Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. jaanuar 2023:

pommitamist rohkem ja mõnes rindelõigus pisut vene pool edenes ning otsitakse süüdlasi aastavahetuse HIMARS-i eduka tabamuse järgselt… ja Kiievi Rahvusvahelise Sotsioloogia Instituudi uuringu kohaselt peab 85 protsenti ukrainlastest igasuguseid territoriaalseid järeleandmisi läbirääkimistel venemaaga vastuvõetamatuks.

Suurematest linnadest sai enim pihta Kramatorsk, Kiievis lasti kõik Iraani droonid alla. Taktika vene poolel sama, et droonide sekka ka mõni rakett. Kokku lasti alla 27 drooni. Nii tihedat ja korduvat Ukraina piiriäärsete külade pommitamist polegi ammu olnud. Tuld anti terve piiri ulatuses. Brjanski oblastis (venemaa) olla üks alajaam pihta saanud, Voronezi (venemaa, 180 km piirist) lennuväljal töötas õhutõrje ja miskit tabati Kurski oblastis. Vene poolelt küll kasvas kurtmine, et ei jagu kahuritele moona ja seda otsitakse nii mööda venemaad kui ostetakse oma liitlastelt ning vene relvatööstus töötab mitmes vahetuses, et lisa toota. vene enda milblogijad arvavad, et kaudtulelöökide arv ööpäevas on keskmiselt langenud 2-4 korda.

Harkivi põhjasuund: siingi terve päev piiriäärseid Ukraina külasid pommitati. Küll andsid Ukraina omad päris valusalt kuni Belgorodi linnani vastutuld. vene pool väidab, et siia piirile lähemale olla Ukraina üksusi juurde toonud aga see info vist rohkem enda omadele hirmutamiseks mõeldud…

Kupiansk-Kreminna: eile pisut rünnakute arv vene poolelt kasvas. Rinde põhjalõigus Dvorichna juures on hall ala peaaegu olematu ning vene pool teeb rünnakuid tankide toel (ikka jalavägi sabas) ja tundub, et mõnisada meetrit ühes kohas edeneti. Metsa seal jagub, aga seegi paari vene tanki ei päästnud ja pihta said. Vene kaudtuld jagus eile siingi tihedalt ja terve päev kuni Kupianskini välja. Svatove-Kupiansk maantee läheduses eile suuremaid rünnakuid polnud. Küll jätkas vene pool rünnakuid Svatove-Kreminna vahel ja edenes pisut nii Plosanka külast põhja pool u 500 m üle põllu ning Tservonopopivka külast põhja pool u 2 km üle põldude. Kuna siia on vene pool toonud juurde raske soomusega üksuseid ning pinnas isegi neid kannab, siis vist proovitakse suurematest teedest kaugemal rühma suuruste jalaväe üksustega (mõni tank ka pundis) ja kohati hallis alas ka edenetakse. Kreminna ümber lahingud jätkusid, aga siin rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld siin suht võrdselt. Ukraina pommitas Svatovet, ulatus kuni Starobelskini ja Kreminna, Rubizne said lööke ka HIMARS-idelt. Lisaks kasvas vene poole kurtmine, et Ukraina luuredroonide lennud on sagenenud nii Svatove kui Kreminna suunal nende possade avastamises ja ootavad külmade saabumisel suurt Ukraina rünnakud. Nädala lõpuks on külm kohal ja reede ööseks juba 12 kraadi miinust. Üleminek samal päeval vihmasajust lumesajuks peaks tekitama paraja segaduse ning pisut lootust on, et järsk temperatuuri langus mõjub vene poolele halvavamalt. Lisaks väidab vene pool, et Kreminnast edelas üle Siverski Donetsi jõe olla Ukraina hakanud pontoonsildasid rajama. Hetkel tundub küll see mitte vajalik olema, sest lääne suunalt saab piisavalt hästi üksusi liigutada.

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud eile jätkusid, aga nii edutult, et külast kirdes osa possasid vene pool isegi kaotas. Küll edeneti u 1 km mööda Lõssõtsansk-Siversk maanteed pidi hallis alas ja nüüd seal halli ala laius u 1 km. vene kaudtuld oli siin väga hõredalt.

Bahmut: Yakovlivka küla juurest hakkas vene pool jälle kolmes suunas rünnakuid tegema (kirde-, põhja- ja läänepoole), aga külast väljas siiski uutes kohtades kanda maha ei saadud. Lahingud jätkusid Soledaris ja siingi muutusi rindejoones ei tuvastanud. Keerulisem on Bahmuti idaservas. vene rünnakud jätkusid Bidhorodne küla poole ja u paarsada meetrit 500 m lõigul edeneti ning kulgeb seal rindejoon piki väiksemat maanteed, kus kahel pool metsa/võsa kitsas riba. Küla poole saamiseks peab edasi liikuma üle põldude. Bahmuti idaservas suutis vene pool jõuda uuesti elamupiirkonnani ja samas kohas, kus varasemalt üks kvartalivahe kätte saadi. Opytneski lahingud jätkusid küla keskel, rindejoones siin muutusi ei tuvastanud. Klisiivka juures küll terve päev vene pool üritas, aga lähemale ei saanud. Mingeid vasturünnakuid teeb Ukraina pool Kurdjumivka lähistel ja vist mõned vene poole rünnakukatsed sellega kiirelt lõpetati. Siingi jagus vene poolel kaudtulemoona ja kogu Bahmuti linn ja ümbrus said kaudtuld. Ukraina olla lasknud veel ühe pisut suurema wagneri laskemoonalao ära, aga siin tundub, et on suudetud seda varu piisavalt hajutada, et see mõjutaks järgmise päeva pommitamist. wagneri juht prigosin aga oli aastavahetusel oma üksuste juures ja vene milblogijad kiitsid tema uue aasta sisukat kõnet ja võrdlesid putini mannetu esinemisega. Põhiaur läks ikka enda kiitmisele, et neil üksuste hajutatus suur, et mitte olla lihtne tabamismärk (hm, just said nemadki pihta ja mõnikümmend surnut ja 10 ühikut tehnikat oli ühes kohas aga tõesti, see vähemalt 10 korda väiksem kaotus kui mobbitute laks). Lisaks soovitas prigosin keelata soldatitel mobiiltelefonid, sest need olla kurja juur, mille kasutamise Ukraina luure tuvastab. Ukraina tõstis endagi kaudtulelöökide arvu kogu rindelõigul.

Donetsk: vene pool kasvates eile rünnakute intensiivsust ja ei jäta lootust suruda rindejoon nii kaugele Donetskist, et kahurid enam ei ulatuks linnani. Avdiivka ümber need suuremad madinad toimusid vanadel suundadel, aga ju pole veel aastavahetuse pohmelusest üle saadud ning meetritki edasi ei saadud. Marinka linnas kiitleb vene pool juba kaks kuud, et edenevad linna lääne osas, hm, selle suurus vaid 1,5 km ja no pole veel sedagi suutnud ära võtta… kaudtuld jagus palju mõlemapoolselt.

***

Lõunarinne: vene pool kiitleb siin juba teist päeva, et vallutas Dorožnjanka küla aga seni sellest ühtki pilti pole ja Ukraina küla kaotamist ei kinnita. Üks rindelõik, kus oli vene kaudtuld vähem. Küll tekitas pingeid Ukraina, tabades miskit Berdjanski sadamalinnas, mingid plahvatused olid Krimmis Arabatska sääre lähistel (võimalik, et ühe Krimmi ühendustee ligidust pommitati), lisaks töötas Simferoopolis ja Sevastoopolis õhutõrje ning olla Tokmaki ja Melitopoli pommitamisega pihta saadud u 175 vene soldatile ja ports tehnikat ka otsa. Krimmi kuberner aga juba evakueeris enda pere koos koduloomadega riigist minema.

Herson: kaudtuleinfo eilse päeva kohta üllatavalt vastuoluline ja ei saagi aru, palju siis seda oli. Dnepri deltas olevatel saartel tegevus jätkub ja Velyky Potjomkini saarel sai Ukraina kanna maha. Saar suur, sestap arvab, et veel tervenisti nende kontrolli all pole. Mingi suurem üksuste liigutamine siin jätkub ja tundub, et soomust omavad üksused vahetatakse välja kergemate vastu.

kreml ühe suurima Saksa gaasifirma venemaal olevad varad konfiskeeris, loodan aga, et nad ei suuda iseseisvalt seal gaasiga enam nii edukalt edasi tegutseda. vene pool teeb suuri ponnistusi panna relvatööstust tööle ööpäevaringselt, aga poole aastaga pole see veel neil õnnestunud ja viimase matsu sellele pani mobb. Päris tore on lugeda seda keerutamist vene uudistes.

Hetkel veel sõjaprognoose selleks aastaks ei teeks, võimalusi liialt palju… peame pigem ise pingutama meie kriisi ja kaitsevõime suurendamisel, unustamata siiski inimest…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised