Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10. detsember 2022:

vihm pole rünnakute intensiivsust vähendanud, rindejoones paar pisemat muutust ja putin jätkab oma bla-bla-blad…

Vaid Dnepropetrovski linn eile tabamusi sai. Hetkel info, et õhuhäired olid poole Ukrainani suuremates linnades nii õhtul kui öösel. Tabamustest info puudus. Mujal piirdus vene kaudtuli rinde lähedaste linnade pommitamisega. Piiriäärsed Ukraina külad oma „tavalise” pommisaju käes.

Harkivi põhjasuund: vaid pidev piiriäärsete Ukraina külade pommitamine.

Kupiansk-Kreminna: vene pool on hakanud kasvatama survet rinde põhjalõigus. Tavilžanka küla on erinevatel kaartidel märgitud nii Ukraina kui vene käes olevaks, lahingud seal lähistel käivad ja tundub, et vene pool võib pisut üritada siin Ukraina üksusi suruda Oskili jõe taha. Svatove suunal on aktiivsed mõlemad pooled, aga tänu suuremale kaudtuletorude hulgale pisut vene pool edenes, pommitades maatasa Novoselivka küla edelaosa ja suuremate kaotuste vältimiseks Ukraina sealt taandus. Pisut jälle vene pool kurtis, et Ukraina „liialt” Svatovet pommitab. Kreminna juures teevad rünnakuid mõlemad pooled, rindejoone muutusi ei tuvastanud. vene pool pommitab kogu rindejoonel laskeulatuses olevaid külasid ning Ukraina eesmisi possasid. Ukraina töötleb nii ründavaid vene üksusi kui Kreminna ümbrust. Mingil hetkel peaks pisut rohkem mõju hakkama avaldama pidev vene logistikavõrgustiku torkimine. Pikk vene kaitseliin Svatove taga olla mingil moel valmis saanud.

Siversk: Bilohorivka küla ründamine ja terve päev pommitamine jätkus, kuid vene pool edu ei saanud. Juba mitmel päeval tõstab vene pool survet Lõssõtsanski suunalt Siverski poole. Olla siin ka Ukraina pisut vastu torkinud. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Bahmut: kogu rindelõigus terve päev lahingud jätkusid ning pommisadu ka öösel. Surutakse kolmel suunal, nii Soledari linnast kirde suunal möödudes, otse Bahmuti peale ja Kurdjumivka juures. Hetkel Ukraina kaitse peab, aga kuratlikult raske on. Väidetavalt Opytne juures olla Ukraina ka vastu rünnanud. Kaudtuld antakse mõlemalt poolt palju ja pisut tundub, et võib olla on Ukraina kaudtuleüksusi siia juurde toonud. Siingi pole vihm ja plusskraad lahinguid seganud, vaid raskemate masinatega põldudele väga ei kiputa, sestap ka nende kaotused vene poolel jätkuvad väiksed. Hetkel tundub, et kahuriliha vene poolel veel jagub piisavalt. Päris raske on vaadata videosid kaotustest, isegi vene omadest, eks tuleb pisut tundeid maha suruda, sest muidu jääks lugu kirjutamata. Lähimal ajal siin surve langust vene poolelt tulema ei hakka, pigem kasvatakse rünnakute arvu ja üritatakse ees olev ala maatasa pommitada. Küll on siin seotud päris suur hulk vene väge.

Donetsk: rünnakute tempo ja arv siin pisut languses. Opytne-Vodiane-Pervomaisk-Nevelske joonel väiksemad kokkupõrked ja vene pool üritab saada kogu Vodiane küla enda kontrolli alla. Marinkas ka lahingud väiksemad ning pigem vist luurekad Novomykhailivka peale. Vuhledari lähistel pisut tõstab torkimise aktiivsust Ukraina. Rindejoones küll muutusi pole, aga vene poole ärevus kasvab, et kas siit tuleb uus suurem Ukraina rünnak. Pigem arvan, et kui löök tuleb, siis u 80-100 km lääne poolt. Kaudtuld palju ja Donetski kandi hala jätkus. Kasvab kohalike frustratsioon vene väe võimetuse suhtes linna kaitsta.

***

Lõunarinne: vaid tavapärane kaudtuleduell. putin teatas 9. detsembril, et kavatsevad taasavada Kertši väina silla teelõike 2023. aasta märtsis ja silla raudteeliinid 2023. aasta kesksuvel, mis on märkimisväärne hilinemine varem lubatud kuupäevadest. See teade tuli vaid neli päeva pärast seda, kui putin „sõitis” üle Kertši väina sillal tõenäolise teabeoperatsiooni raames, et veenda venemaa elanikke silla turvalisuses ja maha suruda paanika Ukraina võimaliku tulevase vastupealetungi ootuses.

Herson: vaid vene poole väited, et olla üks üksus nüüd Dnepri jõel Hersonist pisu lõuna pool oleval saarel. Kaudtuleduell tavapärane.

Pärast Ukraina rünnakuid venemaa Engels-2 ja Dyagilevo lennubaasidele selle nädala alguses näib venemaa olevat Tu tüüpi lennukid Jeiski mereväe lennuväljale (150 km rindejoonest ja Aasovi mere teisel kaldal) paigutanud. vene pool kardab veel rünnakuid nende lennukite pihta.

BBC uurimine leidis, et nii eliitüksused kui ka ohvitserid on Ukrainas kandnud suuri kaotusi. vene relvajõudude peastaabi peadirektoraadi (spetznaz) eriväed on kandnud 250 kinnitatud kaotust, kellest ligi 25% olid ohvitserid, mis üllatavalt kõrge juhtivkoosseisu kaotuse  protsent. Sama mure vaevab ka tavalisi üksusi ehk siis liialt kiirelt kahaneb ohvitserkond, mis loodetavasti järjest halvab juhtimist vene poolel.

kreml jätkab igasuguse neile mittesobiva info levitamise ja tegevuse eest karistuste karmistamist ning mõne eest lausa eluaegset saab. putin järjest enam tsaari mängib ning siseriiklikud sõnumid kipuvad olema sarnased kui rahva arvates enne verist pühapäeva 1905. aastal Peterburis. Lisaks üritab putin tekitada lõhet meite liitlaste vahel, vihjates läbirääkimiste võimalusele. Küll suudab vist pisut vanadusenõtruse käes vaevlev putin veel samas kõnes selle ümber lükata sõnades, et venemaa mingeid järeleandmisi Ukrainale ei tee ja „kogu Ukraina demilitariseerimine ja denatsifitseerimine” peab tehtud saama. Lisaks väitis, et vene kaitseministeerium annab vaid õiget infot avalikkusele.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised