Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 17. detsember 2022:

eile hommikul oli juba 9. raketirünnak Ukraina linnadele, rindejoones paar väiksemat muutust ning vene kaudtuld veelgi vähem, Ukraina oma mõnes rindelõigus tõusutrendis ning putinist kästi hakata paremaid uudiseid tegema ja kasvab end Ukrainas vangi andmise võimaluste kohta info otsimine venemaal…

Just eile hommikul enne rünnakut kirjutasin, et kõlakas uuest rünnakust ringleb. Eile hommikul 76 raketti Ukraina suunas teele saadeti ning 60 neist alla lasti. Kiievis lasti 40 raketist alla 37. Suuri alajaamu tabati nii Kiievi oblastis, Harkivis ja lõunapoolsemates linnades. Mindi üle vähendatud elektritarbimise režiimile ja seda jagub u 50-protsendilises mahus. Harkiv oli eile enamasti terve päeva elektrita. vene poole uudistes kiideldi, et Ukrainal olematu õhukaitse ja enamus rakette sihtmärki tabas. Küll olla venemaal volgogradi oblastis mõned raketi tükid alla kukkunud ja hooneid vigastanud. Tänagi hommikul õhuhäired jätkusid, aga kahjuks nii vara täpsemat infot pole. Eks putinil ole kiire, sest seni paljudel vene üksustel talvevorme veel pole ja külm teeb juba tõsiselt liiga. Vähemalt ühe Svatove suunal oleva mobbitute rühma riietus oli ikka väga kirju ja vist ainult ühel oli päris vorm seljas. Isegi dressipüksid ja tossud… normaalsetest rakmetest, vestidest ning kuuli- ja killukaitsest vist ainult unistati. Piiriäärsed Ukraina külad vaid paaris kohas tabamusi said.

Harkivi põhjasuund: eile vene kaudtuld jagus ja vähemalt üks 330kV alajaam Harkivi juures ära lasti ning linn pimedaks tehti. Isegi vanadel vene sõjaväe kaartidel on kõik alajaamad täpselt olemas kuni nn külatasandini välja. Kuskil belgorodi juures olla vene õhutõrje töötanud.

Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkab Svatove suunalt piki maanteed Kupianski poole rünnakuid, aga isegi Novoselivske küla pole suudetud ära vallutada. vene poole kaudtuld jagus nii rindejoonele kui Kupianski ümbrusele. Suurem laviin ikka Svatove suunalt Kupianski poole. Kreminna juures on Ukraina aktiivsem ja tundub, et hall ala kahe poole vahel on päris kitsaks läinud. vene kaudtule ja rindeuudiste järgi arvan, et loode suunalt on Ukraina jõudnud päris Ploštšanka ja Tšervonopopivka küla külje alla. Vene pool üritas eile Kreminnast kagus metsas kaotatud possasid tagasi saada, aga kaotustega tagasi löödi. Ukraina töötles päris pikalt kogu rindejoont alates põhjast kuni lõunani välja. Pole sellises mahus päeva seni näinud. Hetkel veel järeldustega ei kiirustaks. Põhiliselt logistikavõrgustikku ja suuremaid vene üksuste paiknemisalasid pommitati. Kreminnas enam tavakodanikud haiglas ravi ei saa, sest kõik kohad vaid soldateid täis.

Siversk: jätkus igapäevane surumine Bilohorivka küla ja Siverski suunal. Seni edasi saadud pole ja vene poole isikkoosseisu kaotuste arv peaks jätkuvalt kõrge olema.

Bahmut: tuntavalt kasvatati survet kahelt poolt Bahmutist möödumiseks. Yakovlivka küla keskosa eile wagner enda kontrolli alla sai, aga kogu küla nende kontrolli all pole. Eks näis, kas täna suudavad possasid hoida. Ukraina on asunud kogu Bahmuti rindelõigus töötlema vene poolt nii öösel kui päeval ja kui piisavalt häid kindlustatud possasid pole, siis kaotused suured. Seda enamasti uute alade hõivamisel pole ja kui Ukraina possa saadakse, siis suund „vale”. Soledari linnast ikka ida poolt üritatakse mööduda ja rünnakud jätkusid kogu alal kuni Yakovlivka külani välja. Eile õnneks seal edeneda ei suudetud. Bahmuti suunal kirde poolt suutis vene pool mõnisada meetrit edeneda ja jõudis peaaegu hooneteni välja. Kagu nurgas aga löödi linna nn tiheasustuse territooriumilt wagner välja ja kogu nädala „saak” läks lörri. Opytne-Kurdjumivka vahel vene rünnakud jätkusid, aga edutult. Küll tundub, et siin suunal teeb Ukraina vasturünnakuid oma jalaväega. Ozarjanivka küla juures suutis vene pool saada sillapea üle Siverski Donetsi-Donbass kanali. Eks näis, kas neil seda hoida õnnestub. Pigem tundub, et ollakse seal heaks kaudtule sihtmärgiks. Majorski poolt ka jätkatakse survet aga muutusi rindejoones polnud. Sellise isikkoosseisu kulutamisega peaksid jaanuari keskpaigaks saama vene vangid otsa.

Donetsk: vaid paaris kohas tugevamad rünnakud. Küll on kasvanud uutes suundades Ukraina kaitse tugevuste katsumised. Marinkas linnalahing jätkus nii linnas kui lõunas asuvatel põldudel. Suuremat edenemist ei tuvastanud. Pavlivka ja Velika Novosilka juures tundub, et Ukraina on hakanud pisut survet tõstma ja tõsine „katsumine” käib. vene pool ise siin enam rünnakuid pole teinud ja istub kaitses. Vene kaudtuld oli tuntavalt vähem ja mitmes kohas terveks päevaks ei jagunudki. Ukraina siingi tõstis kaudtule töötlus ning laiendas sihtmärkide ala ümber Donetski.

***

Lõunarinne: kuidagi kokku kuivas vene kaudtuli. Ukraina aga valusalt oma töötlust jätkas.

Herson: siin siiski vene poolel kahuri moona jagus kogu Hersoni lõigule ning vist S-300 kaugemale ulatuti.

kremlist tuli käsk suurematele asutustele ja ettevõtetele hakata putinit igale poole kutsuma ja riiklikel telekanalitel tuleb hakata tegema lugusid putini kiitmiseks. kremli tellitud föderaalse julgeolekuteenistuse korraldatud mitteavalikud küsitlused näitasid, et 55 protsenti venelastest pooldab rahuläbirääkimisi Ukrainaga ja 25 protsenti pooldab sõja jätkamist ehk siis numbrid ei liigu kremli soovitud suunas.

15. novembrist 14. detsembrini müüdi venemaa peamise ekspordiartikli Uurali nafta iga barrel välismaale keskmiselt 57,49 dollari eest. Kuu jooksul langes hind 19 protsenti ehk 19,6 dollari võrra ja oli madalaimal tasemel alates 2020. aasta detsembrist. Jutt käib keskmisest hinnast, mis arvestab novembri teise poole suhteliselt kõrgeid noteeringuid. Detsembris, kui sanktsioonid jõustusid, langes Uurali maksumus Läänemere sadamatest tarnimisel 40 dollarini ning kuu keskpaiga seisuga kerkis Bloombergi andmetel 45 dollarini. Kaug-Ida sadamatest väljuv nafta on kallim – umbes 70 dollarit barreli kohta, kuid selle mahud on palju väiksemad. Föderaaleelarve, kus naftatulud moodustavad iga kolmanda rubla, tundis „valu” juba novembris: naftafirmade maksud osutusid 25 protsenti madalamaks kui aasta varem – 569,6 miljardit rubla 763,5 miljardi vastu. 2023. aasta eelarvesse on vene rahandusministeerium lisanud nafta hinnaga 70,1 dollarit barreli kohta ja umbes 50 dollariline hind lõikab valitsuse tuludest 2 triljonit rubla. Eelarve puudujääk, mis on seatud tasemele 3 triljonit rubla, võib paisuda 5 triljonini. Ja see tähendab, et peaaegu iga kuues rubla, mida vene rahandusministeerium kavatseb kulutada (kokku 29 triljonit), jääb maksutuluta. vene rahandusministeerium peab sellises olukorras mõtlema eelarvekulude vähendamisele, millest kolmandik hetkel läheb sõjaväele ja sisejulgeoleku tagamiseks. Järgmine aasta pole eelarve augutäitmiseks võimalik kasutada ka gazpromi rahasid, sest see pumbati aasta lõpus tühjaks.

venemaal on demograafia valdkonnas „keeruline olukord”, ütles putin neljapäeval strateegilise arengu ja riiklike projektide nõukogu koosolekul. Sai sellest juba varem kirjutatud. „Palun valitsusel järgmise aasta alguses koostada spetsiaalne meetmete pakett selle trendi ümberpööramiseks… peame olukorda paremaks muutma, tagama sündimuse kasvu ja oodatava eluea pikenemise venemaal,” ütles putin. Hm, kas lähevad üle kunstviljastamisele, sest noori ja tublisid mehi lihtsalt ei jagu…

vene mobiliseeritud väed Ukrainas näitavad tõenäoliselt üles suurenenud huvi Ukraina vägedele alistumiseks. venemaa opositsiooniväljaanne Verstka teatas 14. detsembril, et alistumisega seotud otsingud venemaa otsingumootoris Yandex on alates novembri keskpaigast hüppeliselt kasvanud. Verstka teatas, et kasutajad otsisid 14. novembrist 4. detsembrini allaandmisega seotud fraase rohkem kui 121 000 korda, mis langeb kokku teadetega venemaa ulatuslikest kaotustest ja täiendava mobiliseeritud isikkoosseisu saabumisest rindejoonele. Võrdluseks, Yandex registreeris 24. oktoobrist 13. novembrini umbes 19 000 loovutamisega seotud otsingut.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised