem on vajalikud ning omavad positiivset mõju.

Eile oli kremlis kuidagi vaikne, vist putin lihvib erioperatsiooni aastapäeva kõnet ja ootab „häid uudiseid” rindelt. Hiina suundumused seni pisu selgusetud. Kipub arvama, et USA ja Hiina suhete halvenemine jätkub ja selle mõju maailmamajandusele võib olla suurem kui Ukraina sõda, sestap raskemateks aegadeks tasub alati valmis olla. Alati on hea küsida: mida Sina teed, kui sõda üle meie piiri tuleb? Kui veel ei tea, siis Kaitseliit on üks kohtadest, kust tasub vastust otsida…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised