Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. jaanuar 2023:

põhjarindel pisu kasvab kontaktide intensiivsus, Bahmuti ümber lahingud kogu rindejoonel, Donetski suunal jätkab vene pool Avdiivka ümberpiiramise mõtteid ja lõunarindelgi vene poole aktiivsus tõusuteel ning kasvab raskema tehnika vool läänest Ukraina poole…

Eile rindejoonest kaugemal kui 50 km Ukraina linnad pommisadu ei saanud. Kipub arvama, et uut rünnakulainet vene pool kokku klopsib. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus. Väljaspool Harkivi oblastit sai vaid üks küla tabamusi. Võib olla oli põhjuseks vene poole väide, et tihedamalt olla Ukraina üle vene piiri miskit teele saatnud. Harkivi oblastis aga mitmed külad ja Vovchanski linn said päevas mitmeid pommitamisi. Eilset päeva kõigil rinnetel ilmestaski paljude külade ja linnade pommitamine päevas mitu korda (enamasti tehti seda varasemalt vaid aktiivsemates rindelõikudes, va Herson). Hetkel ise vähemalt ei tea, kui suure tootmisvõimekusega kahurimoona venemaal toota suudetakse. Ka pole vanad laod veel päris tühjad ning mõnest riigist neid veel lisaks saadakse. Ukraina olla tabanud mitmeid objekte Belgorodi oblastist, aga täpsemat infot pole.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus on hakanud vene pool jälle suuremat aktiivsust näitama ja mitmest kohast jalavägi koos soomukitega on hakanud proovima. Seni on kahurituli need rünnakud lõpetanud. Eile oli päris intensiivne tegevus Novoselivke küla ümber. vene pool väitis, et Ukraina ründas soomukite ja tankidega küla juures. Seis vist läks nii pingeliseks, et vene pool pommitas küla TOS-1A-ga, mida väga tihedalt ei kasutata. Päeva lõpuks lükkas Ukraina mõnisada meetrit rindejoont Novoselivskele lähemale. Siit kandist tuli kõlakaid, et uuesti on hakatud taganevaid vene mobbituid elukutseliste poolt maha laskma (nagu taganema hakkavad, siis tuli omade poolt peale). Loodan, et see soodustab hoopis vangide arvu tõusu, sest nii on mobbitutel suurem võimalus ellu jääda. vene soldatid jätkavad videode üles riputamist, kuidas nad Ukraina vange piinavad ja ikka sotsmeedias ka palju kiita selle eest saavad. Kreminna ümber eile kontaktide arv jälle tõusis ning aktiivsust näitasid mõlemad pooled. Eks vene pool üritab Dibrova küla tagasi saada (seni hallis alas), aga kuidagi ei õnnestu, sest kogu tee üle lageda on tihedalt nii otse- kui kaudtulega kaetud. Kogu rindel kasvas vene poole kaudtulelöökide arv ja ning lööke korrati päeva jooksul paljudele kohtadele. Ukraina töötles Svatove ja Kreminna ümbrust ning pisu anti tuld ka Krasna jõe ääres oleva Chervonopopivkaasula pihta. Seal on vene kaitse surutud Krasna jõe äärde ning loodaks siit peatselt Ukraina jõudmist jõe äärde. Vene pool väidab, et Ukraina põhjarindele soomukeid ja tanke juurde toob ning vene pool ise ka uusi üksusi toob. Tundub, et siia rindele on hakatud tooma pisu pikemalt venemaal ja valgevenes väljaõppel olnud sügisel mobiliseerituid ning neid rünnakutele lükatakse.

Siversk: Bilohorivka küla ründamine jätkus ning küla vist juba terve ööpäev pommitatakse. Seni pole rindejoones muutusi tuvastanud. Väidetavalt olla siiagi rindelõiku uusi värskeid mobiliseerituid lisandunud ja on oodata rünnakute kasvu vene poolelt. Märtsi eesmärgid ju vaja täita…

Bahmut: rünnakute intensiivsus kogu rinde ulatuses jätkus ning kaudtuleduell kipub tihedalt käima ööpäev läbi. vene pool jätkab Soledari ümbruses alade vallutamist ja rünnakuid tehakse mitmest suunast korraga ühe küla poole ja selliselt kordub see tegevus piki rinnet. Krasnopolivka küla poole suruti lähemale u 500 m piki raudteed, nagu karta oli. Seni küla kaitse peab, aga ikka surve kolmest suunast korraga. Sili asula peaks nüüd tervenisti olema vene kontrolli all ja Ukraina kaitse peaks olema seal Bahmutke jõe taga. Krasna Hora küla rünnatakse kolmest suunast, aga eile vene pool siit meetritki edasi ei saanud. Küla idaserval üks suurem metsatukk ning paar küngast loodetavasti on kaitsel abiks. Tõsine kähmlus käib meediamaastikul, et kellele ikka kogu edu au siin rindel kuulub. Tundub, et vene kaitseministeerium oma sõnumites on hakanud vältima sõna wagner kasutamist, asendades selle mitmeti mõistetavate sünonüümidega ja arvata on, et enamus ei saagi enam aru sealt tulevatest sõnumitest, et wagner kuskil tegutseb. Küll tõstab prigozin oma retoorikat ja kasvatab kriitilisi sõnumeid igas suunas. Tundub, et putinile vist ei meeldi selline retoorika intensiivne tõus ja on asunud pisu meediaväljal vastu nügima. Eks (kas eilne või üleeilne) kohtumine peterburi linnapeaga oli üks neist vastusammudest, sest prigozin on linnapead korduvalt ähvardanud ja süüdistanud reeturlikkuses. Kipub pisu arvama, et prigozini ambitsioonid olla uus venemaa juht kremlis pigem kasvavad ja eks näis, mida kgb peatselt ette võib võtta oma positsioonide säilitamiseks. Bahmuti linna servadel lahingud jätkusid ja siin suuremaid rindejoone muutusi ei tuvastanud. Klišiivka küla viimane majade rida kõrgustiku alumisel serval peaks veel olma Ukraina kontrolli all. Lahingud jätkuvad siin pimedaski ja ikka kolmelt suunalt vene pool peale tungib. Kaotuste numbrid peaks neil jätkuvalt kõrged olema. Siingi kembeldakse, kellele küla vallutamise au kuulub. Pisu murelikuks tegi eilne võimalik edenemine Kurdjumivka suunalt loode poole teisel pool Siverski Donetsi-Donbass kanalit. Siin mitu kilomeetrit avatud alasid, enne kui algab kõrgustiku vöönd ja mingeid masinad põld kannab. Loodan, et homseks rohkem selgust. D-1 kahurid on wagneril töös (teisest maailmasõja ajast pärit suurtükk) paneb arvama, et neil kipub järjest enam olema raskusi parema tehnika saamisel vene ladudest.

Donetsk: vene pool jätkab surve tõstmist Avdiivka ümber piiramiseks. Raskemaks läks olukord Krasnohorivka küla juures (Avdiivkast põhjas, mitte segi ajada samanimelise linnaga Avdiivkast kaugel edelas). Siingi üritab nii teed pidi kui üle põldude vene pool edeneda ja jalavägi soomukite toel, sekka ka mõni tank ikka suruvad. Enamus rünnakukatseid siingi kahuritega segamini lüüakse, aga eks neid Ukraina kahuriüksusi üritab ka vene pool tabada ja nii pole tihti võimalik kogu aeg vastase rünnakuid tagasi lüüa ja kuskil massiga uus possa hõivatakse. Eile küll üleeilset edu vene poolel korrata (mõnisada meetrit) ei õnnestunud, aga arvan, et rünnakute intensiivuse tõus on jätkuv. Avdiivka teisest küljest Opytne/Vodyane juures toimub sama, aga siingi hetkel vaid elavjõu ja soomukite kaotused. Tundub, et Marinkas on lahingkontaktide arv jahtunud. Kaudtuld jagus vene poolelt siin sarnaselt teistele rindelõikudele palju ja korduvalt. Küll tundub, et Ukrainagi suurendab oma kaudtulelöökide arvu Donetski suunal. Liigub arvamus, et Lugansk/Donetski okupeeritud alad on nii puhtaks riisutud, et uueks mobilisatsiooniks pole enam suuremat rahvast võtta.

***

Lõunarindel kasvab vene poole rünnakute arv ja intensiivus. Tegu pole enam luurekatega, vaid üritatakse saada kätte Ukraina eesmisi possasid. Malje Štšerbaki-Stepovoje ja Malaja Tokmachka-Nesterjanka läheduses need toimusid ja võimalik, et esimeses ka Ukraina oma eesmistelt possadelt taandus. Eks seal ole enamus kõrgendike vööndeid ida-lääne suunalisi ja jõedki kipuvad samas suunas voolama, sestap iga u 5 km järgi uus kõrgendikuvööd ja enamasti koos metsaga pigem kaitsel abiks. Põhja-lõunasuunalisi maanteid vähe aga kui põld kannab, siis saab end laiali tõmmata küll. Tundub, et siingi proovitakse märtsiks vallutada Zaporozzje oblast. Kaudtuld siin sarnaselt teiste rindelõikudega.

Herson: ainuke lõik, kus peale Hersoni linna kaudtulelöökide arv vene poolelt langes. Siin jätkuvalt mobbitutega elukutseliste üksusi välja vahetatakse. Lisaks üritab vene pool igal moel tühjendada Dnepri läheduses olevaid külasid elanikest, kui vaja siis neid ka pommitatakse, et elanikud kiiremini minema läheks, et ise külla majutuda ning vähendamaks kohalike abi Ukraina kaudtuleüksustele sihtmärkide osundamisel.

Eile jätkas medvedev räuskamist ja ähvardamist ning vibutas jälle tuumarusikat. peskov jätkas sama retoorikat ja lisas, et kaugemale ulatuvate relvade andmisega laieneb konflikt. vene õigeusu pea on ka asunud ähvardama maailma, et kui vene pool Ukraina sõja kaotab, siis… Vahepeal olla nii Hiina kui India kriitika pärast kreml tagasi tõmmanud, aga uute raskemate ja kaugemale ulatuvate relvade paketi nimekiri ajab neid juba praegu uuesti marru.

moskvas kremli ümbruses hakati paigutama täiendavaid õhutõrjesüsteeme. Pantsir S-1 paigaldati kaitseministeeriumi hoone katustele ja mitme administratiivhoone katustele.

Tänase „tanki” kohtumise ootuses. Enamus liitlasi (ja meie kaasarvatud) juba on andnud ja jätkuvalt annavad päris tubli relvastuse lisa, aga Saksamaa jätkab vastu punnimist. Poola juba ähvardas, et annab Leopard 2 tankid ilma Saksamaa loata Ukrainale. Soomukite kogused, mis Ukrainale lähevad, kipuvad olema sadades (kokku isegi äkki hakkab sinna tuhande kanti kiskuma). Loodan, et ühiselt suudetakse siiski saada piisavalt tugeva löögirusika komplekt kokku.

moskvas aga aetakse taga nii ajateenistusest kui mobilisatsioonist kõrvalehoidjaid. Seni kasvab venemaalt valuuta väljavool ja nn ühekordsed süstid (välisettevõte müüb oma varad venemaal maha) ei päästa üldist trendi. venemaa selle aasta majanduslanguse  protsent arvatakse 2,5-5. Loodan, et see nii väikseks ei jää.

Pisu ka kodust: tõstame kõvasti kaitsekulusid, aga kuskil peab nende raskemate relvadega ka harjutama. Üks kord aastas lasta ei taga piisavalt oskust (kahjuks), sest nagu iga harrastussportlane teab, siis treeningut peab tegema tihedalt. Kuidas leida hea lahendus harjutusväljade laienemisele ja sealt tuleva müra tõusule, saab tulla vaid ühises intensiivses ja konstruktiivses koostöös, mida kahjuks seni piisavalt näinud pole. Eks riigikaitse ja Võru maakonna areng peaks käima käsikäes, sest mõlemale on uut arenguhüpet vaja!!! Sestap vähem loosungeid ja rohkem päris koostööd uute ja nutikate lahenduste leidmisel!

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Ülevaade vene poole kaotustest:

Viimased uudised