Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. detsember 2022:

põhjarindel pinge tõuseb ja Bahmutis vene pool pisut veel edenes, vene eelarve miinus kasvab ning alkohol kui Ukraina armee abimees…

Paar rindejoonele lähemat Ukraina linna said S-300 rünnakuid ning Odessat pommitati ainukesena kaugematest linnadest. Suurematest kahjudest pole seni infot tulnud, ju siis miskit olulist ei tabatud. Eile pommitas vene pool piiriäärseid Ukraina külasid vaid Valgevene piirist kuni 150 km ida poole. Kiievi linnapea teatas, et on kasvanud võimalus, et kui vene pool suudab oluliselt elektritaristut rivist välja viia, siis peab suure osa Kiievi elanikkonnast evakueerima, sest kõigile pole soojasid ja iseseisva elektritootmise (genekad) võimekusega maa-aluseid ruume. Hajaasustus on riigi julgeoleku üks tugevusi!

Harkivi põhjasuund: üle pika aja paar vene luurerünnakut Harkivist kirdes Ternova küla (900 elanikku, piirist 5km) suunal ja kõik löödi tagasi. Esimene eesmärk Ukraina üksuste sidumine ja teiseks ikka kaitses nõrkuste otsimine. Pommitati vaid piiriäärseid külasid ja Harkivi linna. Ukraina olla andnud lööke Belgorodi ümbrusele ning kurdeti ka paari küla tabamist. Infovoog vene poolelt igapäevaselt on selline: Ukraina pommitab vaid elumaju, haiglaid ja koole ning vene pool pommitab vaid sõjalisi sihtmärke…

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjaosas jäi vaikseks. vene pool tõstab survet piki Svatove-Kupiansk maanteed. Tundub, et järjest saadetakse tagalast uusi üksusi rünnakutele. Eile veel rindejoones muutusi ei tuvastanud ning vähemalt vihmas ja lörtsis vene poolelt ka suurt edenemist ei oota. Olla Svatovesse toodud lisaks dessantvägedele wagneri üksusi ning 1. tankiarmee olla piki rinnet laiali laotatud, sestap täiendavat paksema soomusega ja suurema toruga rünnakut toetavat staffi peaks rindel jaguma. Kreminnast kagus ja loodes lahingud terve päeva vaatamata lörtsile jätkusid. Tundub, et siingi suuremaid muutusi rindejoones polnud. Küll millegi pärast pommitas vene pool Dibrova küla (6 km Kreminnast läänes) juures, tekkis juba tunne, et vene üksused on äkki küla maha jätnud. Kaudtuld jagus tugevalt mõlemalt poolt ning lisaks Svatove päris tihedale töötlusele tuli Ukraina poolt lisandus uuesti sihtmärkidele Rubizne linn, Kreminna oma igapäevase portsu ka sai. Kasvanud on nii siin kui mujal vene poole kurtmine, et pole piisavalt soojasid hooneid, kuhu soldateid majutada. Lisaks hakkas kasvama nii külmakahjustustega soldatite hulk ning kaevikus külmutakse lihtsalt surnuks.

Siversk: siingi vene pool survet vaikselt tõstab. Lisaks Bilohorivka küla igapäevasele ründamisele ja pommitamisele tehakse rünnakuid otse Lõssõtsanski poolt Siverski poole. Seni pole rindejoont muuta suudetud. Küll on tunne, et soldatite kaotuste numbrid kõigis rindelõikudes teevad uut tõusu.

Bahmut: Bilohorivka küla rünnatakse siingi igapäevaselt, aga ei suudeta seni Ukraina kaitsjaid küla loodenurgast välja saada. Yakovlivka küla kagupoolsem osa on vene kontrolli all ja loode nurk on hallis alas. Surutakse kõvasti, et Ukraina kaitseliinist läbi murda, sest ees ootaks u 7 km põldusid ja sellega saaks lihtsamalt Soledari linna põhjaküljele. Bahmuti linna idasuunal vene pool u 1 km edenes ja uusi hooneid linna siseneva maantee ääres kätte sai. Tihedam hoonete võrk on kohe ees. Kagusuunalt jõudis wagner samuti tiheda hoonete alani. Siin kaks veevööndit, mis peaks suruma kahte kitsamasse koridori (300m ja 500m) ründavad üksused ning pisut hõlbustama kaitset ja on abiks efektiivsele kaudtulele. Opytne juures ja Kurdjumivka juures vaid vene poole kinnitused, et Ukraina rünnakud tagasi löödi. Siiski Siverski Donetsi-Donbassi kanalit vene pool ületada pole suutnud (kuskil eelmistes lugudes oli kahtlus või vene poole proov). Siin on paar päeva ilma vihmata ja sooja isegi päeval kuni 10 kraadi ning rohkem vihma hakkab tulema alles järgmise nädala algul, sestap põllud eriti masinaid ei kanna.

Donetsk: Polnud eile veel kindel, millega üleeile öösel Avdiivka linna pommitati, aga nüüd selge, et lauspommitamine süütemoonaga ehk siis vene pool kasutab järjest enam enda arsenalis olevat vastikut staffi, aga egas kremli pole kunagi huvitanud rahvusvaheline õigus, kui seda just enda kasuks tõlgendada või kallutada ei anna. Lõpuks suutis Vodiane küla kagunurka end vene soldat paika saada. Ukraina tegi ühe ebaõnnestunud rünnaku Pervomaiskest põhja poolt Pisky suunal kergemate soomukitega, aga kahjuks päris täpse vene kaudtulega tagasi löödi. Marinka linnalahing jätkus, rindejoones muutusi polnud. Mõnest kohast mujalgi vene pool pigem luurekaid tegi. Pommitamist jagus mõlemapoolselt palju ja tavapäraselt.

***

Lõunarinne: kõlakad, et mitmes kohas Ukraina luurekaid tegi. Kaudtuleduell jätkus ning Berdjanski sõjaväelennuväljal (rindejoonest 90 km) olla plahvatused kostnud. Lisaks olla vene kinnitusel Sevastoopoli juures jälle üks Ukraina droon alla lastud. Mujalgi Melitopoli ümbruses olla vene pool valusaid matse saanud. vene pool tõi siia kanti sisse kgb üksused, sest rahvuskaardiga pole õnnestunud partisanitegevust ning Ukraina meelsust maha suruda. Alustati massiliste läbiotsimistega ja igatsugu seireseadmeid lisaks toodi. Enerhodari tuumajaama toodi reaktorite juurde GRAD-id. Hea ohutu Ukraina poolt sealt pommitada.

Herson: vaid kaudtuleduell.

vene tagalas ja rindejoonel on tubli Ukraina abimees alkohol, mida paistab jaguvat nii vene tagalasse kui rindele. Liigub kõlakas, et alkoholist põhjustatud surmad ja vigastused juba igapäevaselt ületavad Ukraina põhjustatuid. Olla tavaline, et täis peaga kukutakse kaitsekraavi ning jäsemeid ära murtakse, kui ellu jäädakse. Külmumisedki arvatavalt paljud on alkoholist põhjustatud.

Kasvab vene poole kurtmine, et nii vene üksuste juhid ja ametnikud slikerdavad tasudega. Esmalt ei maksta eesliinil olemise tasu ja märgitakse, et oled hoopis tagalas. Haavatutele öeldakse, et kuna tema juhtum paberil fikseeritud pole, siis raha ei saa. Hukkunute nimesid varjatakse ja enamasti sinna teadmata kadunute hulka läheb ja siingi pole omastel lootust kompensatsiooniks. Selline „omade” mõnitamine vaid kasvab. Võib olla annab oma osa ka ülemuste võimalus nüüd ise rahavoogu suunata (ikka oma kaukasse). Esmaabiga jätkuvalt vene poolel kehvasti. Eks näis, kuna vene arstide rindele sundsaatmine tuleb.

Türgi on pannud seisma enamus Mustalt merelt Vahemerre minna tahtvaid vene tankereid naftalastiga, sest neil pole tehtud täiendavat kallist nii lasti kui kokkupõrke jne kindlustust.

vene eelarve aastalõpu seisu pisut päästis vene gaasifirma vabade vahendite ning investeeringute raha otse riigieelarvesse võtmine. Järgmist aastat see aga ei päästa, sest gaasi müük peaks jääma vähemalt ennesõjaaegsest 25 protsenti vähemaks ning hind madalamaks. Suurem mure on ka naftaga (suurim eelarve tulutooja venemaal), sest Uurali nafta hind kipub juba sinna 40 dollari kanti barreli eest ja isegi siis pole müük lihtne.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised