Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 20. detsember 2022:

Kreminna ümber kasvab mõlemapoolselt rünnakute arv, Bahmuti ümbruses tegi Ukraina rohkem vasturünnakuid, Krimmis läheb pisut ärevamaks ja putini luhtunud külaskäigust valgevenesse.

Eile rindejoonest üle 100 km kaugemale vene pool ei ulatunud. Põhiliselt pommitati lõunarinde lähedasi linnu. Tundub, et vene piiri ääres andis eile Ukraina valusaid vastulööke ja sestap oli vene kaudtuld piiriäärsetele küladele vähe. Arvata on, et vene pool uuesti rakette venemaal koondab uueks rünnakuks. Teadmata on, kui palju Iraanist uusi droone saadi ja eks neid saab juurde tarnida. Küll millegi pärast on kohati hakanud vene pool neid maskeerima enda droonideks.

Harkivi põhjasuund: vene kaudtuld jagus enamusele piiriäärsetele küladele. Küll ise kurtsid, et Ukraina nende „tsiviilobjekte” kuni belgorodi linnani ründas.

Kupiansk-Kreminna: Svatovest läänesuunal vene rünnakud vähenesid ning enamusel rindel kurdab vene pool muda ja pori rohkuse pärast. Aktiivselt pommitati kogu Svatove-Kupiansk maantee ümbrust Svatovest läänes. Lisaks töödeldi Kupianskist põhjapool asuvaid jõeäärseid külasid. Ukraina ikka Svatovet ja sealt kuni Starobelskini logistikavõrgustiku läheduses paiknevaid suuremaid kogumeid pommitas. Kreminna ümber olid aktiivsed mõlemad pooled. vene pool üritas nii linnast loodes kui kagus viimaste päevadega kaotatuid possasid tagasi saada, kuid tundub, et see ebaõnnestus. Kaudtuld jagus siin mõlemapoolselt palju. Arvan, et peatselt on külmakahjustustega soldatite arv haiglates kõrgem kui haavatute arv. Kipub arvama, et niigi logisev vene meditsiiniline tugi hakkab veelgi rohkem kärisema.

Siversk: ikka kahelt suunalt rünnakud jätkusid ning „tavaline” kaudtule päev.

Bahmut: rinde idalõigus õnnestus vene poolel lõpuks Berestove külast edasi tungida piki läänesuunalist maanteed u 1 km ja Bilohorivka külast põhjas u 600×300 m alal metsatukad kuni raudteeni hõivati. Edasi tuleb pisut põlde ja metsa ning siis väiksem kõrgustikuvöönd, kus võiks Ukraina kaitseliin paikneda. Nii siin kui Bahmuti ümbruses tuleb järjest enam kõlakaid, et oluliselt on paranenud wagneri öövaatlusvõimekus ning on hakatud siis öiseid rünnakuid rohkem tegema. Hetkel vaid kõlakas, et Yakovlivka külast pidi valusa kaudtule tõttu vene pool põgenema ja küla peaks olema hallis alas. Soledari suunal rünnakud jätkusid, kuid rindejoones see muutusi ei toonud. Bahmuti linna ümber on kasvanud Ukraina vasturünnakute arv ning paljud alad ja objektid on hakanud käima käest kätte. Tundub, et nii kirde kui kagu suunal on pisut vene pool taganenud ja ida suunal paarsada meetrit edenenud. Enamuse rindelõiku linna serval Ukraina kaudtulega töötleb, aga mitte umbropsu. Üllatavalt hea kvaliteediga on mõnigate vene luuredroonide pilt ja neis rindesektorites, kus wagner on, tundub, et koostöö drooni ja kaudtuleüksuse vahel toimib kõige kiiremini ja täpsemini. Ka on vene pool hakanud droonidelt granaate Ukraina possadele pillama. Opytne juures tegid rünnakuid mõlemad pooled ja võimalik, et eesmistelt possadelt vene pool eile taandus. Klishiivka-Kurdjumivka poolelgi olid aktiivsed mõlemad, aga rindejoones siin muutusi ei toimunud. Tundub, et tänu vähemalt osalisele Ukraina üksuste rotatsioonile on nende kaitse oluliselt aktiivsem. Ka kasvas kaudtulelöökide arv vastase tagala alale.

Donetsk: vene pool teeb luurekaid uutes kohtades aga kuskil edu pole saadud. Krasnohorivka ja Oleksandropili (see üks uutest suundadest) suunal peale esimest kontakti taanduti kiiresti. Nevelske külast lõunas üks 500 m laiune põlluriba läks vene kontrolli alla. Ühtki teed seal pole ning Nevelske külale veel ohtu see ei kujuta. Marinkas tundub, et mõned hooned veel vene pool kätte sai, aga linnast lõunapool põldudel pisut taanduti. Ju polnud piisavalt head varju Ukraina kaudtule eest. Vuhledari ja Velika Novosilka juures vaid kõlakad ja vene poole väited, et Ukraina neilt suundadelt rünnakuid korraldab. Kaudtuld palju ning ikka veel kasvab Donetski omade kurtimine… lisaks kasvavad vastuolud kohalike okupatsioonivõimude ja vene üksuste/ametnike vahel.

***

Lõunarinne: Ukraina jätkab valusate täppislöökide andmist kuni Aasovi mereni välja. Eks põhilise saab Melitopoli ümbruse võrk. Hetkel on teadmata pimedas toimunud suure plahvatuse ja selle järgneva põlengu põhjustaja, aga koht on oluline. Tegu on ühega vähestest Krimmi poolsaarele minevates põhjapoolsetest ühendusteedest (kaks neid on) Chonkari linna juures. Tee tuleb otse Melitopolist. Küll tõstab vene pool igatsugu liikumispiiranguid okupeeritud alal ja takistab inimestel lahkumast. Juba jagub seal rohkem sisevägesid, et teha lausläbiotsimisi nii majades kui kontrollpunktides. Ikka lapsi ära venemaale igatsugu põhjendustega ära veetakse.

Herson: vene pool seni veel piki jõge kogu läänekallast pommitab, aga arvatakse, et tänu täpsele Ukraina kaudtulele on lootust, et vene pool hakkab oma kahureid kaugemale viima.

putini külaskäigust valgevenesse: nagu arvata oli, siis ei muhvigi tolku. lukasenka jutt seni muutumatu, et valgevene peab tegelema oma NATO-ga piirneva piiri kaitsmisega sealt tuleva ohtu tõttu ja peab jätkama kogu aeg vaid õppuste korraldamist. Eks putin võib nüüd päris raevus olla, sest ka igasugune suurem valgevene integreerimine venemaaga töösse ei läinud.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised