Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 29. november 2022: 

vene pool jätkab läbimurde laiendamist Bahmutist lõunas, mujal rindejoones muutusi ei tuvastanud. Oodata on järgmist raketilööki Ukraina suuremate linnade infra pihta ning ettevalmistused võimalikuks järgmiseks mobilisatsiooniks on töös…

Kolm Ukraina suuremat linna rindejoonest kaugemal said tabamusi, enim Dnipr. Vinnõtsja oblastis Ladõžõnis tabati kohalikku elektrijaama ja linnas puudub kaugküte. Kindlasti on vene raketirünnakud tsiviiltaristu pihta miinuskraadidega mõjusamad, aga ka Ukraina valmistub selleks, kohandades keldreid ja leides võimalusi neid kütta (lisaks järjest paranevale õhutõrjevõimekusele). Kõlakad käivad, et Musta mere laevastik end uueks raketirünnakuks paika seab… eks ikka vähemalt kremli väitel Ukrainlastele õnne tooma… Mõned piiriäärsed Ukraina külad eile tabamusi said seal valgevene piiri lähistel.

Harkivi põhjasuund: vene pool tõstab kaudtulelöökide arvu kogu Harkivi oblasti piiriäärsele alale. Hetkel veel siit uut rünnakut ei peaks tulema, aga kindlasti kuu või paari pärast võib see üritus tulla.

Kupiansk-Kreminna: mingid lahingud Kupiansk-Svatove maantee ümbruses jätkuvad, aga rindejoone muutustest ei teata kumbki pool. Küll juba lipsab läbi vene blogijatelt, et Ukraina üksused on kuskil Dibrova küla lähistel, mis asub Kreminnast 6 km kaugusel. Kaudtuld vene poolelt jagus kogu rindejoonele ning tabamusi sai Kupianski linn. Ukraina ikka Svatovet ja Kreminnat pommitab. Hetkel tundub, et suuremaid muutusi rindejoones tulemas pole. Võib olla peatselt Dibrova küla vabastatakse (pigem vene pool lahkub sealt, et mitte kotti jääda).

Siversk: põhjapoolsemat Bilohorivka küla jälle prooviti, aga läks nagu ikka. Lisaks mõnepäevaste vahedega otse Siverski poole proovitakse. Kaudtuld jagus põhiliselt põhjapoolsele Bilohorivkale ja Spirne külale. Hetkel uudis, et Ukraina üksused külas enam alaliselt ei paikne, sest vene kaudtule töötlus nii tihe. Eks vaatluspost on. vene üksused külla sisse pole ise saanud.

Bahmut: keeruline ja raske päev nagu üleeilegi. Uuesti on hakatud suruma Yakovlivka küla peale ning Soledari linnas lahingud jätkuvad. Seni on kõik rünnakud tagasi löödud. Bahmuti suunas prooviti kagu suunalt ja prooviks see jäigi. Mingi lahingutegevus käis ka Opytne juures (Bahmuti lõuna poolne küla). Ukraina väidab, et vene pool ründas ja vene pool väidab, et Ukraina ründas. Vähemalt rindejoones muutusi ei tuvastanud. Murelikum suund on rünnakud Bahmutist lõunas u 10 km kaugusel. vene pool väidab siin küll mitmete Ukraina külade vallutamist, aga seni tundub see soovunelm veel olevat. Kindlasti on jõutud Kurdjumivka ja Andreevka küla külje alla. Ala edendati eilse päeva jooksul üks kuni kaks kilomeetrit. Hetkel tundub, et võib olla siiski Ozeryanovka küla 100% pole vene käes ja küla loodeservas asuvat sillapead hoitakse. Kurdjumivka ja Andreevka küla vahel on u 4 km laiune lõik, kus veetakistust pole ning üle põldude peaks vene pool saama edeneda. Täna arvatavalt siia veel lisajõude juurde saadekse. Eile käisid lahingud mõlema küla külje all terve päeva. Loodan, et Ukraina järgmine kaitseliin asub Siverski Donetsi kanali lääneküljel. Küll pole põhjasuunal veetakistust ning põldusid metsaribadega jagub. Sestap on Andriivka küla hoidmine tähtis (ikka see 4 km laiune veetakistuseta koridor), et mitte lasta vastast Bahmuti edelaküljele. Seni need rünnakud veel Bahmutile suuremat ohtu ei kujuta, sest linna ühendusteed kaugel. Küll tundub, et vene jalaväe kaotuste number peaks tuntavalt tõusma (juba üleile tõusis). Kaudtuld jagus mõlemalt poolt. Tundub, et wagneri värbamismootor edukalt töötab ja nende rünnakuteala on juba päris lai ning ulatub põhjapoolsemast Bilohorivka külast kuni peaaegu Avdiivkani välja (u 100 km). Neile on seal lisaks nii Donetski kui Luganski üksusi ja sekka ka uusi mobbituid ning elukutselisi.

Donetsk: uue suunana proovisid wagneri omad Novobahmutivka küla peale murda, aga tagasi löödi. Eks neid uusi suundi otsitakse ja proovitakse, et leida Ukraina kaitses nõrkusi. Lahingud Opytne ja Vodiane juures jätkuvad. Kõik vene rünnakut läbi Opytne küla seni eriti küla piirist kaugemale ei jõua ning ikka pole suudetud täielikult kontrollida Vodiane küla ning vene possad vaid küla ida ja kagu servas. Pervomaiske ründaminegi jätkus ja seda seekord mööda maanteed prooviti. Ei muhvigi. Üle mitme päeva üle põldude prooviti ka Nevelske küla peale ja rindejoon juba paar nädalat paigal. Eks soomukitega juba põllul pehme ja vaid kaks põlluteed on. Marinkas linnalahing jätkub. Suuremaid muutusi rindejoones pole. Väiksem kontakt oli Novomykhaylivka asula küljel ja see seal ülepäevane üritus, mis seni vene poolele edu pole toonud. Pavlivka küla ümbruses lahingud jätkusid. Tundub, et siingi vene jalaväe kaotusenumbrid jätkuvalt kõrged. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt tavapäraselt.

Lõunarinne: kaudtuleduell tavapäraselt.

Herson: kaudtuleduell tavapäraselt.

Peale Kiievis asuva vene õigeusu kloostri (ikka selle moskvameelse) läbiotsimist mõned päevad tagasi piisavalt vist täiendavat infot saadi ning veel paar kloostrit mujal Ukrainas läbi otsiti. Kiievis olla mitu kahtlast isikut leitud ja kõigist vene propaganda materjale. Loodan, et siit suunalt uusi uudiseid tuleb. kreml muidugi juba lasi hala lahti, et nende usku rünnatakse.

vene pool teeb jõupingutusi riigi erinevate registrite ühendamiseks (maksuteenistuse, tervishoiuministeeriumi, siseministeeriumi, eriolukordade ministeeriumi, föderaalse karistusteenistuse, föderaalse kohtutäituri talituse, haridus- ja teadusministeeriumiga, põllumajandusministeerium, haridusministeerium, spordiministeerium, pensionifond) et oleks parem ja täpsem ülevaade reservi kuuluvatest isikutest. Eks meilgi on see registrite ühendamine raskelt tulnud ja jätkuvalt nendega muresid on (enamus vist hetkel ikka selle isikuandmete kaitse pärast). Sestap arvamusel, et see peaks vene poolele liialt raske ülesanne olema ja vaid endale segadust sel keerulisel ajal juurde tekitatakse. Seni arvamusel, et uut mobbi on vene poolel vaja, kui Ukraina vallutamise plaaniga tahetakse jätkata. Võib olla on kremlini jõudnud teadmine, et mobbituid siiski peaks mõned kuud koolitama ja kevadeks oleks varnast mõnisada tuhat löögirusikaks võtta. Selleks ajaks on suur hulk vana tehnikat pisut uuendatud (ka T-62 tankid) ja tootmisliinid vähemalt automaate toota suudavad. Suuremate transpordilennukite liiklus Hiinast venemaa suunal on kasvanud ja eks sealt igasugust vene sõjaväele vajaminevat staffi tuuakse.

Okupeeritud aladel on vene poolel järjest raskem korda hoida, sest madala moraaliga, kaotusi kandnud ja kehva varustusega soldatid tegelevad vabal ajal enamasti joomise ja kahjuks ka kohalike vägistamisega. Kasvab nende arv, kes keelduvad lahingusse minemast. Kohati olla nendega koos ka üksuste ülemad ja põhjuseks ikka kehv varustus ja väljaõppe puudumine. Seni neid suudetakse ohjata, tuues üksus rindealast välja ja kuskil eraldi „läbi töödeldakse” ning rindele tagasi.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised