Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. detsember 2022:

lahinguid jagus, aga rindejoone muutusi mitte, miskit seal Engelsi sõjaväelennuväljal jälle plahvatas ja putin müüks heameelega Euroopale gaasi, kui nad vaid tahaks…

Rindejoonest kaugemal asuvad Ukraina linnad said pommivaba päeva, aga külad piiri ääres ei pääsenud. kgb sõnul olla nad tapnud Ukraina-vene piiril mõned relvastatud inimesed, hetkel täpsemat infot pole, aga tundub, et võimalikku venemaa ründamise ohtu enda inforuumis tõsta üritatakse. Miskit kurski oblastis plahvatas ja jälle Engelsi sõjaväelennuväljal (saraatov) plahvatusi kostus.

Harkivi põhjasuund: pihta said nii piiriäärsed Ukraina külad kui Harkivi linn.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus pommitas vene pool Dvorichna ümbrust. Svatove suunalt Kupianski poole jäi eile rünnakuid vähemaks ning enamasti piirduti Zerebetsi jõe lähedaste külade pommitamisega. Kreminnast loodes tegid rünnakuid mõlemad pooled. Enamus kontakte toimus Plosanka ja Chervonopopivka kandis. vene pool suutis siin enda rünnakuid kaudtulega toetada, aga edenemist polnud ikkagi. Kreminnast edelas olla lahingud Kreminna külje all aga seni täpsemat infot pole. Vene kaudtuli käib Dibrova küla serva pihta, sestap arvab, et küla lääneservas enam vene soldateid pole. Põhiline Ukraina kaudtuletöötlus ikka Kreminna ja selle ümbruse pihta. vene pool olevat oma sõjalise juhtimise ülemise otsa Kreminnast ära viinud Rubiznesse.

Siversk: ühtki rünnakut ei tuvastanud. Kas põhjuseks kehv suusailm või seniste langenute suur hulk või nende koosmõju jääb hetkel teadmata…

Bahmut: rünnakute intensiivsus küll ei langenud aga kuskilgi vene pool edasi ei saanud. Rünnakute suunad kõik samad mis eelnevatel päevadel ning mitmes kohas ikka frontaali minnakse ja aktiivne tegevus käib vist u 12 tundi päevas. Edulugusid vene pool jätkuvalt levitab, aga ühtki täpsemat kohta nimetada ei suuda. Pommitamist jäi eile kuidagi vene poolelt vähemaks ja kippus pigem võrdsustuma Ukraina omaga. Mingi video ringleb wagneri omade jutuga, et moona ei jagu.

Donetsk: siingi enamasti vaid väiksemad katsetused varasematel suundadel. Vaid Marinkas jätkusid suuremad kontaktid ja nagu Bahmuti juures, siis siingi edulugu toodetakse, aga ikka käivad lahingud seal peatänava ümbruses. Juba mitu päeva mitmes rindelõigus on kaudtuleduell suht võrdne. Kuskil Donetski taga olla üks mustlaspere vene soldatite poolt maha lastud koos kolme lapsega.

***

Lõunarinne: kaudtuld vaid jagus ja jätkatakse pigem vähemate külade korduvaid pommitamisi. Melitopol ja Tokmak on väga sajused kohad ja vihmavarju omamine ei päästa.

Herson: Hersoni linna ja selle ümbruse lauspommitamine jätkus, Ukraina ikka vene üksuste koondumiskohtadele tuld annab.

putin lubas kohe Euroopale gaasi müüma hakata, kui nad vaid tahaks… kipub sinna pisut frustratsiooni kanti see lause kremlist. Mõned analüütikud küll arvavad, et nii kütuse kui gaasi hinnatõus peaks järgmise aasta esimeses kvartali uuesti algama, aga ise nii optimistlik poleks, sest majanduse jahtumine pole sugugi läbi saanud ja Hiina koroona nakatumiste tipp pole veel käes ning kuidas riik seal edasi reageerib, on teadmata. Kui enamus OPEC-i riike oluliselt tootmiskoguseid ei vähenda, siis suuremat hinnatõusu ei usu.

Mingi lugu levib meedias, et putinile keegi reaalsusest ei räägi ja kõik ettekanded „kenaks” tehakse. Sellist „kenade” uudiste tegijaid olevat terve kreml täis. Lisaks tehakse seal sõjalisi otsuseid läbi kgb kadalipu läbinud rindeteadete. Siiani polevat putin ise otse interneti kasutanud…

Raudteed pidi ikka Ukraina suunal vene sõjatehnikat liigub ja seni veel venemaa avarustest päris uue värviga isegi T-90 leitakse, enamus siiski moditud T-72-d. Seni on teadmata, kunas vene pool suuremas mahus uue partii Iraani droone kasutusse võtab.

Järjest enam on hakatud küsima, kunas see sõda läbi saab. Ei tea, sest muutujaid liialt palju. Isegi see teadmata, kas sõda jääb enamuses vaid Ukraina territooriumile. Oleme selle tigeda ja kiusliku vene riigi naaber ja paratamatult peame tõstma enda valmisolekut hakkama saada mitte ainult sõjaajal, vaid ka kriisides, sest vene pool kulutab päris palju ressurssi meie kriisidesse õli juurde valades. Vabatahtlikkus kõigil elualadel peab tugevasti tõusma ning vaid kogukondade tugevusel põhinev riik on tugev. Jah, see määratlus ei kipu koos vabatahtlikusega alati exeli tabelisse sobima…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised