Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. jaanuar 2023:

suuremaid rindejoone muutusi eile polnud, kaudtulelööke keskmisest vähem ja vene kaitseministeerium vene milblogijate hambus…

Eile said vaid rindejoonele lähemal asuvad linnad kaudtule tabamusi. Üks uitav droon lasti alla Dnipro linna lähistel. Piiriäärsete Ukraina külade ja Volchanski linna ööpäevane pommitamine jätkus. Pisut lasi Ukraina pool vastu ning paaris kohas olla venemaal elektriga muresid. Valuyki linnas (suur logistikasõlm belgorodi oblastis) töötas õhutõrje.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus langes vene poole kaudtulelöökide arv mitmekordselt. Põhjust ei tea. Eile oli päeval üle 10 kraadi külma ja täna öösel 16. Svatove suunalt Kupianski poole jätkab vene pool seni rünnakuid endistelt suundadelt Stelmahivka ja Makiyivka juures. Pole aidanud edeneda ka rünnakueelne kaudtuletöötlus rünnakusuuna sügavusse ega selle ümber. Küll aga mujale vene kaudtuld siingi ei jagunud. Kreminna ümber lahingud jätkusid. Päeva lõpuks tundub, et lisaks Dibrova külale läks halli alasse ka Kuzmyne küla. Tundub, et Kreminnat kaitsvad vene üksuste eesmised possad on juba edelanurgas linna servale surutud. Seni, kuni vene pool suudab hoida enda kontrolli all linnast läänes asuvat metsaala (6×6 km), Ukraina Kreminasse vist sisse ei saa. Ikka veel ootan jõudmist Krasna jõe äärde ja siis selle ületamist Kreminnast põhja pool. Svatove, Kreminna ja Rubizne pommitamine jätkus ning viimases olla üks suurem oma majutusalal paiknev vene üksus pihta saanud.

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud jätkusid ja peale langenud vene soldatite arvu tõusu muid muutusi polnud. Tuli kõlakas, et siia liigutati Bahmuti alt u 3 pataljoni jagu wagneri omasid frontaalrünnakuteks. Eks Kreminna ja Rubizne jätkuv pommitamine siit kandist on piisavalt valus, et üles mäge ollakse nõus frontaali ründama. Kramatorsk sai kõva pommisaju ja vene pool rõkkas, et olla tabanud hoonet, kus oli u 1200 Ukraina sõdurit ja pooled neist said surma. Olla nende nn püha kättemaksuaktsioon Ukraina tabava uusaasta tervituse pärast. Küll aga piltidel ja kohal käinud ajakirjanike lugudes ühestki surnust ega isegi purustatud sõjatehnikast miskit kirjas pole.

Bahmut: vene poole edenemised hetkel seisma saadud. Ukraina on tõstnud oluliselt kaudtuletöötlust ning juurde on toodud pisu puhanud üksusi. Kuskil toimetab aktiivselt SOF, kes öösiti mitmes kohas vene poole päevase edu tagasi võtab. Yakovlivka küla juures üritab vene pool edeneda Rozdolivka küla poole üle põldude, aga peale laipade numbri kasvu põldudel muid muutusi hetkel pole. Soledaris käivad lahingud soolakaevanduses, kust tuleb enim vene poole kurtmist, et siin Ukrainlastel liialt head kindlustatud possad ja olla suur maa-alune tunnelite võrgustik. Eile rindejoone muutusi ei tuvastanud. Edeneda pole suudetud ka Soledari lääneküljel. Ukraina üks kaitseliine asub piki metsatukkasid Pidhorne-Krasna Hora-Soledar liinil ja nendeni jõudmiseks tuleb ületada vähemalt 500 m põldu. Tundub, et siin on võimalik, et ründav vene üksus satub risttule alla lisaks pommisajule. Bahmutis lahingud nii ida, kagu kui lõunaservas jätkusid, kuid siingi rindejoones muutusi ei tuvastanud. Linna elamurajooni sisse saamisega on vene poolel seni keeruline. Küll oli miskipärast eile vene poole kaudtuld tavapärasest vähem. Klišiivka poole jätkati frontaalrünnakutega ja läks nagu ikka. Tundub, et Kurdjumivka juures hoopis vene sillapea vähenes (kui üldse alles jäi). Ukraina töötleb siin nii kaudtule kui droonidega vastase possasid. Mingid arvamused ringlevad, et siin piirkonnas olevad erinevad kaevandused võivad olla prigozinile pakutud sõjasaak tasuks „teenete eest”. Tundub, et siin lasti kaks vene kopterit alla.

Donetsk: vene rünnakute Zalizne suund (Majorski ja New-Yorki vahel) on uus, kus palju metsatukkasid ning reljeefi, aga katseks see jäigi, Pervomayske, Vodyane ja Pobjeda suunal ka prooviti, ja nagu Marinkas, siis kuskil edu ei saadud. Marinka edusõnumid vene poolel jätkusid, et edenevad linnas läänepoole. Jah, seda viimast 1,5 km pole juba kaks kuud suudetud isegi 100 m võrra vähendada. Kaudtuld jagus palju kummaltki poolelt tavapäraste sihtmärkide pihta. Infot liigub, et Ukraina selle aasta numbri sees olla mitmes kohas okupeeritud alal energiataristut tabanud ja pisut vene poole hala tuli süüdistades Ukrainat terrorismis. Njah, Ukraina energiataristu hävitamine on ju kangelastegu…

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell jätkus. Ikka infot tuleb, et nii Melitopolis kui Tokmakis suuremad vene üksuste majutusalad pihta saavad. Seni pole Ukraina partisanidest jagu saadud, isegi vene passe pole veel suudetud kõigile kätte suruda ning grivnagi on veel käibes. Hersoni linna maatasa pommitamine jätkus. Mingid luuretegevused+SOF töö olla Kinpurni säärel jälle toimumas. vene pool jätkab kaitserajatiste ehitamisega ning teeb ettevalmistusi okupeeritud aladel uueks mobilisatsiooniks.

Pole juba mingi aeg kirjutanud vene teisest võimalikust mobilisatsioonilainest (eks selles vist sai varem liialt palju kribatud). Ootab siis ikka jaanuari keskpaika. Mingit relvastust ja soldati varustust peaks veel ladudes jaguma ning miskit tuleb ka liinidelt, aga senine elu näitab, et egas neil sellega hästi pole. Kui tõesti uus ports u 500 000 meest tööjõuturult välja võetakse, siis vene eelarve langus kipub veel järsemalt langema.

kremli hämamised Euroopa suunal on pisut muret tekitavad, aga Ukraina on oma senise hea tööga suutnud need info-opid nurjata. Küll näitab selline kremli kompamine nende endi ebakindlust. Pisut teeb murelikuks ka Kosovos ja Serbias toimuv, kus vene pool tuld õhutab, ja tundub, et võib isegi õnnestuda.

Osa vene milblogijaid on asunud oma kaitseministeeriumi ründama nn kättemaksu aktsiooni pärast ja tuld lisab juurde see, et tegelikult oli Kramatorskis jälle tegu „tühja tööga”. Päris avalikult mõnitatakse vene kaitseministeeriumi valede uudiste pärast ning suutmatuse pärast teha „õigeid” lahinguväljal tulemusi toovaid otsuseid. Seni miskipärast laseb kreml neil „lõugu laiutada”.

Kõlaks käib, et nüüd hakkavat vene pool ise Iraani droone sealt saadetud juppidest kokku panema, eks näis…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised