Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. detsember 2022:

suur raketirünnak eile hommikul Ukraina linnade pihta, suuremad lahingud Kreminna ja Bahmuti ümber ning venemaal vähenevad ravimite varud… ja jälle Engels.

Eile hommik algas suure vene raketi ja drooni rünnakuga Ukraina linnade pihta. Esialgsetel hinnangutel ründasid Ukraina territooriumi tiibraketid nagu X-101/X-555, Caliber, H-22 ja H-32, kiirgusvastased raketid H-31P ja Shahed-131/136 droonid. Teele saadeti need Musta mere laevastikust ja strateegilistelt pommitajatelt. 11 drooni ja 69 tiibraketti. Lisaks kasutati Ukraina rindejoone lähedaste linnades pihta S-300 rakette. Küll vist „õigete” rakettide puudumise tõttu oli osade nende otstarve tegelikult vastase radarijaamade ründamine, sestap arvab, et raketivarude vähesus peaks õige olema. Imelikul kombel ei kasutata neid eriti Ukraina radarijaamade hävitamiseks. Rünnakud aga ulatusid kuni Poola ja Moldaavia piirini välja ning elektrikatkestusi oli ka Lvivi linnas. Alla lasti küll enamus rakette (üle 50), aga kuna õhutõrje suurem tähelepanu läks rakettidele, siis jõudis sihtmärgini tavapärasest suurem protsent Iraani droone. Alla olla lastud pisut üle poolte. Kiievgi sai tabamusi. Juba täna varahommikul droonirünnakud mitmete linnade pihta jätkusid ning õhuhäireid enamasti idapoolsemates linnades. Tulemustest veel nii vara infot pole. Eks vähemalt kuni aastavahetuseni aktiivselt pommitatakse. Ei unustatud ka piiriäärseid Ukraina külasid. Küll kurtis vene pool, et Ukraina mitmeid kaudtulerünnakuid tegi nii brjanski kui belgorodi oblasti pihta ning töötas belgorodi linna õhutõrje. Eile sai Engelsi sõjaväelennuväli uue tabamuse ning hetkel vaid kõlakas, et mingid lennukid pihta said ja vähemalt üks lendur ka vähem. vene poolel tavaline jutt, et lasime drooni alla. Ühe S-300 tükid kukkusid aga alla Valgevene territooriumil piiri lähedal ja pisut palagani seejärel seal korraldati. Lausa tunne tekkis, et tegu ilma sõjaväeta ülisõbraliku riigiga, kus üldse millegi militaarsega ei tegeleta.

Harkivi põhjasuund: tihe pommisadu piiri ääres ja Harkivi linna mitmel korral pommitati. Vahel seal küll vool kadus, aga õhtuks oli tagasi enamuses linnas. Eks olla seal juba reegliks, et õhurünnakute ajal paljudes kohtades vool välja lülitatakse. Millegipärast terve päev pommitati Harkivist kirdes asuvat Staritsa asulat, mis asub vene piirist 6 km kaugusel. Eks selliseid anomaaliaid mingi aja tagant tuleb.

Kupiansk-Kreminna: põhjalõigus vaid tihe vene kaudtuli Dvorichna ja selle ümbruse pihta ning Kupianski linna ka ilma ei jäeta. Maantee Svatove-Kupiansk ümbruses pisut vene rünnakute intensiivsus ja arv languses ja eile vist vaid kahes suunas lääne poole prooviti, aga muutusi see rindejoones ei toonud. Kaudtuld jagus vaid maantee lähiümbrusele. Ukraina andis valusalt Svatove ümbrusele kaudtuld ning vist töödeldi maanteed Svatove-Kreminna vahel raudtee kõrval ja teisel pool Krasna jõge. Kreminna ümber tihe lahingutepäev jätkus. Vaatamata suurele vägede arvule pääseb vene pool vasturünnakuid tegema vaid linnast loodes Plosanka ja Tšervonopovka juures. Juba paar päeva järjest paistab, et Plosanka juurest vene vasturünnaku järgselt mingid possad hoopis kaotatakse ja neid sealgi ida poole surutakse. Dibrova küla saatus hetkel veel lahtine. Küll olla lahingud jõudnud edelaservas Kreminnast u 2 km kaugusele. Kreminna on jätkuvalt tiheda Ukraina kaudtule all. Olla siia appi toodud ka wagneri omasid. Liigub mingi kõlakas, et kui siin rinne langeb, siis osa vene üksusi plaanivat alla anda. Küll kasvab nii siin kui kogu rinde ulatuses mujalgi okupeeritud aladel tsiviilhaiglatesse haavatud soldatite paigutamine ja numbrid ikka sadades ühe haigla kohta.

Siversk: Bilohorivka küla juures oli eile vaiksem, ju üleilne päev oli vene poolele liialt valus. Mõned pommid siiski külale tulid, aga kogu rindelõigus vaid paar kaudtulelööki. Liigub kõlakas, et Bahmuti ümbrusse on mitmest rindelõigust osa kahureid ära viidud, mis võib seletada seal kasvanud kaudtulelöökide arvu tõusu.

Bahmut: eile jätkati Yakovlivka külast kolmes suunas rünnakuid ning aktiivsuse langust seni ei näe. Eile küll edasi ei saadud ning üleeilsed kaotusenumbrid peaksid jätkuma kõrgel levelil tänagi. Soledari ja Bahmutke küla juures pigem possalahingud. Survet jätkatakse Bahmuti kirdelõigul linna poole ja Pidgorodne küla suunas. Sooviks ikka liikuda ümber linna. Eile siiski muutusi rindejoones tuvastada ei suutnud. Opytne külas lahingud jätkusid küla põhjaservas terve päeva. Vaatamata suurele survele edasi eile vene pool ei saanud. Pommitavad tugevalt kogu rindelõiku, aga ikka veel mõni korrusmaja päris maatasa pole ja vene pool kurdab, et sealt mitme korruse kõrguselt Ukraina valusalt tulistab. Klisiivka poole rünnakud jätkusid ning sealnegi põld ja metsaribade ääred peaks langenud soldatite kehi täis olema. Rünnakuid see seni takistanud pole, eks jätkavad tänagi. Ukraina töötles Kurdjumivka küla kaudtulega ja vist seetõttu ei tulnud sealt lääne poole rünnakuid. Vastastikku siin kaudtulega nii rindejoont kui tagalaalasid pommitatakse. Eks näis, kuidas siin peale 1. jaanuari survega on või peaks hoopis vene õigeusu aastavahetust 14 päeva hiljem tähtajaks pidama…

Donetsk: nii rünnakute kui kaudtulelöökide langus vene poolelt. Pisut ümber Avdiivka rünnakuid toimus, aga ei midagi suuremat, Vodiane juures nn kohustuslik üritus jne. Isegi Marinkas „rahulikum”. Tundub, et kogu peatänav pole enam vene kontrolli all. Ukraina jätkas Donetski ümbruse tihedat töötlust.

***

Lõunarinne: mingeid luurekaid vist kummaltki poolt ja jätkuv hõredam vene kaudtuli. Ukraina ulatus jälle Berdjanski sadamani ning sihtmärgid peatrassil Mariupol-Krimm pihta said. kreml saadab uued peaprokurörid kohalikke ahistama, sest senised pole vist piisavalt karmid nende meelest.

Herson: Hersoni tihe pommitamine jätkus. vene pool saatvat Dnepri deltas olevatele saartele luureüksusi igapäevaselt ning jaht neile jätkub. Pigem tundub, et sooviks mitte lasta Ukraina omadel teha rahulikult ettevalmistusi siin suunal uueks rünnakuks. Olla ka järjest enam üksusi Dnepri lähedal välja vahetatud mobbitute vastu. Siingi partisanitegevus käib ja üks okupatsioonivõimude juht kuhugi „kõrgemale” reisis. Seni pole ei siin ega lõunarindel vastupanu maha suruda suudetud. Ka pole veel kõigile suudetud vene passe kätte suruda. Isegi keeldumine toetuste maksmisest pole lõplikku tulemust toonud.

kreml karmistab seadusi igatsugu nende arvates sabotööride vastu. Piisab mingi sümboli halvustamisest ja mitmeks aastaks kinnimajja võid jõuda, osade tegude eest saab ka eluaegse, aga nii mõnusalt ähmane sõnastus, et kõik kremlile mittemeeldivad tegevused sinna alla mahuvad. Lisaks peavad kõik venemaa taksofirmad hakkama säilitama andmeid igast sõidust (trass, aeg ja isik) ning jooksvat seisu peab saama kgb kontrollida. Loodavad süsteemi augustiks lõplikult tööle saada.

Ravimite puudus venemaal kasvab, sest üle poolte tootjatest kurdab, et välismaalt ei saa enam vajalikku toorainet ja asendust leitud pole. Tootmismahud on seal languses ning kasvav vajadus seoses nii koroona, gripi kui Ukraina sõjaga vaid kasvuteel. Paljud välismaised tootjad on lõpetanud igasuguse ravimite saatmise venemaale ning hetkel ei näe, et siin vene poole muredele häid lahendusi tulema hakkaks. Tundub, et posijate ja vodoo harrastajate arvu suur tõus tulemas.

Ukraina aga teatas, et kui vaja, minnakse sõjategevusega ka venemaa territooriumile. Jätab selleteemalised võimalused hetkel arutlemata, pisut liialt keeruline teema…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised