Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 24. detsember 2022:

pisut rindejoones muutusi, vene pool proovis lisaks mõnest uuest kohast Ukraina kaitse tugevust ning okupeeritud aladel ei jagu arste tsiviilisikute ravimiseks ja vene inforuumi jätkuv lämmatamine kremli poolt.

Seni pole vene pool uut raketi/drooni lainet Ukraina poole teele pannud. Kipub arvama, et kas 31.12. või 01.01. oleks uueks rünnakuks kremli vaatevinklist parim hetk. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine sai jälle oma tavapärase hoo sisse. Küll toimus Sumõ kandis üks vene luure/diversioonigrupi rünne, mis aga puruks löödi. Kahjuks üksuse suurusest ja langenute arvust info puudub.

Järjest kasvavad vene inforuumis sõjablogijate arutelud teemal uus rünnak Valgevenest ja suundadeks pakutakse nii Lvivi poole lõikamaks ära Ukraina varustusteesid Euroopast kui Kiievi poole. Seni seal piisava suurusega üksusi pole, et seda rünnakut teha. Eks diversioonikaid ikka saab.

Harkivi põhjasuund: siingi jätkati terve päev piiriäärsete Ukraina külade pommitamist ning Harkivist kirde pool üks luure/diversioonigrupp Ukrainasse sisenes ja peale kaotuste kandmist taganes. Pigem tundub Ukraina vägede sidumisena. Pisut vene pool kurtis, et belgorodi oblastit Ukraina pommitas.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjalõigus Dvorichna juures jäi vaiksemaks ning vist kumbki pool eile siin rünnakuid ette ei võtnud. Mingid kõlakad liiguvad, et siia toob vene pool elukutseliste üksusi rindele lähemale ning miskit raskemat tehnikat ka kaasas. Svatove-Kupiansk maantee ümbruses igapäevaselt rünnakute jätkumine mõlemalt poolt ja eile tundub, et Ukraina siin ise ühe küla vabastas (Kolomõtšõha). Asub küla Svatove-Kupiansk maantees u 3 km lõuna pool ja on vaid 10 km kaugusel Svatovest. Tundub, et küla hõivamine võib raskendada vene poole rünnakuid Novoselivka kandis, sest sinna varustuse ja ründavate üksuste viimine peaks olema parema kaudtuletöötluse all ning kasvas oht saada otsetuld maanteel liikuvate üksuste pihta. Svatove kanti toovat vene pool lisavägesid juurde ja rünnakute intensiivsuse langust niipea tulemas pole, pigem selle kasv. Sestap vene pool jätkas enamuses kõvakattega teedel samaaegseid paralleelsuundadel rünnakuid Svatove-Kreminna vahel lääne poole. Küll see rindejoones muutusi ei toonud. Miks liialt väikeste üksustega vene pool ründab, et saavutamaks ükskõik mis hinnaga edu, võib olla jätkuv koostöö puudumine üksuste vahel, kehv juhtimine ning koordinatsiooni puudumine ja sestap siis saadakse suured kaotused küll pikema aja jooksul, aga edenemine jääb tulemata. Kaudtuld jagus siin mõlemapoolselt tavapäraselt. Kreminna ümber ikka nii loode kui edela (vabandused, et vahel seda suunda kagu suunaks olen kirjutanud) pool lahingud jätkusid. Küll tundub, et vene kaudtule järgi siiski Ukraina kontrolli all võib olla Tšervonopopivka küla. Ikka veel Dibrova küla langemist ootab. Kaudtuld jagus siingi tavapäraselt kummaltki poolt. Kolmeks päevaks lubab vihma ja külmad veel ei tule, sestap veelgi keerulisem on liikuda isegi ilma kõvakatteta teesid pidi. Erand vaid Kreminnast edelas asuv liivase pinnasega metsaala.

Siversk: sama mis eelmistel päevadel.

Bahmut: rasked lahingud kogu rindelõigus jätkusid. Yakovlivka küla juures jätkas vene pool tugevaid rünnakuid, kuid üleilset edu jätkata ei suudetud. Kaotused isikkoosseisus peaks jätkuvalt kõrged olema. Soledari juures pigem possade väiksem torkimine. Bahmuti idasuunal jätkas pigem Ukraina pool aktiivset torkimist, tehes vasturünnakuid ja päris tugeva kaudtuletöötlusega kogu rindelõiku töötles. Tundub, et Ukraina sai terve varasema kaitseliini tööstusalas tagasi. Tiheasustusega alast löödi ka vene pool välja. Küll läks keerulisemaks Opytne juures ja tundub, et vene pool massiga suutis küla keskele jõuda. Lahingud siin käisid terve päev ja pimedus neid ei lõpetanud. Eks tänane päev toob selgust. Klisiivka suunal jätkab vene pool tugevaid rünnakuid ja ise vähemalt väidab, et jõudsid külani, aga ükski Ukraina uudis ega blogija seda ei kinnita. Küll suutis Kurdjumivka külast vene pool piki Siverski Donetsi-Donbass kanali idapoolset kallast pidi u 2 km mööda põlde edeneda. Ozarianivka küla juures vist suutsid Ukraina väed pisut vene sillapead vähendada, aga mitte likvideerida. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju, aga Ukraina oma suurema tõusu tegi. Liigub uudis, et wagner koosneb juba 80 protsendi ulatuses vangidest ja kulu kuus on u 100 miljonit dollarit.

Donetsk: rünnakute surve pisut langes, aga otsitakse uusi rünnakusuundasid. New Yorki suunal prooviti lausa kahest suunast rünnata, aga ebaõnnestusid. Vodjane, Krasnohorivka ja Marinka kandis lahingud jätkusid, aga siingi tundus, et pigem väiksema aktiivsusega. Pavlivka küla juures on Ukraina oma hea kaudtule ja väikeste vastutorkimistega suutnud igasuguse vene aktiivsuse maha suruda, kuigi enamus vene väge on siin elukutselised. Küll tõstab vene pool survet Velika Novosilka juures ja teeb päevas mitu merejalaväelaste rünnakut põhja poole, aga siingi vaid vene pool kaotustega lepib. Kaudtulega siingi tuntav Ukraina osakaalu kasv.

***

Lõunarinne: vene kaudtulelöökide arvu jätkuv vähenemine ja Ukraina täpsete laskude jätkumine. Olla lausa üks suurem staabikoosseis pihta saanud Tokmaki linnas 22. detsembril. Kaks kgb-last said autos olles pihta Melitopoli kesklinnas. Võib olla oli tegu autopommiga. Eile olla Krimmi kohal vähemalt vene poole väidetel mitu Ukraina drooni alla lastud. Kaudtuli samas mahus nagu ikka. Küll toodavat Luganski oblastist käsu korras ära arste sealsetest tsiviilhaiglatest siia vene soldateid ravima. Lisaks haiglatele olevat haavatuid palju erinevates puhke- ja majutuskeskustes ning enamus „ravi” käib vaid valuvaigistitega.

Hiinas olla piirangute leevendamise tõttu hullult kasvanud koroonasse nakatumiste arv (räägivad juba u 200 miljonist inimesest) ja eks näis, mis juhtuma hakkab.

Herson: pisu vene kaudtuld vähem ja no ei õpi ära vene pool, et palju soldateid koos on hea sihtmärk.

kreml keelas kõigil meediaagentuuridel igasuguse mobilisatsiooniga seotud uudiste kajastamise. Ainukesed, kel veel mingi vaba voli on vene milblogijad. putin käskis tõsta veelgi rahastamise mahtu vene sõjatööstuses ja parandada tehnika kvaliteeti ja leida uuemaid lahendusi taseme tõstmiseks. Suurt lootust sellele ei paneks, sest korruptsioon pole kuhugi kadunud, paljud helgemad pead on soldatiks Ukrainasse saadetud ja igatsugu tarneraskused jätkuvad. Ei aita siin ka putini visiidid erinevatesse relvatehastesse. Küll tuli vene poole ühelt milblogijalt uudis, et Ukraina on suutnud panna püssi alla u 700 000 võitlejat.

Vabatahtlike aktiivne värbamine jätkub ja nüüd pakutakse kohtu all olevatele inimestele võimalust sellest pääseda, kui Ukrainasse rindele minnakse ning lubatakse ka peatada pangalaenu maksed rindel viibimise ajal. Seni pole seda pangamaksete peatamist enamsti siiski tööle saadud. Uus seltskond, keda värvata üritatakse, on igast rahvusest migrandid, kes venemaal on.

Gaasi hind aga Euroopa sadamates on ülepakkumise tõttu langenud madalamale kui sõja eelsel hetkel oli.

Kuidas õigeusulised kahe nädala pärast saabuvaid jõule tähistama hakkavad, kas suuremate pommirünnakutega ja kasvava meediakäraga, või jätkub tavaline rindepäevade jada…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised