Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. jaanuar 2023:

Kreminna, Bahmuti ja Vuhledari juures toimusid kõige karmimad lahingud ning mitmes lõigus suutis vene pool vaatamata suurtele kaotustele edeneda. Korruptsioonitont ei maga sõjaajal ei venemaal ega Ukrainas ning Ukrainale peaks tanke tulema hakkama…

Öösel poole kaheteistkümne ajal kostsid õhuhäired läänepoolsetes Ukraina linnades, aga tabamustest info puudub. Kipub juba päevi nii olema, sestap uue raketilaine ootel. Piiriäärse Ukraina pommitamise tihedus ja sagedus kasvas veelgi ning on kohti, kus küla või linn saab päevas mitu pommisadu. Vene pool kurtis, et paari kohta olla Ukraina kaudtuli ja droonid pihta saanud.

Kupiansk-Kreminna: lahingud Svatove-Kupiansk maanteel ja selle ümbruses jätkusid pigem vene poole rünnakutega. Soomust paistab sel rindelõigul vene poolel jaguvat, aga jätkuvalt on ründegrupid liialt väiksed, et isegi kordustega suuta Ukraina eesmistest possadest läbi murda. Kaudtuld jagus vene poolelt tavapärasest rohkem ning jagus seda terveks päevaks kuni Kupianskini välja. Kuna vene poole üksuste koosseise ja suurust Svatove ümber ei tea, siis ei oska arvata, kas siit võib vene pool suuremat rünnakut plaanida. Hetkel liigub kõlakas, et vähemalt pisu väljaõpet saanud mobbituid olla hakanud rindele lisanduma. Kreminna ümber käib enamus tegevust linnast lõunas paiknevates metsades. Osa kontakte toimub linnast u 2 km kaugusel. Segadust on seal palju ning lahingud käivad kohati isegi Siverski Donetsi jõeni välja. Tankide ja soomukite tuli järjest „langetab” metsa ning ning suure segaduse tõttu ei taha kumbki pool metsa ka pommitada. Kreminna linna ja selle ümbrust töötleb Ukraina jätkuvalt tõsiselt ja vene poolel jagub moona enamuse rindelähedaste külade pommitamiseks. Suure tõenäosusega võib siin käia võitlus ka aja peale, kes enne suurema rünnaku käima saab. Vene pool võib seda üritada vähemalt kolmes suunas (Dvorichna, Kupiansk või Kreminna suunalt) ja Ukraina siis nende kolme vahelisel alal.

Siversk: juba teist päeva rünnakute vähesus ning pommegi hõredamalt. Põhjust ei tea.

Bahmut: vene pool kipub järjest avastama avõimalust hakata Siverskile lähenema hakata lõuna poolt. Eile küll eriti edeneda sinna poole ei suudetud, aga kindlasti Rozdolivka ja Vesele küla poole rünnakuid jätkatakse. Siin põhiliselt wagner oma vangidega surub üle põldude ning kuskil ka Donetski vabatahtlikud ja sealt mobbitud. Langenute arv vene poolel peaks jätkuvalt kõrge olema. Blahodatne küla juures teeb vist vene pool esimesi katseid jõge ületada, aga seni see õnnestunud pole. Jõe külmumise ohtu seni pole, et jalaväega lihtsalt üle saaks. Krasna Hora serval jätkavad vene dessantnikud küla ründamist, aga seni küla kaitse peab. Küll on üks pisu muret valmistav koht külast lõuna pool ja tundub, et vene pool suutis siin ületada Bahmutke jõe (seal üks sild on). Küll pole seal lihtne edeneda põhja ega lääne poole, sest üks lisajõgi seal veel ees, aga võimalus keerata siit Bahmuti peale ilma veetakistuseta on päris ohtlik. Kuna enamus Ukraina kaitset on arvatavalt piki Bahmutke jõge, siis piki jõge seda küljelt lammutama hakata on pisu ohtlik. Bahmuti idaserval lahingud jätkusid ning tundub, et kahes kohas ühe kvartali võrra vene pool edenes. Klišiivka juures lahingud jätkusid aga eile edenemist vene poolel polnud. Edukaid vene jalaväelaste tabamusi kaudtulega siit kandist jagub ja sekka ka mõni Ukrainale valus pomm. vene pool siin küll kiitleb, et juba kontrollib kõiki Bahmuti ühendavaid teid, unustades seejuures, et juba kuid on need tema töötlemiskauguses olnud. Eks heade uudiste nappus panebki üle kiitma. vene kaudtuld jagus palju kogu Bahmuti ümbrusele.

Donetsk: Krasnopolivka küla suunal jätkab vene pool rünnakuid ning üritab nii muuta rünnakusuundi, kui proovib pisu siit ja sealt, aga seni veel eduta. Vodyane juures vene pool kiitleb, et suutis enamuse küla vallutada, hm seal pole Ukraina omasid juba paar kuud olnud ja tänu heale Ukraina kaudtule töötlusele pole suurema üksusega ka seni vene pool end seal paika saanud. Võimalik, Opytne juures siiski mõnisada meetrit vene pool edeneda suutis. Marinka juures lahingud jätkusid, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Luurekaid ka mujal. Küll läks suuremaks surumiseks Vuhledari juures ning vene merejalaväelased vist üritavad Pavlivka häbi maha pesta. Hakati suruma kolmest suunast Vuhledari poole ja Mikilske küla juures (Pavlivkast ida pool) kahes suunas isegi u 1 km edasi saadi. Siin on abiks palju soomust ning koostöö jalaväega paistab töötavat. Kaudtuld kogu rünnakusügavusele tuleb isuga. Kipub arvama, et kui siin piisavalt dessantnikke ja soomust jagub, siis Vuhledarini peaks hiljemalt nädalaga jõudma. 2 km minna. Kaudtuld jagus vene poolelt tervele rindele palju (tihedus ja korduste arv on tõusnud) ning Ukraina ikka põhiliselt Donetski kanti pommitab. Kuskil siin olla alla lastud 1 lennuk SU-25, 3 KA-52 helikopterit.

***

Lõunarinne: siin vene pool küll mingeid põldudel kontakte jätkab, aga edenemist siiski tuvastada ei suuda. Eks nad nüüd hädas ole, sest kiitlesid mitmete külade vallutamisega ja nüüd siis neid oma kaudtulega töötlevad. Kaudtuld siingi vene poolelt palju ja Ukraina ikka oma tavapärast kaudutletööd jätkas.

Herson: Ukraina tegi vastu hommikut kolme paadiga reidi üle Dnepri ja saatis ühe jõekaldal oleva komandopunkti rahva teise ilma. Üks vang võeti kaasa ja tundub, et kõik paadid ka tagasi jõudsid. Vene kaudutli töötles nende taandumist päris agaralt ja paljud lasud ei läinudki kaugelt mööda. vene pool asus muidugi kohe paatide arvu tõstma ja teatas, et enamus neis enne kaldale jõudmist ära lasti ja teised tagasi keerasid jne.

Korruptsiooni tont ei maga ka sõjaajal: putini lähedased perekondlikud „klannid” on võtnud kontrolli riigi strateegilise reservi üle ja rikastuvad riigireservide föderaalse agentuuri (Rosrezerv) arvelt. See osakond vastutab armee varustamise ja elanikkonna kindlustamise eest sõja või looduskatastroofi korral. Selleks ostab ta soola, liha, kala, teravilja, kütust, metalli, rehve, puuvilla ja palju muud. Formaalselt on riigisaladuseks klassifitseeritud teave selle kohta, milliseid kaupu ja millises koguses föderaalreserv talletab. See on väga kasumlik, sest nad uuendavad pidevalt ladusid: müüb aegunud kaupa ja ostab värsket. Ajakirjanike sõnul on ostuhind reeglina turuhinnast kõrgem ja müügihind ligi poole madalam. Kõik tehingud toimuvad suletud oksjoni vormingus, milles saate osaleda alles pärast kgb loa ja föderaalreservi kirjaliku kutse saamist. Nagu sõltumatu ajakirjandus välja selgitas, pääseb oksjonile vaid kitsas ring presidendile lähedastest „klannidest” ärimehi: nad jagavad omavahel suurimad partiid, lepivad hinnas kokku agentuuri juhtkonnaga ja pärast kasumi saamist. Edasi siis piki toiduahelat saavad noosi juurde väiksemad ettevõtted, kes peavad siis kaupa ka tarnima. 2021. aastal, enne Ukraina sõja algust kasvas reservide maksumus peaaegu kahekordseks: 125,5 miljardilt 207,4 miljardile rublale. See on võrreldav venemaa kultuuri ja propaganda eelarvega kokku.

Zelenski asus puhastama ladviku suunamisel toimuvat korruptsiooni ja teeb copy uudisest: Ukraina kaitse venemaa vastu on mõeldamatu ilma sõjaväge ja elanikkonda toidu, abivarude ja energiaga varustamata. Elevus on riigis vastavalt suur, kuna väidetavalt on korruptsioon olnud sõjaväele ja elanikkonnale generaatoritele ja toidu hankimisel.

Nende afääride poliitiline plahvatuslikkus vallandas Kiievis enneolematu koondamislaine: pärast seda, kui regionaalarengu aseminister Wasil Losinski vahistati nädalavahetusel altkäemaksu eest, astus teisipäeval tagasi hanke eest vastutav asekaitseminister. Ta on afääri keskmes, mis hõlmab relvajõudude jaoks ülehinnatud toidu ostmist. Pärastlõunal kaotas ametikoha veel neli aseministrit ja viis kuberneri piirkondadest, millest mõnda peetakse eriti korrumpeerunuks. President Volodõmõr Zelenski tahab ilmselgelt anda märku energiast ja hajutada muljet, et poliitiline juhtkond saab sõjast rikkaks. Meedias tegutsedes kuulutas ta taas korruptsioonivastase sõja, kuigi oli surve all nii seest kui väljast.

Ukrainat kümnete miljarditega toetav EL on nõudnud garantiisid, et abiraha kasutatakse mõistlikult. Pole juhus, et kaitseminister Reznikov põhjendas oma asetäitja tagasiastumist sellega, et soovib „säilitada ühiskonna ja rahvusvaheliste partnerite usaldust”. Koondamiste tagamaad on selged vaid osaliselt. Losinski vahistamine tuleneb Ukraina riikliku korruptsioonivastase võitluse büroo (Nabu) uurimisest, mida peetakse sõltumatuks ja milles osaleb 150 ametnikku. Nad tabasid aseministri 400 000 dollarit vastu võtmas. Väidetavalt tegutses ta kuritegelikus grupeeringus, mis sai erinevatelt ettevõtetelt 7 miljonit eurot kasu, sest kunstlikult paisutas riigi poolt generaatorite eest makstavaid hindu.

Info armeele toidu ostmise kohta ilmus portaalis „Dzerkalo Tishnya” (Nädala peegel). Sellest lähtuvalt sõlmis kaitseministeerium lepingu tagalaüksuste toiduga varustamiseks 330 miljoni euro väärtuses. Selles leppisid osapooled autor Juri Nikolowi sõnul muu hulgas kokku, et munade, kartulite jne hinnad on kaks kuni kolm korda kõrgemad kui supermarketites. Ka siin tekib kahtlus, et keegi on sellega rikastunud.

Parlamendi julgeolekukomisjon kutsus esmaspäeval kohtusse kaitseministri Oleksi Reznikovi, kes esialgu lükkas süüdistused tagasi. Tegemist oli manipuleeritud numbritega kampaaniaga ja samal ajal räägiti juba parandatud vigadest mõõtühikutes. Seda, kuidas dokumendid ajakirjandusse jõudsid, uurib ka kaitseministeerium.

Julgeolekukomisjoni esinaine Marjana Besuhla Zelenski erakonnast Rahvateenija teatas seejärel, et hakkab uurima teisi kaitseministeeriumi hankeid. Lisaks on koostamisel seadusandlik ettepanek, mille eesmärk on suurem läbipaistvus: „Kõigil parlamendiliikmetel peaks olema juurdepääs seni salajastele lepingutele – loomulikult sõjaseisukorra piires,” ütles ta teisipäeval küsimuse peale. 34-aastane parlamendisaadik käsitleb väidetavat korruptsiooniohu teemat Ukrainas sõja ajal: see soosib salatsemise kultuuri, mis on mõnikord sõjaliselt vajalik, kuid ei soodusta tsiviiljärelevalvet ega võimude lahusust. Kaitseministeeriumis väljendub see selles, et hankelepingud pole avalikud alates 2022. aasta kevadest. Samal ajal on selle eelarve sõja tõttu kümnekordistunud ning viimasel ajal on tema kontrolli alla võetud mitmed strateegiliselt olulised militaarettevõtted.

Lisaks on humanitaar- ja sõjalist abi välismaalt kümnete miljardite ulatuses. Lääs seisab silmitsi dilemmaga, milleks on samaaegselt kiire toimetamine ning raha ja materjali kadumise vältimine mööda pimedaid kanaleid. Ukraina luureteenistus paljastab selliseid juhtumeid korduvalt, tähelepanu keskpunktis on Zaporižja ja Dnipropetrovski oblastid, kus valitsevad eriti tugevad piirkondlikud oligarhiad. Kaks nüüdseks tagandatud kuberneri on sealt pärit. Siiski ei ole tõestatud, et omastamine on süsteem. Viimaseks, kuid mitte vähemtähtsaks, on korruptsioonivastases võitluses oluline roll tugevatel kodanikuühiskonna organisatsioonidel, kes samuti oblastites palju tööd teevad. Need vabatahtlikud ei suuda aga alati struktuurseid nõrkusi parandada: rahvusvahelised abiorganisatsioonid on teatanud, et suuremate abipakettide nõuetekohaseks käsitlemiseks napib ressursse ja protseduure. See soodustab potentsiaalselt läbipaistmatuid mahhinatsioone.

Mulje mustast august on vale, sest rahvusvahelised partnerid nõuavad tagatisi, muu hulgas üksikute riikide sisepoliitilise surve tõttu. Näiteks USA vabariiklased nõudsid regulaarselt täiendavate miljardieuroste pakettide heakskiitmise eeldusena sõjalise abi suuremat jälgimist. Kiiev pidi seetõttu oma koostöövalmidust tõestama näiteks välisaudiitoritega.

Koondamise lainet Kiievis võib seetõttu tõlgendada nii vaesuse kui ka lootuse märgina. Ta teeb selgeks, et korruptsiooni probleem, mille sõda mõnevõrra maha surus, on jätkuvalt olemas. Pole juhus, et Ukraina on Transparency Internationali indeksis 180-st 122. kohal, edestades Venemaad vaid veidi. Viimased juhtumid näitavad aga ka seda, et nii meedia kui ka korruptsioonikütid teevad sõjaseisukorrast hoolimata oma tööd. Seda ei saa pidada iseenesestmõistetavaks, sest Zelenski tegi enne moskva sissetungi Nabu juhtkonnale regulaarselt takistusi. Korruptsiooni ja täieliku karistamatuse kultuuri hukatuslikku mõju lahinguvalmidusele on vene armee kogenud peaaegu aasta.

Kiievis nüüdseks tagandatud inimeste valik nõuab selgitust. Mõned ajakirjanikud kahtlevad, et aseministrid tegutsesid ilma ülemuste teadmata. Vallandatud Wasil Losinskit peeti peaminister Denis Šmõhali protežeeks. On kahtlus, et tema ja teised peavad olema patuoinad. Saab näha, kas Zelenski vabastamine võtab sihikule kõige korrumpeerunumad või aitab see poliitilist areeni puhastada. Kui aga skandaalid peaksid jõudma riigi tippjuhtkonna ešelonidesse, võib tekkida ohtlik olukord: Kiievi valitsust ähvardab siis nii edasine legitiimsuse kaotus kui ka vanade konfliktide puhkemine eliidi sees, mida on vaos hoitud venemaa invasiooni tõttu. See aga tähendab ka seda, et Zelenski ja tema lääne partnerid peavad lisaks õigusriigi põhimõtete selgitamisele arvestama ka poliitilise stabiilsuse vajadusega.

Tanke aga peaks hakkama tulema mitmest riigist ning Saksamaa lubas vähemalt sõnades saata ise Leopard 2 tanke (hetkel küll käib jutt vaid 15 tankist) ja lubavat ka teistel neid tanke hakata Ukrainale saatma. Poola juba saatis enda taotluse tankide saatmise lubamise kohta teele. Holland kaalub 18 Leopard 2 tanki ostmist, et annetada Ukrainale.

Bideni administratsioon kaldub saatma Ukrainasse „märkimisväärsel hulgal” tanke M1 Abrams. Saksa relvatootja Rheinmetall AG on valmis andma Ukrainale praegu 22 Leopardi tanki + 29 aprillis-mais ja veel 88 tükki 2023. aasta jooksul. Koguarv: 139. Rahvusnõukogu Šveitsi julgeolekupoliitika komisjon soovib lubada Saksamaal, Taanil ja Hispaanial viia Šveitsis toodetud relvi Ukrainasse ehk siis jää murdumine jätkub.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised