Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 28. detsember 2022:

eile päeval ja öösel kostis õhuhäire kogu Ukrainas, suuremad lahingud Kreminna, Bahmuti ja Marinka ümbruses ja venemaa ettevalmistused pikemaks sõjaks kõigiga… no peaaegu.

Eile päeval ja öösel kostis õhuhäire kogu Ukrainas. Tabamustest infot pole, sestap võib olla enamus häireid töötas kas vene laevastiku või lennuväe eelneva tegevuse tõttu või uitas ringi Iraani droone. Võib olla päeval oli üheks põhjuseks Valgevenes õhku tõusnud vene luurelennukid (Beriev A-50), millel päris hea seiresüsteem. Engelsi lennuväljalt olla Tu-d ära viidud 5400 km kaugusele kaug-itta Amuuri oblastisse Ukrainka lennuväljale. Mõned piiriäärsed Ukraina linnad pommisadu said. Enamus läks vene piirist 10 km kaugusel asuva Vorozhba linna (7000 elanikku) pihta. Seal ka üks suurem raudteesõlm. vene poole kurtmist, et neid ka pommitati ei leidnud. Kõlakas ringleb, et Engelsi lennuväljade löögi tõttu jäid neil päevadel raketirünnakud ära. Zelenski sõnul olla veel 9 miljonit Ukrainlast ilma vooluta.

Harkivi põhjasuund: ikka piiriäärsed külad ja Harkivi linn sihtmärgiks oli. Seni suuremate vene üksuste kogumeid piiri taga pole tuvastanud (et piisaks uueks rünnakuks Harkivi suunal).

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus piirduti mõlemapoolse pommitamisega. Svatove suunalt Kupianski poole mõned vene rünnakud toimusid piki teid ning päris tugevalt oli rünnaku suundade sügavusse kaudtule töötlust. Siiski rindejoones suuremaid muutusi see kaasa ei toonud. Tundub, et halli ala laius mõnes lõigus saab pigem saatuslikuks haavatud vene soldatitele, kes sinna maha jäetakse. Lisaks on paljud suuremad teed enamasti puruks lastud vene tehnikat täis. Eks ikka mõni Ukraina oma ka sinna sekka. Kaudtuld jagus ka Kupianski ümbrusele. Ilm öösel miinus ja päeval pluss ning mõne päeva pärast läheb ka öö plussi, sestap sügis jätkub. Tundub, et mitmes rindesektoris ka mujal on tagalatarnetega vene poolel raskusi ning kurtmised rindelt kasvavad, et toit, vesi, moon ja küte ei jõua kohale. Tundub et mitmes kohas lihtsalt isegi automaadimoona puudumise tõttu osa vene soldateid kohale jõudnud Ukrainlastele end vangi annab. Kreminna ümber käivad kõige intensiivsemad lahingud ja linna kaotamise hirmus on sinna ümbrusse hulga vene üksusi kokku kuhjatud. Sestap vist isegi iga sihtimata lask sinna suunas sihtmärgi leiab. Olla aga Ukrainlased vene läänesuunaliste rünnakute lõpetamiseks piki teed Dibrova külast miinidega tõkestanud ja pidi päris „hästi” töötama. Rindejoone muutustest Ukraina siin ise mingit infot hetkel ei anna ja pigem vaid kõlakad ja vene milblogijate tekst, et lahingud Kreminna külje all toimuvad. vene poole kõige suurem kartus on Lõssõtsanski suunalise ühendustee katkemine aga pigem arvan, et siit edasi rünnaku suundade hargnemine kukutaks kogu Svatove-Kreminna kaitseliini. Ukraina töötleb ikka valusalt Kreminna ümbrust oma kaudtulega.

Siversk: Bilohorivka külje all vene pool uute rünnakutega alustas ja tundub, et küla lääneküljel mingid possade vahetused kummaltki poolt käisid. Suuri muutusi siiski rindes polnud ja arvatavalt saavad haubitsad jätkata Kreminna töötlust.

Bahmut: liigub arvamus, et pisut isikkoosseisuga hakkavat siin kandis puudus tulema, sest ründavate üksuste mehitatus olla langenud. Hetkel ei ole selles veel kindel, sest wagner ründabki väikeste koosseisudega (proovi sa panna 30 vangi sünkroonis tegutsema või et nad seal tülli ei lähe või hoopis kambaga muid mõtteid pähe ei võta). Võib olla mõeldi vene vägede koosseise. Küll tundub, et kaudtulemoonaga neil tõesti kohati raskusi, sest kogu rindelõigule seda enam juba mingid päevad varasema tihedusega ei jagu. Millises logistikalõigus puudujääk on, hetkel arvata ei oska. Ukraina kaudtuli on töötlenud põhiliselt Bahmutist kagusse jäävad wagneri tagala-ala. Yakovlivka ja Soledari juures ikka frontaali üritab vene pool rünnata. Võimalik, et Bahmutke külas pisu edeneti, aga kogu küla siiski vene kontrolli all veel pole. Bahmuti idaküljel jäi kuidagi vaiksemaks ja enamus vene rünnakute auru tuli lõuna poolt ning tihe possade vahetus (päevas ikka mitu korda käest-kätte) Opytne külas käis. Siiski eile rindejoones siingi muutusi ei tuvastanud. Klisiivka juures üritab vene pool külani jõuda ja seni see põlluületus pole neil õnnestunud. Proovitakse nii väikeste gruppidena kui massiga. Kurdjumivka juures siiski vene pool mõned päevad tagasi uuesti kaotatud possad osaliselt tagasi sai, aga õnneks ei miskit olulist. Üritavad ka üle Siverski Donetsi-Donbass kanali rünnakutega Ukraina kaitsesse sisse saada ja tundub, et kohati on jalavägi jõudnud isegi mööda põlde paar kilomeetrit edeneda ja siis nad pihta saavad ning siingi haavatud maha jäetakse. Soomustehnikat isegi põlluteed kannavad, aga tundub, et Ukraina kaistjad ikka väga julged, lastakse vene tank u paarkümne meetri kaugusele kaevikuliinist metsas ja siis küljelt ära lastakse. Hetkel siin veel suuremat rünnakute intensiivsuse langust ei oota, sest putin oma aastavahetuse kõnes peab ju edusammudest rääkima.

Donetsk: rünnakud peale Marinka suuna lojud ning kasvab vene poole kurtmine, et ei jagu kaudtulemoona. Prooviti siiski Krasnohorivka, Vodiane, Vesele suunas, aga need pigem esimese kontaktini kestsid. Isegi Marinkast ei tulnud vene poolelt ühtki edusõnumit. Küll olla Pisky kandis vist kahurite arv Ukraina poolel tõusnud, sest päris tihedalt töödeldi siinset vene rindelõiku. Donetsk ja selle ümbrus ikka ööpäevase pommisaju käes vaevleb.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell nagu ikka. Okupeeritud aladel ikka ollakse hädas nii partisanide (osaliselt ka SOF) kui koostööd mitte teha tahtvate kohalikega. Laste küüditamine venemaale jätkub ning kohati küla kaupa ka täiskasvanud kuhugi minema saadetakse. Kinnisvara võetakse käest ära igatsugu põhjustega. venemaalt uusi töötajaid lisaks tuuakse ja vahetatakse välja ka kohalike okupatsioonivõimude ametnikke. Sõjatehnikat ikka veel siia venemaalt juurde tuuakse ning mingeid modituid T-62 olla lisaks uuematele tankidele lisandunud. Kas tegu võimaliku enda rünnakurusika loomisega või Ukraina pealetungi kartusega või mõlemaga korraga.

Herson: ikka pidev ja massiline Hersoni ja selle ümbrusele frustratsiooni väljaelamine kaudtule näol. Küll on osa vene milblogijaid pahased, et siia ohutumasse rindelõiku kaudtulemoona jagub, aga olulisematesse rindelõikudesse mujal mitte.

putin on vist liialt palju „Sõrmuste isanda” filmi vaadanud ja kinkis siis oma srü ühenduse juhtidele kullast üllatavalt tobeda kujuga sõrmused ja kokku neid siis 9 sai. Miskit uut sel koosolekul siiski vist ei otsustatud, pigem üritab putin kuidagigi seda kooslust koos hoida, kuigi mõned isepäised aasia suunalised juhid oma rida ajama kipuvad. Lapsesuu lavrov jätkas sõnumi edastamist, et vene pool on läbirääkimisteks kogu aeg valmis, aga enne peab Ukraina alla andma ja laskma end demilitariseerida ja denatsifitseerida ehk siis miskit pole muutnud alates sõja alguse kremli seatud eesmärkidest. Küll hakati looma vene ülikoolide juurde üle riigi sõjalisi suundi ja tundub, et tuleb töösse vene-aegne süsteem, et said kõrghariduse, mille üks osa oli sõjaline ja lähed peale kooli lõppu väkke. Kuna see suund on nii massiliselt ette võetud, siis kipub arvama, et valmistutakse mitte ainult Ukraina suunaliseks sõjaks. Tulemustega aga õnneks läheb aega aastaid, et sealt miskit võtta annaks vene väele lisaks. Jätkuvalt vene riigiduumas arutelud, et mida teha välismaale põgenenud reeturitega.

putin lõpuks allkirjastas häguse dekreedi seoses vene naftale seatud hinnalaega. Jõustub see alles 5. veebruaril järgmine aasta, aga tõlgendamisruum nii lai, et ei saagi täpselt aru, mida ja kuidas, ehk siis tundub, et uks jäeti igatsugu lahendusteks siiski lahti. Küll olla nafta kauplemishind, millega veel suurostja India on nõus tehinguid tegema langenud juba nafta tootmise omahinna juurde.

Taivan tõstis ajateenistuse aega pikemaks, viidates kasvanud Hiina agressiivsele käitumisele ümber saare. Serbia ja Kosovo piiril igatsugu ärevad tegevused jne. Türgi aga lõpetas vist venelastele turimiviisade väljastamise, nojah, hooaeg sai ka nagu läbi…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised