Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 05. jaanuar 2023:

Kreminna ja Bahmuti ümber läks pingelisemaks, Donetski suunal proovitakse leida nõrkusi Ukraina kaitses, Krimmis jälle pisut ärevust ning vene uudiste „omapärast”…

Eile hommikul kostsid õhuhäired üle riigi, aga vaid paar rinde lähedast Ukraina linna tabamusi sai. Suurem vene „aur” läks enamuse Ukraina külade pommitamisele piiri ääres. Mingi info liigub, et Iraani droone peaks nüüd venemaal jaguma kuni maikuuni ning olla vist ka kokkuleppe, et saadakse mingil hetkel ballistilisi rakette. Vastu pakub venemaa hävituslennukeid.

Harkivi põhjasuund: piiriäärsed külad said eile tavapärase koguse pomme, küll pommitati terve päev Vovchanski linna (Harkivist kirdes ja vene piirini 6 km) ja selle ümbrust. Lisaks üritas vene pool viia rivist välja Harkivi muu Ukrainaga ühendavat energiataristut Olhovatka linna juures aga tundub, et ei õnnestunud. Eks sinna peaaegu iga nädal ühe korra proovitakse ja vahel õnnestub.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus vaid kaudtuleduell, kahjuks küll enamasti vene oma. Piki Svatove-Kupiansk maanteed rünnakuid ei tehtud. Lahingud toimusid Svatove ja Kreminna vahel vanades suundades Stelmahhivka, Makiivka ja Plosanka juures. Neist esimese suunas mitu rünnakut päevas. Vaatamata tihedale kaudtuletöötlusele ja löökidele õhust rindejoones muutusi polnud. Kreminna ümber madin jätkub. Tundub, et vene pool lihtsalt järjest saadab üksusi rünnakule ja tulemuseks ikka pisut taandumist tuleb. Kipub arvama, et vene üksused on Dibrova küla idaservas veel, loodeservas on Kreminnani veel 2-3 km ning edelas on Ukraina u 1 km kaugusel linnast. Kaudtulega tundub, et vene poolel isegi pisut kõhna. Blogijad arvavad, et põhjuseks võib olla mure, et suuremad laod ümber Svatove ja Kreminna on ära lastud ning tuleb vedada lausa Luganskist kahurimoona. Ukraina jätkab päris kõva töötlust nii Svatove kui Kreminna suunal kahurite, miinipildujate ja HIMARS-idega. Täna seal pisu lund ja vihma, aga homme tuleb päris keeruline ilm, sest hommikune 6 kraadi sooja ja vihm asendub ööseks 16 kraadi külmaga ja lumega ning jääbki külmaks. Pisut loodab, et seda järsku muutust Ukraina ära kasutaks…

Siversk: Bilohorivka küla ümber terve päev ikka lahingud, rindejoones need siiski muutusi ei põhjustanud. Pommitamist tervel rindel vähe.

Bahmut: vene pool jätkab surve tõstmist piiramaks Bahmuti linna ümber. Yakovlivka küla juures õnnestus eile vene poolel siiski külast välja saada ning ohtlikult jõuti Soledari linna põhjaküljele. Edeneda suudeti u 3 km mööda põlde. Hetkel veel linna logistikaahelat sellega ei ohustata ja loodetavasti on suurem Ukraina kaitseliin u 1 km pärast hoonestatud alal. Küll läheb Soledari kaitsjatel raskeks, sest rünnatakse kahelt suunalt. Teine murdekoht on teisel pool Soledari Krasna Hora linna poole ja vene pool üritab Pidhorodne külast ida poolt mööduda. Edeneti üle põldude u 2 km ja hakatakse ohustama ühte Bahmuti logistikakanalit. Krasna Horani jääb veel u 2 km. Keeruliseks läheb siin Pidhorodne küla kaitsmine, sest arvata on, et keeratakse põhja pooltki küla poole. Eks siin jalaväe massiga surutakse. Eesmistel Ukraina possadel pole tavaliselt palju mehi suuremate kaudtule põhjustatud kaotuste vältimiseks, sestap annavad massiga surumised ükskõik mis hinnaga edenemise maastikul. Lisaks liikus rindejoon kagustki Pidhorodne külani. Loodan, et Ukraina kaudtuli suudab vene üksused tagasi lüüa. Siingi homme tulemas sama ilm mis põhjarindel ja karta on, et põllud on igasuguse tehnikaga juba nädalavahetusel ületatavad, sest külm tabab maapinda ilma suurema lumekatteta. Bahmuti suunal pisut idaserval asuvas metsatukas vene pool edenes, aga majadeni jõudnud pole. Opytne juures lahingud jätkusid, aga seis seal külas hetkel teadmata. Rünnakud Klisiivka poole pole ka raugenud ning kuna vaid laibameri katab idas asuvat põldu, siis hakati suruma piki Siverski Donetsi-Donbass kanalit põhja poole ja suudeti u 1 km edeneda. Siingi aga ees kõrgendik. Majorski suunal väiksemad kokkupõrked. Kaudtuld jagus vene poolelt ikka ümber Bahmuti u 10 km raadiuses. Küll oli pisut vene poole kurtmist, et ründavat jalaväge eile kaudtuleüksused piisavalt ei toetanud. Võimalik, et siin kandis lasti üks vene lahingukopter ja hävituslennuk alla. Hetkel tundub, et vene poole kaotused peaks päris suured olema.

Donetsk: jätkatakse proovimist piirata ümber Avdiivka ning Kamyanka ja Opytne-Vodyane-Pervomaiske suunal üritavad rünnakuid käima saada, aga kas põhjuseks üksuste kehv moraal või väljaõpe on hetkel teadmata ning edu pole. Kaudtuld rünnakusuundale pisut jagus. Vist pole seda vangide armeed, keda surma saata. Marinkas tundub, et vaatamata igapäevastele vene edusõnumitele on vist isegi mõnes peatänava lõigus kontroll hoopis kaotatud. Novomõhlivka, Pobjeda ja Krasnohorivka lähedal üritab vene pool erinevatest suundadest leida auke Ukraina kaitses aga seni ebaõnnestutakse. Kaudtuld jagus kuidagi tükati, mõni koht jäi pommidest üldse ilma ja mõni koht sai terve päeva sadu. Donetski ümbrus siiski tiheda Ukraina kaudtule all.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. vene pool lõunarindel pisut vähem, aga Hersoni ümbrus kuni Nova Kakhovkani sai tugevat pommisadu ning päris tihedalt töödeldi piki kogu Dnepri läänekallast kuni Enerhodarini välja. Ukraina tabab ikka kaugemaid ja suuremaid sihtmärke ja hambaid kiristades andis vene poolt teada, et lausa üle 10 hukkunu Tokmakis. Teades nende suhtearvu siis kipub see ikka sinna 100 kanti vähemalt minema. Ei pääsetud vaid Tokmakiga, ulatuti kuni Berdjanskini. Lisaks olla Sevastoopolis jälle õhutõrje töötanud ning vene pool väidab, et kaks drooni alla lasi. Mingid plahvatused olla kostnud aga Dzankoi (Krimm) lennuvälja juurest. Lisaks kurtis vene pool, et Ukraina droonid teevad tihedat luuret Kinpurni poolsaarel. Mingi luureüksuste tegevus Dnepri delta saartel käib pidevalt, aga suurt rolli see kummalegi poolele ei mängi.

Okupeeritud aladel käib tugev Ukraina-meelsete otsimine. Pannakse külade kaupa täielik liikumiskeeld ja hakatakse läbiotsimisi tegema. Ära viiakse inimesi ikka mitmekümne kaupa. Kontrollpunktide läbimisel vaadakse lisaks tavalisele läbiotsimisele üle ka mobiiltelefonis olev teave ja piisab vaid millestki Ukraina-meelsest, kui ära viiakse.

vene meedia hädas edulugude vähesusega Ukrainas ja keerulisemaks läheb valusate kaotuste varjamisega sotsiaalmeedias. putin käskis isegi kinos hakata näitama häid sõjafilme edusammudest Ukrainas. vene milblogijad hetkel lõhestunud, sest osa läinud pisut „kremlimeelsemaks” ja siis ragistavad seal omavahel. Kui ikka päeva kõige tähtsam sõnum oli ühe sõjalaeva minek seilama mööda ilma ja sekka ka mõne possa hõivamine, siis asjad ju „hästi”. Siiski peaks enamus venemaa linnades olema langenute arv piisavalt suur, saamaks aru, et miskit ei klapi. Kasvab venemaal suur kisa ja nõutakse üldmobilisatsiooni. Kipub vist kremli enda manipulatsioon olema, et selle „rahva tahtega” lõpuks nõustuda.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised