Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 29. detsember 2022:

pingelised lahingud nii põhjarindel kui Bahmuti ümber jätkusid, kasvab vene poole kurtmine laskemoona puuduse pärast ja Ukraina linnade pommitamine jätkus…

Üle Ukraina kostusid vähemalt kahel korral õhuhäired. Hilisõhtul tehti enamasti Iraani droonidega rünnakuid Harkivi, Zaporožje, Dnepropetrovski, Nikolajevi ja Hersoni oblastis. Enamus neist alla lasti, aga mõned suured plahvatused siiski olid. Mis täpsemalt, pole veel teada. Pisut hõredamalt pommitati piiriäärseid Ukraina külasid. vene pool asus süüdistama, et kurski oblastis Ukraina piiri lähistel olla nende soomuk sõitnud Ukraina pandud miini otsa ja kaks soldatit said surma. Nojah, ise nad terve piiriäärse ära mineerisid ja nüüd kurdavad.

Harkivi põhjasuund: ikka piiriäärsete külade pommitamine ja mitu neist korduvalt pommisadu said. Harkiv on üks linn, kust paar suuremat plahvatust kostis.

Kupiansk-Kreminna: põhjalõigus vaid kaudtuleduell. Dvorichna küla pommitab vene pool pidevalt ning mõned pommitamised Kupianski pihta. Svatove suunalt Kupianski poole vene pool päevas mitmeid rünnakuid paralleelsetel suundadel teeb ning Ukrainagi vene kaitses nõrkusi otsib, aga selles rindelõigus muutusi rindejoones see kaasa veel ei toonud. Hetkel ei oska arvata, kummal poolel siin isikkoosseisuline ülekaal on. vene kaudtuld jagus siin põhiliselt piki Svatove-Kupiansk maanteed pidi. Hetkel siin veel kummaltki poolt murdumise hetki ei peaks tulema. Suurem lahingutegevus käib Kreminna ümber. Rünnakud toimuvad nii Kreminnast loodes, läänes ja edelas. Tšervonopivka juures (loodes) üritas vene pool massiga kaotatud possasid tagasi saada, aga ebaõnnestus. Plotšanka küla juures juhtus sama. Küll käivad kõlakad, et vene väed olla Dibrova küla maha jätnud. Hetkel kinnitust sellele veel pole. Kust täpsemalt rindejoon kõigil kolmel suunal läheb, ei teagi. Küll pole alates eilsest Kreminnas enam voolu ning vist isegi mobiiliside seetõttu enam ei tööta ehk siis juhtimine peaks suht kehvaks vene poolel minema. Kaudtuld Kreminna ümber oli jätkuvalt palju. Seni on vene pool peamiselt Ukraina rindejoonest kaugemal olevate külade pommitamisele keskendunud ja tundub, et päris head koostööd kaitsvatel ja ründavatel vene üksustel oma kaudtuleüksustega pole. Ukraina poolel on käes päris asjalikud saksa sillatankid, millega saab kuni 25 m jõeületuse teha 25 minutiga, sestap hakkab pisut arvama, et kuskil Kreminnast põhja pool võib Ukraina sellist jõeületust proovida. Kui sealt piisavalt tehnikat üle saaks, siis juba ainult side puudumine vene üksuste vahel lumepalli õiges suunas veerema paneks.

Siversk: Bilohorivka ümber lahingud jätkusid ja tundub, et Ukraina pisut vene poolt kahes kohas külast kaugemale nihutas. Spirne juures aga sai vene pool kontrolli u 500 m põllulapi üle. Kaudtuld vene poolelt hõredalt. Erinevaid kõlakaid järjest enam tuleb, et just kaudtulemoonaga on kehvasti ning sekka ka käsitulirelvade moona tarneprobleeme. Rindel olevad vene üksused ei saagi aru, kus murekoht on, kas vedude kehvas korraldamises või moona puuduses venemaal. Kõrgemalt poolt ühtki selgitust ju ei jagata. Sellest, et Ukraina täpselt nende logistikaahelat juba pool aastat töötleb, väga rääkida ei taheta.

Bahmut: ainuke piirkond, kus kaudtulemoona paistab jaguvat ja seda nii eesliinile kui Ukraina tagalaalale jagus. Yakovlivka küla juures üritab vene pool lausa kolmes suunas hargnema hakata ja jagub piisavalt isikkoosseisu rünnakutele saata. Edu küll siin eile ei saadud. Põhja ja lääne suuna peab üks väiksem jõgi kinni, aga enne põhjapoolsemat sinist takistust on Vesele külake keset põldusid ja sinna läheb üks päris sirge tee. Üks põllutee küla poole läheb veel sealt ida poolt piki metsariba serva ja tundub, et siin on vene poole suuremad ponnistused toimuvad. Siin veel põllutee isegi raskemat tehnikat kannab.

Soledaris ja selle kõrval asuvas Bahmutke külas lahingud jätkusid ning vene pool hõiskas, et paar uut possat kätte sai. Kaardil need siiski ei kajastu. Muutus küll vene rünnaku teravike suund pisut, eks otsivad uusi kohti läbimurdmiseks. Küll kurtis vene pool, et Ukrainlased olla siia täienduseks tanke toonud. Liigub ka kõlakaid, et vene pool tõi siia täiendavalt erinevaid dessantüksuseid. Ju loodetakse suurendada rünnakuedu. Loodan pisut, et rivaalid (dessantnikud ja wagner) koostööga eriti hakkama ei saa. Bahmuti kirdeservas suutis eile vene pool edenda (u 500 m) Pidhorodne küla poole ning jõuti ka Bahmuti linnale lähemale ja siit jääb majade piirini 500 m. Opytnes jätkusid lahingud terve päev ja seal küla keskel possad päevas mitu korda käest kätte käivad. Klisiivka poole üritab vene pool üle põllu massiga, aga väidetavalt palju katseid lõppeb miiniväljadele jõudes. Pisut kaudtuld ka ja nii need suure isikkoosseisu kaotustega tagasi lüüakse. Kurdjumivka juures olla Ukraina pisut survet kasvatanud, aga siin rindejoones muutusi polnud, pigem ei lastud vene poolel edeneda. Hetkel vastupidiselt mitmetele arvajatele ei usu, et siin rünnakute jätkamiseks isikkoosseisu ja tehnikat enam piisavalt ei jagu. Pigem on põhjuseks, miks rinne piisavalt ei liigu vene poole üksuste igasugune koostöö puudumine ja tundub, et vist igatsugu sõjaliste teadmisteta inimesed hoopis väge juhivad.

Donetsk: eile siiski üritas vene pool Avdiika poole ja Vodiane-Pervomaisk juures, aga peale esimest valusat lööki tõmbuti tagasi. Marinkas lahingud jätkusid ja sealt põhjapool piki põldu u 500 m edeneti, aga see suund on peatselt veeliiniga piiratud, sestap väga ohtliku suunana hetkel veel ei tundu. Lisaks üritati Marinka poolt keerata asulast edelas asuva Pobeda küla poole piki sirget teed, aga tagasi löödi. Jälle üks uus rünnakuproovi koht vene poolelt Zolota Nyva piirkonnas (asub Vuhledari ja Velika Novosilka vahel), aga tagasi löödi. Kuskil siin kandis tehtavat vähemalt vene poole kinnitusel Ukraina luurerünnakuid. Kaudtulega paistab siingi vene poolel pisut kõhnem seis olevat ja Ukraina oma vaibumise märke ei näita.

***

Lõunarinne: Tokmaki kant olla mitu korda päevas valusalt pihta saanud ja siingi vene kaudtuld pisut tavapärasest vähem. Kaitserajatiste tegemine aktiivselt jätkub ja juba on ilmunud isegi moskva tänavatele kuulutused, kes tahaks minna sinna kanti kaitsekraave rajama. 500 eurot kohe kätte ja edasi 14 eurot päev töötasuks (ikka rublades). Küüditamised, vene passi kätte surumised ja grivna keelustamise võtted töös. Pidevalt 24-tunnised liikumiskeelud ning paljudes kohtades ei lasta piirkonnast lahkuda.

Herson: linna ümber nii drooni- kui pommisadu jätkus. Ukraina aga keskendub ainult sõjalistele sihtmärkidele ja tundub, et põhiline üksuste väljavahetamise vajadus vene poolel ongi siin just kaudtulekaotuste tõttu.

lavrov jätkas eile varasema kremli sõnumi kordamist Ukraina suunal. Orban hakkas ka väitma, et kui USA lõpetaks sõjatehnikaga Ukraina toetamise, oleks sõda juba läbi. Küll peaks jaanuaris Saksamaa täielikult loobuma vene naftast ning kasahhid vaid muhelevad, tõstes enda naftatarneid Euroopa suunal. wagneri juht prigozin aga hakkavat järjest rohkem tüli otsima nii putini administratsiooni kui toetajatega. Hetkel veel täpseid põhjuseid ei tea. Kuna uute ja mitte wagneri alluvuses olevate palgasõdurite üksuste aktiivne loomine käib ning jätkuvalt pole wagneri omadel soldati staatust, pisut dessantnike toomine wagneri toimetamiste juurde jne vist äkki teevad oma tööd…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised