Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. detsember 2022:

sõda jõule ei pea, vene poole rünnakute kasv Kupianski suunal, Bahmuti ümbruses liigub rindejoon edasi-tagasi, Kinpurni poolsaarel mingid tegevused toimuvad ja Ukraina on hakanud kasutama odavaid Hiina droone Krimmi poolsaare ründamiseks…

Rindejoonest kaugemal olevaid linnu eile ei pommitatud, Dnipro linn (105km rindejoonest) oli kõige kaugem, kus õhuhäire töötas. Tabamustest info puudub, võimalik, et kõik lendav enne maha saadi. Piiriäärsetel Ukraina küladel suht rahulik päev, va Harkivi oblastis.

Harkivi põhjasuund: tavapärane piiriäärsete Ukraina külade pommitamine.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus rünnakud mõlemapoolselt hetkel lõppenud. Kaudtuld jagus tavapäraselt. Svatove suunalt Kupianski poole tõstis vene pool veel rohkematelt suundadelt rünnakuid. Enamus läänesuunalisi teid pidi need rünnakud toimusid ja kohati ulatuti üle 10 km kaugele (eks hall alagi ole mõnes kohas nii lai), aga kuskil siiski vene pool kanda maha ei saanud ja rindejoones muutusi ei tuvastanud. Huvitaval kombel pole seni ka Ukraina Krasna jõe (asub joonel Svatove-Kreminna) sildasid puruks lasknud ja vene pool saab üle jõe rünnakuteks staffi teele saata. Põhiline Ukraina kaudtuli töötleb jõest ida pool olevaid kogumeid. Tundub, et kindlus kaitse pidamisse on Ukrainal tugev ja pole minetatud ka suuremat rünnakuhuvi siit suunalt. Homsest seal kolm päeva vihma-lörtsi tulemas ning terve nädal veel püsivat miinust ei näita. Hea jalaväelase ilm, õhk vaba ja jalaväerünnakute tuvastamine possal olles keeruline. Kreminna ümbrus läheb järjest kuumemaks. Mõlemapoolselt rünnakuid palju, alates loode suunalt kuni edelani välja. Dibrova küla poole surub Ukraina kolmelt suunalt. Kõige suurem vene soldatite kurtmine tuleb Kreminna linnast, kus olla ööpäevane pommisaju ilm. Olla lausa nii hull, et enamus ei tea enam olukorrast miskit ning juhtimine kipub käest ära minema. Eks linna paiknemine metsade keskel ning vaid kaks silda (ja üks neist väiksem) üle Krasna jõe ei lase piisavalt hajutatult vene üksusi laiali paigutada ning igatsugu logistika liialt kanaliseeritud. Eks näis, kunas plehku panevad. Vist siit kandist hakkas ka uus trend vene sõjaväehaiglates, nimelt on hakatud palatite aknaid trellitama, sest kergemalt haavatud kipuvad putku panema, et mitte minna rindele tagasi. Jätkuvalt vene kaitse murdumist oodates…

Siversk: ei miskit uut

Bahmut: rünnakud Yakovlivka ümber küll jätkusid päris laial lõigul, aga juba teist päeva edu kasvatada pole suudetud. Siin tundub, et Ukraina õhuluurel piisavalt droone ja enamus isegi 4-5 mehelisi liikuvaid või possadel olevaid sihtmärgiks tembeldab ja sinna kas miinipildjast või suurtükist lask tehakse. Pole ka droonidelt granaadi pillamised lõppenud – see iseloomustab kogu Bahmuti rindejoont. Soledari juures oli isegi rahulikum. Bahmuti idaküljel lahingud jätkusid ning mingid possad siin käest kätte käivad. Õnneks on Ukraina kaudtuli tihenenud. Tagasi elamurajooni pole vene pool uuesti saanud. Opytne suunal tundub, et küla keskosa siiski Ukraina kontrolli all ning kaitsele abiks tankegi on toodud. Seni jätkab vene pool massiga ründamist. Klisiivka poole eile siiski pisut vene pool edenes ja jõuti peaaegu külani. Kas täna seal kand päriselt maha saadakse – pisut loodan, et mitte, sest Kurdjumivkast loodess pidi vene pool paar päeva tagasi saadud paarikilomeetrise edu käest andma. Sillapead üle Siverski Donetsi-Donbass pole ka suudetud laiendada. wagneri juht üritab igal moel saada oma üksustele ametlikku staatust vene seaduse silmis. Mingi diil olla tehtud raskemate relvade saamiseks surovkiniga (vene armee juht Ukrainas). Lisaks kasvatavad wagnerile kuuluvad meediaportaalid (ka sots) rünnakuid vene kaitseministeeriumi suunal ja uue rünnaku objektina võeti ette vene oligarhid, kes ei aita riiki piisavalt ja tegi ettepaneku nende varad konfiskeerida. Selle idee korjasid üles paljud vene milblogijad ja eks näis, kuidas sel teemal arengud jätkuvad. Päeva see neil ei päästa, aga kasvab mõjukamate inimeste rahulolematus kremli suunal.

Donetsk: juba mitmes päev on enamus suundades rünnakud muutunud loiumaks. Kaudtuld jagub seni palju kogu rindele. New Yorki suunal juba mitmes päev erinevatest kohtadest mingeid rünnakuid tehakse, aga need pigem nn proovid. Opytne-Vodiane-Pervomaiske juures ka väiksemad rünnakukatsed ning Nevelske küla isegi ei proovitud. Eks nii siin kui Bahmuti ümbruses olevat lahinguväljal nii palju vene soldatite laipu, et isegi koerad neid enam ei tahtvat. Keegi neid kokku ei korja. Isegi vene possade ümbrused on laipu täis. Mingit kaaslaste aitamist peale pommirünnakut enamasti ka pole, haavata said, saa ise hakkama. Liigub vähemalt ühe vene milblogija arvamus, et 97 protsenti vene poole kaotustest tuleneb esmaabi puudusest. Marinkas lahingud jätkusid ja vene sõnumite järgi peaks linn juba 10 korda ära võetud olema. Donetski ümbrus ikka tuline ja Ukraina ulatub vahelduseks päris kaugele. Kuidagi vene kaudtuld mitmes kohas enam tervele päevale ei jagu. Võimalik, et laskemoona tarnetes mured kasvavad ja on hakanud liikuma rohkem kõlakaid, et varsti võib nii enamus venemaal paiknevaid laskemoona varusid väheneda juba liialt kriitiliselt väheseks, et kaitsta võimalike rünnakute eest mujalt piiride tagant. Arvan, et nii mõnigi vene luuraja ja analüütik on piisavalt mures kogu piiride kaitsevõime kiire languse pärast.

***

Lõunarinne: siingi vene poole kaudtule löökide langus oli tuntav, aga Ukraina oma tõusuteel. Mingi suurem vene vägede edasi-tagasi liigutamine seal käib. Pisut segadust olla vene poolel peale ühe staabi ära laskmist. Krimmi poolsaare poole aga saadeti eile teele 7 Hiina päritolu Mugin-5 tsiviildrooni Odessast. Olla ehitatud nn kamikadzedeks Ukrainas. Ühe drooni maksumus jääb alla 10 000 euro ja seda alla laskev õhutõrjerakett maksab kordades rohkem. vene pool küll kiitles, et kõik alla lasi, aga tundub, et siiski üks naftatöötlemistehas pihta sai. Arvan, et sellised droonide rünnakud peatselt tõusuteel ja eks näis, mida kreml nüüd Pekingile ütleb…

Herson: vene pool ikka hullult Hersoni linna pommitab ja eile lausa mitukümmend kohalikku pihta sai. Ukraina tõstis selle peale enda kaudtule löökide arvu. Küll asus vene meedia seda rünnakut kohe Ukraina enda nn valelipu rünnakuks tembeldama, aga isegi vene milblogijad naersid sellised valeuudised välja. vene pool jätkab enda SOF üksuste saatmist Dnepri jõe deltas olevatele saartele ja seal siis nende tagaajamine käib. Kinpurni säärel aga pisut miskit toimub. Üle pika aja teatas vene pool, et kõik Ukraina randumise katsed tagasi lüüakse ja Ukraina teatas, et hoiavad oma tegevust nn vaikusealas. Mingeid militaarobjektide pommitamist ka Ukraina poolelt sinna läheb.

vene kirik hädas, sest neil pole mobbi eest seaduse kaitset ja seda kremlis palumas käidi. Ju teavad nemadki, et uus mobbi laine peatselt tulemas. Tundub, et mingid erinevate registrite infobaaside kasutamised komissariaatide jaoks on kohati tööle saadud.

vene pool hädas Hiinaga, seal möllav koroona on pannud osaliselt seisma nii raudtee kui laevaliikluse oma kaupadega venemaa suunal. Lisaks otsa venemaa enda võimekuse langus kaupu vastu võtta. Isegi seni enamvähem hästi toimival vene raudteel kipuvad kuhjuvat kaupu täis raudteeveeremid seisma jaamades ja ootama mitu nädalat, et saaks õigesse jaama ja siis ka teadmata, kuna kaup vagunist välja saadakse.

Kasvanud on vene poolel arvamused, et riik peaks end rohkem mobiliseerima mitme aastaseks sõjaks ning enamus tähelepanu ja ressurssi peakski minema sõjatööstusele ja armeele. Lisaks kasvab paljude valjuhäälne soov tsensuuri veelgi tihendada. Njah, eks see Põhja-Korea „ideaalriigi” poole püüdlemine ainult kasvab. Isegi üks rong miskit kaupa täis üle pika aja sealt venemaa aitamiseks teele pandi.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised