Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. jaanuar 2023:

lainetena Ukraina linnade pommitamine, vene poole suurem edenemine Soledari juures saadi seisma ja vene pool jätkab uue mobilisatsiooni ettevalmistusi…

Eile tegi vene pool kaks raketi lainet, mis olid suunatud Ukraina kriitilise infrastruktuuri pihta. Pihta saadi Kiievile, Harkivile, Odessale, Krõvõi Rihile, Dniprole, Vinnytsyale ja mõnedele väiksematele asulatele. Vene raketilöögid Dnipro linnale tabasid kortermaja, hukkus vähemalt 5 ja sai haavata üle 60 inimese.

Rünnati kahes laines: kõigepealt kasutati Valgevenes asuvaid S-300 ja S-400 süsteeme hommikul maapealsete sihtmärkide pihta Kiievis ja Kiievi oblastis ning hiljem 28 tiibraketi rünnakut. Ukraina kindralstaap lisas, et Ukraina väed tulistasid alla 21 tiibraketti. Pihta sai vähemalt üks soojuselektrijaam ja mitmes kohas katkes elekter. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine ka jätkus ja eriti tihe tuli oli neile Harkivi oblastis. Huvitav, kuna putin kuulutab end Tšingis-Khani järglaseks, vähemalt teeb ta kõik, et selleks saada…

Kupiansk-Kreminna: vaatamata igapäevaste rünnakute tagasilöömistele suurte kaotustega jätkab Svatove ja Kreminna vahel vene pool rünnakuid Stelmahhivka (16 km Svatovest läänes), Makiivka (23 km Kreminnast loodes), Ploštšanka (17 km Kreminnast loodes), Tšervonopopivka (6 km Kreminnast põhja pool) külade juures. Mingid kõlakad liiguvad, et siin kohati olla nii pihta saanud kui remonti vajavate tankide arv vene poolel suur ning töökorras masinaid suuremateks rünnakuteks ei paista jaguvat. Rindejoone muutusi polnud. vene pool jätkab rindejoone lähedaste külade pommitamist ning kurtis, et nii Svatove kui sealt u 30 km tagala suunal Ukraina kaudtuli valusalt neid töötles. Valgevenesse osa tanke ja soomukeid on remonti viidud ja nii oskuslikult seal remont käib, et suudavad lausa isegi kohapeal mõne masina plahvatama panna. Kreminna ümber tundub, et mõni lahingutegevus on jõudnud linnani aga pigem arvan, et Ukraina omad linna otse sisse minna ei taha võimalike suurte kaotuste pärast. Ukraina töötles nii Kreminnat, Rubiznet kui veelgi kaugemat vene tagalat. Luganski oblastis jätkub kohalike haiglatest välja tõstmine, kui ise ei lähe siis tõstetaksegi tänavale.

Siversk: Bilohorivka külale rünnakud jätkusid ja ikka suudetakse sinna üles mäge rahvast surma saata. Rindejoones muutusi polnud ja kaudtuld vene poolelt keskmiselt.

Bahmut: tundub, et eile siin vaatamata mitmes suunast rünnates ümber Soledari edeneda vene pool ei suutnud. Jätaks vahele vaidluse teemal, kas Soledari ametlikul territooriumil on veel mõni Ukraina üksus. vene pool kiitles, et suutsid siseneda Soli raudteejaama, Balhodatne ja Krasno Hora külla, aga nende piirini jõudmine pole mitte sinna sisse saamine. Kuskil mingi väide liikus, et edasi on Ukrainal päris head kindlustatud possad. Täna seal päeval väike miinus ja lumesadu, sestap õhuvaatlusega keeruline ning arvatavalt ei õnnestu droon/kahur koostöö, aga homsest edasi hea ilm jätkub, küll tuleb mõneks päevaks väike pluss. Ikka veel kaklevad nii vene kaitseministeerium kui wagner, kummale rohkem au kuulub Soledari vallutamise pärast. Bahmuti ida ja lõunaserval lahingud jätkusid, kuid suuremaid rindejoone muutusi polnud. Vist läbi idapoolse metsatuka jõudis juba teab mitmendat korda vene pool elumajadeni. Eks neil ole seal külmunud maaga metsas keeruline jooksvalt endale sobilikke possasid valmis teha ja nõnda see rindejoon seal pendeldama kipub. Klišiivka ja Kurdjumivka juures tundub, et saadi ka vene poole edenemine kinni. Loodan, et homseks pisut rohkem selgust majas. Kipub arvama, et järgnevatel päevadel hakkab vene pool siia rohkem tähelepanu koondama, et suurendada võimalust Bahmut ümber piirata. Kaudtuld jagus palju mõlemalt poolelt ja ikka infot liigub, et ka Ukraina kaotused tavapärasest kõrgemad. wagneri omadele meeldib poseerida Ukraina langenud sõdurite taustal ning venemaa avarustes need sotsmeedias kiitust koguvad. USA omad arvavad, et wagneri omad on siin surnutena kaotanud u 1000 ja haavatutena 10 000 palgasoldatit. Pigem arvan, et see number on kõrgem.

Donetsk: rünnakud tavapärastel suundadel ilma rindejoones muutusi toomata. Ikka vahel vilksab läbi vene poole kiitlemine, et Marinka vallutatud ja siis see ümber lükatakse isegi mõnede vene milblogijate poolt. Kaudtuleduell jätkus tavapäraselt.

***

Lõunarinne/Herson: luurekad lõunarindel ja Dnepri delta saartel jätkusid, rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll lõunarindel taastus vene poole kaudtule töötluse maht. Ukraina on juba teist päeva tabanud Berdjanski linnas päris valusalt, ning ikka Melitopol ja Tokmak ka oma osa saavad. Siingi vene haavatute tõttu kohalikke haiglatest välja tõstetakse. Isegi Ukraina-meelseid meditisiinitöötjaid lastakse lahti, kuigi nende puudus on suur ja venemaalt toodutega pole seda muret ära lahendada suudetud. Rahva küüditamine venemaa avarustesse jätkub ja ringleb kõlakas, et u 150 000 neid kohe sinna poole teele saadetakse. Partisanidest pole seni jagu saadud ning isegi autopommid okupatsioonivõimu esindajatele plahvatavad edasi. Pole ka lõppenud vägivaldne mobilisatsioon.

Uue võimaliku mobilisatsiooni väljakuulutamise ettevalmistused venemaal jätkuvad. Isegi trükikojad uusi kutse blankette trükivad. Nüüd on lisandunud Ukraina luure teadetele uuest mobilisatsioonist ka paljud teiste riikide luureorganisatsioonide teated. Küll on hakanud ringlema erinevad numbrid ja suurimaks arvuks pakutakse isegi kuni miljon. Kipub juba ülepakkumist meenutama. Seni kreml kõik uue laine tegemise väited ümber lükkab, aga kuidagi retoorika on pisut muutunud ja üritatakse tähelepanu lükata muutustele mobilisatsiooniks kõlbulike meeste tingimuste muutusele. Ei kipu päästma ka kolme alaealise lapse olemasolu ning tervisenõuded ikka väga „pehmeks” läinud.

ÜRO-s jätkas vene esindaja kremli soovide ja ihade roosidesse panekut. Appi võeti nii õigeusu ründamine kui Ukraina venemaa vallutamise plaanid, NATO ripats oli üks pehmemaid väljendeid. Lääne suunale see jutt ei mõju, aga eks paljud riigid maailmas jätkavad vene toetamist nii teos kui sõnas ja ikka loodetakse paremäärmuslastele kondi andmist hambusse ka läänes. Njah, suurim sihtkond aga ikkagi oma elanikkond.

Valgevenesse uued tehnika saadetised vaikselt juurde lähevad, aga seni neid seal piisavalt suureks rünnakuks Ukraina suunal ei jagu. Kuidas lukašenka enda välja vingerdab, et mitte aktiivsesse lahingutegevusse Ukraina suunal kaasa minna ei teagi…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised