Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 05. veebruar 2023:

Kreminna suunalt vene rünnakud jätkusid, Bahmuti juures väga keeruline ja Vuhledari juures vene poolel vaatamata surumisele kohe üldse ei edene, esimene vene oligarhi vara üle andmine Ukrainale USA-s…

Õhuhäired öösel ja täna varahommikul Ukraina idaosas töötasid. Tabamustest info veel puudub. Piiriäärsed Ukraina külad oma pommisaju said tavapäraselt. Üleeilne „hooletu suitsetamine” belgorodi oblasti sillatehases võib raskendada/pikendada Krimmi silla taastamist, sest siin toodeti sellele sillale metallkonstruktsioone.

Kupiansk-Kreminna: Dvorichna juures olla vene pool alustanud suuremaid rünnakuid (vähemalt enda väitel) ja olla vallutanud ühe küla idaserva, hm, see rindejoon jookseb sealt juba mitu kuud. Küll jätkab vene pool tugevaid rünnakuid Svatove-Kreminna vahel ja Kreminna suunalt toetades tiheda kaudtulega rünnakuid ning töödeldes kaugemale jäävaid külasid. Eile siiski rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. Küll kipub arvama, et soomustehnika kaotuste arv peaks vene poolel kasvama hakkama ja suuremat surve lisandumist kipub tulema.

Siversk: Bilohorivka, Verhnokamjanske ja Spirne suunal küll rünnati, aga surve langus oli eile tuntav. Kaudtuld keskmiselt.

Bahmut: keeruline olukord jätkub. Soledari ümber igas suunas edeneda üritatakse ning mõnes see pisu isegi õnnestub. Kuna siin palju erinevaid üksusi, siis tundub, et on juhuslik igas suunas surumine ja kui edu saavutatakse, siis seda mujal ära kasutada ei õnnestu. Krasna Hora juures on kõige keerulisem, sest lahingud on jõudnud kolmel suunal küla servale ja ainuke ühendav tee on võib olla juba tänasest/homsest vene poole otsetule all, kui mitte äralõikamise ohus, sest vene pool suutis külast põhja ja lõuna pool eile u 500 m lääne poole jõuda. Bahmuti linnas käib võitlus iga maja pärast. Kõlakad, et vene pool on asunud siin pisu tugevamate üksustega tihedamalt ründama. Ometigi tundub, et eile rindejoon kõikus mõnes kohas edasi/tagasi. Bahmuti lõunaküljel Opytnest läänes kasvatas vene pool linnaservale jõudnud rindejoont ja hakkab jõudma linna edelaserva. Kindlasti siit edenemise väiksemgi jätkumine seal linna kaitsjad keerulisse seisu paneb, sest vabaks jääb vaid järjest ahenev lääneserv. Klišiivka juures jõudis vene pool ühes kohas teest 800 m kaugusele ja nüüd peaks teel olev liiklus olema vene kontrolli all, sest otsetulega saab mõjutada juba paari kilomeetri pikkuselt. Surve langust ning pommitamise vähenemist vene poolel loota pole, sest järjest siia suunale üksusi lisandub. Küll peaks jätkuma nende kiire kulumine.

Donetsk: Vodyane suunal pisu suruti ning tundub, et mõnisada meetrit edeneti. Seal aga on eesliini possade hoidmine vene poolel kulukas, sest Ukraina suudab siin lõigus nii jalaväge kui soomustehnikat päris tõhusalt hävitada ning juba mitu kuud peab päevas saadud possad vene pool päeva paari pärast seetõttu maha jätma. Marinkas possalahingud. Vuhledari vene pool üksusi kokku kuhjab ja rünnakud jätkusid aga edenemist tuvastada ei suutnud. Enamus rünnakuid siingi kaudtulega tagasi lüüakse.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja vene pool jälle Hersonit süütemoonaga pommitas.

gerassimov üritab muuta kõigi väga erinevate üksuste (loetelu on pikk) juhtimistruktuure, koosseise ja varustamisliine ühtseks vähendamaks suurt segadust. Mõte on hea, aga vist ajahetke raskus selle teostamisele hästi ei mõju. Vangist dessantnikuni panna kõik „ühtset jalga” käima oleks isegi rahuajal keeruline.

Njah, Portugalis selgus, et soov Leopard 1 tanke Ukrainale polegi võimalik, sest ükski neist pole töökorras ja moonagi polevat. Küll aga kasvab lubatud tankide arv Ukrainale päris jõudsalt. Meediamullina on enamasti vaid tankidest rääkimine tore, aga sõjas toob edu ikka väljaõppinud ja erinevaid relvaliike koostöös kasutav vägi, kes on piisavalt kokku harjutanud, sestap suurema meediakärata sel suunal tegevused jätkuvad.

Esimene pääsuke siis USA-s ja copy uudisest: Vene ärimehelt Konstantin Malafejevilt konfiskeeritud 5,4 miljonit dollarit antakse üle Ukrainale. Sellest teatas USA peaprokurör Merrick Garland, kirjutab CNN. „Täna teatan, et andsin loa konfiskeeritud venemaa varade esimeseks üleandmiseks Ukrainasse,” ütles Garland. Ta lisas, et jutt käib Konstantin Malofejevi konfiskeeritud varadest. Tema 5,4 miljonit dollarit arestiti pärast süüdistuse esitamist sanktsioonide rikkumises. Konfiskeeritud varad antakse prokuröri loal välisministeeriumile Ukraina rahva toetuseks. „vene sõjakurjategijad ei leia USA-s varjupaika,” ütles ta. USA, Kanada ja Euroopa Liit kehtestasid Tsargradi telekanali omaniku Malafejevi vastu sanktsioonid juba 2014. aastal pärast Krimmi annekteerimist ja sõja puhkemist Ida-Ukrainas. Teda kahtlustati separatistide rahastamises. Ärimees ise eitab seda ning 2018. aastal ütles ta, et sanktsioonid teda eriti ei puudutanud.

Sellegipoolest süüdistas peaprokurör Garland eelmise aasta aprillis Malofejevit katses sanktsioonidest mööda hiilida. Ärimees lõi skeemi, mis võimaldaks tema väljaannetel Euroopas töötada. USA võimud pidasid kinni „miljoneid dollareid”, mille nimetu Ameerika instituut Malofejevile saatis. Tema kontolt raha konfiskeeriti juunis, kirjutas CNN. Malofejev ise ütles, et me räägime 2014. aastal külmutatud rahast.

Eelmise aasta lõpus võtsid senaatorid ühehäälselt vastu 2023. aasta eelarve muudatused, mis võimaldavad konfiskeerida venemaa ärimeeste külmutatud varad. USA rahandusministeerium suunab need vahendid ümber välisministeeriumile, kes annab need Kiievile.„”See oli pikk ja raske töö, mis peaaegu ebaõnnestus. <…> Praegu oleme aktsepteerinud seda, mida terve mõistus ja õiglus nõuavad: putini abid peavad maksma riigi taastamise eest, mida ta üritab hävitada,” ütles esindajatekoja liige Tom Malinovski.

Möödunud aasta juunis teatas USA rahandusministeerium, et külmutas venemaalt pärit oligarhide varad 30 miljardi dollari ulatuses. USA võimud kavatsevad osa neist üle kanda Ukrainale, ütles USA justiitsministeeriumi vastava töörühma juht Andrew Adams.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised