Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 29. jaanuar 2023:

Kreminna juures läheb pingelisemaks, Soledari juures kipub vene pool mõnes kohas üle Bahmutke jõe ja Vuhledari juures vene poole kaotused ilma edenemata…

Rindelähedased linnad (kuni 30 km) ikka pomme saavad. Piiriäärseid Ukraina külasid tavalisest hõredamalt pommitati. Võimalik, et üleeilne Ukraina kaudtulelaks üle vene piiri mingile ladude kompleksile andis tunda. Nii brjanski kui belgorodi oblastis (venemaa) on asutud koolidest õpilasi välja tõstma ja soldateid asemele paigutama. Pisu on väiksemaks jäänud kaitseliinide rajamine suunaga Ukraina poole. Üheks põhjuseks olla raha puudus, ning sealtki korruptsioon suure tüki olla ampsanud ning paljudele seni palgad maksmata.

Kupiansk-Kreminna: põhjalõigus mingid luurekad jätkusid ja vene poole tugev kaudtuletöötlus piki rindejoone külasid. Vene pool vähemalt ise väidab, et Ukraina siia üksusi juurde toob. Svatove suunalt Kupianski poole väiksemad vene rünnakud kolmelt suunalt koos kaudtuletoetusega ning päris tihe maanteeäärsete külade pommitamine. Kreminna juures hakkaski vene pool rohkem suruma ja saadi uuesti kand maha hallis alas olnud Dibrova külas. Üks video küla lääneservast tulistavast BMDT-st (T-72 šasiil soomuk) annab aimu, et siia on toodud paremat tehnikat, mis ilma hea väljaõppelise isikkoosseisuta ei liigu. Tankide ja soomukite toel vist isegi Kreminnast lõuna poole (metsas) suudeti mõnisada meetrit edeneda. Loodan, et siin jagub Ukraina poolel kahurimoona. Eile vähemalt suutis Ukraina tihendada piki rindejoont Svatove-Kreminna oma kaudtuld ja ulatuti ka sügavusse. Eks siin vaekauss võib kalduda nii siia kui sinna…

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud algasid uuesti peale mõne päevast pausi aga lõppesid need edutult. Kuna küla rünnakud pole seni edu toonud, siis asuti suruma külast lõuna pool jõudmaks küla lääneküljele (nagu see neile varasemalt edu lõpuks tõi), aga edeneda selgi suunal ei suudetud. Küla ikka päeval mitu korda pommitatakse.

Bahmut: pingeline olukord mitmes rindelõigus jätkus. Soledarist põhja poole Siverski suunas rünnakud jätkusid, aga muhvigi edasi ei saadud. Veel jagub wagneril vange lainetena frontaalrünnakutele saata. Pisu murelikum on suund Blahodatne lähistel, kus on võimalik, et vene pool on suutnud vaatamata suurtele kaotustele oma sillapead (üle Bahmutke jõe) hoida. Krasna Horasse pole vene õhudessantnikud seni sisse saanud, kuigi lahingud käivad küla serval ööni. Kipub olema sarnane olukord, et dessantvägi üritab massiga suruda. Küll kulutab see päris kiirelt elukutselist väge, mille asendamine on võimalik vaid aastatega. Külast edelas asuvas sillapeas edenemist siiski ei jätkunud. Siin on oht, et piiratakse edenedes Krasna Hora küla ümber. Bahmuti linnas suuremaid muutusi rindejoones polnud, pigem vene pool suudab kurnavate lahingutega päevas mõne maja kaupa siiski edeneda. Uuesti alustati suurema survega linnast lõunas läbi Opytne küla ja oht, et kahest suunast rünnakud teevad kaitse keerulisemaks kasvab. Olla siia toodud abiks elukutselisi, kes suudavad linnaruumis paremini edeneda kui wagneri vangid. Klišiivka juures wagneri omad jätkavad frontaalrünnakuid, olla siingi lisandunud vene dessantnike soomusega. Eile siiski edeneda ei suudetud, aga surve kasvu peaks veel jätkuma. vene kaitseministeerium jätkab wagneri üksuste aeglast tasalülitamist sõjategevusest ja on sellega ajanud prigozini nii marru, et eetris kipub tulema vaid valimatut sõimu. Eks rahastajate leeris peaks ka paanika kasvama (sellest varem kirjutanud). Lisaks rünne otse prigozini suunal, et osa vange olla ostnud endale vabaduse ja rindel lahingutegevuses ei osalenudki ning nüüd teda altkäemaksu võtmises süüdistatakse. Majorski suunalt ka mõni väiksem katse oli, aga seni need edutud. Kaudtuld palju mõlemapoolselt.

Donetsk: Vodyane juures ikka vene pool jätkab oma rünnakutega. Abiks nii soomukid kui tankid ja kaudtuletoetus, aga seni pole külast eriti põhja poole saadud, sest täpne Ukraina kaudtuli need lõpetab. Kuna seal head varjet kuskil pole, siis iga liikuv soomuk kohe drooniga tuvastatav ja laksu ära saab. Tundub, et siin vene pool vaatamata kaotustele rünnakuid jätkab. Ikka paneb imestama, et paneks siis juba kümne päeva portsu üksusi kokku ja saadaks lihtsalt teele soomuse massiga läbi suruma (kaotused ju nagunii suured), aga ei proovita veel selliselt. venemaalt soomust järjest juurde tuleb, küll on teadmata, kust need uued juhid tulevad. Vähemalt hea väljaõppega neid olla liialt palju ei tohiks. Marinkas lahingud jätkusid ja siingi vene pool kohe sugugi ei edene. Ukraina suudab maatasa külas enda possasid hoida, aga vene pool mitte, sestap kipub kohati isegi vene poole taandumist tulema. Põld kannab ja vene pool proovib vähemalt Marinkast lõunapool asuvat Pobjeda küla ära võtta, aga seni pole seegi õnnestunud. Vuhledari ründab pika päeva ja osa pimedat aega otsa vene merejalavägi nii soomukite kui tankidega. Sarnaselt Vodyane juures pole neil häid varjatud alasid. Kogu suvilarajoon on vaid puruks lastud ühekordsed hooned ja metsalõigud ülihõredad või madalad lehtedeta puud ning kõik vene poole liikumine lihtsalt tuvastatav. Sestap siis neid vene tanke, soomukeid ja soldateid seal seal juba hunnikutes laiali jagub, aga paistab, et see vene poole rünnakute indu ei vähenda. Eks vana häbi maha pesemiseks pole ükski kaotus liialt suur. Küll peaks selline professionaalsete üksuste kulumine vähendama oluliselt vene enda suurema rünnaku võimekust tulevikus. Pretšõstivka küla lähedal (u 8 km lääne pool Vuhledarist) alustas ka vene pool tugevamaid rünnakuid üle põldude. Seal enamasti 200 ja 500 m laiused põllud ning metsaribad nende servade suunaga lõuna-põhi ning lõpuks on seal ees Kaslagatsi jõgi kust 15 km lõigul vaid üks väiksem maanteesild üle läheb. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju ja vene pool kurtmine, et ei jagu mürske ei tundu veel piisavalt tulerohkusele mõjuvat. Pigem on mure pikenenud tarneahelas suur ladu/väike ladu/üksus.

***

Lõunarinne/Herson: vaid kaudtuleduell. Küll olla Ukraina mõne hallis alas asuva possa hõivanud. Hersoni igapäevane pommitamine jätkus, aga no isegi kohalikke ei saada linnast eriti vähemaks. Ukraina laste küüditamine jätkub, vene passide kätte surumine, rubla käibele võtu survestamine, Ukraina õpikute ja raamatute hävitamise aktsioonid jooksvalt töös jne ehk tehakse kõik mis võimalik Ukraina kultuuri hävitamiseks. venemaalt tulijatele pakutakse sooduslaene, kõrgemat palka jne, aga seni suurt tungi venemaa avarustest siia pole. Tundub, et isegi Krimmi elanikkond jätkab vähenemist.

Raha jätkab venemaalt põgenemist ja enamus kipub jõudma venemaa lõunaküljel asuvatesse riikidesse. Küll läks venemaal keeruliseks uute passidega (kiibistatutega), sest tundub, et neid kiipe ei jagu ning hädaga peavad kasutusele võtma vanu formaate. Hiinaga kaubavahetus kasvab ja kipub päris suures osas katma mahult läänesuunalist impordi vähenemist. Küll ei suuda Hiina vastu võtta piisavalt ülejäävat vene naftat ja alates 5. veebruarist laienev sanktsioonide ring naftasaadustele peaks andma tuntava löögi kogu vene nafta ümbertöötluse sektorile.

Pisu murelikumaks teevad sündmuste arengud suunal Iisrael-Iraan-Iraak-Süüria ja Aafrikas toimuv. Arvamused, et sõda Hiinaga 2025 jätaks hetkel tähelepanuta, sest Hiina sõjasoove ei usu, neil ikka strateegia läbi majanduse maailm vallutada isegi kui see võtab 1000 aastat.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised