Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. jaanuar 2023:

põhjarindel mitmes kohas intensiivsed lahingud, Bahmuti juures tasapisi paaris lõigus vene pool siiski edeneb, Donetski rindel vene rünnakud ei edene ning lõunarindel seis rahunes, Erdogan pirtsutab, Itaalia välisministri pisu jabur soovmõtlemine ja ettevalmistused mobilisatsiooni jätkamiseks venemaal käivad…

Eile jäid suuremad rindest üle 50 km kaugel asuvad Ukraina linnad pommisajuta. Piiriäärsed Ukraina külad said oma tavapärase siiski kätte. Ukraina lasi vastu ja võimalik, et ühte vene kaudtuleüksust ka tabati. vene pool kurtis, et Brjanski oblastis olla mitmeid elektritaristu kohti tabatud ja mõnes kohas polnud hiljem elektrit ning Belgorodi linnas olla lastud miskit Ukraina suunalt tulnut alla.

Kupiansk-Kreminna: vene pool tõstis rünnakute arvu Svatove suunalt Kupianski poole. Eile jätkusid lahingud kahes suunas terve päeva Novoselivske ja Stelmahhivka küla juures. Enne kaudtuli Ukraina possade pihta ja siis rünnak nii piki maanteed kui mööda põlde paralleelselt teega. Isegi suutis jooksvalt vene pool lainet tekitada, aga miskit edu siiski ei saadud. Eks kõlakas käib, et siin pisu rohkem vene dessantnike aktsioonis. Kaudtuld jagus enamusele rindejoone lähedastele Ukraina küladele ja Kupianski linnale. Ukraina ulatus jälle Starobelskini ja kõlakas käib, et päris valusalt vene pool sai. Kuna vene pool eile pommitas Plošankat, siis kipub arvama, et küla on vene pool siin maha jätnud. Kreminna ümber kolmes suunas lahingud jätkusid. vene kaudtule järgi kipub arvama, et Chervonopopivka juures (Kreminnast 6 km loodes) peaks olema vähemalt osaliselt Ukraina kontrolli all ja peaks olema jõutud Krasna jõeni. Lisaks pommitas vene pool Kuzmyne küla, mis asub vaid 2,5 km Kreminnast edelas. Metsa-alal Kreminnast lõunas üritab vene pool väiksemate üksustega läbi imbuda Ukraina eesmistest possadest ja kohati päris kaugele jõutakse enne kui nad avastatakse. Kaudtuld jagus vene poolel tavapäraselt palju ja Ukraina ikka Kreminnat ja selle ümbrust töötleb. Ööd hakkavad nüüd pisu jahedamaks minema (kuni -8) aga päeval u 0, sestap maastik jätkab soomuse talumist.

Siversk: eile kuidagi rahulikum päev ja pisu vaid pomme vene poolelt lendas.

Bahmut: ikka massiga rünnakud enamusel rindejoonel jätkusid ning hetkel veel inimressurssi ega kahurimoona lõppemist vene poolel ei näe. Peale Krasnopolivka küla vallutamist üritab vene pool jätkata rünnakuid Siverski poole nii mööda põhja suunduvat maanteed pidi kui üle ümbritsevate põldude. Eile siin siiski edeneda vene pool ei suutnud, aga kindlasti jätkavad proovimist, sest Siversk on oluliselt tähtsam sihtmärk. Kas sinna linnani vene poolel piisavalt ressurssi on, ei oska arvata.

Krasna Hora ümber kolmel küljel vene dessantnikud suruvad terve pika päeva, aga seni Ukraina kaitse peab ja on ainuke küla Soledari juures, mis asub Bahmutke jõe lõunakaldal. Üle Bahmutke jõe pole vene pool saanud ja eks näis, kas hakkavad üritama jalaväega üle puruks lastud sildade proovima või üritavad kuskil pontoone üle panna. Bahmuti linna kirdeserval õnnestus u 500×700 m 4 kvartali vahet wagneril eile vallutada. Kipub arvama, et siingi vene pool võib jõuda mingil hetkel Bahmutke jõeni ja siis loodetavalt selle taha pidama jääb. Võimalik, et siit lõigust on järjest mitmel päeval Ukraina üksused postitanud videosid sõnumitega, et nii ei saa nad enam võidelda ja võivad possad maha jätta, kui neid ei suudeta kaudtulega toetada ja varustust juurde ei tuua. Kuna siia on Ukraina toonud pisu suurema hulga kaudtuleüksusi ja neid frontaalrünnakute tagasilöömiseks edukalt ja aktiivselt kasutatakse, siis võib moona puudus siin juba päris tõsiselt Ukraina poolt kimbutada ja see võib olla põhjuseks, mis vaikselt peab taanduma. Küll olla lastud siin kaks vene Su-25 ründelennukit ja üks ründehelikopter KA-52.

Opytne põhjaserval suutis ka vene pool eile pisu edeneda ja nüüd käivad seal lahingud Bahmuti linna serval. Klišiivka juures suutis wagner jõuda paaris kohas künka peale ja karta on, et Ukraina üksused peavad taanduma järgmise kõrgustikuni u 3 km kaugusel. Selleni vaid põllud ja paari elamisega küla ja üks vähemalt kruusakattega tee. Küll on otse põhja poole minnes üks tähtsamaid logistikateid Bahmuti poole vaid 2,5 km kaugusel ja seda suunda jätkuvalt kõige ohtlikumaks peab. Kuna wagner siin hullu massiga terve päeva ja osa ööd peale surub, siis arvata võib, et veelgi edenevad. Kogu Bahmuti varustamine küll sellega kokku ei kuku, aga halveneb kindlasti. Lisaks jätkab vene pool Kurdjumivka juures sillapea laiendamist ning üritab siingi jõuda sama teeni, kuhu veel 6 km. Kõrgendike ja metsatukkasid on, aga teid mitte, sestap kaugemale jõudvate üksuste varustamine vene poolelt pole lihtne. Enamuses wagner kasutab vaid jalaväge ja seni kuni veel mürske Ukrainal pisugi on, siis laipade hulk ümbritsevatel põldudel jätkab kasvamist. Kohati on korraga tabatud üksuste suurus kuni rühm ning tundub, et neid mõnes kohas järjest juurde lisandub selliselt, et vanadele laipadele uusi järjest juurde tuleb.

Kõlaks käib, et wagneril olla sellest 40 000 vangist u 10 000 veel alles. prigozini tasalülitamine jätkub ja järjest vene suuremaid väeülemaid ümber vahetatakse kremlimeelsemate vastu. Eile siis vene lõuna sõjaväeringkonna uueks ülemaks sai kindralpolkovnik kuzovlev ja lääne sõjaväeringkonna uueks ülemaks kindralleitnant nikiforov. Kui prigozin jätkab oma kanalites kogu au endale võtmist, siis ametlikud kanalid seda teemat järjest enam väldivad. Kui vene kaitseministeerium asus u nädal tagasi nõudma, et soldatid peavad nüüd igapäevaselt habet ajama (rindel ka), loobuma mobiiltelefonidest ja tsiviilautode kasutamisest, siis nii prigozin kui kadõrov asusid vene kaitseministeeriumi koos osade vene milblogijatega ründama nende nõuete jaburuse pärast. kadõrovi omad ei hakka kindlasti habemeid maha ajama (neil usk selline). Kuna mobiiltelefonid on tihti ainuke vahend sidepidamiseks nii üksuse sees kui üksuste vahel ning vajalikud droonide juhtimiseks, siis süüdistatakse vene kaitseministeeriumi suutmatuses õigeid vahendeid tagada. Lisaks ei jagu sõjaväemasinaid ja kas röövimiste või annetuste kaudu pakuvad neid liikumisvõimalusi tsiviilautod.

Donetsk: Novobahmutivka üle pika aja pisu prooviti aga nagu siin, siis mujalgi vene poole rünnakud edu ei toonud. Vodyane juures ikka jalavägi koos soomukite üritab jõuda põldudele põhja pool aga seni pole tänu täpsele Ukraina kaudtulele see õnnestunud. Pervomayske juures üritas vene pool mööda põlde külast lõunapool edeneda, aga ei õnnestunud seegi. Maryinkasse tõi vene pool pisu uuemad T-90 tankid ja üritab nüüd uuesti tugevalt lõpuks seda (u 9300 elanikuga) linnakest ära vallutada. Seni pole see alates eelmise aasta märtsist õnnestunud. Kaudtuld jagus siin mõlemapoolselt tavapäraselt.

***

Lõunarinne/Herson: mingeid pisemaid põldude serval asuvaid possavahetusi mõlemapoolset tuleb. Hetkel ei oska arvata, kas vene poolel siin tõsisemaid plaane ka on. Üksusi peaks jaguma suuremaks surveks. Kaudtuld jagus tavapäraselt palju. Dnepri delta saartel siiski madinad jätkuvad, eile üks vene paat koos üksusega põhja lasti ning jätkuvad üksteise tagaajamised mööda saari. Küll oli Sevastoopolis eile üks suurem plahvatus, mis plahvatas veel ei tea. vene pool üritas siit saata suuri edu-uudiseid ja teatas järjest mitmete külade vallutamisest ja vene ametlikud meediakanalid ilma kontrollimata need üles korjasid ja seda kaks päeva levitasid, aga nüüd hakkasid needki uudistest ära kaduma.

Erdogan asus uuesti Rootsit süüdistama peale Türgi saatkonna ees toimunud koraani põletamist ja kipub keelduma Rootsi NATO-sse lubamast. Kas peale Türgi valimisi võib Erdogani seisukoht leebemaks muutuda ei tea. Küll jätkab Türgi vene nafta ostmist, kuigi jah, kogused on u 1/3 ennesõjaaegsest.

venemaa eelarve suunas voolav nafta ja gaasi raha kahaneb jätkuvalt. Nafta eksporditollimaksudest laekuvad tulud riigikassasse on vähem kui kahe kuuga „hinnalaest” ja EL-i embargost langenud 60 protsenti, selgub rahandusministeeriumi andmetel ja tankeriliikluse statistikal põhinevatest Bloombergi arvutustest. 20. jaanuaril lõppenud nädalal kogus eelarvesse naftatollimakse vaid 47 miljonit dollarit, kuigi novembris ja detsembris oli see umbes 120 miljonit dollarit nädalas ning kevadel ja suvel ulatusid summad 150-160 miljoni dollarini.

Naftaekspordi füüsiline maht ulatus nädala lõpus 3 miljoni barrelini päevas. Eelmise nädala järsk hüpe, mil tankerid eksportisid alates aprillist sadamatest rekordilised 3,8 miljonit barrelit päevas, on vaibunud: mahud langesid 22 protsenti ja jõudsid viimaste kuude keskmiseni. Kitsas venemaa naftat ostvate riikide rühmas pole muutusi toimunud: venemaa nafta nõudlus on endiselt peamiselt India ja Hiina poolt ning ainult EL-i embargost erandid saavutanud Bulgaaria jätkab ostmist. Detsembris ja jaanuaris on venemaalt naftaimport 7 korda vähenenud. Türgi hakkas oste suurendama: need ulatusid 130 000 barrelini päevas võrreldes 70 000 barreliga nädal varem. Türgi importijad on aga endiselt kaugel septembri rekorditest – 350–400 tuhat barrelit päevas – riigi suurim rafineerimistehas STAR, mis kuulub Aserbaidžaani kontsernile SOCAR, keeldus Uurali naftat ostmast.

venemaa naftafirmadel õnnestub ekspordimahte hoida tohutute allahindluste arvelt ning üksikuid kliente pole enam võimalik veenda maksma. Reutersi andmeil oli jaanuaris Uurali nafta hind Balti sadamatest tarnituna vahemikus 39-45 dollarit barreli eest. Ja naftamehed müüsid mõned saadetised Aasiasse kahjumiga – alla täishinna, ütlesid kauplejad agentuurile. 2023. aasta eelarvesse arvas rahandusministeerium nafta- ja gaasitulude vähenemise 24 protsenti – 11,7-lt 8,9 triljonile rublale. Kuid tegelikkuses võib olukord osutuda palju hullemaks: praeguste Uurali hindade juures kaotab eelarve üle 2 triljoni rubla ja selle puudujääk võib läheneda 5 triljonile, hindab Centrrocredit Banki ökonomist Jevgeni Suvorov.

Mobilisatsiooni ettevalmistused venemaal jätkuvad. Mingid päevad tagasi keelati riigist lahkuda endistest lõunapoolsetest liiduvabariikidest vene kodakondsuse võtnud mobilisatsioonieas sobilikel meestel. Lisaks on hakatud kutsuma komissariaatidesse mehi selgitamaks neile vajadust tulla kutse järgselt kohale, sest muidu pannakse pikaks ajaks kinni ja tembeldadakse reeturiks. Njah, kui meie riigis olevad u 20 000 vene kodanikku, kes on sobivas mobbi eas nüüd venemaale läheks, siis vist jääks ka sinna kinni. Seni pole ajateenistuses mittekäimine enamusi vene mehi mobbist päästnud.

Itaalia välisminister Antonio Tajani ütles, et Euroopa Liidu riigid ei saa paluda Kiievil alustada Moskvaga rahukõnelusi seni, kuni vene armee jätkab Ukraina tsiviillinnade pommitamist. „Ainult siis, kui moskva otsustab peatada tsiviil- ja strateegiliste sihtmärkide pommitamise, saab Euroopa paluda Ukrainal alustada rahuläbirääkimisi,” ütles Tajani (TASS). Ta lisas ka, et rahulepingu sõlmimine venemaa ja Ukraina vahel on võimalik „ainult siis, kui venemaa otsustab sõjalise operatsiooni peatada”. Njah, et siis venemaa saaks jätta endale kõik vallutatud alad… vähemalt venemaal uudis müüb.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Vastase poole kaotused:

Viimased uudised