Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 28. november 2022:

vene pool üritab läbimurret Bahmuti lähedal kasvatada, mõnes rindelõigus lahingud ägenesid ning võimalik uus vene osaline mobilisatsioon 10. detsembril…

Pommitati rindejoonest kaugemal Dnipro, Krõvõi Rihi, Zugujevi ja Zaporižži linna. Sihikule võeti ka raudteetaristu. Elektrivarustuse taastamine käib ja enamus riigist saab elektrit. Eks ikka piiratud koguses ja mitte igal ajal. Ukraina piiriäärseid külasid pommitati valgevene/vene piiri ühinemise koha lähistel.

Harkivi põhjasuund: eile tõstis vene pool kaudtulelöökide arvu ja seda jagus kogu oblasti piiri ulatuses. Ukraina olla hakanud töötlema juba mitmel päeval järjest belgorodi oblastis asuvat Shebekino linna (42 000 elanikku) ja selle ümbrust. Kaugus piirist 8 km ja seal võib asuda hulgaliselt vene üksusi ja tehnikat.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkuvad kolmes rindelõigus. Esmalt siis ikka Kupiansk-Svatove maanteel Kuzemivka juures, kus üritavad mõlemad pooled edeneda, aga eile rindejoones muutusi ei tuvastanud. Ukraina olla proovinud rünnata Plochanka küla poole (Svatove ja Kreminna vahel), aga olla tagasi löödud. Lahungud jätkuvad Kreminnast edelas asuvas suures metsaalas. Mets seal põhiliselt liival olev männik ning sügis pole seal tehnika liikuvust piiranud. Kuna seal külasid pole, siis kus ja mis teadmata. Kaudtuld vene poolelt jagus kogu rindelõigule palju ja mitmes kohas pommitati mitu korda päevas. Ukraina ikka Svatove ja Kreminna ala pommitab. Pisut vene poole hala tuli Svatove pommitamisest…

Siversk: eile mitu korda ja kahelt suunalt prooviti põhjapoolset Bilohorivka küla rünnata. Ei õnnestunud. Kagusuunalt ründas vene pool kevadel kuid, et küla kätte saada ja lõpuks suurte kaotuste hinnaga see õnnestus. Hetkel ilm ka Ukraina poolt. vene kaudtuld jagus siingi palju.

Bahmut: tundub, et üleeile Yakovlivka ja Soledari külje all oli kaotusi palju, sestap eile sealt vene rünnakuid ei tulnudki. Pomme ikka jagus. Küll üritas vene pool jalaväega öösel Bahmuti kaitsjaid idasuunalt üllatada ja seda mitu korda. Termovõimekuse kaamerapilt droonilt oli Ukrainlastele abiks ning wagneri soldatite kaotuse numbrid peaks olema kõrged. Päeval prooviti Opytne poole mitu korda, aga siingi muutusi rindejoones polnud. Kõige ägedamad lahingud jätkuvad läbimurdes Ozaryanovka külast Kurdjuumovka suunal (Bahmutist lõunas). Võimalik, et eilegi siin vene pool pisut edenes ja rindejoon jõudis Kurdjuumovka külje alla. Täna arvatavasti paiskab vene pool siia uusi jõude. Lisaks jätkatakse surumist külale idast. Mis kujuga on seal kaevandusalad, kahjuks ei tea, sestap loodan, et kaitset soodustavad. Kaudtuld jagus vene poolelt siingi palju. Küll on pisut tõusnud Ukraina kaudtulelöökide arv.

Donetsk: pisut vene pool Avdiivkast kirdes üritas, aga ei midagi tõsist. Opytne juures jätkuvalt mingi segadus seal külas toimub, nagu üritavad rünnakuid käima saada, aga külast eriti välja ei jõua. Tundub, et Ukraina mõne kahuriga suudab küla päris hästi kontrollida. Pervomaiske poole prooviti mööda teed ida suunalt, aga siingi muutusi rindejoones polnud. Maryinkas ja Verhnokamjanskes lahingud jätkusid, aga tundub, et siingi rindejoones muutusi polnud. Eile aga alustas vene pool Pavlivka külas ja selle ümbruses uuesti rünnakuid põhjasuunal. Seni pole nad oma possasid küla põhjaserva veel paika saanud ning tundub, et hetkel enamus rünnakuüritusi Ukraina kaudtulega tagasi lööb. Kaotusi vene poolel peaks jaguma. Kaudtuld jagus vene poolel palju kogu rindelõigule ja Ukraina ikka Donetskit ja selle ümbrust päevas mitu korda töötles. Hala vene poolel kasvab.

***

Lõunarinne: vene pool veelgi tõstis piki rindejoont tulelööke ja päevas enamus külad mitmeid tabamusi said. Ukraina olla keskendunud kaugematele sihtmärkidele kuni Melitopoli linnani. Küll töödeldi terve päev rindejoone lähedast Polohy linna (20 000 elanikku) ja kaugus rindejoonest 8 km. Suurema rünnakusuunana võib isegi sobida, sest selles rindelõigus on metsasid pisu rohkem ning külasid hõredamalt. Arvata on, et enamus vene kaitserajatisi jääb suuremate teede äärde, sestap võib olla kohti, kus mööda põldu või metsa saaks üllatada. Eks näis.

Herson: vene pool veelgi tõstis kaudtuletöötlus kogu rindejoonel ja vist jagus seda tervele päevale. Ukraina vaid suuremaid sihtmärke töötleb. Vene pool jätkab kaitserajatiste tegemist ja satelliidipildid ning nii USA kui briti analüütikud kinnitavad, et tööd on tehtud palju ning sinna, kuhu possad rajati, on liin tugev. Ikka mitu rida draakonihambaid, tankitõrjekraav ja nii soldatite, kahurite kui soomustehnika kohadki valmis kaevatud. Küll aga pole see liin ühtne tervik. Paljudes kohtades ei suudeta toetada üksteist ning enamus rajatisi on vaid maanteede ümbruses.

vene pool jätkab okupeeritud aladelt Ukrainlaste küüditamist ja ega vist enne ei lõpeta, kui ühtki Ukrainlast sinna enam ei jää. Koolis seal enam Ukraina keelt kasutada ei tohi ja Ukrainakeelsed õpikudki enamuses ära põletatud.

Ukraina kindralstaap teatas, et vene ametnikud valmistuvad järjekordseks varjatud mobilisatsioonilaineks, mis algab 10. detsembril nii venemaal kui okupeeritud aladel Ukrainas. Ajateenijad on selleks hetkeks käideldud ja andmebaase parandatud ning võib olla ka kuskil ladudesse seisma jäänud varustust juurde leitakse. Küll olla kasvanud soldati varustuse tootmine venemaal ja abi saadakse nii valgevenest, põhja-koreast kui iraanist. Kvaliteet olla nigel, aga vähemalt miskit on. vene automaat peaks olema üks odavamaid relvasid ja arvata on, et neid peaks hakkama liinidelt rohkem tulema. Jätkuvalt arvamusel, et kreml ei jäta jonni ja Ukraina peab saama vallutatud. Sestap kasvab Ukraina kui NATO ripatsi ohtlikkuse võimendamine vene meedias. „Kaubaks läheb kõik” on vist põhimõte. Küll tegi putin pisu pardihäält kui jutt käis vene nafta hinnalaest… eks näis.

G7 justiitsministrid peavad ajaloo esimese kohtumise, mille peateemaks on Ukrainas toime pandud sõjakuritegude uurimine ja süüdiolevate venemaa esindajate kohtu ette toomine. Eks sellega peab ka tegelema ja on ka rohkem alust vene külmutatud varade kasutamiseks Ukraina taastamisel. Njah, eks vist ametnikud, kes hankeid korraldavad ja järelvalvet teevad peaks Eestist olema…

Pisut murelikumaks teeb Ukrainas vaatamata sõjale korruptsiooni kasv. Alati on leidunud neid, kes sõjast üritavad kasu lõigata. Millisel hetkel ja kas üldse on Ukraina valitsusel võimu sellega tegeleda, näitab aeg…

Ilmast: sel nädalal siis enamuses Ukrainas (va mere lähedus) öösiti väike miinus ja päeval kas null või väike pluss ning lund alles nädala lõpus. Sestap veel põllud piisavalt ära ei külmu ja kaitsekraavide põhjas vett jagub. Videosid vaadates tundub, et Ukraina võitlejad on külma eest paremini kaitstud kui vene soldatid.

Relvastust õnneks Ukrainale tuleb ja meeldiv üllatus on Brimston II rakettide tarne Inglismaalt. Soovitan googeldada. Tuleb staffi ka mujalt ja nimekirjas ka tankid, aga jätkuvalt vajadus vähemalt 300 km kaugusele ulatuvate maasihtmärke tabavate rakettide järgi… Eks Ukraina pisut hädas ole, sest tehnika nimistu ikka väga pikk ja kirju ning nende hooldus, varuosad ja moonatarne on logistiku õudusunenägu. Ukraina otsib nutikaid kergemaid lahendusi nii õhksihtmärkide kui soomustehnika hävitamiseks ja suund ka odavuse peale. Militaarhäkaton on uus trend.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised