Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. jaanuar 2023:

vene poole rünnakud paljudes rindelõikudes jätkusid ning suuremat intensiivsuse langust neis hetkel ei näe, ka kaudtulemoona seni paistab siiski jaguvat, paar muutust rindejoones on aga kriitlisemates suundades juba mitu päeva rinne seisab…

Eile sai rindest kaugemal ainult Harkivi linn tabamusi ja nagu ikka enamasti, siis said pihta elumajad. Küll oli vist üks massiliseimaid piiriäärsete Ukraina külade pommitamise päevi. Valgevene piirist kuni okupeeritud ala jooneni jäi vaid üks u 60 km lõik pommitamata. Harkivi oblasti külasid pommitati terve päev. No ei paista, et mürsuvarud otsakorral oleks. Jätkuvalt arvamusel, et rindel pigem kurtmised vene kohatise väiksema kaudtuletoetuse pärast siiski logistikaahela nõrkusele lähevad. Viimasest raketilainest leiti ka mõned päris uued toodetud raketid, sestap kiputakse arvama, et kui juba uusi käiku läheb, ju siis vanematega hakkab varu liialt väikseks kahanema. Varem kirjutanud juba, kuidas kiibid venemaale jõuavad ja eks osa siis ka nende rakettide külge läheb…

Kupiansk-Kreminna: vene rünnakuid Svatovest Kupianski suunal polnudki ja seda asendas terve päev tihe kaudtuletöötlus ikka enamuse külade pihta nii piki Zerebetsi jõge kui Svatove-Kupiansk maantee läheduses. Kreminna ümber käisid tihedad lahingud ja vene pool üritab jõuda linnast loode küljel lääne suunas liikuvate rünnakukolonnidega Zerebetsi jõeni. Seni see neil õnnestunud pole, kuigi tundub, et vene poole võimekus kaugemale jõuda on tõusuteel. Soomust ja elukutselisi on lihtsalt nii palju siia suunale kokku kuhjatud. Õnneks pole vene pool suutnud oma juhtimise muresid lahendada ning koostöögagi üksuste vahel keeruline, sestap kipuvad seni jääma rünnakud pigem kompanii suuruse juurde. Eile suutis vene pool hallis alas u 1-2 km Kreminnast põhja pool isegi uued possad vähemalt ajutiselt paika saada ja kipub arvama, et sel nädalal peaks rünnakutesurve vaid tõusma. Kipub jõudma mingi murdehetk, et vaja oleks Ukraina ühte õnnestunud läbimurret Kreminna suunal, et see koonduv rünnakuformatsioon segi lüüa. Kindlasti tegu suure riskiga. Kaudtuld jagus siin mõlemapoolselt palju.

Siversk: Bilohorivka ja Verkhnokamjanske küla ründamised jätkusid, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld keskmiselt.

Bahmut: Soledari ümbruses terve päev ja osa pimedat aega otsa lahingud jätkusid. Põhja poole rünnakud eile vene poolele edu ei toonud. Blahodatne külaga seis pisu tuvastamatu veel. wagner kinnitab, et vallutas küla ja Ukraina väidab, et kaitseb küla. Eks see pisu murelik koht ole, sest enamus küla teisel pool Bahmutke jõge ja sealt läheb läbi maantee piki jõe põhjakülge ning laiu põlde sealt põhjasuunal palju kus saaks end laiali laotada. Loodan, et vähemalt raskema tehnikaga veel Blahodatnes asuvast sillast üle ei saa. Krasna Hora peab vastu, kuigi kolmest suunast dessantnikud suruvad. Vene poole uudised suurtest edusammudest teada annavad ja seda, et selle küla „eeslinnades” edu saavutatakse kipuvad juba igapäevased olema. Bahmuti linna kirde-, ida-, kagu- ja lõunaservades lahingud jätkusid ja kohati olla pisu segamini need ründavad vene üksused, sest järjest lisandub dessantnikke siia lõigule. Seni see edu pole toonud, aga peaks järjest enam soomust lisanduma. Klišiivka juures pole enam kolm päeva vene pool vaatamata marulistele rünnakutele edenenud ja maanteele lähemale jõudnud. wagneri haavatuid aga saadetakse päris suurtes kogustes okupeeritud alade tagumisse ossa. Paar päeva tagasi saadeti Luganski oblastisse Juvilinõi linna haiglasse u 300 wagneri soldatit. Kuna enamik neist olid selliste haiguste nagu HIV/AIDS, süüfilis, tuberkuloos jne kandjad, siis keeldusid arstid neile arstiabi osutamast.

Donetsk: Krasnohorivka ja Vodyane suund Avdiivka ümberpiiramise käima tõmbamiseks pole seni edukaks osutunud, kuigi päris tugevad rünnakud jätkuvad. Siingi peaks vene väge jaguma. Marinkas lahingud jätkuvad. vene pool jätkab „edulugude” pajatamist ning uued pildid ühe „uue” hoone vallutamisest kipuvad juba mitu kuud vanad olema. Jätkuvalt ei saa aru, kuidas Ukraina kaitse siin vastu peab. Ei jäeta rahule ka lõuna pool asuvat Pobyeda küla aga siiagi pole sisse saadud mitu kuud. Novomykhaylivka peale üle mitme päeva mõni lahjem üritus tuleb ja tundub pigem selleks, et vene pool saaks oma ettekandesse midagigi kirjutada. Vuhledari suunal toob vene pool uusi jõude ja nüüd peaks siin juba lausa kaks mereväejalaväebrigaadi ja jupp Spetsnazi rünnakutes osalema. Soomukeid ja tanke jagub ning mürsu puudust pole, aga eile edeneda siiski ei suudetud, kuigi madistati pimedaski. Ukraina droon/kahur koostöö töötab laitmatult ja ära lastakse ka kuskil võsasemal alal liikuv jagu. Lõpuks hakkab siingi lund ja lörtsi sadama ning õhuvaatluse võimekus hakkab langema ning seda võib suurem soomusekogus vene poolelt ära kasutama hakata, kui mööda põlde pannakse lihtsalt põhja suunas ajama. Nojah, miine peaks seal ees muidugi jaguma ja Javelini puudust ei tohiks olla. Küll soodustaks selline uisapäisa tormamine palju sõbralikku tuld just ründavate vene üksuste vahel. Kaudtuld jagus palju mõlemapoolselt tavapäraste sihtmärkide pihta. Pisu erilisem oli Ilovaiski linnas (Donetskist idas) asuva raudteejaamale HIMARS-i löök, kus olla pihta saadud ka just mahalaadimisel olevale sõjaväetehnika ešelonile. Seal on suur raudteesõlm ja seal isegi tõrke põhjustamine lööb logistikaahelasse augu. Sestap ootaks sinna rohkem tabavaid laske.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell, isegi luurekaid polnud. Küll suutis Ukraina siingi HIMARS-idega tabada Melitopoli juures paiknevat raudteesilda, mida just remonditi. Kauaks sild rivist välja saadi ei tea. Lisaks ulatus Ukraina eile kuni Berdjanski sadamani ja Mariupoli linnani. vene pool jätkab kogu Dnepri läänekalda pommitamist ja eile jälle süütemoona kasutati. Miski pärast on jälle hakanud vene poolel ringlema arvamused, et Ukraina valmistub ründama Kinpurni poolsaart. saamaks sinna sillapead.

Türgi plaanivat ühineda tankikoalitsiooniga ja vist hakkab Soomega NATO suunal eraldi tegelema. Küll on selgunud, et Rootsis Türgi saatkonna ees koraani põletamisega on seotud kremlimeelne mees ja egas väga ei imestagi. Selline mõjutustegevuse allhoovus käib meilgi aktiivselt ja üllatavalt paljud eestlased sinna õnge kukkuvad ja kipuvad toodetud valeuudiseid tõe pähe võtma ning sinna hüsteeriat juurdegi tootma. Liialt tihti näeb uudiste levitajatena kontosid, kus info inimese kohta kas vale või varjatud. Enamus neist suht käpardlikud, aga on ka pisu rohkemat vaeva nähtud ning igatsugu imelikke sõbrakutseid ikka tuleb. Sestap palun suhtuge pisu kriitilisemalt sellesse infouputusse. Meil Eestis on üllatavalt palju häid kirjutajaid ja rääkijaid, kes on jooksva infovooga hästi kursis ja suudavad mõtestatult arvamust avaldada. Ise parimate hulka ei kuulu sest teadmisi siiski pisu napilt ning jätkuvalt üritab päevas kolme tunnniga hakkama saada. Loodan, et seegi väike panus on miskit võitluseks kremli infovoo vastu ning ukraina toetuseks vajalik ja kui keegi tänu sellele pisu aega kõikjal surfamisest kokku hoiab ja saab seetõttu rahulikumalt tööd teha, siis seegi juba suur tulemus.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised