Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. detsember 2022:

vene pool on tõstnud idarindel survet ja Bahmuti piirkonnas pisut edeneti. putin jätkas nsvl taastamise retoorikat. Täna sajab seal lund ja homsest alates vähemalt nädalaks pluss kraad ja vihma ning lörtsi…

Üle mitme nädala kasutas vene pool Iraani droone Ukraina linnade pommitamiseks. Väidetavalt olla neil külmumisega muresid, mis nüüdseks olla parandatud. Küll neist enamus alla lasti ja vaid paaris kohas plahvatusi toimus. Piiriäärsed Ukraina külad väljaspool Harkivi oblastit said hõredamalt vene kaudtuld.

Harkivi põhjasuund: eile vene pool pommitas alates piirist kuni Harkivi linnani ja selle ida pool olevat territooriumi. Nii laialdast pommitamist ei mäletagi. Tundub, et pommitamise tihendamine käib kogu rindel ja kipub arvama, et appi võetakse järjest enam igatsugu „tavapärasest erinevat” kaudtulemoona. Arsenalis neil igatsugu vastikuid…

Kupiansk-Kreminna: lahingud ägenesid eilegi. Ukraina oma üleeilset survet rinde põhjaosas vist ei jätkanud ja tundub et taanduti esmastele possadele. Selline torkimine jätkub kogu rindel ning tõusnud on vene vasturünnakute arv. Võimalik, et vene poolele mõjus soodsalt hetkel olevad miinuskraadid, aga olla siia toodud täiendavat väge suuremal hulgal. Kupiansk-Svatove maantee ümbruses käib hallis alas terve päev lahing ning mõni possa vist päevas mitu korda käest kätte käib. Rindejoones suuremaid muutusi ei tuvastanud. Siingi tõstis vene pool pommitamiste arvu tuntavalt ning töödeldi kuni Kupianskini ja selle ümbrust ehk siis ühtlane pommivaip kogu ala kattis. Ukraina kaudtuleüksuste arv kahjuks liialt väike, et siin piisavalt mõju avaldada (seda juba paar nädalat) ja sestap ikka vaid Svatove ja Kreminna ala pihta said. Eks miinipildujatega üritab Ukraina pool enamus vene rünnakuid tagasi lüüa. Hetkel on tunne, et vene pool võib proovida siin suuremat rünnakut käima saada. Küll peaks neile halvasti mõjuma u nädalaks tulev pluss kraad vihmaga ning see peaks olema Ukraina võimalus pisut seisu parandada. Kreminna suunal tegid rünnakuid mõlemad pooled ja mitmes suunas. Siingi rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Siversk: Bilohorivka igapäevane ründamine ja lauspommitamine jätkus, muutusi rindejoones polnud. Lisaks jätkab vene pool Lõssõtsanski suunalt Siverski poole rünnakuid, aga siingi veel edu saadud pole. Pommitamist keskmiselt. Kuidagi tunne on, et kuskil Ukraina siiski tihendab oma rünnakuüksusi, sest enamuses rindejoones jätkub vene üksuste sidumine ja kulutamine ning Hersoni suunalt vabanenud ressurssi vist pole veel suuremas kasutuses näinud. Võimalik, et ka kuskil suurtükke liigutatakse, sest mitmes rindelõigus on Ukraina kaudtuli vähenenud (loodan, et see pole moona puudumine või torude rikked/purunemised).

Bahmut: võib olla suutis vene pool panna Ukrainlased taanduma Yakovlivka külast. Olla seda piirkonda juba mitu ööpäeva lauspommitatud. Hetkel arvamisel, et see nüüd pigem hallis alas, sest seal pole ka vene poolel kuhugi varjuda. Soledari linna idaküljel üritab vene pool iga hinna eest edeneda ning jalaväge järjest surma saadetakse vist lootuses, et äkki saavad Ukraina kaitsjatel lihtsalt padrunid otsa. Hetkel vaid ühe vene soldati kild sotsmeediast, et automaadi moona kulu ööpevas olla 2000. Tundub pisut uskumatu. Kogus olenevalt relvast kaalub u 16-20 kg ja rühma kogus juba kisub sinna 450-600 kg ning nn igikestev vene automaat põletatakse päris kiiresti läbi rääkimata eelnevast täpsuse langusest, sestap pisut seda numbrit ei usu. Soledari juures seni rindejoon muutusteta, aga selle surve juures on võimalik, et vene pool peatselt mingi edu saab. Bahmuti idaküljel lahingud jätkusid. Väidetavalt linna ühe prügimäe vene pool kätte sai ,aga seni pole sellest linna idaküljel asuvast metsatukast edasi saadud. Opytne juures jätkusid lahingud terve päeva ning vaatamata vene poole edulugudele pole rindejoones muutusi tuvastanud. Kurdjumivka juures vene pool väidab, et lõi tagasi Ukraina rünnakuid, aga ei kipu seda seni uskuma. Küll tuli kõlaks, et Kurdjumivka juures vist ühes kohas on vene üksused suutnud saada üle Siverski Donetsi-Donbassi kanalist. Eks näis. Küll on seal paari kilomeetri pärast ees peale põlde suurem kõrgendikevöönd.

Donetsk: siin rünnakud jätkuvalt pisut rahulikumad. Üks rindejoone muutus vaid vist Pavlivka küla juures. Tundub, et põldude külmumise tõttu võisid Ukraina üksused külast lääne pool taganeda paari kilomeetrilisel lõigul Kaslagatsi jõe taha tagamaks nii enda hukukindlust. Lauspommitamine siingi ning Ukraina ikka Donetski suunal pommitas. Kui varem töödeldi kaudtulega peamiselt päeval Ukraina poolt, siis nüüd kipub see olema ööpäevaringne. Lisaks olla juba hakatud kasutama tihedamalt fosfori sisaldavat kaudtulemoona.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell. Mariupoli muudetakse uueks vene sõjaväekeskuseks ning linn on täis sõjaväe kontrollpunkte.

Herson: kaudtule duell ja vene poole väited, et Kinpurni poolsaar nende kontrolli all. Seni pole nad küll ühtki pilti või videot sellest kuhugi üles riputanud.

putin kohtus enda kokkuklopsitud toetajatega (mida nimetatakse venemaa „inimõiguste” nõukogu) ja nende tormiliste kiiduavalduste saatel hakkas end võrdlema Peeter I-ga. Eks seda ole ta teinud varemgi ja juba sõja algul sai arvatud, et putin üritab end venemaa ajalooraamatusse samale kuulsuste reale kirja saada. Lisaks jätkus retoorika vajadusest taastada nsvl, mille üks osa olime ka meie. Lisaks jätkas putin mantrat, et vene vägede varustamise probleemid on kõik lahendatud jne. Tuumarelva kasutamine polevat aga ei esma ega teises järjekorras, hm, vene pool tavaliselt järjekorras ei seisa ja kipub ikka asju nn väljaspool järjekorda tegema. Ei õhuta siin paanikat, et vene pool tuumasõda alustab, pigem see iseloomustab nende mõttemaailma.

Varjatud mobilisatsioon aga jätkub. Ettevalmistused järgmiseks laineks töös. kgb on asunud koostama nimekirjasid üliõpilastest, ametnikest ja kogukonna liidritest, kes on arvamust avaldanud Ukraina sõja teemal ja seda kremlile mittesobivas võtmes ning nemad lähevad esimesena uue mobbi alla.

Jätan kommenteerimata mõnede lääne liidrite arvamused vaherahu teemal. Isegi NATO juht pidi sõna võtma, et venemaa vajab vaherahu vaid kevadel uute rünnakute jätkamiseks. Silmaklapid ja kurtus olevat mõnedel valikuline…

Eesti kahjuks aga sai õiglaselt negatiivse reitingu AA- Standart and Poor´s-ilt. Katastroofiga tegu pole, aga paratamatult jätab meite idanaabri tegevus päris tuntava jälje väiksele, aga tublile riigile.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised