Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 02. detsember 2022:

Mõnes piirkonnas lahingute intensiivsus langes, kaudtuldki pisut vähem ning osaline mobilisatsioon venemaal mitmes kohas jätkub. putini lubadus, et kõik saavad tasud, on seni täitmata ning vähemalt kahes rindelõigus loodan peatselt edu-uudiseid…

Täna öösel Ida-Ukraina osades suuremates linnades õhuhäired töötasid. Hetkel teada vaid Harkivi juures (Chuhuivi linn) üks suurem plahvatus. vene pool pommitas piiriäärseid Ukraina külasid ja päevas mitu korda said tabamused suuremate maanteedeäärsed külad. vene pool teatas, et Ukrainlased olla ka neid pommitanud. Hetkel vaid kõlakad, et idanaaber venemaa avarustest rakette uuest rünnakuks kokku korjab.

Harkivi põhjasuund: pommirünnakuid saanud piiriäärsete Ukraina külade arv vähenes, aga neid pommitati mitu korda päevas. Harkiv ise tabamusi ei saanud.

Kupiansk-Kreminna: vene pool teeb vasturünnakuid ikka Kupiansk-Svatove maantee läheduses ning Ukraina vastu torgib. Tundub, et Ukraina kaudtuletöötlus jätkab vene poole jaoks liialt kiiresti isikkoosseisu vähendamist, sestap suuremaid rünnakuid siit ei oota. Muidu ei jagu varsti Krasna jõe taha uutele rajatud possadele soldateid. Eks neid venemaalt riburadapidi juurde tuuakse, aga uusi mobbituid peab jaguma tervele rindele. Kreminna ümber siiski tundub, et Ukraina surub linnale peale nii loode kui kagu suunalt. Hetkel vaid kõlakad, et Dibrova küla võib olla Ukraina kontrolli all ning lähenetud on Chernovopopivka külale. Peaks vene poole kaitseliin rindelõigu lõunaosas lääne pool Krasna jõge olema tõsises ohus. Kaudtuleduell oli u suhtele 1:3-le, mis Ukrainlaste vaates hea tulemus. Ilm läheb seal umbes nädalaks püsivalt miinuseks ja öösel u 10 kraadi külma ning pilvisus hõreneb. Sestap on peatselt arvata suuremate masinate tõusvat liikumisvabadust. Peale seda aga lörtsi ja päeval sula ning öösel pisu miinust…

Siversk: lõunapoolset Bilohorivka küla eile jälle kahelt suunalt rünnati, nii kirdest kui kagust. Seni on kõik katsed tagasi löödud ja vastase kaotused peaks olema suured. Kaudtulega töödeldi mõlemat Bilohorivka küla.

Bahmut: vene pool tõstis rünnakute arvu Yakovlivka ja Soledari juures. Nagu üleeilegi, siis proovitakse nii Yakovlivka küla kui Soledari ja Yakovlivka vahel edeneda, aga seni vaid kaotused. Pole aidanud ka terve päev küla ja linna pommitamine. Bahmuti poole eile vaid pisut torgiti, ju käib reorg, sest eelmiste päevade kaotused peaks tunda andma. Bahmutist lõunas Kurdjumivka juures lahingute tempo pisut rauges ja tundub, et siingi vene pool pisut reorgi teeb. Eks vast täna hakkavad põhja poole suruma. Siit tuli pisut Ukraina võitlejate kurtmist, et nende varustamisega muresid ning täiendust ning üksuste väljavahetamist võiks rohkem olla. Kuna eile polnud vene poolel ühtki uut edulugu, siis meediasse anti teada, et ühe maantee üle kontroll saadi… ainult see on juba mitu kuud nende kontrolli all. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt. wagner kasvatab värbamisaktsioone nii venemaal kui okupeeritud aladel. Paistab, et vangidega neil muresid jagub, tuli kõlakas, et automaadid antakse neile kätte alles eesliinil rünnakule minnes ja kes tagasi tulevad, need jälle ära annavad (oma relva polegi, rääkimata selle sisselaskmisest). Jätkuvalt on tunne, et kuskil kõrgemal juhtimistasandil on edu vaid küla või linna vallutamine ning strateegilisele edule rõhku ei pöörata. Rindejoones eile muutusi ei tuvastanudki.

Donetsk: Opytne-Vodiane-Pervomaisk-Nevelske suunal jätkusid väiksemad torkimised ning võimalik, et Pervomaiskest lõunas üks 100 m põlluvahe edeneti. Siingi enamus kaotusi põhjustab täpne Ukraina kaudtuli. Lahingud Marinkas jätkuvad, aga vene kiidulaulu edenemist ei tulnudki. Mitu korda sa ikka sama maja vallutamisega kiitled (vist mitte üle 5 korra). Mujalgi rindejoonel pisemaid torkimisi oli ning piirduti vaid esimese kontaktiga ja tagasi. Pavlivka küla ümber siiski mingit aktiivsust vene pool näitab. Läbi küla enam pole üritatud ning seni pole suudetud ka põhja küljel end paika saada. Ukraina kaudtuli lihtsalt nii mõjus. Eks siis proovivad ida poolt mööda põlde aga seni pole vene poolel sealgi edu. Donetski ümbrus ikka tugeva Ukraina kaudtule all. vene pool töötles terve päev Vuhledari ja selle ümbrust.

***

Lõunarinne: juba mingi aeg tagasi sai kirjutatud, et ühte rinde sügavusse minevat suunda Ukraina tihti valusalt töötleb. Polohy linn (kaugus rindejoonest 10 km ja 18 000 elanikku) ja selle ümbrus saab igapäevaselt nii valusaid tabamusi, et vene üksused on hakanud end siin lõuna poole liigutama ning tundub, et esimene ja teine kaitseliin jääb hõredama mehitatusega. Kuna seal suur raudteesõlm, siis võib ka varustamisega muresid olla. vene enda kaudtuld jagus enamusele rindejoonest ning ikka kuni 30 km kaugusel olevad Ukraina linnad tabamusi said. Ukraina aga ulatus kaugemale ning Melitopoli ümbrus mitu valusat tabamust sai.

Herson: seni vaid Ukraina kinnitused, et tegevused Kinpurni poolsaarel jätkuvad ning vene poolel on sel teemal täitsa vaikus. Ukraina ikka kuni Krimmi poolsaareni tulelööke teeb ning vene pool piirdub pideva Dnepri läänekalda läheduse töötlemisega. Mingid vene vägede edasi-tagasi liigutamised käivad ja võib olla vahetatakse siin elukutselisi mobbitute vastu välja, et neid mujal kasutada.

Okupeeritud aladelgi on nii sooja, elektri kui veega muresid, olla üle poole linnades asuvatest majadest kõik puudu. Jätkuvalt üritab vene pool jagada kõigile meeskodanikele vene passe, et saaks nad sõtta saata. Küll meelitatakse igatsugu abiga ja ähvardatakse vangi panna. venemaalt ametnike juurde tuuakse ning tuntav pingetõus senise okupatsioonivalitsuse ja uute tulijate vahel pole paha.

Osaline mobilisatsioon siiski jätkub ja kutseid seni mitmes piirkonnas kätte toimetatakse. Lisaks on hakatud jagama mingeid „eelkontrolli” või miskit sarneseid teateid, et mehed tuleks end sõjakomissariaati registreerima. Lisaks pandi välja preemiad neile, kes annavad infot, kus mobilisatsiooni eest varjavad mehed asuvad. Ülikoolide ja teadusasutuste palve vabastada nii üliõpilased kui teadlased mobilisatsioonist on jätkuvalt laualt maas. Seni pole paljudele mobbitutele palgad laekunud ning suur osa on saanud vaid mingi osa lubatust. Njah, putini suur lubadus pole seni rakendunud, et kohe saavad palkadega asjad korda. Kuna osalist mobilisatsiooni pole ametlikult lõpetatud, siis üritavad komissariaadid 6-kuuliste lepingutega soldateid sundida edasi teenima, andes teada nende uuest mobiliseerimisest.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised