Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 18. jaanuar 2023:

Kreminna juures üritab vene pool suuremat rünnakut käima saada, Bahmuti ümbruses on seis pingeline, jätkub Donetski rindel pisu aktiivsem rünnakutelaine, täna peaks putin pidama „tähtsa” kõne… ning ühes venemaa uudiste saates asuti avalikumalt kritiseerima senist sõja käiku Ukrainas.

Rindest üle 20 km kaugusel asuvad Ukraina linnad eile pommisajust pääsesid (va Kramatorsk) ning pommitati piiriäärseid Ukraina külasid ja Vovchanski linna. vene pool väidab, et lasi eile alla kõik Belgorodi poole teele saadetud Ukraina raketid ning purustusi oli vaid mõnedes külades ja paaris väiksemas linnas.

Kupiansk-Kreminna: vene pool on hakanud suuremate soomusüksustega ründama vähemalt kahelt suunalt. Esmalt Makiivka poole mööda teed. Seni pole suudetud siin rinnet lääne poole lükata aga surve kasvu on tunda. Ukraina töötleb põhiliselt kaudtulega. Küll näeb videodelt, et Ukraina võitlejad lasevad julgelt tankitõrjerelvadega päris lühikese maa pealt isegi tanke. Kreminna suunalt mööda maanteed lääne poole jõudis mingi soomusüksus läbida kogu halli ala, enne kui see pidama saadi. Küll tõi see kaasa u 2 km rinde nihutamist maanteest põhja pool lääne poole. Seal ilma reljeefita põllud tavapäraste võsa/metsaribadega ja paar sellist põlluriba edeneti. Ukraina suuremat aktiivsust ei näidanud. Kaudtuld jagus palju mõlemalt poolelt tavapäraste sihtmärkide pihta.

Siversk: siingi on juba mitu päeva kolmest suunast vene pool rünnakuid jätkanud, pommitamist rohkem, aga rindejoones seni muutusi tuvastanud pole.

Bahmut: vene pool jätkab massiga rünnakuid Soledari ümbruses päris laial rindelõigul alates siinsest Bilohorivka külast kuni Bahmuti linnani välja. Aktsioonis on nii wagner, elukutselised kui Donetski üksused. Eile asusid siis Donetski omad ka kiitlema, et hoopis nemad Soledari vallutasid. Sili raudteejaama juures vene pool edenes nii siinses hooneterajoonis kui paar kilomeetrit põhjapoole piki teed Krasnopolivka küla poole. Kipub arvama, et siin suudab vene pool veel vähemalt 5 km lihtsamalt edeneda ja siis peaks algav kõrgendike vöönd koos metsaga enne Bahmutke jõge selle suuna edenemise kinni panema. Videotelt on näha, et varasematel vene kaevikuliinidel jagub soldateid päris palju. Küll vedelevad seal soldatite laibad nii kaitsekraavide ümber kui sees ja nii nad seal läbisegi elavate, haavatute ja surnute segu on. Krasna Hora küla peale rünnakud ikka pimedaski jätkusid, kuid seni küla peab vastu. Sellise massilise ründesurvega peaks vene poole kaotuste numbrid jätkuvalt kõrged olema. Kuna ilm läks selgemaks, siis vähemalt üks vene Su-25 hävituslennuk alla lasti. vene pool küll kiitleb, et sai tublisti vange, aga ühtki videot ega pilti pole suudetud üles riputada, sestap arvab seda tühjaks kiitlemiseks. Igatsugu valevideote tegemine vene poolelt jätkub, aga seni need ikka mõnusalt käpardlikult tehtud. Bahmuti linna ida- ja lõunapoolsel serval vaatamata pidevale rünnakute jätkumisele pole juba paar päeva vene pool edeneda suutnud. Võimalik, et massi pisu vähem ja neid suunatakse linnast möödumiseks lõunasuunalt. Klišiivka külast enamus langes eile päeval vene kontrolli alla. Kuna küla asub otse metsase kõrgendiku all ja Ukraina töötleb seda suunda päris kõvasti oma kaudtulega. Kõik neil seal nagu peopesal. Jätkuvalt on see suund kõige ohtlikum Ukrainlaste jaoks. Siingi peaks vene poole kaotuste arv väga kõrge olema. Kurdjumivka ja Majorski juures ka vene rünnakud jätkusid kuid edenemist ei tuvastanud. Rünnakute surve vähenemist vene poolelt seni ei näe ja tundub, et kahurimoona paistab ka jaguvat. wagner suutis tekitada mingi juriidilise keha venemaal ja üritab nüüd läbi selle hakata seadustama oma tegevusi. Eks see enamusele meist tundub mõistetamatu, et venemaal on palgasõdurid keelatud, aga wagner ikka toimib. Küll olla järgmine ports vange saanud amnestia ja seda andvat putin salaja.

Donetsk: siingi rünnakute intensiivsus juba paar päeva tavapärasest kõrgem. Kuskil liikus kõlakas, et putin käskis Donbassi oblasti vabastada märtsiks. Eks näis, kas gerassimov siis märtsis välja vahetatakse. Osa rünnakuid on suunatud Avdiivka ümberpiiramisele ja suuremat survet proovitakse Opytne-Vodyane juures aga seni edeneda pole suudetud. Kuna põldude kandvus on paranenud, siis jätkatakse üle põldude Nevelske küla poole surumist aga siingi edeneda pole suudetud. Maryinkas teatas vene pool, et suutis ühes kohas mitu kõrgemat hoonet hõivata („tubli” saavutus kuu jooksul), Pobyeda küla asulast lõunas ka pideva rünnakusurve all on aga sealgi see sirge tee ja avatud põllud seal ümber ei ole soodustanud vene rünnakuid. Siin sellist frontaalrünnakute survet nagu Bahmuti lõigul seni pole. Küll ei jätkanud vene pool lääne pool oma rünnakuid. Põhjust ei tea. Kaudtuld jagus siin vene poolelt tervele rindele ja enamus kohti töödeldi mitmel korral päevas. Ukraina ikka Donetski ümbruse kallal nokitseb.

***

Lõunarinne/Herson: vaid kaudtuleduell ja siingi vene pool tihedalt kogu rindelõiku töötles kaudtulega. Hersoni linna pommitati juba teist korda 10 päeva jooksul süütemoonaga. Ukraina töötlus ulatus kuni Skadovski linnani Musta mere ääres. Okupeeritud aladel jätkub kohalike kodudest välja tõstmine ja vene soldatid asemele kolivad.

Täna peaks peterburis linna vabastamise 80 aastapäeva kõne pidama putin ja olla miskit tähtis uus uudis tulemas. Eks näis, kas läheb mobilisatsioonitralliks lahti vms. Küll oli putin kurtnud viimasel valitsuse istungil, et sellist lääne sanktsioonide rakendamist ei osanud ta enne sõda arvata. EL aga peab läbirääkimisi 10. sanktsioonide paketi üle ja vist üritavad seda laiendada suuremalt nii valgevene kui Iraani suunal.

Saksa nafta- ja gaasifirma Wintershall Dea otsustas venemaa turult lahkuda. Kahjum kogu venemaa varade mahakandmisest ulatub 5,3 miljardi euroni. Wintershall Dea on seotud Venemaa oligarhide Mihhail Fridmani ja Petr Aveniga, kelle suhtes kehtestati sanktsioonid pärast Ukraina sõja algust. Selle põhiaktsionär on Saksamaa keemiakontsern BASF, kellele kuulub 72,7% aktsiatest. Ülejäänu kuulub eelpool mainitud miljardäride asutatud investeerimisfirmale LetterOne. Wintershall Dea oli üks gaasitoru Nord Stream 2 investoritest, investeeris sellesse 730 miljonit eurot.

venemaa suurim töötleva tööstuse haru, mis moodustab 15% kogu riigi tööstustoodangust, on kokkuvarisemise äärel, sest naftatöötlemistehased, kus töötab 120 000 venelast, valmistuvad veebruaris jõustuva Euroopa embargo tõttu tootmismahtu 15% võrra. Väidetavalt sanktsioonid naftatoodetele, mida venemaa on traditsiooniliselt Euroopasse eksportinud, omavad palju suuremat mõju kui naftaembargo. venemaa ei saa toota naftasaadusi „ladustamise jaoks”: riigis pole lihtsalt ühtegi hoidlat, kuhu oleks võimalik ladustada.

Ühes vene telesaates asuti kurtma, et kreml jätkab väitmist, et Ukrainas läheb kõik „plaani kohaselt”, aga ometigi kaotatakse territooriumi, langevad soldatid ning olukord on läinud hullemaks kui oli 2014. aastal, sest hukkunute arv näiteks Donetski oblasti okupeeritud osas on kasvanud sadades kordades ning pidevalt rünnatakse Kurski ja Belgorodi oblastist, ja küsiti, kas see ongi siis „plaanitud”?

Ikka tankikohtumise tulemuste ootel…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised