Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 05. detsember 2022:

„tavaline” sõjapäev ja väidetavalt plaanib kreml saata kevadel sõtta 120 000 ajateenijat… ning Ukraina tuleb vallutada ükskõik mis hinna eest…

Rindejoonest kaugemal said tabamusi Krõvyi Rihi ja Kramatorski linn. Vaid üht piiriäärset Ukraina küla väljaspool Harkivi oblastit pommitati. Küll kurtis venemaa, et Ukraina olla päris mitmes kohas neid pommitanud. Juba mitu nädalat pole enam näinud märke Iraani droonidest. Väidetavalt on USA aktiviseerunud Iraani suunal ning vist tahetakse taasalustada nn tuumaleppega edasiminekut, mille järel saaks sanktsioone leevendada. Eks sinna sisse käib ka venemaale sõjaks vajaliku müügikeeld…

Harkivi põhjasuund: eile veelgi tõstis vene pool löökide arvu piiriäärsete Ukraina külade pihta ning Ukraina tuntavalt rohkem vastu lasi ja peaaegu belgorodini välja.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkusid nii Svatove kui Kreminna suunal. Ukraina jätkab rünnakuid nii Svatove, Svatove-Kreminna vahel kui Kreminnast kagus. Hetkel tunne, et mitmes rindelõigus on vene kaitses olevate üksuste varustamine keeruliseks läinud, sest pole üle Krasna jõe piisavalt terveid sildasid. Loodetavasti peatselt need üksused kas põgenevad või alla annavad. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Tundub, et Tšervonopopivka on hallis alas ehk siis vene väed lahkunud ja Ukraina pole sisenenud. Öösel oli 10 kraadi külma ja arvatavalt tegi osad pehmemad teed tahedamaks. Liigub kõlakas, et suuremaid laskemoona koguseid ei taha vene pool enam rindejoonest lähemal kui 100 km hoida, liialt kulukas olevat. See pikendab ajaliselt ning keerukuselt kaudtulemoona kohale jõudmist üksustele, sestap loodab, et seni suht pidev tihe kogu rindejoone pommitamine muutub pisut kaootilisemaks. Kaudtuli vene poolelt ikka kogu rindejoonele ning Ukraina töötles päris tihedalt Svatove kui Kreminna ümbrust. Jätkuvalt edulugude ootuses…

Siversk: eilegi jätkas vene pool põhjapoolsema Bilohorivka ründamist. Arvan, et kui kokku lüüa vene poole kaotused kuu jooksul siin suunal, siis oleks võinud pigem massiga peale tulla ja oleks odavam tulnud ja küla võetud. Lisaks rünnati nii Nahirne kui lõunapoolse Bilohorivka küla poole, aga siingi muutusi rindejoones tuvastada ei suutnud. Pommitamist jagus mõlemapoolselt.

Bahmut: eile küll kogu rindel ägedad lahingud jätkusid, aga muutusi rindejoones ei tuvastanud. Yakovlivka küla ja Soledari juures terve päev vahelduvalt jalaväe rünnakutele kahuritega Ukraina poolt pommitati. Bahmuti linna serval idasuunalt üritati jätkata edenemist, aga eile siingi suunal edu polnud. Kuskil siin vene Su-25 alla lasti. Üleeile ka üks lahingkopter. Veel aktiivsemalt rünnati Opytne suunal ja väidetavalt olla Ukraina teinud vasturünnakuid Kurdjumivka suunal. Oli küll raske lahingute päev, aga vene pool suutis siin vaid ühe eduloo meediasse visata, et olla tapnud 6 Gruusia vabatahtlikku võitlejat. Jätkuvalt peaks soldatite kaotuste arv kõrge olema. Küll nägin videotest siin piirkonnas, et relvastus ja varustus kuidagi  „kokku kompunnitud”, arvatavalt siis Luganski omad. Kaudtuld jagus siingi mõlemapoolselt. Arvamisel, et wagneril peaks hakkama keerulisemaks minema uute liikmete värbamisel, sest enamus rindele minna soovijaid vange on juba kohal ning mobilisatsioon oluliselt hõrendas sobivas vanuses olevaid mehi, keda värvata.

Donetsk: Avdiikast kirdes üks proov oli. Opytne-Vodiane-Pervomaisk-Nevelske suunal väiksema aktiivsusega rünnakud jätkusid. vene pool üritas end uuesti Vodiane külasse paika saada, aga vist peale kaudtulelööki loobus. Nii see küla seal juba pikemat aega hallis alas on. Mujalgi vene pool edu ei saanud ning enamus päevast piirdus pommitamisega. Krasnohorivka peale ka nädalas kord kaks proovitakse ja seni suht lootusetult. Marinkaski eile lahingute intensiivsus vähenes ja võib olla oli siin üks väike rindejoone muutus ja linna põhjaosas teisel pool jõge vene pool paar tänavahet taandus. Novomõhhailivkat ka vaid prooviti rünnata. Hetkel vaid vene poole väited, et mitmes kohas Pavlivka küla juures olla hakanud Ukraina ise vasturünnakuid tegema. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kaudtuld palju mõlemapoolselt ja sihtmärgid tavalised…

***

Lõunarinne: eks mõni kõlakas vahel tule, et kumbki pool luurekaid teeb. Kaudtuld jagus ning ikka tuleb infot, et vene poole haavatud ei kipu haiglatesse ära mahtuma ja kohalikud kõrvale lükatakse.

Herson: peale kaudtuleduelli muu info puudus.

Mõningatest videodest on näha, et seda päris uut laost või liinilt tulnud vene tehnikat siiski rindele jõuab. Värv tundub ikka väga värskena ja pole kriimegi ega mõlke eriti näha. Mobbitute mured jätkuvad samal lainel. Küll vist üritab kreml tõsta nn soldatitele palkade maksmisel sahkerdamise võimalust, lükates endalt vastutust kaugemale. Nimelt antavat üksuste ülematele tasude suunamisel mingi roll ja teades sealset elu, siis arvatavalt see paljude „komandöride” tasku jõuab.

Viidates kahele venemaa peastaabile ja kgb-le lähedal seisvale allikale (kahest portaalist): järgmise aasta kevadeks võib hukkunute ja haavatute kaotus olla umbes 100 000 mobiliseeritut ja plaanis need ajateenijatega asendada. Ka teine ​​peastaabile lähedal seisev allikas rääkis prognoosist, mille kohaselt on kaotused Ukraina lahingutes umbes 100 000 mobiliseeritut. Ta kinnitas, et praegu on sõjaväelaste ülesanne rindejoone pitseerimine ja kindlustamine. Kui varem ei jätkunud teise kaitseliini jaoks inimesi, siis nüüd on need kohad „mobiliseerituid täis”. Kaitseministeerium plaanib välja õpetada 120 000 ajateenijat, keda saab saata Ukrainasse mobiliseeritute kaotuste hüvitamiseks, ütles allikas. Seetõttu ei tühista putin osalise mobilisatsiooni määrust. Kaotuste kõrge arv kremli soove ei muuda… juba ähvardas kreml naftale hinnalae pannud riike jätta naftast üldse ilma.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised