Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. detsember 2022:

Ukraina surub põhjarindel ja vene pool idarindel, väikseid muutusi rindejoones toimus ning hetkel vaid kõlakas, et Hersoni juures Ukraina SOF kanna maha sai Dnepri idakaldal ja uus mõiste: telliskivipõld…

Ukraina suuremad linnad olid eile pommivabad. Mõned lõunarinde läheduses olevad linnad siiski tabamusi said. Piiriäärsed Ukraina külad said pihta eilegi. Uusi suuri täiendavaid elektrikatkestusi pole juurde tulnud. Kuna õhus on liialt vaikne, siis karta on, et peatselt uus suurem raketilaine tuleb. vene asekaitseminister Iraanis visiidil ja mis kokku lepiti on hetkel teadmata, aga eks ikka droone ja rakette lisaks riietele, rakmetele jne juurde tahetakse.

Harkivi põhjasuund: vaid rindejoonel kaudtuleduell.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkusid Svatove suunal. Eile surus põhiliselt Ukraina. vene poole mõne päeva tagune hõiskamine, et Kupiansk-Svatove maanteel on Novoselivske küla nende kontrolli all, oli poolik tõde, sest seni pole lõuna pool maanteed asuvat poolt küla enda kontrolli alla saadud. Kreminna lähistel lahingud jätkusid terve päeva nii Novoselivske küla juures kui Kreminna külje all kaguservas asuvas suures metsaalas. Hommikuks veel rindejoone muutusi teada polnud. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt ja Ukraina annab lööke ka kaugemale tagalasse. Öösel seal isegi 10 kraadi külma ja jahedust jätkub kuni järgmise nädala keskpaika, siis soe tagasi koos vihmadega… eks see teeb asja liikuvusel oluliselt hullemaks ning peaks mõjutama ka järelvedusid. Võib-olla siinkandis näeb videodelt: Ukraina omad on hõivanud endised vene possad ja ees ootab juba nii laibakottides soldateid kui lihtsalt käepäraste vahenditega kaetuid.

Siversk: igapäevane põhjapoolse Bilohorivka küla ründamine jätkub, aga rindejoones muutusi pole. vene pool väidab, et Ukraina omad tegid suurema rünnaku Lõssõtsanski poole ja selle kaotustega tagasi lõid, aga kindel selles pole.

Bahmut: siin on vene pool survet tõstnud. Rünnakute arv on tõusuteel nii Soledari/Yakovlivka juures kui Bahmuti suunal. Kaudtuletöötlus on mõlemapoolne. Edu siin vene poolt ei saatnud ning nende jalaväe kaotused peaksid kõrged olema. Kui Ukraina droon miskit märkab, siis päris kiirelt kaudtulelöök tuleb. vene pool ka droone kasutab, aga selle tule tellimisega neil vist pisu keerulisem. wagner terve eilse päeva surus Bahmuti linna peale otse idast ning õnnestus hõivata mitu kortermaja linna viiva ida-läänesuunalise maantee ääres ja edeneti u 500 m. Linnast kirdes vastu eramajade piirkonda suudeti kand maha saada selle serval asuvas metsas. Varasemalt vist oli Ukraina kaitseliin seal piki metsaserva ja sealt põhjapool asub 700 m põldu. Lisaks tõsteti survet Opytne suunal, aga siin rindejoones muutusi polnud. Ka seisab hetkel Kurdjumivka suund. Ukraina kaitse kokkulangemist ei usu ja kui piisavalt kaudutuleüksusi oma tööd teeb ning õigel hetkel vastu rünnatakse, siis peaks veel kaua vastu pidama. Ilm siingi miinuses ja alates järgmise nädala neljapäevast pluss koos vihmaga… Küll tuleb siit kandist enim videosid granaatide pillamisest droonidelt.

Donetsk: lahingute arv vähenes, vaid neljal suunal need jätkusid. Esmalt siis igapäevane lootusetu üritus Opytne külast põhjasuunal edeneda. Ikka veel ei suudeta enda kontrolli alla saada Vodiane küla. Pervomaiske ja Nevelske juures siiski suruti rohkem, aga peale vene poole kurtmise, et olud ikka liialt keerulised ja Nevelskes Ukrainal liialt head possad muud infot ei leidnud. Küll olla Pervomaisk telliskivipõld ja arvata on, et peab uue tingmärgi välja mõtlema, sest see seal väga levinud pinnavorm. Prooviti ka Krasnohorivka peale, aga vaid prooviti. Lahingud Marinkas jätkuvad ja vaatamata vene edulugudele edenemist tuvastada ei suuda. Mingid tegevused jätkuvad Pavlivka küla lähistel, kus Ukraina ikka seal ringi sebivaid vene üksusi kimbutab. Juba ei tea mitmes kord peale mingit matsu osa vene isikkoosseisu esimesse enamvähem tervesse elumajja peitu jookseb ja see Ukraina poolt siis ära lastakse. Kaudtuld mõlemapoolselt palju.

***

Lõunarinne: vene pool väitis, et eile olla mitmel korral Ukraina rünnanud, aga rohkem infot pole. Kaudtuleduell jätkus tavapäraselt. Lisaks tuli eile uudis, et Ukraina partisanud keskendusidki rohkem raudteetaristu rikkumisele.

Herson: hetkel vaid kõlakas, et kuskil Hersoni külje all olla Ukraina SOF paatidega Dnepri ületanud ja mingi sillapea loonud. Eks kuuleb päeva peale rohkem. Kaudtuli tavapäraselt.

Varjatud mobilisatsioon jätkub venemaal ja isegi üks kohus vastava otsuse tegi, viitega sellele, et ametlikku kinnitust selle lõpule pole. Sarnaselt jätkavad komissariaadid ajutiste lepingute lõppemisel soldatite edasist nn mobiliseerimist. Njah, sellejärgselt isegi rahas need soldatid kaotavad päris palju. Jaht Ukraina meestele okupeeritud aladel käib ja neile mobbikutseid kätte anda.

vene lennunduses kasvab hädamaandumiste hulk ning nüüd hakkab jõudma kätte kuum hetk, sest järjest enam välismaiseid lennukeid vajavad nii täishoolust kui varuosi, aga neid pole. Raudteetranspordiga läheb ka seal järjest keerulisemaks, sest kogu IT lahenduste võrgustik nii taristu käigus hoidmiseks kui piletimüügiks oli sisse tellitud, aga selle toetamisest on loobutud ja nii see võrgustik järjest enam tõrgub ja kohe peaks kokku kukkuma. Eks tulevad tagasi sauadega raudtee tädid ülesõitudele, pileteid saab osta vaid kassast ja rongide sõidutihedus langeb kordades, sest kõik läheb tagasi käsitööle. Probleemile näeb vene pool lahendust alles 2024 aastal.

venemaa on hakanud kokku ostma vanu tankereid, sest torujuhtmete kaudu ära langenud müük on vaja taastada. Analüütikud arvavad, et see neil päeva ei päästa, sest venemaal sadamates pole piisavalt vajalikke nafta ümberpumpamise võimekusi. Ka on need enamuses 12-15 aasta vanused ja peaks mõne aasta pärast minema lammutamisele.

Streikima aga hakkasid u 1500 Siberis gaasiväljadel töötavat inimest, sest isegi neile pole palgad laekunud, kuigi juba pikalt lubatakse. See polevat ainujuhtum.

venemaa on äsja diagnoositud inimese immuunpuudulikkuse viiruse (HIV) juhtude arvu poolest maailma 5 parima riigi hulgas. Sellised andmed esitab Statista, viidates Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni HIVi ja AIDSi käsitleva ühisprogrammi (UNAIDS) ja Haiguste Kontrolli ja Ennetamise Euroopa Keskuse (ECDC) statistikale. 2021. aasta 1,5 miljonist uuest HIV-i juhtumist moodustas venemaa 3,9%. Selle näitaja järgi edestab venemaa Tansaaniat (3,6%), Ugandat (3,6%), Sambiat (2,5%) ja Keeniat (2,3%). Statista andmetel on maailmas suurem HIV-nakkuse osatähtsus vaid neljas riigis. Need on Lõuna-Aafrika (14%), Mosambiik (6,5%), Nigeeria (4,9%) ja India (4,2%). Kokku on 10 riigis, sealhulgas venemaal, pooled uutest HIV-juhtudest. Hetkel on HIV avastatud 1% venemaa kodanikel.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised