Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 30. november 2022:

lahingud nii põhja- kui idarindel jätkuvad ning vene pool jätkas Bahmuti läbimurdes edenemist, kaudtuld kohati rohkem kui varasemalt ning tundub, et Vuhledari juures üritab vene pool pealetungi jätkata ennetamaks Ukrainlaste pealetungi…

Täna öösel olid õhuhäired paljudes ida-Ukraina linnades, aga nii varakult rohkem infot veel pole. Vähemalt suuremaid tabamusi olla ei tohiks. Piiriäärsed Ukraina külad said eilegi tabamusi paaris kohas.

Harkivi põhjasuund: vene pool jätkas vähemas mahus piiriäärsete Ukraina külade pommitamist. Võimalik, et Ukraina kiirelt täpset vastutuld andis. Kurtmist vene poolelt oli, et Ukraina on mitmes piirkonnas kahjustanud elektrivõrku ning pommitanud külasid venemaal. Harkivis polnud isegi õhuhäiret.

Kupiansk-Kreminna: jätkuvalt on keeruline tuvastada, mis toimub maantee Kupiansk-Svatove ümbruses. Rünnakuid teevad mõlemad pooled ja põhiline tegevus kahe küla ümber käib (Kuzemika ja Novoselivske). Rindejoones muutusi siiski ei tuvastanud. vene pool järjest aktiivsemalt on asunud pommitama Kupianski linna ja selle ümbrust. Lisaks töödeldakse Zerebetsi jõe ümbrust. Kreminna suunalgi mõlemad pooled rünnakuid jätkavad. Hetkel tundub, et varasemate päevade Ukraina edenemine Dibrova lähistel on põhjustanud vene poolele peavalu, sest juba hakkab ka Kreminna eesmist osa saama miinipildujatest töötlema hakata ja nende lasud kõige odavamad. Sestap vene pool eile üritas kaotatud possasid tagasi saada, aga ebaõnnestunult. Ukraina kaudtuli olla eile terve päeva Svatovet töödelnud ning pisut ka Kreminna pihta sai.

Siversk: vene pool on tõstnud kogu rindelõigus rünnakute arvu ja survet. Eile mitu korda rünnati põhjapoolsemat Bilohorivka küla, ei aidanud ka pommitamine ning küla ikka Ukraina käes. Tundub, et lumepiir kuskilt siit kandist läheb, sest Bahmuti ümber veel lund pole näinud. Lisaks jätkas vene pool rünnakuid otse Siverski poole ning lahingud Spirne küla pärast jätkusid. Spirne küla hetkel eikellegi maa, kuigi vene pool on juba korduvalt hõiganud, et küla vallutatud. putini kokk (wagneri juht) isegi kinnitas, et küla pole veel vallutatud. Kaudtuld jagus enamuses rindest kaugemale ning tabamusi sai nii Slovjansk, Siversk ja Kramatorsk.

Bahmut: vene rünnakute surve eile kasvas nii Yakovlivka küla kui Soledari suunal. Eks mitu rünnakut päevas ja kõvasti kaudtuld. Hetkel tundub, et Ukraina põhiliselt kaudtulega vastabki. Kipub vist juba mitu nädalat olema nii, et vene poole soldatite kaotuste protsent läbi kaudtule võib hakata küündima juba 90 protsendile. Bahmuti linna poole oli eile surve väiksem, ju lükatakse rohkem ressursse lõunas olevasse läbimurdesse. Isegi Opytnet ei rünnatud. Eile läbimurdes Bahmutist lõunas lahingud jätkusid. Tundub, et kogu Ozaryanivka on vene kontrolli all. Hetkel küla idaservas olevast 15 m laiusest Siverski Donetsi-Donbassi kanalist üle pole saadud. Hetkel arvamisel, et kui sild ära lastud, siis enne suuremaid külmasid sealt üle ei saagi. Kurdjumivka külani jõudis vene pool nii lõunast kui idast ning lahingud küla pärast käisid eile terve päeva. Tundub, et kaevanduste alast küla idaserval on enamuse vene pool enda kontrolli alla saanud. Lisaks jätkas vene pool surumist piki 4 km laiust veetakistuseta koridori ning suutis ära vallutada Andriivka küla. Lootsin, et seal Ukraina kaitse kauem vastu peab. Arvan, et vene pool keerab nüüd suuna põhja poole ja üritab edasi tungida nii Andriivkast ida kui lääne poolt. Pisut loodan, et põhja-lõuna (pisut kirde poole kaldus) suunalaine kõrgustikuvöönd Andriivka külast 1,5 km läänes oma metsa ja võsa aladega peaks olema sobilik Ukrainale nii kaitseks kui lihtsaks sihtmärkide leidmise alaks, sest sealt ida poole vaid põllumaa. Kõrgustikuvöönd ulatub Bahmuti linnani ja seal tekib veetakistuse ja kõrgendiku vahele vaid paarisajameetrine pudelikael. Pisut vene pool kurtis, et Ukraina olla valusalt nende eesliini töödelnud. Eks kaotuste numbrid niipea kahanemise märke näita. Küll olla wagner hakanud soldateid värbama Kesk-Aafrika Vabariigi vangide seast ja esimene neist juba surma ka sai.

Donetsk: Kamianka küla rünnatakse juba igapäevaselt ja vene poole sooviks ümber haarata Avdiivka linna kirde poolt. Seni edenemist pole. Rünnakud kuidagi lojumalt jätkusid Opytne ja Prevomaiske ning Nevelske lõigus ja muutusi rindes ei tuvastanud. Ikka veel pole vene pool kanda Vodiane külas maha saanud. Kaudtuld ikka jagus ja seda mõlemapoolselt. Heade uudiste puudus vene poolel ikka tunda annab ja eilegi rõkati, et edenetakse Marinka linnas, aga isegi ühtki uut tänavavahet nimetada ei suudetud. Lahingud jätkuvad ja eks seda vene jalaväelast seal ikka kulub. Novomikhalivka juures on jäetud asula rahule ja juba mitmel päeval on üritatud nii soomukite kui tankidega suruda asulast kirde suunalt edasi 15×15 km külavabasse põllumaa massiivi. Seni pole see neil õnnestunud.

Pavlivka/Vuhledari lähistel lahingud jätkuvad. Mikilske asula suunalt üritavad juba paar päeva tugemalt suruda, sest siin enam veetakistust ees pole. Eks nad seal hädas on, sest ees pisu kõrgendiku ja pikalt enamus vene poolset rindelõiku on madalamal ning Ukraina kaudtule mõjusas töötlemisalas. Kaudtuld annab vene seal terve päeva ja enamus Vuhledari pihta. Ukraina jätkab terve päeva nii Donetski linna kui selle ümbruse pommitamist. Hetkel on tunne, et Ukraina lõunasuunalise pealetungi kartuses on asutud ise rohkem suruma. Eks Donetskistki tahetakse Ukraina kahureid kaugemale saada.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja tuntavalt valusam vene poolele. vene pool on asunud juba kasutama sõjalaevu kaupade veol Krimmi, sest sild pole piisavalt korras ning maismaaring on jätkuvalt pikk ja ohtlik.

Herson: vene pool jätkab kogu Hersoni ümbruse töötlemist terve päeva ja kuni 20 km kaugusele põhiliselt. Ukraina tegi mitu valusat lööki Skadovski linnale (60 km rindejoonest) ning üllatusega toimus plahvatusi Henicheski linnas (120 km rindejoonest) Aasovi mere ääres.

Tundub, et venemaal toimuvast peaks vist eraldi loo tegema… kipub siia loosse mitte ära mahtuma…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised