Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 26. detsember 2022:

eile tõstis vene pool kogu rinde ulatuses kaudtuletöötlust, põhjarindel hetkel väga vastuolulised teated ja kõlakad, Bahmuti juures vene pool tuntavalt edenes, jälle miskit suurt Engelsi (venemaa) sõjaväelennuväljal plahvatas ja egas Krimmiski rahulik ole…

Eile päeval üle Ukraina õhuhäire signaalid töötasid, aga siiani suurematest tabamustest rindest kaugemal ühtki teadet veel pole. Kuna Iraani droone peaks jaguma pikaks ajaks, siis selliseid üle Ukrainalisi droonirünnakuid saavad teha terve kuu igapäevaselt. Õnneks peaaegu kõik neist suudetakse tavaliselt alla lasta. Ei jäetud ka piiriäärseid Ukraina külasid pommitamata.

Harkivi põhjasuund: vene pool tõstis eile kaudtule löökide arvu ja pisut kurtis, et olla ise ka kuskil pihta saanud. Öösel aga kostus Saraatovi külje all paiknevast Engelsi sõjaväelennuväljalt (600 km piirist) suur plahvatus ja lõi öö päris valgeks. Hommikul just vene pool teatas, et ei miskit hullu, vaid paar hukkunut. Ei tundu tõene olevat, aga midagi pidid teada andma, sest plahvatust nägi ja kuulis liialt palju rahvast.

Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkas piki ida-läänesuunalisi teid rünnakuid alates Svatovest kuni Kreminnani välja. Siiski ükski neist edu ei toonud, ei aidanud ka kaudtuletoetus. Vist peale üht ebaõnnestunud rünnakud hoopis vene pool Plosanka küla juures mingitelt possadelt taandus. Küll kasvas Ukraina kaudtulelöökide arv peaaegu samale tasemele vene poolega ja ulatus kuni Starobelski linnani. Hetkel tundub, et kogu rindelõigus kumbki pool siin suuremat rünnakut plaanib. Kreminna ümbert tulevad väga vastuolulised teated. Kindel see, et lahingud jätkusid seal ka pimedas ja Ukraina pool on vist juba 48 tundi aktiivselt ja ööpäevaselt Kreminnat ja selle ümbrust pommitanud. Mingi kõlakas hetkel vaid, et lahingud olla jõudnud Kreminnani. Loodan, et tänane päev toob rohkem selgust. Lund ja lörtsi veel kaheks päevaks ja siis vaid vihma.

Siversk: sarnane tegevus eelmistele päevadele ja rindejoones muutusi polnud.

Bahmut: vene pool on juba mitu päeva päris suure massiga kogu rinde ulatuses rünnanud. Yakovlivka juurest pole seni edasi saadud. Tundub, et ees olev kõrgustik ei soosi mudas rühkimist ning ollakse pigem kergesti tuvastatavaks sihtmärgiks. Vähemalt ühelt videolt kuskil siit kandist terve jao possadel olevaid soldateid Ukraina vangi võttis. Polnud neil vist isegi tunnimehi väljas ja kõik vist magasid oma millegiga kaetud kaitsekraavide pesades. Tundub, et paar soldatit vist alla ei andnud ja sinna granaadid teele läksid. Ukraina kaudtuli on juba ammu täpseks läinud, aga kohati suudab ka vene pool täpselt lasta. Lisaks on kasvanud vene kamikadze droonide kasutamine rindel. Soledari juures rindejoones muutusi polnud. Bahmuti linna poole hakkas vene pool idast jälle kõvemini suruma ja tundub, et edeneda siiski ei suudetud, kuigi suurtest edusammudest siingi lõigul vene pool teada andis. Küll tundub, et langes Opytne ja lahingud käivad küla põhjaservast Bahmuti poole. Lisaks jõuti kagunurgas linna tiheasustuseni. vene pool töötleb siin tervet rinnet ööpäevaselt ja massiga suruvad. Pisut vene poolelt kurtmist tuli, et Ukraina snaipereid olla palju. Tuntavalt tõstis ka vene pool kogu Ukraina tagalaala töötlust, mida seni on vähem olnud. Klisiivka ja Kurdjumivka juures rindejoones muutusi küll polnud, aga rünnakuid tehti mõlemapoolselt. vene pool jätkab lahinguid saamaks sillapead üle kanali suuremaks, aga seni pole seegi veel õnnestunud. Arvab, et vene poole langenute arv kasvab veelgi. Jah, eks näeb ka valusaid Ukraina üksuste tabamisi. Küll on suur erand võrreldes vene vägedega, Ukrainlased oma langenuid vedelema ei jäta. vene vange küll veel jagub ja ootab, kunas naisvangid rindele jõuavad. Kas see vaekaussi kallutab ei oskagi arvata, võimalikud mõlemad variandid nii karmimatest rünnakutest kui veel suuremast isikkoosseisu vahelisest rivaalitsemist ning „tugevama” õiguse kasutamisest. Pisut olen hakanud ootama, mis kurjategijate liidrid venemaal tegema hakkavad, sest wagneris nende selline jõhker kasutamine peaks hakkama mingil hetkel nende meelestatust muutma.

Donetsk: siin pisut rahulikum rindepäev ja enamus samades suundades väiksemad kontaktid toimusid, vaid Marinkas pisu ägedam. Rindejoones muutusi ei tuvastanud, küll aga tõstis siingi Ukraina pool kaudtulelöökide arvu ja tundub, et kipub juba vene omaga võrdseks minema. Hetkel veel siit Ukraina rünnakuid ei oota, kuigi üllatada nad oskavad.

***

Lõunarinne: tundub, et siin on vene pool oma kaudtuletöötlust pisut muutnud, lastakse mingeid külasid pigem päevas mitu korda ja seetõttu enamus külad tabamustest pääsevad. Võimalik, et on tõusnud drooniluure võimekus ja lastakse umbropsu pisut vähem. Küll on siingi Ukraina kaudtuli aktiivne nagu varasemalt. Krimmis olla kostnud eile plahvatusi Jevpatorija linna juurest. Täpsemat infot pole.

Herson: vene pool ikka hullult Hersonit pommitab ja jätkab Ukraina süüdistamist, et nad iseennast pommitavad… küll Nova Kakhovkas ei tundu ükski paik vene soldatitel ohutu olevat.

Üle venemaa sunniga arste ja õdesid rindehaiglatesse saadetakse ning lisaks peavad nad järjekorras jooksvalt verd loovutama. Tragikoomiline uudis Tuvamaalt, et seal olla toodud rindel langenud viie lapse isa perele kompensatsiooniks pisut küttepuid kohalike võimude poolt ning miskit süüa ka. Ei päästnud meest mobilisatsioonist ka laste arv.

putin jätkab diktaatori vaimus unistamist ja et tema arvates 99,9 protsenti venemaa elanikest olla valmis olema kangelased ja aitama venemaad ükskõik mis hinnaga ja samal ajal jätkab sisejulgeoleku rahastamise tuntavat kasvu. Tundub, et kreml on asunud tõstma venemaalt pagenud inimeste makse ja kaklevad hetkel teemal, kas nad riigireeturiks tembeldada või ikka üritada tagasi meelitada.

Iisrael on pisu närvilisemaks muutunud, sest kreml tahtvat hävituslennukeid Iraanile müüja. Lennukid Su-35 pidi esmalt ostma Egiptus, aga USA survel sellest loobusid. Nüüd siis kõik 24 tk lähevad Iraanile ja tänu sellele hakkab Iisrael vist ümber hindama võimalust siiski saata Ukrainale sõjatehnikat.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised