Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministreerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 14. detsember 2022:

vene pool tõstab rünnakute arvu Svatovest Kupianski suunal, pisut edeneti Bahmutis ja pingete tõus lõunarindel. Kiipide vedu venemaale on tõusutrendis ning kubermangude eelarvete augud…

Täna hommikul 4-5 ajal Kiievi, Dnipropetrovski ja Zaporiska oblastis õhuhäired. Tabamuste kohta veel infot pole. Kaks piiriäärset Ukraina küla tabamusi sai. Piirist 50 km kaugusel asuv vene sõjaväebaas Klintsõs (Branski oblast) tabamusi sai. Päris muhe oli lugeda vene uudist, et õhutõrje kõik alla lasi ja vaid pisut prügi alla tuli, hm, vähemalt üks u 50 tonnine insenerisoomuk oli tagurpidi ja üks auk oli mitu meetrit sügav ja laiust u 7 m.

Harkivi põhjasuund: eile hõredamalt piiriäärseid Ukraina külasid pommitati. Küll on vene poolel mured, et „draakonihambad” kipuvad nende külm/sula pideva vaheldumise tõttu juba lagunema (ju tsementi liialt vähe ning suuri pragusid eelnevalt täis).

Kupiansk-Kreminna: vene pool eile tõstis rünnakute arvu ja suundi Svatovest Kupianski poole. Mitmes kohas suudeti vähendada halli ala. Ühtki küla siiski vallutada ei õnnestunud. Isegi Novoselivka küla on veel osaliselt Ukraina kontrolli all. Kuna vene pool kuhjas siia mõni aeg tagasi hulga väge kokku, siis rünnakud peaks jätkuma. Samas ka kaotused suured. Kreminna ümbruses pigem rohkem surub Ukraina, aga seni pole vene kaitsest läbi murtud. Küll on tunda vene blogijate kasvavat muret, et Kreminna võib peatselt langeda. Eks igapäevane Ukraina kaudtuli nii Svatove kui Kreminna suunal on päris valus ning raske on seal läheduses hoida suuremaid üksusi ja tagada nende varustamist. Hetkel seal veel nädalaks päeval pluss ja öösel miinus. vene kaudtuld jagus rohkelt ning Kupianski linna S-300-ga pommitati.

Siversk: siingi vene pool survet tõstab ning lahingud Bilohorivka küla ümber jätkusid, lisaks Lõssõtsanskist Siverski suunal. Pole seni aidanud ka wagneri osalemine rünnakutel.

Bahmut: lahingud Bilohorivka ja Yakovlivka juures jätkusid ja võimalik, et viimane käib üle päeva käest kätte. Soledari linna enam otse ei proovita, pigem üritavad mööda idakülge edeneda. Seni siingi vaid kaotused vene poolel. Kaudtuld jagub mõlemapoolselt. Terveid maju Soledaris pole, aga isegi osa kortermaju veel seisab püsti. Bahmuti ründamine jätkub ja eile veel u 150 lisa tuli ning idaküljel üks elamukvartal 300 m laiuselt kätte saadi. Opytne juures vene pool rõkkas, et enamus küla vallutatud, aga kuidagi see rindejoones ei kajastu. Juba päevi on enamus vene rindeuudiseid see, et vallutati üks nimetu possa. Kurdjumivka juures üritab vene pool Siverski Donetsi-Donbassi kanalist üle saada, aga seni pole see õnnestunud. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt ning tundus, et Ukraina on hakanud jälle pisut rohkem vene poole tagalat töötlema. Lund siin ikka veel pole.

Donetsk: lahjad vene poole rünnakud jätkusid, prooviti üle pika aja otse Avdiivka peale, aga nagu ikka, kaotustega tagasi löödi. Ei aita siin ka ööpäevane linna pommitamine. Marinkas tundub, et hoopis Ukraina mõne tänavavahe võis tagasi saada. Lisaks tundub, et pisut on hoopis tõusnud Ukraina torkimised. Vuhledari juures pisut segane info. Tundub siiski, et pigem Ukraina on tõstnud siin survet. Hetkel teadmata, kas tegu aktiivse kaitsega või plaanitakse miskit enamat. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju ja sihtmärgid samad.

***

Lõunarinne: valusad Ukraina kaudtulelöögid Melitopoli ümbrusele ja kogu logistavõrgule seal ümbruses jätkusid. vene poole hala jätkab tõusu ja hakkab juba meenutama Hersoni taandumise eelset seisu. Lisaks liiguvad kõlakad, et veel olla vene pool vist osa üksusi toonud rindejoonest kaugemale. Kuna seal trassidega kõhna, siis peaks neid igapäevaselt rikkuma, et kogu logistikaahel seisma panna. Tuumajaamast hetkel ei kirjutada, sest seal vaid bla-bla-bla.

Herson: vaid kaudtuleduell.

kreml on järsult suurendanud GPS-navigatsiooni segamist piirialadel ja suurte linnade ümbruses pärast mitmeid Ukraina droonide rünnakuid, mis tabasid novembri alguses Saratovi ja Rjazani lähistel sõjaväe lennuvälju. 11. detsembri seisuga registreeriti Volgogradi, Saratovi, Penza, Uljanovski, Brjanski ja Orjoli piirkondades ning Moskva ümbruses kuni Tverini GPS-i kõrgetasemelised häired, mis blokeerisid enam kui 10 protsenti side satelliitidega. GPS-i segamisvööndis on ka peaaegu kogu Kaliningradi oblast, osa Leningradi oblastist, aga ka teatud alad Murmanski oblastis Soome ja Norra piiri lähedal.

Moskva politseinikele anti nn ellujäämise komplekti esemete nimekiri koos juhistega need võimalikult kiiresti soetada. Nimekirjas: riided, rätikud, kompass, latern, ohvitseri joonlaud, veeanum, magamiskott ja lebo. Samuti peab politsei koguma päevaks toiduvaru ja esmaabikomplekti ning värvilised pliiatsid. Paljudes osakondades lubatakse „ellujäämiskomplekte” homme kontrollida. Sellise korralduse põhjust ei teatata.

Novembri lõpus sai teatavaks, et Belgorodi oblasti siseministeeriumi juhtkond andis kohalikele politseinikele korralduse osta iseseisvalt soomusvestid, kiivrid ja talvevarustus ka magamiskotid jne + toiduvaru kaheks päevaks. Ei tea, kas hakatakse neidki rindele saatma või käib inforuumi eeltöötlus. Juhtkond ei selgitanud politseile, miks see vajalik oli, kuid kutsus üles komplekteerima „nii kiiresti kui võimalik”.

Lükates tagasi putini ettepaneku sõlmida venemaaga kolmepoolne „gaasiliit”, otsustasid Usbekistani võimud suurendada maagaasi importi Türkmenistanist. Nüüd pumpab Türkmenistan Usbekistani 15 miljonit kuupmeetrit päevas ja pärast lepingu allkirjastamist saab 20 miljonit kuupmeetrit. See võimaldab katta gaasipuuduse ilma gazpromi abita. Usbekistan teatas, et vabariigil ei ole kavatsust ühineda „gaasiliiduga”, mille putin tegi ettepaneku luua endise NSV Liidu Kesk-Aasia vabariikide jaoks, et pumbata Hiina turule rohkem Vene gaasi.

Hoolimata lääneriikide keelust venemaale mikroskeeme tarnida, ei peatunud nende vool riiki, vaid isegi kasvas järsult. Seda pakuvad väikeettevõtted „sõbralikest riikidest”. Aprillist novembrini ulatus nende import 2,6 miljardi dollarini, millest lääne kaubamärkide, nagu Intel ja AMD toodetud kaubad moodustasid sellest summast vähemalt 777 miljonit dollarit. USA keelas USA-s toodetud pooljuhtide ja muu elektroonika ekspordi venemaale kohe pärast Ukraina sõja algust. Juunis teatas USA tööstus- ja kaubandusministeerium, et sanktsioonid toimisid: pooljuhtide eksport venemaale langes 90 protsenti. Inteli toodete näitel on aga näha, et pooljuhtide tarned venemaale aprillist novembrini mitte ainult ei vähenenud, vaid vastupidi, kasvasid. Nii kolmekordistus Inteli toodete import venemaale rahaliselt, venemaa tolli andmetel 88 miljoni dollarini. USA tööstus- ja kaubandusministeerium keeldus neid andmeid kommenteerimast. Pärast sanktsiooni kehtestamist varustasid venemaad pooljuhtidega Türgi, Hiina, Hongkongi ja teiste sanktsioonidega mitteliitunud riikide väikeettevõtted. Nüüd kasutatakse neid pooljuhte ka venemaa sõjatehnika käitamisel.

venemaa kubermangude eelarve augud on kiires tõustrendis. Enamuses uraalide taha jäävas osas on 20-40 protsenti eelarve tulude/kulude suhe miinuses ja järgmiseks aastaks on näha vaid selle suhtearvu kasvu ikka miinuse poole. Juba sel aastal tõsteti oluliselt sotsiaaltoetusi ning mobbitute kulud löövad selle augu suuremaks ning eelarve tulude kiire vähenemine teeb efekti vähemalt kaks korda suuremaks. vene riik ise suudab aastalõpu seisuga näidata enam-vähem norm seisu aga see tänu gazprommi tühjaks pumpamisele ja sealt enam järgmisel aastal sellist eelarve toetust võtta pole. Hetkel ei näe ka suurt nafta ja gaasi hinnatõusu vähemalt aasta esimeses veerandis. Kuna paljud riigid on aktiivselt otsinud alternatiivseid allikaid vene naftale ja gaasile, siis kohati on niigi jahtuvas majanduses tekkinud ülepakkumine.

putin aga jätab enda maratonesinemise aastalõpus ära. Põhjuseid ei tea. Eks seegi seal inforuumis pingeid tõstab, aga vandenõuteooriaid ei hakkaks siin lahkama.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised