Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 16. jaanuar 2023:

Bahmuti ümbruses karmid lahingud jätkusid, lõunarindel tihenes vene kaudtuli, moskvas suurendadakse linna õhukaitset, Iraan kinnitas venelastelt hävituslennukite ostu…

Enamasti rindelähedased linnad eilegi tabamusi said, kuid suurematest kahjudest info puudub. Üleeilses vene raketirünnakus Dnipro linna kortermajale tõusis hukkunute arv 29-ni, vigastada sai veel 74 inimest, umbes 41 on teadmata kadunud. Piiriäärsete Ukraina külade töötlemine kaudtulega jätkus ja eriti tihedaks läks kogu Harkivi oblasti piiriäärsete Ukraina külade pommitamine, polegi vist nii tihedat pommisadu varem näinud. Belgorodis olla kohalikku kultuurimajja paigutatud vene üksuse üks seersant hakanud vist pisu ülbitsema ja mäng granaadiga lõppes õnnetult: 3 sai surma ja 10 haavata ning plahvatas hoones olev laskemoon jne. Lisaks kurtis vene pool, et ühte vene elektrijaama üritas Ukraina drooniga tabada (Brjanski oblast) ning miskit sai pihta Belgorodis. vene pool hakkas hirmuga tõstma moskva linna õhutõrje võimekust ning vastavat staffi hakati paigutama ka linna sisse. Eks kõlakad käivad, et Ukraina suutvad peatselt kuni 1000 km kaugusele u 75 kg lõhkeainet toimetada ja vene pealinn juba sümboolselt võib hea sihtmärk olla.

Kupiansk-Kreminna: põhjarindel vaid kaudtuli enamasti vene poolelt ja töödeldi päris tihedalt nii Dvorichna kui Kupianski ümbrust. vene poole tõsisem rünnakukatse tankide ja soomukitega Makiivka poole löödi tagasi. Kaudtuld rinde keskmises osas jagus pisu võrdsemalt, vene pool ikka rindejoone taguseid külasid pommitab ja Ukraina Svatovele keskendub. Kreminna ümber vene pool oma uudistega ikka hädas. Teatab, et mõni küla, mis olla tema kontrolli all saab samaaegselt oma kaudtuld. Mingid kontaktid siin toimusid, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Eile tõstis Ukraina uuesti oma kaudtulelöökide arvu ja HIMARS oma panuse lisas ning lööke jagus Kreminnale ja sealt edasi piki logistikaahelat lõuna poole.

Siversk: igapäevane Bilohorivka küla ründamine jätkus ja pisu vene pool suurendas pommitamist. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: Lahingud kogu rindejoonel jätkusid ning rünnakute intensiivsuse langust veel niipea ei peaks tulema. Soledari ümbruses jätkab vene pool põhja poole surumist ning pisu edeneti Soledari juures. Lahingud Sili raudteejaama juures jätkusid ööni ja jaam seni Ukraina kontrolli all. U 5 km laiusel lõigul jõudis vene pool Soledarist idas Bahmutke jõeni. Seni Ukraina kaitse nii Blahodatnes kui Krasna Horas peab, aga karta on, et Blahodatne peab Ukraina paari päeva jooksul maha jätma, sest üksuste varustamine eesliinil üle jõe läheb keeruliseks. Juba on näha, et vene üksustele saab Bahmutke jõgi takistuseks. Siit suunast seni suuremat ohtu Bahmuti ümberpiiramisele ei näe, küll lähenetakse ühele ühendusteele, aga ilma Bahmutket ületamata seda läbi lõigata ei saa, ning puudub ka otsetulega mõjutamise võimekus jõe tagant. Bahmuti linna kirde-, ida-, kagu- ja lõunasuunal lahingud jätkusid. wagner suutis jõuda kirdesuunalt elamurajooni servani. Idast läbi sealse metsatuka ühe 500 m laiuselt elamukvartali enda kontrolli alla saada. Kagu- ja lõunasuunalt pole seni vene pool siiski linna sisse saanud. Suurim mure on hetkel Klišiivka suunaga, kust näeb suuremat ohtu linna ümberpiiramisele. Vene pool jätkab tihedalt rünnakuid külale kolmest suunast ning üritab mõlemalt poolt Siverski Donetsi-Donbass kanalit külast lääne poolt mööduda hargnemaks laiali seal olevatele põldudele. Tundub, et Ukraina on siin suurendanud oma kaudtule tööd Kurdjumivkale, kust enamus vene rünnakuid algab. vene poole kaotuste arv peaks siin päris suur olema.

Donetsk: Novobahmutivka, Krasnohorivka, Vodyane ja Marinka piirkonnas vene poole rünnakud jätkusid. Vodyane juures suutis eile vene pool mõnisada meetrit edeneda ja nüüd kontrollib üle veevööndi asuvat metsatukka, mis juba pikemat aega asus hallis alas. Siit edasi aga vaid põllud ja üks põhja-lõunasuunaline sirge maantee. Kipub arvama, et siit võib peatselt tugevamat rünnakusurvet tulla eriti kui põllud hakkavad rasketehnikat kandma. Mujal rindejoone muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld oli siin mõlemalt poolelt tavapärasest rohkem. Tundub, et vene pool on suutnud oma kahurimoona varusid piisavalt täiendada ja päris palju sihtmärke said mitu korda päevas pommisadu.

***

Lõunarinne: tavaline kahuriväelaste tööpäev. Küll jätkuvad plahvatused Berdjanskini välja ja miskit plahvatused olid Sevastoopolis.

Esimest korda kinnitas Iraan teavet hävitajate Su-35 ostmise kohta Venemaalt.

Lisaks 12 tankile Challenger 2 annab Suurbritannia Ukrainale 30 iseliikuvat suurtükki AS90 SPG-d. Sel nädalal peaks siis kohtuma liitlaste nn tankigrupp ja eks näis, milline ründerelvastuse pakett töösse läheb. Küll on alustanud Suurbritannia konsultatsioone nii USA kui Kanadaga suurendamaks vene suunalisi sanktsioone.

Meite riigikaitse kulutuste tõstmine u 3 protsendini SKP-st pole paha, kuid sellega kaasneb ka palju muret ja hoolt, mis kipub kohati tahaplaanile jääma. Eks mõne kivi saab visata nii erakondade kui ametnike kapsaaeda, aga jätkuvalt optimistlik, sest eks probleemid olegi lahendamiseks.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised