Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 17. jaanuar 2023:

Bahmuti ümbruses vene pool jätkab tugevate rünnakutega, kaudtuleduelli tihenemine terve rindejoone ulatuses, Krimmis vist on peatselt loota tugevaid plahvatusi ja venemaa ei saa peale Pariisi olümpiamänge edasisi enam näidata ja pisu kremli meeleheitlikke katseid leida uusi gaasimüügi kanaleid.

Eile oma rünnakutega vene pool rindejoonest üle 100 km kaugemale ei ulatunud. Tundub, et S-300 olid pigem töös. Ukraina piiriäärsete külade igapäevane pommitamine jätkus ja Harkivi oblasti piiriäärsed külad ja linnad said korduvaid pommirünnakuid. Seekord töötles Ukraina mitmeid kordi vene poolt vastu, loodan, et üritati tabada tulistavaid vene kaudtuleüksusi. Belgorodi linnas ka õhutõrje töötas, kas miskit tabati, on teadmata.

Kupiansk-Kreminna: enamasti kaudtuleduell. Juba teist päeva on vene poolelt seda jagunud tihedalt kogu rindejoone ulatuses. Ometigi kurtmist tuleb, et kahurimoona piisavalt ei jagu. Ukraina siiski huupi ei lase ja töödeldakse rünnakuid tegevaid vene üksusi ning tiheda tule all Svatove ja Kreminna ümbrus. Eile jälle tankide ja soomukite toel üritas vene pool piki maanteed Svatove-Kupiansk Novoselivke küla enda kontrolli alla saada kuid ebaõnnestus. Vähemalt üks T-90 tank maha tossama jäi. Tundus kuidagi väga „värske” tangina. Lahingud küla juures jätkusid veel ööpimeduseski. Enamus sihtmärke leitakse droonidega ning väike lumekate laseb veelgi lihtsamini sihtmärgid üles leida. vene poole nutikus end maskeerida küll pisu kasvab aga piisavalt õhuvaatlusega siiski ei arvestata. Abiks on võetud maa sees olevad keldrid eluhoonete juures. Ka on hakatud kasutama väiksemates hoonete gruppides suuremat hajutatust ehk siis nii mõneski kohas suudetakse olla väiksemate gruppidena ühes hoones. Küll tundub, et kohati on raskema tehnika puudus, sest enamasti on rindel kaitses vaid jalaväelased. Edasi nädalaks päeval väike pluss ja öösel miinus ning uut lund juurde ei tule, sestap põldude kandvus peaks olema enam-vähem aga niiskus peaks kontidesse pugema. Kreminna juures mingid tegevused toimusid, aga rindejoone muutusi ei tuvastanud. Seni veel Kreminna-Svatove vahel pisu suurema Ukraina rünnaku ootuses.

Siversk: eile korraga kolmes suunas rünnati, Bilohorivka, Verhnokamjanske ja Spirne küla poole ning tõusis kaudtuletöötlus vene poolelt. Hetkel selle ühe päeva pealt veel miskit arvama ei hakkaks. Rindejoones muutusi siiski ei tuvastanud.

Bahmut: päris tugev rünnakute jätkamine vene poolelt. Soledari juures vähemalt osa Sili raudteejaama on vene kontrolli all ja järjest enamates kohades jõuavad vene üksused Bahmutke jõeni. Krasna Hora küla on veel jäänud Soledari ja Bahmuti vahel jõe idakaldal Ukraina kontrolli alla. vene poolel on külani jõudmiseks vaja ületada 500 m põldu või tulla piki raudteetammi põhjapoolt ja seal tagaks vall neile parema kaitse ja varjatuse koos mõnede võsalõikudega. Lahingud käivad siin enamasti keskööni ja seni jagub vene poolel nii dessantnike kui wagneri omasid järjestikuste massiga rünnakute läbiviimiseks. Pisu isegi loodan, et Bahmuti ära võtmise kinnisidee ei lase vene poolel rünnakuid suunata Siverski poole (põhjasuunas), mis tundub ohtlikuma suunana. Bahmuti linna ida ja lõunaserval eile vene pool edeneda ei suutnud. Murekoht on Klišiivka küla juures, mis oli tiheda rünnaku all ja on võimalik, et vene pool külla sisse sai. Eks päeva peale selgub täpsemalt. Nii siin kui Soledaris peaks vene poole hukkunute ja haavatute arv tegema päevaseid rekordeid. Peaasi, et Ukraina poolel moona jaguks. Miks see on Ukrainale ohtlikum suund, on juba varasemalt mitu korda kirjutatud, sestap ei hakka enam kordama. Rünnakute vaibumist vene poolelt veel niipea ei looda ning ilm soosib alates tänasest ka õhust ründamist. vene poolgi kasutab päris hea vaatlusvõimekusega droone (kuigi neid on vähem) sihtmärkide leidmiseks. Kaudtuld mõlemapoolselt palju. Kuna enamus vene poole tähelepanu on Bahmutil, siis loodan, et see on Ukraina poolel taotluslik…

Donetsk: eile isegi pisu üllatati vene poolelt rünnakute rohkusega. Krasnohorivka, Vodjane, Marinka, Pobieda, Novomõhhailivka, Pretšõstivka ja Velyka Novosilka piirkondades need toimusid. Kahe viimase juures on seni olnud mingid harvemad rünnaku katsetused vene poolelt, kuid eile võeti pisu tõsisemalt ette. Pretšõstivka küla juures on varasemalt kummaltki poolelt luurekaid käinud ja põllul on mõned korrad kuu jooksul eesmised vaatluspossad kohati muutunud. Külm on siingi pisu põllud kandvamaks muutnud ja sestap seal üle nende lihtsam edeneda (teid eriti põhja suunas pole). Siin õnneks Kaslagatsi jõgi peaks kõik vene poole pikemad edenemised lõpetama. Velyka Novosilka linna poole on vene pool mitmel varasemal korral kõvemini üritanud. Seal tugevasti reljeefi ning jõgede hargnemisi ning peaks pigem soodustama Ukraina kaitsetegevust. Kipub arvama, et siin võib hakata vene pool survet tõstma, sest vägede vedu siia suunale pole seni lõppenud ja nn jõude vaid kaudtuletöötluse all kannatavaid vene üksusi peaks jaguma sealgi. Siiani raudtee-ešelonid isegi päris värske värviga liikursuurtükke ja T-60 tanke (vist isegi pisu muditud) juurde toovad. Kaudtuld jagus vene poolelt siingi tihedalt kogu rindelõigule ja Ukraina ikka Donetskit töötleb.

***

Lõunarinne/Herson: tihe kaudtuleduell. vene pool jätkas siingi terve rindejoone tihedat töötlust nagu moona vähesust polekski. Pommitatakse kõiki rindelähedasi külasid ja linnasid laskeulatuses. Berdjanskis aga plahvatused juba igapäevased ning päris tihedaks on läinud drooni lennud Krimmi kohal. Tundub, et Ukraina otsib vene õhutõrjeüksusi ja sihtmärke, mida tabada. Vene pool kurdab, et Ukrainal liialt hea satipilt käes ning Kreekas asuvad USA luuredroonid ka oma inffi jagavad. Sestap siis loodab peatselt täpsete plahvatuste jada Krimmis. Küll on lõppenud igatsugu kinnisvara tehingud Krimmis sest keegi miskit enam seal osta ei taha. Tundub, et suvepuhkust seal seekord enam venemaalt veetma ei minda.

kreml survestab venemaa suuremaid ettevõtteid toetamaks rahaliselt sõjakulutusi ja soovitakse enamuselt summat suurusjärgus 130 000 eurot. Lisaks lubab kreml kõigile välismaalastele kodakonsust, kes Ukrainasse on nõus sõdima minema. Tundub, et väljakutse võib mitmes Aafrika riigis päris ahvatlev olla.

Kui eile oli meil uudis, et Pariisi olümpiamänge näeme ETV-s, siis venemaa seda ka näeb, aga loodetavasti ilma oma sportlasteta (ka valgevene). Küll aga ei saa nad näidata järgneval kuuel aastal toimuvaid mängusid. OM on tavaliselt üks suurimat reklaamitulu toov üritus.

vene inimeste riigist lahkumine jätkub ja päris suures tõusus on mitmes lõunapoolses riigis (Gruusia, Armeenia, Kasahhi jne) kinnisvara müük neile ning tänu venelaste rohkusele on hakanud kasvama kiirelt elamispinna üürid. Jätkub uute ettevõtete loomise kasv seal ja kaasa toodud raha kasv, mille võrra siis väheneb valuuta venemaa pankade kontodel.

kreml püüdis saada enda kontrolli alla Kasahstani ja Usbekistani gaasitranspordisüsteeme. Lisaks sellele nõudis venemaa Hiinale gaasi eksportimise õiguste loovutamist, st Usbekistani ettevõtte UzGazTrade asemel pidi leppe osaliseks saama Gazprom. Ettepaneku luua „gaasiliit” tegi putin pärast seda, kui riik kaotas Ukraina sõja tõttu Euroopa turu. Idee oli suurendada vene gaasi tarnimist Hiinasse Kesk-Aasia vabariikide territooriumi kaudu. Siiski ei toetanud seda ettepanekut ei Astana ega Taškent. Kasahstani võimud nägid projektis „sanktsiooniriske” ja katseid kasutada riigi territooriumi lääne piirangutest möödahiilimiseks. Usbekistani energiaminister Žurabek Mirzamakhmudov teatas lihtsas tekstis, et venemaa seadis vastutasuks „gaasiliidule” rea „poliitilisi tingimusi”, ja märkis, et vabariik ei nõustu sellega „iialgi”. Ministri sõnul ostab Usbekistan kütust ainult soodsate hindadega ja lepingutingimustega. Pärast seda oli kreml kiire eitama, et moskva üritab oma potentsiaalsete partneritega manipuleerida. Nagu putini pressisekretär peskov kinnitas, „ei tähenda liit gaasi tarnimist vastutasuks poliitiliste tingimuste eest – tegemist on tegevuse koordineerimisega kõigi kolme riigi ärihuvides”…ahhaahaha….

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised