Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. detsember 2022:

pisut muutusi rindejoones, Ukraina on asunud aktiivsemalt vastu pommitama piiri lähedasi objekte venemaal ja Zelenski oli Bahmutis ning USA asus süüdistama ÜRO juhti tahtmatuses uurida Iraani droonide kasutamist Ukrainas (võib olla tegu 2015 aasta tuumaleppe rikkumisega) ja vene nafta müük kukkus kõvasti.

Vaid Poltava linn sai Ukraina keskel mingeid tabamusi. Rindejoone lähedased linnad elavad ikka tugeva kaudtule all ja nagu alati vene meedias, vene pool vaid sõjalisi sihtmärke pommitab ja Ukraina vaid tsiviilobjekte. Eilne kaudtuleduell üle vene-Ukraina piiri muutus tasavägisemaks. Kõigist suundadest, kust vene pool Ukraina külasid pommitas, anti vastutuld ja kolmes piiriga külgnevates oblastites tabati mitmeid sihtmärke. Vähemalt kaks alajaama said pihta. Eks näis, kas täna vene pool tahab jätkata.

Harkivi põhjasuund: toimus sama tegevus nagu eelmises lõigus.

Kupiansk-Kreminna: kehv talveilm, eile alanud lumesadu täna jätkub, aga püsivat miinuskraadi veel ei tule, kõigub pluss-miinus. See ei ole takistanud kummagi poole rünnakuid. Svatove suunalt jätkab vene pool mööda teid üksuste lahingusse saatmist ja pigem on tunda kasvavat survet juba vähemalt kahe nädala jooksul. vene pool suudab päevas u 2-3 suunas teha rünnakuid, aga enamasti edu saadud pole. Küll pisut üllatusega taandus Ukraina pool Svatove-Kreminna vahel Plosanka küla juures u 2 km 5 km laiusel lõigul. Ukraina elu teevad raskemaks enamuses suundades olevad vene miiniväljad ning nn vabad on vaid vene enda rünnakusuunad. Kreminna ümber vene pool küll teeb vasturünnakuid, kuid edutult ning kaarti vaadates peaks Kreminna eesmine vene kaitseliin peatselt kokku kukkuma. Kaudtuld jagus vene poolelt kordades rohkem kui Ukraina oma ja sihtmärgid kummalgi poolel samad mis varasemalt.

Siversk: sama tegevus mis üleeile ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: võib-olla üleeilne Ukraina täpne kaudtuli vene tagalaalade pommitamisel andis tunda ja enamuses suundades vene rünnakute intensiivsus langes. Yakovlivka küla juures teeb Ukraina vasturünnakuid ja kontroll küla üle mõlemapoolselt segane. Soledari ümbruses väiksemad Ukraina kaitse katsumised. Bahmuti linna idaserval üritati edeneda linnast kirde suunal mööda Pidhorodne küla poole, aga juba mitu nädalat siingi rinne seisab. Linna sisse poole eile vene pool rohkem ei saanud ning linna serval olevates tööstusalades lahingud jätkusid. Eile oli Bahmutis Ukraina president Zelenski, kes täna peaks lendama USA-sse. Julgust jagub tohutult rohkem kui kremli asukatel, kes enamuses vaid võltsuudiseid rindel viibimisest teatavad, juba astuti putiniga samasse ämbrisse, kui teati, et putin viibis sõjaalas, aga hoopis oli vene lõunaringkonna peastaabis nõupidamisel, mis asub hoopis venemaal. Kuidagi küll hilinemisega üritati uudist siluda… Eilsed raskemad lahingud jätkusid Opytnes, kus ikka frontaalrünnakutega üritatakse edeneda. Kas rindejoones eile muutusi oli, pole veel selgunud. Klisiivka ja Kurdjumivka juures mingid väiksemad kontaktid toimusid ja rindejoones muutusi see ei toonud. Täna alanud lumesadu peaks seal pisut lahinguolusid muutma, küll pole siingi veel püsivat miinuskraadi tulemas. Kaudtulega oli siingi nagu ikka.

Donetsk: Krasnohorivka suunal vaid pisut torkimist. Nevelske külast lõunas suuris vene pool veel ühe põlluvahe edeneda. Prooviti ka külla siseneda, aga tundub, et siin vist üks vene tank sellel katsel puruks lasti. Marinkas lahingud jätkusid ja vene pool teatab, et linnas veelgi lääne poole edenesid. Mujal vaid väiksemad Ukraina kaitse katsumised. Kaudtuld jagus palju mõlemapoolselt ja siingi ei midagi uut.

***

Lõunarinne: tundub, et vene poole logistikaahel tõrgub pisut rohkem, kaudtuld kogu rindejoonele ei jagunud ja isegi mitte tervele päevale. Kas juba annab tunda vene kaudtule üksuste kaugemale tõmbamine rindejoonest või on järelvedudega raskusi? Ukraina kaudtuli jätkab samas vaimus paremate sihtmärkide ründamist ning tundub, et partisanid (pigem vist juba SOF) teeb rünnakuid isegi mingitele sõjaväe paiknemisalade pihta, lisaks sihtmärkide suunamine kaudtuleüksustele. 24-tunnised liikumiskeelud seal okupeeritud alal juba tavalised, aga seni pole head julgeoleku kontrolli ala üle suudetud tagada. Juba paar kuud teatab vene pool siia kanti Ukraina vägede koondumisest. Lund aga siin veel ei tule.

Herson: vene poole kaudtuld jagus vaid Hersonist kuni Nova Kakhovkani ja sedagi pisu hõredamalt. Mujal vaid mõni üksik tulelöök. Ukraina eile vist pigem jõe läheduses olevaid vene sihtmärke töötles. Erinevad arvamused seoses vene suuremate üksuste kaugenemisega Dnepri idakaldalt. Kas olla see häma meelitamaks Ukrainat ründama või on see tegelikkus? Krimmi kindlustamine jätkub ja varsti võib juba enamus kodu omanikke avastada järgmisel päeval kaitsekraavi enda koduukse ees või väljasõidu värav on draakonihammastega ära blokitud.

putin moodustas mobilisatsiooni murede lahendamiseks kirju seltskonnaga komisjoni, kuhu kuulub ka ajakirjanikke ja milblogijaid lisaks sõjalistele ja administratsiooni esindajatele. Peavad talle iga kuu aru andma, kuidas seis varustuse, väljaõppe ja tasude maksmisega ning kuidas tõsta moraali jne. Siiski tundub see pigem uue mobbi ettevalmistusena ja töödeldakse inforuumi vähendamaks negatiivset efekti. Seni pole osalisegi mobilisatsiooni lõpetamise dekreedile putin alla kirjutanud.

USA süüdistas 19. detsembril ÜRO juhti soovimatuses uurida Iraani droonide tarnimist vene armeele „venemaa ähvarduste” tõttu, kuna ta ei saatnud Ukrainasse delegatsiooni testima droone, mida venemaa sõjas kasutab. venemaa eitab, et tema armee kasutab Ukrainas Iraani droone ja väidab, et ÜRO ametnikel ei ole mandaati sõita Kiievisse, et uurida droonide päritolu. Samas tunnistas Iraan varem, et tarnis moskvale droone, kuid see juhtus enne invasiooni algust. Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa, USA ja Ukraina leiavad, et Iraanis toodetud droonide tarnimine venemaale rikub ÜRO Julgeolekunõukogu 2015. aasta resolutsiooni, millega tagatakse tuumalepe Iraaniga. Eks näis, mis edasi saab…

Kümne kuu jooksul vähenes venemaal pankades hoiuste maht dollarites, eurodes ja naelades 40 protsenti – 94 miljardilt dollarilt 57 miljardile dollarile. Seni pole valuuta väljavool peatanud. Raha kantakse enamasti nn ebasõbralike riikide valuutades mujale maailma paremaid aegu ootama.

Hiina pangad ei tee koostööd sanktsioonide alla sattunud venemaa krediidiasutustega ja väidetavalt järgitakse täielikult kõiki USA rahandusministeeriumi kehtestatud sanktsioonipiiranguid.

Uus lääne sanktsioonide pakett, mis sisaldab hinnalage venemaa naftale ja embargot selle ekspordile Euroopa Liitu, on viinud venemaa naftamajanduse südamerabandusse. Nafta eksport venemaa sadamatest langes 16. detsembril lõppenud nädalal 56 protsenti, selgub Bloombergi arvutustest, mis põhinevad rahvusvahelise tankeriliikluse andmetel.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised