Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 31. jaanuar 2023:

Svatove-Kreminna joonel üritab vene pool üha tugevamalt, Bahmutis mitmes kohas vene pool edenes ning mujal rindejoon püsib. Mobilisatsiooni teema ei vaibu ning relvatarned Põhja-Koreast ja yandeks asus piirama võimalust halvustada putinit…

Mõned rindest kuni 50 km kaugel asuvad linnad eile tabamusi said. Harkivis olid mitmed plahvatused ja vene pool ulatus GRAD-idega kuni poole Odessa maani. Täna öösel kahe paiku ja päeval kostsid idapoolsemates Ukaina linnades õhuhäired. Piiriäärsed Ukraina külad said eilegi tabamusi ning suurem rõhk läks Harkivi oblastisse. vene pool jätkas väitmist, et Ukraina mitmeid vene külasid pommitas (arvatavalt nii oligi, aga sihtmärgid valed). Kurski oblastisse hakatakse täiendavaid vene üksusi tooma ning käivad ettevalmistused nende vastuvõtmiseks. Väidetavalt olla oht, et Ukraina võib venemaale sisse tungida.

Svatove-Kreminna: Dvorichna juures on uuesti pisu aktiivsus kummaltki poolelt tõusmas (luurekate tõus). vene poole väidetel asus Ukraina mineerima seal sildasid Oskili jõe. Võimalik, et siit suunast ootab Ukraina suuremat surve kasvu. Kaudtuld jagus vene poolelt siia palju piki jõge kuni Kupianskini. Svatove-Kupiansk maantee ümbruses vaid kaudtuleduell (väiksemad luurekad ikka toimusid). Kreminna suunalt jätkab vene pool soomukite ja tankide toel ründamist nii lõuna, lääne kui loode poole. Eilsete lahingute järel tundub, et Kreminnast lõunas olevas metsaalas rindejoon pidevalt kõigub edasi-tagasi. Kaudtuld mõlemalt poolt palju. vene pool suudab siin rünnakut oma kaudtulega toetada ja teha ka rünnakueelset töötlust. Ukraina keskendub Kreminnale ja selle ümbrusele. Videotelt paistab maa päris tahedana ehk siis öised külmad on piisavalt kuivatanud ja külmutanud pinnast ning ei tohiks enam takistada põldude kasutamist (va märgalad).

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud jätkusid ja proovitaks nii siit kui sealt. Seni see pole edu toonud. Kaudtuld tavapäraselt.

Bahmut: Bahmuti ümberpiiramiseks surumine jätkus. Soledarist põhjas jätkab wagner sillapea laiendamist üle Bahmutke jõe ja vallutas eile Sacco ja Vanzetti küla (see on üks küla). Sillapea laius üle jõe on 7 km ja paistab, et siin vaid wagneri jalavägi toimetab. Miks siin nii kiirelt edeneti ja jõgi ületada suudeti, ei teagi. Kas oli Ukraina poolel vähe koordineerimist ja kaitsesse jäi auke või asub uus tugevam kaitseliin hoopis järgmisel veeliinil, kuhu põhjasuunas nüüd wagner jõudiski. Kipub arvama, et wagneril suuremaks surveks Siverski poole ei tohiks ressurssi jaguda. Küll peaksid nad jätkama surumist piki jõe põhjakallast Krasna Hora küla poole, mis võib juba täna hakata kaotama oma ainukest tarneahelat. Võib arvata, et käib ka konkurents, kes küla vallutab, kas vene õhudessant või wagner.

Kaudtuld mõlemapoolselt palju ning hetkel vene poolel suurtükitulelöökide mahu langust ei näe. Bahmuti linnas kahes kohas vene pool suutis veel edeneda. Kirdenurgas u kaks tänavavahet ja lihakombinaadi juures u 500 m. Seal see rindejoon kõigub juba pikemat aega edasi-tagasi. Küll lisandub siia järjest enam vene väge ning wagnerit jääb vähemaks. Klišiivka juures suutis wagner veel u 500 m edeneda ja on suurest Bahmuti ühendavast maanteest nüüd 2 km kaugusel ja ühest kohast peaks olema otse silmside teega ja juba on võimalik otse lasta teel liikuvat, kuigi u 100 m metsariba (vist lehtpuu) pisugi kaitseb/varjab. Kuna wagner jätkab frontaalrünnakutega, siis massiga ikka suruvad edasi. Kaudtuletöötlus ei lõpe öösel ja õnneks jagub seda ka Ukraina poolelt. Droonide kasutamine sihtmärkide leidmiseks ning vastase rünnakute eelnevaks tuvastamiseks on aktiivselt töös mõlemalt poolelt. Altševski linn sai eile HIMARS-i tabamusi (poolel maal Luganskini).

Donetsk: Vodyane juures jätkab vene pool soomuse toel rünnakuid ja juba kiitleb, sai tublisti edasi, aga seda edu kuidagi tuvastada ei suuda. Nevelske küla juures teatas ka vene pool, et edenes, aga siingi pole see tuvastatav. Eks siin pole ka kohta, kuhu enne küla lagedal põllul kand maha saada. Marinkas lahingud jätkusid, aga edutult vene poolele. Tundub, et kui mõni soomuseline elukas asula keskossa jõuab, siis see ära lastakse. Ukraina otsib nii siin kui mujal rindelõikudes ka jaosuurusi üksusi, et neid siis kasvõi ühe mürsu või pillatud granaadiga droonilt mõjutada. Kasvanud on just Ukraina poolel öise vaatluse võimekus nii maa peal kui õhus ja vene poole kasvav kurtmine, et neil ka selliseid vahendeid rohkem vaja.

Vuhledar, tundub, et vene poolel on käsk kõigist rindelõikudest positiivseid uudiseid toota ja siingi teatatakse, et ollakse juba linnas sees ja kohati juba möödutakse linnast ida poolt. Tuvastada aga seda ei suutnud ning seda ei kinnita ka enamus blogijaid, rääkimata Ukraina ametlikest teadetest. Lahingud aga jätkusid ja vene pool soomukite ja tankide toel kolmes suunas üritab linna poole liikuda ja seni peab vaid kaotustega leppima. Siingi teeb enamuse tööd ära Ukraina kaudtuli ning oma osa annavad miinid, sestap see edenemine siin seisab, sest päris lainetena frontaalrünnakusse merejalavägi ei lähe. Kipub arvama, et sellest kahest brigaadist sellises tempos jagub veel mitmeks nädalaks rünnakuid. Õnneks on Vuhledar suht betooni ja rauarikas linn ning soodustab kaitset keset põlde. Kaudtuld vene poolelt palju kogu rindele ja mõnes kohas ulatuti ka u 20 km kaugusele. Ukraina töötleb ikka Donetski ümbrust ja kohati ka kaugemale ulatub. Mariupoli kandis olevat jõude u 5000-6000 vene soldatit ja eks näis kuhu poole minnakse. Igatsugu rasket soomust liigub linna tänavatel palju.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja väiksed u jagude suurused luurekad ilma muutusi rindejoones toomata. Hersoni kanti eile päris hullult pommitati, vist ka enamus ümberkaudsetele määratud moon sinna läks. vene propagandakanal NTV saatis reporteri (naise) ja meeskonna tegema lugu okupeeritud Melitopolist. Juhtus aga nii, et vene soldatid vägistasid reporteri grupiviisiliselt ja peksid võttegrupi läbi. Annab vast pisu aimu olukorrast sealkandis. Kohalike väljatõstmine kodudest jätkub ja ikka soldateid sinna asemele pannakse.

Mobilisatsiooni teema ei vaibu ei siin ega seal pool piiri. Kiputakse arvama, et kuna putin pole ukaasi esimese mobilisatsiooni lõpetamiseks andnud, siis uut polevat vaja andagi. Varasemalt sai arvatud, et vene pool peaks kasutama ajateenistuse lõpetavaid mehi ja nüüd on sarnane teema uuesti liikumas. Lisaks tuli kõlakas kremlist, et putin lõpuks plaanivat teha läkitust venemaa föderatsiooniassambleele, mis võib toimuda 20. veebruaril. Kui kevadel/suvel suuremat rünnakut plaanida, siis täiendav paarsada tuhat soldatit oleks minimaalselt vajalik. Ukraina vallutamise plaanid kremlil jätkuvalt peaeesmärgiks.

Copy uudisest: relvade müümine venemaale on Põhja-Korea jaoks eluliselt tähtis, kuna see tagab isoleeritud riigina stabiilse sissetuleku, mis omakorda turgutab tema stagneerunud majandust, kirjutab Bloomberg. Lõuna-Korea keskpanga andmetel 2021. aastal KRDV sisemajanduse koguprodukt ei kasvanud ja riigi väljavaated olid ebakindlad. Samal ajal on Pyongyangil suur hulk relvi, mida Ukraina sõjas aktiivselt kasutatakse. See kehtib eriti 20. sajandi suurtükiväe ja selle jaoks mõeldud mürskude kohta. Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi andmetel on KRDV arsenalis enam kui 21 600 sellist relva. „Põhja-Korea on kasutanud võimalust vabaneda vananenud laskemoona varudest märkimisväärse lisatasu eest,” ütles relvaekspert ja Põhja-Korea relvajõudude asjatundja Jost Olimans.

Novembris väitis USA riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby, et Põhja-Korea on Venemaale tarninud „märkimisväärselt” suurtükimürske. Vaatamata sellele, et Pyongyang ja moskva eitasid kõike, sai Ameerika luure teada, et laskemoon saadeti Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikidesse tarnimise varjus venemaale.

moskvale pakuvad suurimat huvi 122 mm ja 152 mm suurtükimürsud ning 122 mm raketid. Mõni aasta tagasi ulatus viimase maksumus 6000 dollarini tükk. Suur tehing oleks võinud venemaale maksma minna 320 miljonit dollarit (22,5 miljardit rubla), lisades Põhja-Korea SKT-le 1 protsendi, ütles Olimans. Võrdluseks, juudi autonoomse piirkonna aastaeelarve on 25 miljardit rubla ja Kalmõkkia – 27 miljardit rubla. „Põhja-Koreal on venemaale relvade tarnimiseks nii majanduslikud kui ka poliitilised stiimulid ja need võivad olla omavahel seotud,” ütles Rand Corp. noorem politoloog Washingtonis Naoko Aokis. Ta ütles, et Põhja-Korea vajadus kõva valuuta järele on kõige ilmsem majanduslik põhjus, kuid Pyongyangile saab kompenseerida muul viisil, näiteks kütusega.

Jaanuaris teatas Valge Maja, et KRDV müüb relvi ka wagneri jaoks. Kirby nimetas seda ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni otseseks rikkumiseks ja lubas vastata uute sanktsioonidega. prigožin lükkas need süüdistused tagasi, märkides, et need olid „jutud ja spekulatsioonid”. Põhja-Korea välisminister Kwon Jong Geun ähvardas USA-d selliste avalduste edasise levitamise eest „tagajärgedega”.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg rääkis 30. jaanuaril ka Pyongyangi toetusest wagnerile. Tema sõnul saatis KRDV rühmitusele rakette Ukraina sõja jaoks.

Populaarne sait venemaal Yandex eemaldas otsinguteenusest halvustavad pildid ja videod putiniga. See sai teatavaks ettevõtte teenuste koodi ulatuslikust lekkest, kirjutab Meduza.

putini kujutised blokeeriti, kui otsiti sõnu „kiilas”, „n****bol” ja „x**lo”, fraase „punkrivanaisa”, „peavaras” ja „kogu venemaa gondon”. samuti laused „kui ta sureb” ja „veider olend vehib käega”. Sellised taotlused parandas automaatselt Yandexi siseteenus nimega Behemoth. Samuti võimaldab see kiiresti blokeerida pilte ja videoid. Tavaliselt kasutatakse seda tehnoloogiat pornograafia keelustamiseks. putin on aga koodeksisse toodud piirangute arvu poolest teisel kohal.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Värske ülevaade vene poole kaotustest:

Viimased uudised