Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 02. jaanuar 2023:

Kiievi pommitamine jätkus, suuremaid muutusi rindejoones polnud, väga valus HIMARS-i löök täpselt aastavahetusel ja putin pisut tögamise objektiks mõnedel vene milblogijatel…

vene pool jätkas Kiievi ründamist Iraani droonidega ja viimased löögid toimusid veel täna varahommikul. Võimalik, et droonide sekka ka mõni rakett läks, sest olla vist kõik droonid alla lastud, aga ometigi paar plahvatust Kiievis ja selle ümbruses toimus. Dnipro linnas toimus plahvatus ja droone lasti alla Dnipropetrovski ja Mõkolaivi oblastis. Piiriäärsed Ukraina külad ikka pommisadu said. Küll töötas täna öösel Voronezi linnas (venemaa, 200 km piirist) õhuhäire. Sealgi suurem lennuväli. Tulemustest veel infot pole. Jätkuvalt vene pool teeb maks pingutusi, et tabamustest infot ei tuleks välja.

Harkivi põhjasuund: päris tihe piiriäärsete külade ja asulate pommitamine.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus Dvorichna juures mingid vastastikused rünnakud toimusid ning rindejoon muutus sirgemaks. Juba paar nädalat on pigem vene pool siin survet tõstnud. Täpsemat infot kahjuks kummaltki poolelt rohkem pole. Kaudtuld jagus enamasti vaid vene poolelt ja pommitati Dvorichnat ümbritsevaid külasid. Ju vist pisut õpivad Ukraina kaudtule taktikast. Loodan, et sihtmärgid kaardilt valitakse ja see ei tugine luureandmetele. Svatove-Kupiansk maanteest lõuna pool paaril suunal vene pool jätkas rünnakuid nii Stelmahhivka kui Plotšanka juures. Ikka see maanteed pidi käib, jalavägi muidugi teeäärset võsa pidi. Suurem madin oli Plotšanka küla juures ja vene pool üritab eelmisel nädalal kaotatud possasid tagasi saada, aga ei õnnestunud. Võimalik, et mõned possad seal käest kätte käivad. Miks vene pool aga küla ennast pommitas ei teagi, võimalik, et osa külast on Ukraina kontrolli all. Kreminna ümber lahingud jätkusid ja ikka vene pool teeb rünnakuid linnast põhja pool mitmelt suunalt. Tšervonopopivka juures üritas vene pool eelmisel nädalal kaotatud possasid tagasi saada, aga ebaõnnestus. Ukraina surub tasapisi edasi ja tundub, et kogu Kreminnast edelas olev metsaala on Ukraina kontrolli all. Lisaks pommitas vene pool jälle Dibrova küla (6 km Kreminnast läänes), sestap arvamusel, et osast külast on vene pool lahkunud (on muutnud halliks alaks). Jätkuvalt vene pool kurdab, et Kreminnas liialt tihe pommisadu ja HIMARS-id oma portsu lisavad. Ei jäetud ilma ka Svatovet ja Rubiznet. Järjest enam liigub infot, et isegi tsiviilhaiglatest ei jätku vene haavatud soldatite ravimiseks ning käiku läksid koolimajad. Kes neid seal ravib, on hetkel teadmata…

Siversk: Bilohorivka külale eile mitu rünnakut tehti ja lõppesid needki vaid suurte kaotustega. Pisut pomme vaid Bilohorivka ja Spirne külale. Vist siingi moona tarnetes muresid või viidud osa torusid Bahmuti suunale.

Bahmut: vene poole aktiivsed rünnakud Soledari ja Bahmutke küla juures jätkusid, kuid rindejoones need muutusi ei toonud. Lauspommitamine vene poolelt jätkus. Ukraina keskendub pigem otse rünnakute hävitamisele kaudtulega. Pidhorodne küla poole vene jalavägi üritab läheneda mööda võsaribasid, aga viimane 200 m ikka põld. Tänu heale vaatlusele enamus vene soldateid ja wagnerlasi juba seal võsas kaudtulega pihta saab ja põllule eriti ei jõutagi. Kuna vahemaad väiksed, siis tundub, et enamuse tööd teevad ära 81 mm miinipildujad ja eks väiksed tsiviildroonid ka miskit taevast alla poetavad. Päeval 10 kraadi sooja ja päikestki, sestap tundub, et pinnas tehnikat kannatab ja võimaldab õhuväelgi tegutseda. Alles neljapäevast hakkab vihma ja lund tulema ning ilm hakkab külmenema. Bahmuti idaservas jätkusid lahingud tööstusalas ja selles metsatukas seal linnaserval. Muutusi rindejoones ei tuvastanud. Opytne külas käis lahing tavapäraselt terve päev ja kahest suunast (lõunast ja kagust) vene pool peale surub. Ikka massiga. Eile siiski edeneda ei suudetud ja tundub, et nii siin kui Bahmuti idaserval on kasvanud Ukraina vasturünnakud. Mitmetelt videodelt on näha, et Ukraina sõdurid aktiivselt otsivad auke vene possades ning üritatakse hallis alas uusi possasid hõivata ning eks sellega vene poolele hallbu üllatusi põhjustatakse. Klisiivka juures on hetkel vene pool pidama saadud, isegi tuli pisut kurtmist sealt poolt, et olla tugev Ukraina kaitseliin. Enamus vene üksusi on raudteetammi varjus ja sealt üle saamine tundub hetkel neile liialt suur pähkel olevat. Seal ida pool raudteetammi jookseb kuni Bahmuti linnani üks jõgi koos mitmete paisjärvedega ning peaks päris soine olema. Lisaks pole seal teid tehnikale. Sestap vene pool peab seal otse jalaväega suruma peale tammi mööda põldu 1 km külani. Päris kulukas üritus. Kurdjumivka juures pisut segane seis. Hetkel teadmata, kas üleeilene Ukraina vasturünnak seal jäi küla loodeserval pidama või mitte. Eks homme rohkem selgust. Lisaks on tõstnud Ukraina survet Ozarjanivka küla suunal, kus ka vene pool üritab edeneda. Hetkel tundub, et vene sillapea teisel pool Siverski Donetsi-Donbass kanalit väiksemaks jäi. Puudub teadmine, miks jäi eile vene kaudtuld kõvasti vähemaks, sest kogu Bahmuti ümbrus oli suht vaikne, vaid linna eesmised possad ja Soledari kant pihta sai. Küll olla pihta saanud wagneri tagalaalas üks suurem üksus oma paiknemisalas (uue aasta ööl) ja vist siin kandis vähemalt üks suurem laskemoonahoidla pihta sai.

Donetsk: rünnakud tihenesid ümber Avdiivka linna ikka selle ümberpiiramiseks nii Krasnohorivka poole kui Opytne juurest aga edu ei muhvigi. Pommitavad linna pidevalt aga eilegi ümbruse pommistamist üllatavalt vähe. Pisut prooviti edutult uuesti New Yorki küla poole, Marinkas jätkuvad lahingud samal joonel ning Pobieda küla poole pööre linnast lõunas pole ikka veel edu toonud. vene kaudtuld kogu rindejoonel pisu hõredamalt. Küll selgus, et uusaastaöö jäi ühele suuremale vene mobiliseeritute üksusele viimaseks. Nimelt olla nad ühte suuremasse hoonesse Makiivkas (Donetski linnast kirdes, rindest u 15 km) majutunud ja hakanud seal uut aastat koos naaberüksustega vastu võtma. HIMARS-id saatsid oma kolm järjestikust paari minutilise vahega tervitust täpselt keskööl minema ja hoone päris maatasa sai. Kõlakad räägivad hukkunutest kuni 600, vene pool ise väidab, et vaid 50 surnut ja 100 haavatut. Pilte seal teha ei lasta ning vene pool üritab teha kõik, et löögi valusust vähendada.

***

Lõunarinne: mingid lahingud Dorožnjanka küla juures jätkuvad aga kahjuks rohkem infot pole. Kaudtuleduell jätkus ja Tokmak ja Melitopol olid Ukraina sihtmärkideks.

Herson: vene pool pommitab igast asustatud punkti Dnepri kaldal ja olla teinud ka mõned lasud enda poolele, et sundida idakaldal olevatest asulatest inimesi lahkuma.

venemaal aga olla kasvanud igatssugu võlglaste arv kahekordseks võrreldes sõja algusega. Neil seal riigist väljasõidu keeld juba 2008 aastast. Nüüd siis seal registris number 8 miljonit.

putin on nüüd erinevatel vene milblogijate hambus, sest ikka veel toodab kreml pilte, kus olenemata aastaajast, kohast venemaal või mis tegevusalaga on tegu, ikka samad näod putini ümber on. Vahetuvad vaid riided, kuupäevad ja kohad ning seda juba aastaid…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised