Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. veebruar 2023:

Kreminna lõigus algas oluliselt intensiivsem vene rünnakute laine, Bahmuti kaitse peab ja Donetski suunal mõned passiivsemad rünnakud, putini erisoovid, gazprom hakkas varjama oma majandusandmeid, türgi jätkab slikerdamist seoses sanktsioonidest mööda hiilimisega ja Olümpiamängud…

Eile suuremad rindejoonest kaugemal asuvad Ukraina linnad pommisadu ei saanud. Küll liikus kõlakas, et Musta mere laevastik on end uuesti valmis seadmas uueks raketilaineks Ukraina suunal. Piiriäärsete Ukraina külade tihe pommitamine jätkus ning mõni koht Harkivi oblastis saab sadu juba ööpäevaselt. vene poole kurtmist päris mitmest kohast ja üks olla Belgorodi lähistel plahvatanud naftabaas, teine mingi sillaehitustehas ja muud pudipadi. Ukraina kommentaar ikka, et ju jälle hooletu suitsetamine.

Kupiansk-Kreminna: põhjarinne ja Svatove ümbrus oli vaid kaudtuleduell ja luurekad ning rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll hakkas väga tihedalt ja tugevate soomusrusikatega vene pool suruma Svatove-Kreminna vahel ning Kreminna ümbruses. Stelmahhivka ja Nevske küla suunal läbisid tankidega toetatud soomukite kolonnid halli ala ja üritasid jõuda Zerebetsi jõeni. Tundub, et päris raskustega need suunad tagasi löödi ning vist algpossadele vene pool taandus. Nii hästi kahjuks ei läinud Kreminna ümbruses, kus linnast välja kõigis suundades sarnaselt soomusega suruti juba eelnevalt kaudtulega töödeldud suundadel. Paaris kohas u 1-2 km edeneti ning Dibrova juures laiendati hõivatud ala ning asuti Ukraina omasid Kreminnast lõunas/loodes asuvatest metsadest välja suruma. Väidetavalt tõmbus Ukraina kaitse teisele kaitseliinile. Kuna vene väge siin jagub, siis surve kahanemist tulemas pole. Tuntavalt kasvas vene poolelt kaudtulelöökide arv. Jätkab arvamist, et vene üksuste kogus ja spetsiifika toetab võimalust lisaks maastikule alustada siit suuremat pealetungi.

Siversk: vene pool kiitles, et Ukrainlased taandusid Bilohorivka külast, aga selle tõenduseks ühtki pilti ega videot pole ning seda ei kinnita ka Ukraina pool. Küll rünnakud nii Bilohorivka kui Spirne küla poole jätkusid. Kaudtuld tavaliselt.

Bahmut: Soledari ümbruses kõigis suundades vene poole rünnakud jätkusid, aga suuremaid rindejoone muutusi ei tuvastanud. Jätkuva üllatusena Krasna Hora küla kaitse peab. Hetkel tundub, et vene pool ei ole veel ära otsustanud, kuhu poole peaks rohkem suruma, kipub arvama, et hea sõjaline juht peaks suruma edasi põhja, mitte keskenduma Bahmuti peale, aga kreml vist nõuab pigem Bahmuti linna. Bahmutis idaserval lahingud jätkusid ja tundub, et päevas mõne maja vene pool siiski vallutada suudab. Klišiivka juures küll ühes lõigus mõnisada meetrit wagner edasi sai, aga kaugus teest ikka  2km. Küll on selles kohas esimesed võimalused otsetulega ilma suuremate takistusteta mõjutada Bahmuti suunas kulgevat suurt maanteed. Ukraina jätkab siin tugevat Kurdjumivka küla ümbruse töötlus ja mitmes kohas olla tegutsemas Ukraina SOF.

Donetsk: suhteliselt vaikne rindepäev. Mõned lahjemad katsed nii Vodyane kui Marinka juures. Nevelske küla poole prooviti tankidega aga tankistid olla olnud nii purjus, et sellest miskit välja ei tulnud. Vuhledari juures ka pigem väiksemad üritused. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld vene poolelt juba paar päeva mõnele rindelõigule pole tulnud ja hetkel peab seda kaudtuleüksuste väljavahetamise põhjuseks. Mujale siiski jagus terveks päevaks pommisadu.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja luurekad. Küll olla kasvanud Ukraina SOF ja luureüksuste operatsioonid üle Dnepri ja miskit toimetamist olla Kinpurni kandis.

putin olla esitanud uuesti oma tahte, et Kiiev peab vallutatud saama ja käskis teha uued plaanid. Mingit frustratsiooni selle pärast vene kaitseministeeriumist olla tunda. Senise ressursiga see võimalik pole. Lisaks kurdavad sealsed ametnikud, et tänu lääne luure võimekusele ei jää ükski suurem väe liigutamine märkamata ja üllatusi teha pole suure löögirusika koondamisel võimalik. Juba täna ei suudeta uusi mobiliseerituid integreerida üksuste koostöösse, rääkimata nende tarneahelasse lülitamise raskustesse. Isegi kadõrovlased juba kurdavad, et moongi (automaadi ja kuulipilduja) ei jõua kohale ja peavad selle tõttu possadelt taanduma. Granaatidest ja tankitõrje relvadest olla üldse totaalne puudus. Kindlasti annaks suuremat efekti ajateenistuse lõpetanute mobbi alla panemine ja rindele saatmine.

vene gazprom hakkas alates jaanuarist varjama enda tootmise ja müügi mahtusid, mida varasemalt avalikustati iga kahe nädala tagant. Tänaseks pole Hiina suutnud Euroopa suunal kukkunud mahtu vastu võtta (vaid 1/7 sellest suutsid). Lülitades gaasi välja peaaegu kõigis Euroopa riikides, likvideeris venemaa ühe aastaga gazpromi suurima müügituru, mille ehitamine võttis aega üle 50 aasta.

Pisu Türgi kahepalgelisusest ja copy uudisest: USA jätkab surve suurendamist Türgile, kellest on pärast Ukraina sõja algust saanud võib-olla suurim venemaa-vastastest sanktsioonidest möödahiilimise sõlmpunkt. Bloombergi teatel nõudsid USA ametiisikud olukorraga kursis olevatele allikatele viidates Türgi võimudelt USA piirangute alla kuuluvate kaupade tarnimise peatamist vene föderatsiooni, sealhulgas seoses sõjatööstuskompleksiga. Türgi ametnikele esitas karmi hoiatuse Ameerika delegatsioon, mida juhib terrorismivastase võitluse ja finantsluure aserahandusminister Brian Nelson. Ta sõitis neljapäeval ja reedel Türki ning väljendas muret kasvava kaubavahetuse pärast venemaaga, ütlesid allikad Bloombergile. USA andmetel saatsid kümned Türgi ettevõtted märtsis-oktoobris venemaale 800 miljoni dollari väärtuses potentsiaalselt sanktsioneeritud kaupu, sealhulgas 300 miljoni dollari väärtuses seadmeid ja 80 miljoni dollari väärtuses elektroonikat. Nelson juhtis Türgile tähelepanu ka sellele, et sanktsioonidega vene laevad külastavad selle sadamaid. Lähinädalatel valmistavad USA ja Euroopa ametnikud ette uusi visiite Türki, väidavad Bloombergi allikad.

Sanktsioonidega mitteliitudes ja venemaaga lennuühendusi säilitades tõusis Türgi venemaa suurimate kaubatarnijate edetabelis teisele kohale, tõrjudes välja Saksamaa: igakuine eksport ulatus peaaegu miljardi dollarini, kuigi enne sõda see ei ületanud 500 miljonit, selgub Rahvusvahelise Rahanduse Instituudi (IIF) hinnangutest. Kuid USA surve on tundlik Türgi majandusele, mis on koormatud 277 miljardi dollari suuruse välisvõlaga ning elab hüperinflatsiooni ja liiri kroonilise devalveerimise tingimustes. Novembris nõudis USA, et Türgi lõpetaks Mir-kaartide teenindamise, viidates sellele, et Venemaa maksesüsteemi kasutatakse sanktsioonidest kõrvalehoidmiseks. Ja Türgi taganes: kõik viis venemaa kaarte vastu võtnud panka peatasid nendega maksed. Jaanuaris nõudis USA Türgilt taeva sulgemist Ameerikas toodetud lennukitega lendavate venemaa lennufirmade ees. Mõni nädal hiljem hoiatas riigi suurim lennujaama operaator Navas venemaa lennuettevõtjaid, et lõpetab tankimis- ja hooldusteenuste osutamise.

Poola teatas eile, et u 40 riiki võib Pariisi Olümpiamänge boikoteerida, kui venemaa ja valgevene sportlastel lubatakse seal osaleda. Hetkel nende riikide nimesid veel täpselt teada ole, aga kõlakas käib, et lisaks Balti riikidele käib töö nii Skandinaavias, endistes idabloki riikides jne. Mõni ROK-i juhi Bachi sõnavõtt on endaski pisu hämmingut tekitanud. Küll jõudis juba vene suusakoondise suht jõuliste ja otse ütlemistega jelena välbe säutsuda, et ilma venemaa liputa ja hümnita nad ei osale, njah, talialade omadel hea ülbata suviste olüpiamängude teemal.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised