Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pihta saanud Tu-23M saba. Foto: DeepStateUA

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 06. detsember 2022:

massiline vene raketirünnak suuremate Ukraina linnade pihta, väidetavalt kaks droonide põhjustatud plahvatust venemaa sõjaväe lennuväljadel ning rindejoones vaatamata vene suurtele „edu sõnumitele”muutusi ei tuvastanud. 175/600.

Öösel toimusid kahel venemaal asuval sõjaväelennuväljal Saraatovis ja Rjazanis plahvatused. Arvatavalt on tegu droonirünnakuga. Hetkel vaid osaline info. Kindlasti põhjustati kahjustusi ühele strateegilisele pommitajale Tu-22M3. Tegu siis u 45 m pikka ja u 60 tonni kaaluva elukaga, mida peaks venemaa töökorras seisundis olema u 60 tk. Enamus tiibrakette Ukraina suunal sarnastelt lennukitelt venemaa sügavusest lastaksegi. Ka sel isendil olid juba tiibraketid küljes. Eks juba ammu lootsin, et vähemalt üht sellist lennukit tabatakse. 175/600: plahvatuse kaugus moskvast/kaugus Ukraina piirist. Eile tuli kõlakas, et Ukraina on jõudmas enda drooniarendusel lennukaugusele 1000 km ja 75 kg lõhkeainet kaasas. Seire on sedavõrd tõhus, et piisavalt õigeaegselt suudab Ukraina õhuhäire tööle panna ja kõigil on võimalus jõuda varjenditesse. Lisaks jõutakse aktiveerida õhutõrjesüsteemid.

Kas nüüd suurest frustratsioonist kiirendati raketirünnakut Ukraina suunal, aga eile peale lõunat üle 70 raketi teele saadeti nii sarnastelt lennukitelt kui Musta mere laevastikult. Alla lasti enne sihtmärgile jõudmist üle 60-ne ja tabamuse protsent u 85. Tänu sellele jäid enamus linnu tabamata. Mitmes linnas siiski energiataristut tabati ning kaasa arvatud Odessa jäi pimedaks. Osades kohtades lülitati igaks juhuks elekter eelnevalt välja. Seekord kukkusid mingi raketi tükid Moldaavia territooriumile ja eks ootab uurimise tulemust. Lisaks jäi mitu piirkonda Moldaavias ilma vooluta ning sealne valitsus teatas, et tulemas on täiendavaid elektrikatkestusi. Moldaavia energiasüsteem on tihedalt Ukraina omaga seotud.

Suures pommitamise tuhinas ei unustanud vene pool pommitamast ka piiriäärseid Ukraina külasid ja seda ikka mitu korda päevas. Ise nad pisut halasid, et Ukraina olla neid ka pommitanud.

Harkivi põhjasuund: tugev pommisadu terve päev piiri läheduses ning mitmeid S-300 rünnakuid Harkivi linnale.

Kupiansk-Kreminna: lahingud Novoselivske küla pärast jätkusid ning seni kumbki pool osat külast kontrollib. Üritasid edasi liikuda mõlemad pooled aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Ukraina pool jätkab surumist Kreminnast loodes ja kagus aga siingi rindejoones muutusi ei tuvastanud. Pisut vähenes vene pommisadu ja Ukraina lisaks tavapärasele pommitas mitmeid kohti trassil Svatove-Starobelsk. Pigem arvan, et uus pluss kraad alates neljapäevast koos vihmaga tõstab Ukraina võimalusi edenemiseks.

Siversk: rünnati põhjapoolset Bilohorivka küla ja läks nagu alati. Lõunapoolse Bilohorivka liidab edaspidi Bahmuti suunale…

Bahmut: eile tõstis vene pool rünnakute intensiivsus nii Bilohorivka kui Yakovlivka küla suunal. Vähemalt vene pool kiitleb, et mõlemas mingi uue possa kätte sai, kaardilt siiski edenemise märke tuvastada ei suutnud, ju jäi sinna alla 100 m kanti jäid. Küll näitab uudis, et vene pool edulugude puuduse hädas on ja üritatakse võimendada piskut vähemalt jalgpalli MM veerandfinaalist edasijõudmisena. Lisaks kasvab surve Bahmuti linnale nii idast kui kagust. Hetkel teadmata, kas kagu suunal vene poolel mingit edenemist oli. Opytne poole ka maruliselt terve päev rünnati ning siingi hetkel täpsemat infot pole. Vähemalt Ukraina enda kaitse kokkulangemisest teada pole andnud. Kurdjumivka juures vene pool vaid proovis. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju. Lisaks ulatus Ukraina poole Luganskini ja arvatavalt mitmeid suuremaid vene vägede koondumisalasid tabati.

Donetsk: siin pigem rünnakute aktiivsus ja arv langes. Mingi toimetamine ikka Opytne-Vodiane-Pervomaisk-Nevelske suunal käis aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Lahingud Marinkas jätkusid aga vähemas koguses. Pavlivka ümber pisu torgivad mõlemad aga enamus tööd teevad kahurid. vene pool jätkas tavapäraselt rindejoone töötlust kaudtulega ja Ukraina pommitas terve päev nii Donetski linna kui selle ümbrust.

***

Lõunarinne: vaid tavapärane kaudtuleduell. Kuidagi vaikne on Enerhodaris asuvas tuumajaamas.

Herson: tavapärane kaudtuleduell, Kinpurni poolsaarelt ei tule ühtki infokildu kummaltki poolelt.

venemaa on hakanud rohkem üritama igatsugu lubaduste ja meelitustega tagasi kutsuma venemaalt lahkunuid. Isegi rahalist preemiat lubatakse. Eks tagasitulek tähendaks enamusel mobbikutse saamist. Vähemalt numbrid tagasituleku arvu tõusu ei näita.

kreml on asunud veelgi piirama oma infovälja ning kontroll kogu meediaruumi üle karmistub. Lisaks keelati ära enamus kohtades peale „metsa ja põllu” miitingute ja demonstratsioonide tegemine. Karistused rikkumise eest on karmid. Aktiivsemaid protestivaid soldatite emasid juba „töödeldakse”. Telekanalitele anti käsk rõõmsamate saadete näitamiseks.

kreml nuputab, kuidas reageerida nafta hinna laele (G7, EL ja Austraalia). Esmalt ähvardati kinni keerata kõik kraanid sinna suunal, aga siis pisut hoogu maha võeti. Eks nad ole hädas, sest enamuse nende riikide käes on kogu maailma laevastiku kindlustamine ja selle puudumisel enamus maailma sadamaid laevu vastu ei võta. Sestap võib venemaa näppu lõigata ka juba soetatud tankerilaevastikuga, sest paljud sadamad kardavad ka sanktsioonide alla sattuda, kui neid laevu teenindama hakkavad (ehk siis üle hinnalae naftat vastu võtavad). Maailma turuhind kuskil 85-87 dollarit/barrel. Venemaa oma odavpakkumisel kaupleb tihti hinnaga üle 60. Küll langes novembris venemaal gaasi tootmine u 25 protsenti.

USA-s aga esitati seaduseeelnõu tunnustamaks wagnerit kui terroristlikku organisatsiooni. Tundub, et eelnõul on kummagi partei toetus olemas ja loodan, et see teoks saab. See raskendaks oluliselt wagneri opereerimist mujal riikides alates rahade liigutamisest kuni transpordi korraldamiseni. Lisaks saab kõik organisatsiooniga seotud isikud panna sanktsioonide alla ja algata uurimisi neil suundadel.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised