Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. detsember 2022:

nii põhja- kui idarindel vene rünnakute arv kasvab ja Bahmutis surub vene pool väga intensiivselt, plahvatuste kasv venemaal jätkab tõusu ja putin jätab veel ühe suure avaliku esinemise ära…

Üleeilses droonirünnakus lasti alla 14 drooni, aga paar neist siiski sihtmärke tabasid. Mõned siis Kiievis. Elektriga paljudes piirkondades nukralt, sest suuremate alajaamade varuosade tootmine võtab u 6 kuud aega… kahjuks. Küll pole suurt ja massilist kurtmist. Eile mõned vene droonirünnakud olid, aga kõik vist alla lasti. Ikka mõnda piiriäärset Ukraina küla pommitati. Brjanski oblastis Klintsõs toimusid jälle plahvatused (u 6 ja teist päeva järjest), Belgorodis ja Kurskis töötas õhuhäire, ning Rostovi oblastis (200 km rindejoonest) lasti õhku raudteeliin, vastutuse võttis enda peale „venemaa vabadus”. Selleks, et tõsisemalt raudteevedu takistada, peaks selliseid rünnakuid rohkem olema, sest mõne rööpa asendamine palju aega ei võta. Kes päriselt rünnaku tegi, ei tea…

Harkivi põhjasuund: tugev külade pommitamine jätkus ning mingid plahvatused toimusid Harkivi linnas.

Kupiansk-Kreminna: vene pool kasvatas rünnakute arvu kogu rindelõigus. Põhjatipus Dvoritšna lähedal asuva Hrjanikivka asula suunas üritab vene pool Ukraina sillapead likvideerida. Seni pole see neil õnnestunud. Lahingud jätkusid nii Svatove-Kupiansk maanteel kui selle ümbruses. Hallis alas oleva Orlyanka küla (Novoselivske külast u 18 km põhjas ja Svatove-Kupiansk maanteest 8 km kirde poole) vene pool hõivas. Novoselivske küla pärast lahingud jätkusid terve päev, aga küla lõuna pool maanteed olev osa ikka veel Ukraina kontrolli all. Lisaks rünnati Stelmahivka, Novojehorivka ja Makiivka küla suunas, aga vene pool edu ei saavutanud. Kõiki rünnakuid iseloomustas kõvakattega teede kasutamine. Ilm seal seni päeval väike pluss ja öösel miinus ning kõik lumi ära sulanud pole. Põllud ja kõvakatteta teed päris porised ning kaevikuteski pole kõige mõnusam. Kuna seni vene poolel isikkoosseisu jätkub, keda ründele saata, siis veel niipea rünnakute vähenemist ei tohiks tulla. Kuna kaotused pole vene poolele tähtsad, siis lihtsalt massiga üritatakse läbi suruda nii siin kui mujal. Kreminna kandis pigem on aktiivsem Ukraina ning madin jätkub nii linnast loodes kui kagus. vene pool küll siingi mõned rünnakud tegi, aga edu polnud. Siiski tundub, et kuskil Ukraina võis edeneda, sest seal metsaalal vist mingit vene sõjatehnikat kätte saadi. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju ning vene milblogijate hirm pisut tõusuteel, et peatselt võib Kreminna langeda.

Siversk: siingi mõlemal rünnakusuunal (Bilohorivka küla ja otse Lõssõtsanski suunalt Siverski poole) on hakatud päevas rohkem rünnakuid tegema. Seni on vene pool leppinud suurte kaotustega isikkoosseisus. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt aga nagu ikka, vene oma kordades rohkem. Eks rünnakute kasvu on siit oodata, sest nn oblastite piirid tuleb esmalt kogu ulatuses kätte saada, et saaks nn poliitilist võitu esitleda. Tore, et selle eesmärgiga strateegia ära unustatakse.

Bahmut: frontaalrünnakute arv vaid tõusuteel ning ööpäevane kaudtuletöölus vene poolelt. Yakovlivka külas eile lahingud jätkusid ja seal juba pikemat aega possade käest-kätte liikumine käib. Soledari linnast üritatakse ikka idaküljelt mööduda ning kasvavati survet ka otse linna peale, aga edutult. Bahmuti linna rünnati eile neljast suunast. Surutakse kirde-, ida-, kagu- ja lõunasuunal. Siingi minnakse frontaali, aga tundus, et kolmes suunas eile edu ei saadud, isegi vist kaotati tänu Ukraina vasturünnakule üleile saadu possad kagu suunal linnaäärses tööstusalas. Opytne ründamine ikka terve päev ja hetkel info vastuoluline. On teateid, et u pool külast on vene kontrolli all, aga Ukraina blogijad ja ametlikud uudised seda ei kinnita. Küll käivad lahingud külas sees, sest ründavad vene üksused jõuavad mõnel korral külla sisse ja siis kaotustega tagasi lüüakse. Lisaks hakkas uuesti vene pool suruma loode suunal Kurdjumivka ümbruses lootusega jõuda Bahmuti linna läänest tuleva ühendusteeni. Seal õnneks pisut kõrgendikku ees, metsaribasid ja Klisiivka küla, kus peaks olema tugevam Ukraina kaitseliin. Majorski suunalt ka vene pool pisut üritas. Kaudtuletöötlus vene poolelt ikka „musta maa” tekitamine ning Ukraina ründavaid üksusi ja pisut tagalaala pommitab.

Donetsk: lahingud Vodiane küla pärast käisid ja on võimalik, et kogu küla nüüd vene kontrolli all. Sealt edasi tänu veevööndile kergelt ei saa. Pervomaiske ja Nevelske küla ründamine algas uuesti ning tundub, et Nevelske külale suudeti u 300 m läheneda ja nüüd külani 500 m avatud põllumaad ja õnneks vaid üks tee. Marinka linnas lahingud jätkusid ja tundub, et vene pool pole üleeile kaotatud possasid tagasi saanud. Kuna linnas kuidagi asi ei edene, siis prooviti edasi saada linnas lõunaserval olevat põldu ja maanteed pidi, aga tagasi löödi. Mujal rindel vaid pisemad torkimised. Isegi Pavlivka küla juures on igasugused rünnakud lõppenud. Küll sealt u 35 km läänepool Velika Novosilka juures Ukraina pidevalt vene poolt torgib. Jätkuvalt teadmata, kas see suurema rünnaku eelmäng. Suund Mariupoli peale oleks… kaudtuld jagus mõlemalt poolt tavapäraselt.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell jätkus. Küll ei saa vene pool kuidagi ohutult suuremate üksustega majutuda ning üle 10 masina parkimine ka muutub sihtmärgiks. Sihtmärkide kohta tulevat palju infot kohalikelt partisanidelt.

Herson: kaudtuleduell.

Ukraina on asunud terve riigis läbi otsima vene õigeusu moskva alluvuses oleva osa paikade läbiotsimisi, sest eelmistest kohtadest on leitud nii vaenulikku propagandamaterjali kui kahtlasi isikuid. U 5 protsenti Ukraina rahvastikust on vaid selle seltskonna mõjusfääris.

Vangide vahetus toimus, 64 võitlejat kaasa arvatud üks ameeriklane said vabaks. vene pool hoiab seni vangide vahetuse teemat oma meedias saladuses ja saab selle eest vene milblogijate kriitikat.

Lisaks enda traditsioonilisele u 4 tunnisele pressikonverentsile TV-s jätab putini ära iga-aastane kõne vene föderatsiooni assambleele, mis näitab, et ta on endiselt ebakindel oma suutlikkuses kujundada venemaa inforuumi keset kasvavat kriitikat tema käitumise suhtes Ukraina sissetungi läbiviimisel. Kõne peaks olema aasta kõige tähtsam (nn aasta kokkuvõte).

kremli ametnikud tunnistavad, et saavad jätkuvalt kaebusi mobilisatsiooni kohta, hoolimata selle de facto lõppemisest. kremli inimõiguste volinik Tatjana Moskalkova teatas, et ta saab umbes 60–70 „kohutavat, piinarikast ja rasket” pöördumist seoses mobilisatsiooni probleemidega, kuigi mobilisatsioon peaks olema lõppenud. Moskalkova avaldus on vastuolus putini jätkuvate väidetega, et venemaa on oma mobilisatsiooni kampaania seaduslikult lõpule viinud. Seni pole putin allkirjastanud dekreeti, millega ametlikult lõpetatakse mobilisatsioon.

venemaa opositsiooniväljaanded teatasid ka, et venemaa ametnikud valmistavad ette seadust, mis keelab IT-, avalike teenuste ja turvatöötajatel kodus töötamise. Üks nimetu venemaa parlamendisaadik väitis, et seaduse eesmärk on sundida mobilisatsiooni tagajärjel venemaalt põgenenud töötajaid riiki tagasi pöörduma.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised