Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 11. jaanuar 2023:

põhjarindel edenes pisut Ukraina ja Soledari juures vene pool, Donetski juures üritab vene pool rünnakuid käima saada, Saksa välisminister Harkivis, vene poole kiire haavatute arvu kasv.

Rindest kaugemal asuvad Ukraina linnad jäid eilegi pommisajuta. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus ja pihta said enamus külasid kuni 5 km piirist. Vovchanski linna pommitamisele lõpuks Ukraina vastas ja samas kohas teisel pool piiri pommitati Shebekino linna ja osa linnast jäi vooluta ning miskit gaasitrass ka vist pihta sai. Eks näis, kas nüüd jätavad Vovchanski rahule. Harkivi linn siiski pommidest ei pääsenud ja olla pihta saadud ilutulestikulaole. Paar õhuhäiret oli ka vastu tänast hommikut aga tabamustest info puudub.

Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakute jõud pisut rauges, aga Ukraina oma mitte. Svatove-Kupiansk maantee ääres asuv Pidkuichanski küla (Svatovest 8 km loodes) vabastati 8. jaanuaril. Lisaks olla lähemale liigutud vaatamata vene rünnakutele Ploštšanka külale. Kreminna ümbruses lahingud jätkusid ka öösel. vene pool kurtis, et Ukraina kaudtuli on kasvanud ja nüüd olla osa linna ilma elektrita, tabatud olla mingit gaasitrassi ja silda. Kuna seal vaid kaks suuremat ja üks väiksem sild (kahjuks ei tea selle väiksema kandevõimet) siis pisut võib vene poole logistika ka seal takerduda. Vähemalt vene pool väidab, et kogu rinde ulatuses kaudtuleduell. Põhiliselt ikka Dvorichna, Svatove-Kupiansk maantee ümbrus ja Kreminna kant. Täna öösel oli veel 13 kraadi külma, aga hakkab minema soojemaks ja alates reedest jääb temperatuur pendeldama väike miinus öösel ja väike pluss päeval, pisut vihma ja lörtsi sekka. Sestap läheb kohe maastikul jälle pisut libedamaks. Lisaks kurtis vene pool, et Ukraina olla toonud suuremas koguses tanke siia rindelõiku ja valmistuvat Svatovet vallutama. Ka kurdab vene pool, et neil olla endil tanke vähe. Arvan, et numbriliselt isegi võib neid olla, aga nad vajavad tihedat remonti ja tundub, et liialt tiheda kasutuse tõttu on neid lihtsalt palju rivist väljas. Pisut sama mure kummitab ka Ukraina poolt, sest vene tehnika varuosadega keeruline neilgi.

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud jätkusid, aga vene poole edu tuvastada ei suutnud. Küll kasvas selles rindelõigus vene kaudtulelöökide arv. Siverskit vist ööpäev läbi pommitati. Jääb linn rindejoonest vaid 11 km kaugusele ja sestap sinna igatsugu kahuritega ulatub.

Bahmut: vene pool suutis juba vahepeal rõkata, et Soledar vallutatud ning isegi prigozin pidi kinnitama, et see nii kahjuks pole. Linnas rindejoon kõigub terve ööpäev siia-sinna. Linnas asuv soolakaevandus on Ukraina kontrolli all ja kohati pisut ringles seal olevate kaitsjate kõlakas, et teeme Azovstali (Mariupol). vene pool jätkab üle laipade frontaalrünnakutega. Selline taktika on väga ressursi kulukas isegi maastikul ja linnas on see veel kõrgema kuluga. Kuna palju surma saadetavaid vange ja mobbituid on puuduliku jalaväe väljaõppega, siis lihtsalt massiga ükskõik mis hinna eest üritatakse edeneda. Hetkel veel selle inimressursi lõppemist vene poolel ei näe. Kuna enamus tähelepanu on vene poolelt suunatud Soledari ja Bahmuti poole ja Ukraina siin edukalt vastast kulutab, siis kasvab Ukraina võimalus alustada pealetungi mujal. Lisaks kahaneb kiirelt vene poole ressurss ise suuremaid strateegilise mõjuga rünnakuid teostada. Kui vene poolel Soledari linnas edeneda ei õnnestunud, siis pisut Soledarist läänes Blahodatne külale lähemale saadi. Tundub, et kand saadi maha metsariba ääres enne raudteetammi. Küll pidi selle viimase põllulapi ületus kallis olema. Siit kuni Bahmutka jõeni on u 700 m. Hetkel veel Soledari varustusteesid läbi lõigatud pole. Loodan, et Ukraina kaudtuli suudab täpse tulega piisavalt ründavaid vene üksusi hõrendada. Nii siin kui Kreminna juures tuli pisut vene poole hala, et rünnakutele saadetakse jalaväena nii tankiste, sidemehi kui kahuriväelasi ja puuduliku jalaväelase väljaõppe puudumise tõttu enamus neist kohe surma või haavata saab. Küll olla vene pool toonud siia wagnerile appi isegi enda SOF üksused ja loodan, et need seal piisavalt kiiresti kuluvad ja oma hea lahingvõimekuse edaspidiseks kaotavad. Lisaks kurdab siin vene pool, et kaudtuli ei toeta üldse ründavaid üksusi (eks neil sidega keeruline ja maastikul enda tuvastamisega ei kipu nad ka hakkama saama, sestap olevat palju ka „sõbralikku omatuld”). Veel kurdetakse, et pisut puudu olla käsitulirelvade moonast.

Krasna Hora kohta jõudis ka juba vene pool teatada, et on seal sees, aga siiski tundub, et seda viimast 500 m üle põllu pole suudetud edeneda. Lahingud jätkusid Bahmuti idaküljel ning tööstusalast edasi pole vene pool seni saanud. Vene pool ise väidab, et Opytne küla on lõpuks nende kontrolli all ja tundub, et see võib tõsi olla. Klišiivka küla kaitse seni peab vaatamata vene poole teadetele, et murdsid siin Ukraina kaitsest läbi ja on külas sees. Pigem külast läänes asuvas üleeile saadud edust piki metsasiilu põldude vahel pidi vene pool u 500 m taganema. Siingi olla kõik põllud vene laipu täis. Kuna vene poolel veel isikkoosseisu jätkub, siis üritatakse ka Majorski suunalt edenema hakata, aga siin edeneda pole peale raudteejaama vallutamist üle kuu tagasi suudetud. Mingi käärimine koosluses kreml-prigozin-kadõrov on kasvama hakanud. Eks kumbki vist loodab olla uus riigi juht… küll peaks kevad tulema karm, sest paljud laibad läbivad seal metsades, põldudel ja linnades oma loomulikku lagunemisprotsessi ja joogivee mured lisaks tekkivatele nakkushaigustele peaks muutuma mureks mõlema poole jaoks. Seni tundub,et vene poolel on sellest kama kaks.

Donetsk: lisaks üleeilsetes suundades rünnakutele jätkamisel lisandus uuesti nimekirja Pavlivka küla, kus olla vene dessantnikud hakanud uuesti luurelahingutega peale. Tundub, et Marinka lahingud siiski hanguvad ja isegi vene poole retoorika langus juba teist päeva on jõudnud selleni, et nimetasid eilset päeva possalahinguks. Kaudtuletihedus tavapärane mõlemalt poolelt ja riindejoonest muutusi ei tuvastanud.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell jätkus. Küll olla siingi vene haavatute arv nii kiires tõusus, et lisaks kõigi tsiviilhaiglate hõivamisele on juba asutud rajama uusi nn välihaiglaid ja olla neid seal ainult Berdjanski linnaski kolm tükki juurde tehtud. Senine kaudtule mõju ollagi u 90 protsenti surnutest ja haavatutest. Frustratsiooniga jätkab vene pool lihtsalt paari Ukraina linna maatasa pommitamist Dnepri läänekaldal. Seni ei suudeta okupeeritud aladel partisanitegevusest jagu saada. Juba pakutakse raha, et tule kaeba naabri peale, viiakse majade kaupa mingigi Ukraina meelsust näitava eseme või telefonis oleva info peale kuhugi venemaa avarustesse jne. Lisaks on hakatud tegema haaranguid ja enamvähem sobivas eas olenemata tervisest või puudest mehed viiakse väeosadesse ja pannakse püssi alla. Ahjaa, Krimm, eile kahes kohas kostus plahvatusi (Simferoopol ja Hvardiyske). Lisaks teatas vene pool, et loodavad Krimmi maanteesilla märtsiks tööle saada. Pisut kurdeti ka, et Ukraina olla lasknud veetaset Nova Kakhovkas allapoole ja see hakkab mõjutama Krimmi veevarustust sealt algavast veekanalist. Enerhodaris asuvat tuumajaama pole vene poolel siiani õnnestunud vene elektrivõrku ühendada, kuigi üritavad. Ka toodi siia juurde vene sõjatehnikat ning pandi käima sõjatehnika remondi ja hoolduse koht.

Valgevenesse tulevad tasapisi uued raudteeešelonid vene sõjatehnika ja isikkoosseisuga. Osa neist küll olla remonti vajavad ja Valgevene nendega tegeleb, aga sellises tempos jätkates võib mõne kuuga tekkida piisav üksus asuda rünadama Ukrainat põhjasuunalt. Tundub, et ohtlikum suund oleks kohe Poola piiri lähedal Lvivi poole, lõikamaks ära maapealsed ühendused Euroopaga.

Hetkel ootel vene uue mobilisatsiooni laine teemal (sellest varem piisavalt kirjutatud). Varjatud värbamine siiski jätkub ning putin pole seni allkirjastanud ukaasi mobilisatsiooni lõpetamise kohta. Need vene soldatid, kes läksid vabatahtlikult sõtta 3-6 kuuliste lepingutega, ei saa enam lepinguid lõpetada ja istuvad rindel edasi. Slikerdamine hukkunud ja haavatud soldatitele kompensatsioonide maksmisel jätkub, kui putin lubas jõuliselt siin muutusi.

Üks kõvemaid vene milblogijaid Girkin asus jõulisemalt putinit ründama ebaõnnestumiste pärast Ukraina sõjas ja eks näis, kas talle „järgi tullakse”.

vene rikkurid asusid suure hooga ostma luksuskinnisvara AÜE-s ja põhiliselt Dubais ning sealsed hinnad hakkasid tõusma ja kasvab uute rajatavate eluhoonete ehitus. Njah, mujal suund kinnisvaras ikka allapoole või turg pisut jahtunud.

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock külastas rindejoone lähedal asuvat Ukraina linna Harkivi, olles esimene Saksamaa valitsuskabineti liige, kes on rindel nii lähedal käinud. Loodan, et sellest pisut abi on igatsugu raskema ja jõulisema tehnika andmisel Ukrainale.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised