Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 26. jaanuar 2023:

Kreminna, Bahmut, Vuheldar on hetkel kõige intensiivsema lahingutegevusega piirkonnad, kreml üritab pehmendada piiri sulgemise sõnumeid mobbi eas meestele ja 132 euro eest saab mobbi kutse… on kasvanud Ukraina vajadus saada võimekust lasta kaugemale kui 80 km.

Eile oli pisu suurem droonirünnak Ukraina linnade pihta. Õhuhäireid kostis poole Ukrainani. Ports vene droone (24tk) alla lasti (miskit ka Kiievi lähistel). Plahvatusi oli Zaporižžis, Dnipros, Vilnianskis. Droonid olla teele saadetud Eiski lennuväljalt (venemaa ja asub üle Aasovi mere Mariupoli vastaskaldal). Ukraina külad oma tavapärase pommisaju said. Miskit kuskil ka vene pool kurtis, et Ukraina pommitas mingit vene küla ja voolu polnud.

Kupiansk-Kreminna: vene pool väidab, et rinde põhjalõigus tegi mitmetelt suundadelt Ukraina luurerünnakuid. Rindejoones muutusi polnud ning vene pool jätkab Dvorichna-Kupiansk joone pommitamist terve päev. Novoselivka juures igapäevane vene rünnakute jätkamine. vene poolel siin soomust jagub. Küll eile üllatusega ei suutnud ühtki oma rünnakut vene pool kaudtulega toetada ja pommitati vaid Zerebetsi jõe ümbruses ja rindejoone läheduses ning hallis alas olevaid külasid. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kreminna ümber lahingud jätkuvad. Rindejoone muutustest info puudub. Teada vaid, et vene pool proovib metsaaladel nii jalaväega kui soomusega ning Dibrova poole põhiliselt soomus koos jalaväega rünnata. Seni pole kuskil Ukrainat tagasi lüüa õnnestunud. Küll pommitas Ukraina Kreminnat ja Rubiznet terve päev ja sekka ütlesid oma sõna ka HIMARS-id. Kõlakas käib, et siinsest rindelõigust tuuakse mõnel päeval sadu vene haavatuid Starobelskisse. Ukraina arstid nii siin kui lõunas järjest keelduvad koostööst vene okupatsioonivõimudega ja üritavad aidata vaid kohalikke ning eks vene pool siis kraabib neid venemaalt kokku, lubades suurt palka. Seni suurt tulva sinna pole märganud. Kipub arvama, et varsti meesarstid venemaal mobbikutse saavad. Küll liigub kõlakas, et Bahmuti juurest olla kaks u brigaadi suuruse ekvivalendiga vene elukutseliste üksust (ikka soomusega) viidud kuhugi Svatove-Kreminna kanti ning et Valgevenest olla ka u 5000 seal paiknenud soldatit oma staffiga kuhugi siia kanti liigutatud. Nagu varem sai arvatud, siis võimalik, et pisu ajaga võidujooks kummalgi poolel käib, kes suurema survega suudab varem alustada.

Siversk: mingeid üksusi Bilohorivka küla juurde vene poolel lisandus, aga eile neid töösse ei pandud ja külale rünnakuid polnudki. Küll prooviti Spirne poole, aga edutult. Kaudtuld jagus keskmiselt. Lisaüksuste siia juurde toomine tõstab võimalust, et miskit suuremat Svatove-Kreminna lõigub vene pool peatselt üritab.

Bahmut: vene edenemine Soledari kandis juba teist päeva seisab, kuigi hullult üritavad nii linnast põhja poole Siverski suunas kui üle Bahmutke jõe ja Krasna Hora küla poole. Siin idapoolses lõigus on põhiliselt wagner ning Krasna Hora poole elukutselised suruvad. Kuigi sillapea üle Bahmutke jõe Krasna Horast edelas saadi, siis sealt edasi enam mitte ning ei suudetud ka Bahmuti poole pöörata. Kipub arvama, et seal pisu kaudtulekatlale Ukraina pool süsi lisab. Bahmuti linna servades lahingud jätkusid, aga siin eile kuskil edenemist ei tuvastanud. Veel ei saa väita, et rünnakute intensiivsus oleks oluliselt langenud. Klišiivka juures kahetised andmed. Ühe järgi, et Bahmuti ühendavast suurest maanteest ollakse 2,5 km kaugusel ja teise järgi 1,5 km kaugusel. Kindel hetkel see, et siin u 1-2 km mõnes lõigus üle põldude vene pool edeneda suutis. Enamus üksusi peaks siingi wagner olema. Üks rünnakusuund on piki Siverski Donets-Donbass kanali äärseid metsasiile pidi jalaväega ja teine teisel pool kanalit üle põldude. Eks pisu ärevusega juba pikemat aega seda suunda vaatab. Kaotused peaks vene poolel jätkuvalt kõrged olema. Kuna veel suurt pakast ei luba, lund alles pühapäevast, siis vaatlusvõimekus hea ning tehnika käivitamisega saab isegi vene pool seni hakkama. Hetkel mingid kõlakad liiguvad, et gerassimovil võib olla tahe järjest enam wagnerit marginaliseerida ja sestap on hakanud siit suunalt elukutselisi ära tooma ja nn vaikides vibutab näppu prigozini poole, et näed, Bahmut ikka vallutamata. Eks näis, mis arengud see vastuolude mäng toob.

Donetsk: vene rünnakud Krasnopolivka, Vodyane ja Marinka juures jätkusid, aga rindejoones need muutusi ei toonud. Vist Vodyane üritused vene poolele kõige kulukamad. Võimalik, et veekogude ületamise ahtad koridorid on jätkuvalt heaks sihtmärgiks. Vuhledari juures jätkab vene merejalavägi rünnakuid ning tundub, et on jõudnud linnast u 1 km kaugusele. Miskit seal vene poole suurt varjet ei paku ning peavad mitmel kilomeetril üle avatud maastiku ründama. Suruvad kahest suunast nii Pavlivka kui Mikilse poolt ning tõmbasid end laiali suvilarajoonis nende vahel veekogu põhjakaldal. Kui Ukraina poolel siin torusid ja moona jätkub, siis peaks kaudtulega enamus rünnakuid otsa saama. Vuhledar ise väike kaevandus/tööstuslinnake (u 17 000 elanikku) ja sestap selle vallutamine ilma ümber piiramata lihtne olema ei saa. Kaudtuld jagus palju mõlemapoolselt ja tavapäraste sihtmärkide pihta.

***

Lõunarinne/Herson: tegevus siin muutus passiivsemaks ning väiksemad luuretorkimised enamuses kaudtule sihtmärkide avastamiseks. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Üksusi suuremaks rünnakuks peaks siiski siin olema, kui just enamus jõudu ei hakka minema Vuhledari suunale. Kipub arvama, et sellised väiksemad torkimised ei pane Ukraina poolt oma plaane muutma, nagu kiputakse vene poolel arvama. Tuli esimene kõlakas, et Krimmi poolsaarel asuvates Simferoopolis, Sevastopolis ja Armjanskis toimusid plahvatused. Hetkel rohkem infot pole. Lisaks ulatus Ukraina kaudtuli kuni Berdjanskini. Okupeeritud aladel sunnitakse inimestele kätte vene passe, sest muidu tööle ei saa, toetusi ei saa, pangaarvet avada ei saa, liikuda ei saa jne. Pakutakse u 135 euro suurust toetust vene passi võtmisel ja nagu mobbi eas mees vene passi võtab, nii kutse ka mobbiks saab. Jätkub külade kaupa inimeste küüditamine ja asemele asuvad soldatid. Võitlus grivna käibelt kõrvaldamiseks jätkub. Hersoni igapäevane pommitamine jätkus ning eile jälle süütemoona kasutati. Tundub, et vist peale õnnestunud paadireidi üle Dnepri kättemaksuks pommitati eile piki Dnepri kallast kõike ja asuti konfiskeerima kõiki paate idakaldal, hm, mitmes kord nad seda juba teevad..

Kuna vene pool on asunud suuremaid moonaladusid ja üksuste paiknemist viima rindest enam kui 80 km kaugusele, siis kasvab vajadus Ukrainal saada võimekust mõjutada sihtmärke kaugusel 80-300 km. Eks näis, mis liitlased välja pakuvad. Palju on räägitud tankipaketist ja varju on jäänud üle maailma kokku korjatud vene tankid, mida Ukrainale antakse ning päris suurest vene poolelt saadud tankide remondist. Eks mitmed riigid ka Ukraina lääneküljel selle remondiga aktiivselt tegelevad. Kogused, mis olla liikvel on sadades. Eks neile ka miskit uut seirevõimekust jne lisatakse. vene pool on asunud oma meedias vähendama lääne tankide mõju suurust. Küll võib see info panna vene poolt kiirustades uut vasturünnakut käima lükkama ja selle läbikukkumise oht kohe kasvab.

kreml üritab pisendada riigist väljasõidu keelu teemat. Esmalt olla piiratud vaid autojuhtide väljasõitu ja ups, läks valesti. Tundub, et läänepoolsele kandile nii suuri väljasõidu piiranguid ei pandudki kui lõunaküljel ja jätkuvalt ei kipu riigist välja saama vene kodakonsuse võtnud endiste lõunapoolsete liiduvabariikide mobbi eas mehed.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Siin Ukraina ülevaade vaenlase kaotustest:

Viimased uudised