Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 28. jaanuar 2023:

põhjarindel ja lõunarindel pisu rahulikum, Bahmuti ja Donetski kandis aktiivsed lahingud jätkusid, vene siseministeeriumi haldusalas suurem „puhastus” ja venemaal sündide jätkuv langus… ning egas karmid haigusedki seal tuku.

Täna öösel ja hommikul peale kella seitset paljudes Ukraina idapoolsemates linnades õhuhäired kostusid. Hetkel teada vaid plahvatusest Krõvyi Rihis. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus ja pisu vene poole kurtmist, et neile ka miskit kaela tuli. Ei oska arvata, miks vene pool aktiivsemalt Iraani droone hetkel ei kasuta, kuigi varusid peaks olema. Mõnel varasemal korral on neid põhiliselt enne raketirünnakuid teele saadetud, et suurendada rakettide kohalejõudmise tõenäosust.

Kupiansk-Kreminna: Harkivi oblasti kirdeosas Ternova linnakese juures (2 km vene piirist) mingi vene luureüksus olla miskit toimetanud. Rinde põhjalõigus on pisu aktiviseerunud kummagi poole luurekad ja droonivaatlused. Kaudtuld vene poolelt jagus Dvorichnast kuni Kupianskini palju. Svatove suunalt Kupianski poole jäid eile vene poole rünnakud pisu passiivsemaks ja põhiline aur läks tihedale pommisajule terve päeva jooksul. Svatove-Kreminna vahel suutis vene pool siiski mitu rünnakuüksust paralleelselt töösse lükata. Plošanka juures kontaktid toimusid kohe vene kontrollitava ala piiril aga mitte väga tavapärase suunaga oli Nevske küla poole, kus u 12 km halli ala suudeti läbida mööda väiksemaid küla ja põlluteid ning küla eelnevalt pommitati aga rünnak lõpuks tagasi löödi. Tšervonopopivka küla juures üritab vene pool kas sillapead üle Krasna jõe saada või üritab raskendada Ukraina üksustel jõge ületada ning jätkab siin rünnakuid. Kreminna ümber palju kontakte põhiliselt metsaalal. Miskipärast on vene kaudtuli jõudnud juba Kreminnast kohati 1 km kaugusele, sestap arvab, et siin Ukraina torkimised on juba nii kaugele jõudnud. Küll kipub arvama, et vene pool võib juba hakata Kreminnast lääne poole suuremate jõududega suruma hakata. Eile siiski rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kuna vene üksusi nii Kreminnas kui selle ümbruses väga tihedalt, siis Ukraina kaudtule tihe lõikus jätkus. Vist eile ainuke rindelõik, kus tundus olevat kaudtulelöökide arv suht võrdne. Kaua ei saa vene pool nii lähedale rindele sellist tihedat ja rohket üksuste hoidmist endale lubada sestap kipub arvama, et võib olla juba järgmisel nädalal lükkavad rohkem üksusi rünnakule.

Siversk: Bilohorivka küla ründamine on hetkel pausil. Verhnokamjanske juures siiski prooviti aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld keskmiselt.

Bahmut: Soledari ümbruses terve päev lahingud jätkusid. Vähemalt üks vene soldatite rühm suutis Bahmutke jõest Sili kandis üle saada aga jäi siis kaudtule alla. Miskit nad seal üle jõe jala ületamiseks paika said. Hetke seisu ei tea, aga kipub arvama, et sinna kindlat sillapead veel ei teki. Mujal rindejoone muutusi ei tuvastanud, kuigi suruvad nii põhja suunas Siverski poole kui terve päev jätkusid dessantnikegi frontaalrünnakud (mida nad tavaliselt eriti ei tee) Krasna Hora küla peale. Seal olevat hetkel täpse rindejoonega keeruline. Küla siiski Ukraina kontrolli all. Bahmuti linna servades lahingud jätkusid ja võimalik, et mõne uue hoone wagner sai. Klišiivka juures eile vene edenemine pidama saadi ning suure maanteeni ikka veel 2 km minna. Siingi surub wagner põhiliselt jalaväega. Arvab, et kogu rindelõigul jätkub vene poole suur kaotuste arv. Kaudtulemoona puudust ei paista vene poolel olevat. Ukraina laseb siin kordades vähem, aga rohkem sihitatult. Seni rünnakute suurt raugemist veel ei näe, sest miskit vange ikka veel wagnerile juurde tilgub ja lisaks käib Krimmis kõva Ukraina vanglatest siia toodud kurjategijate värbamine. Päris läbi pole saanud ka vabatahtlike liitumine, kes vist loodavad seal saada paremat varustust, palka ja väljaõpet kui mobiliseeritud saavad.

Donetsk: vene pool jätkab oma Avdiivka ümberpiiramise plaani, aga kuidagi edenema ei saada. Ikka sebivad seal Voyane küla juures ja kaotavad edenemata nii jalaväge kui soomukeid. Uuesti on hakatud proovima Nevelske küla poole. Põllud siin päris kandvad, lund pole ja peaks soodustama koos soomusega laias kaares ründama, aga miks seda seni vene pool pole isegi nii väikse küla vastu suutnud ära kasutada, jääb pisu selgusetuks, sest ühest põhjust vast pole vaid pigem segu paljudest. Marinka juures tundub, et lõuna pool jõge linnakese peatänavat vene pool enam ei kontrolli. Vuhledari suunas tihedad vene merejalaväe rünnakud jätkusid ja juurde olla toodud muidki üksusi. Eile selgus, et Pavlivka küla juures jätkuvalt vene poolel keeruline isegi kogu küla kontrollida, kuigi osa üksusi on teisel pool jõge datšade rajoonis toimetamas. Linnale eilegi lähemale ei saadud ning kaotusi läbi Ukraina kaudtule peaks jaguma siingi. Rünnakute lõppemist siin suunal niipea tulemas pole. Kipub arvama, et Ukraina kaitsest siit väga lihtsalt läbi ei saa. Hetkel vaid kummagi poole kõlakad, et üksusi siin rohkelt. Kaudtuld tavapäraselt palju kummaltki poolelt.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja miskit meremiin olla jõudnud Rumeenia randa.

putin jätkab siseministeeriumi kõrgete töötajate vallandamist. Ta vallandas viis siseministeeriumi kindralit. Teenistusest said lahti Tula oblasti direktoraadi juhataja kindralmajor galkin; siseministeeriumi migratsiooni peadirektoraadi juhataja asetäitja kindralmajor demidenko; ekstremismivastase võitluse peadirektoraadi juhataja asetäitja kindralmajor makarov; siseministeeriumi peadirektoraadi Loode haldusringkonna siseasjade direktoraadi ülem moskvas kindralmajor romeiko-gurko; siseministeeriumi peadirektoraadi Lääne haldusringkonna siseasjade direktoraadi moskva peadirektor, politseikindralmajor šeinkin.

Lisaks määras putin kolm politseikindralit ametikohtadele Ukraina okupeeritud piirkondades. Nii sai DPR siseministeeriumi juhi asetäitjaks politseikindralmajor gištšenko, Krimmi siseministeeriumi juhiks määrati kindralmajor illarionov ja ministeeriumi juhiks Hersoni piirkonnas kindralmajor lipandin. Politseikindralmajor lobanov määrati siseministeeriumi peadirektoraadi Lõuna haldusringkonna siseasjade direktoraadi juhiks moskvas. Lisaks nimetas putin uutele ametikohtadele veel neli politseipolkovnikut. Siseministeeriumi transpordi peadirektoraadi juhataja asetäitjaks politseikolonel maslovi; siseministeeriumi info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ebaseadusliku kasutamise vastase võitluse korraldamise osakonna juhataja ametikohale kolonel nemovi; kolonel novikov sai moskva siseministeeriumi peadirektoraadi juhataja asetäitja ametikoha; kolonel paukov asus moskva siseministeeriumi peadirektoraadi peahaldusringkonna siseasjade direktoraadi juhi kohale. Ise nad põhjendavad seda tavalise kaadrirotatsiooniga aga seda uskuma ei kipu. Võimalusi mitu, miks selline lõikus tehti. Kas jätkuv ebaedu või võimuvõitlus?

Rosstati andmetel on 2022. aastal venemaal järsult suurenenud süüfilise ja hepatiidi esinemissagedus. Oktoobri (viimase kättesaadava statistikaperioodi) tulemuste kohaselt oli süüfilise avastatud juhtude arv mullu sama kuu näitajast 38% kõrgem ning võrreldes 2020. aasta oktoobriga tõusis see hüppeliselt 129%. venemaa statistika registreerib tänavu peaaegu igal kuul süüfilise esinemissageduse kahekohalist kasvu: juulis – 12% võrreldes 2021. aasta juuliga, juunis – 32%, mais – 84%, veebruaris – 65 %, jaanuaris – 74 %. Võrreldes 2020. aastaga kasvas uute juhtumite arv hüppeliselt mitu korda: augustis – 139%, juulis – 147%, juunis – 178%, mais – 247%. Statistika järgi on süüfilise esinemissagedus tuberkuloosile järele jõudmas: kuus registreeritakse üle 2 tuhande juhtumi (võrreldes 3,3–3,6 tuhande tuberkuloosijuhtumiga), kuigi kaks aastat tagasi oli see vahe peaaegu 4-kordne. Riigis tervikuna on olukord süüfilisega „suhteliselt hea”, kuid paljudes uuritavates on haigestumus 100 000 inimese osas endiselt „märkimisväärne”, märgib Rosstat.

Üks neist piirkondadest on Moskva, kus haigestumus on 4,6 korda kõrgem riigi keskmisest. Kõrget süüfilise esinemissagedust täheldati Neenetsi autonoomses ringkonnas, Tõva Vabariigis, Peterburis, Amuuris, Kalugas, Tveris ja Tomski piirkonnas (1,3-3,3 korda kõrgem kui Venemaal keskmiselt). Samas on ägedasse hepatiiti haigestumus statistika järgi teist aastat järjest kasvanud. Uute haigusjuhtude arv oli oktoobris 53% suurem kui 2021. aasta sama kuu näitaja ja 49% suurem kui 2020. aasta oktoobris. Septembris avastati 30% rohkem juhtumeid kui samal kuul kaks aastat tagasi. Augusti tulemuste kohaselt ulatus kahe aasta kasv 13%, juulis – 56%, juunis – 91%, mais – 63%.

putin andis valitsusele ülesandeks kiiresti välja pakkuda viis, kuidas tõsta sündimust, mis langes sõja taustal 20 aasta madalaimale tasemele ja võib lähiaastatel prognooside kohaselt vajuda põhja. Kahe nädala jooksul – enne 10. veebruari – peaks valitsuskabinet „välja töötama ja esitama täiendavate meetmete kogumi, mis on suunatud sündimuse suurendamisele ja lastega perede toetamisele”, selgub putini juhiste nimekirjast, mis avaldati reedel kremli veebilehel. Uues „demograafilises paketis” on presidendi juhiste kohaselt vaja eelnevalt „sätestada efektiivsuse hindamine”, samuti leida rahastamisallikad. putin määras korralduse täitmise eest vastutavaks peaminister mišustini isiklikult.

Rosstati andmetel sündis 2022. aasta oktoobris venemaal 107,2 tuhat last – 12,8 tuhat vähem kui aasta varem samal kuul. Sündimuse langus – aastaga 10,7% – oli tugevaim alates vähemalt 2020. aastast. venemaal sündis 10 kuu kumulatiivselt 1,092 miljonit last – 77,8 tuhat (-6,2%) vähem kui 2021. aasta samal perioodil. Samas on suhteline sündimuskordaja – 9 last 100 tuhande elaniku kohta – muutunud madalaimaks alates 2001. aastast. Võrreldes Krimmi annekteerimise eelse tasemega, mil venemaal sündis igal aastal ligi 2 miljonit last, on sündimus langenud ligi kolmandiku võrra. Ja see on alles algus protsessile, mis sõja tõttu vältimatult kiireneb: 1990ndate aastate lõpus, pärast nõukogude järgset majanduskatastroofi paika pandud sündimuse „põhi” murtakse järgmisel aastal.

Gaidari Instituut Igor Jefremov ennustab: laste sündide arv langeb 2023. aastal 1,2 miljonini ja 2024. aastal miljonini, mis on riigi uusaja ajaloos (alates II maailmasõjast) absoluutne miinimum, selgub Efremovi hinnangutest. Peamine löök sündimusele on kaudne, kuna enamiku perede planeerimishorisont hävib täielikult. Ja mõju on seda tugevam, mida kauem mobilisatsioon kestab.

Poola annab Ukrainale üle 60 moderniseeritud tanki PT-91. PT-91 on Poola lahingutank ja masin on ehitatud vene tanki T-72 baasil. PT-91 on kaasaegne põhilahingtank, mis paistab silma kiiruse ja manööverdamisvõimega.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised