Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. november 2022:

lahingute intensiivsus ja rünnakute arv enamusel rindejoonel langes. Bahmuti lähedal murdis vene pool Ukraina esimesest kaitseliinist ühes kohas läbi… wagnerile hakatakse konkurenti tekitama.

Dnipr, Kramatorsk ja Chuhuiv olid ainukesed linnad rindejoonest kaugemal, mis eile pihta said. Rohkem sai kannatada Dnipr, linnast kadus vool. Hetkeseisu ei tea. Eile jäid Ukraina piiriäärsed külad väljaspool Harkivi oblastit pommitamata. Olla vene pool hakanud kasutama täppisrakettide vähesuse tõttu tuumalaengu kandevõimekusega tiibrakette Kh-55 (lendab kuni 2500 km).

Harkivi põhjasuund: vaid Ukraina piiriäärsete külade pommitamine terve päev.

Kupiansk-Kreminna: vene pool kasvatab survet Svatove-Kupiansk maanteel ja lahingud jätkuvad Kyzemivka küla lähistel. Ukraina surub Kreminna poole. Üleeilsele edenemisele linnast kuni 6 km täiendavaid uudiseid pole täna hommikuks tulnud, sestap arvab, et Dibrova külas kanda kinnitada ei õnnestunud. Hetkel seal päris porine ning õhuke lumekiht ning väike pluss kraad, aga järgmisest nädalast öösiti tuleb miinust. Kaudtuld jagus vene poolelt palju ja Ukraina ikka Svatove ja Kreminna piirkonda töötles. Pisut kummaline, et vene pool julgeb liialt lähedale rindejoonest tuua oma MLRS-i üksusi (üks üksus lasti ära rindejoonest 3-5 km kaugusel ja tegu oli Uragan-idega). Ju vist Kupianskini muidu ei kipu ulatuma (neil laskekaugus ainult 35 km). Üksusi kuhjab vene pool Svatove kanti ning siingi käib uue kaitseliini rajamine, ikka pikk tankitõrjekraav ja draakonihambad paralleelselt kraaviga.

Siversk: lõunapoolset Bilohorivka küla eile rünnati, aga tulemusteta. Mujal oli päev rahulik ja pommitamistki ei tuvastanud eriti. Mingi kõlakas ringleb, et sellise kulutamisega võib kevadeks venemaal saada otsa tavaline laskemoon (kahuri, tanki ja jalaväelase oma). Eks näis. Kõva kära hetkel käib seoses korruptsiooni ja kehva tootmisvõimekusega vene relvatööstuses.

Bahmut: Yakovlivka küla pärast oli madistatud eile terve päev, aga seni vene pool pole külla sisse saanud. Prooviti ka Soledari peale, aga rindejoones muutusi polnud. Pisu torgiti Opytne poole. Ukraina esimesest kaitseliinist sai vene pool läbimurde Bahmuti linnast 15 km lõuna pool Ozarjanivka küla vallutades, misjärel alustas rünnakuid Kurdjuumivka suunas. Sinnani u 1 km ja asub põhja pool. Asulas mitu kaevandust ja loodetavasti saadakse siin vene pool pidama. Mõlemast külast lääne pool on Siverski Donetsi kanal ja loodan, et Ozarjanivkas asuv sild üle selle ära lasti.

Donetsk: Rünnakute arv ja intensiivsus langes veelgi. Rünnakuid vaid ühes rindelõigus, Pervomayske, Krasnohorivka ja Nevelske lähedal ja muutusi see rindejoones ei toonud. Marinka kohta uusi uudiseid pole ja seis linnas hetkel teadmata. Pavlivkas nii vaikne… Kaudtuld siiski jagus tavapäraselt mõlemalt poolt.

***

Lõunarinne: jälle pisut vange vahetati, juba kolmas päev järjest, seekord siis 12 meest tagasi. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt palju. vene pool jätkab Ukraina laste küüditamist igatsugu otsitud põhjustega venemaale. Jätkub ka kohalike Ukraina-meelsete inimeste küüditamine ja ikka eesmärgiks kaotada Ukraina rahvus ja kultuur.

Herson: vene pool on seni piirdunud põhiliselt Dnepri jõe läheduse pommitamisele. Ukraina ikka kuni Krimmi poolsaareni ulatub. Kinpurnis väga vaikne.

vene pool asus siis uuesti USA salalaborite teemat meedias üles kruttima. Ikka olla neid olnud palju seal Ukraina maal jne. Ei hakkaks siin ruumi raiskama teema täpsemaks kajastamiseks. Küll võib see olla märk, et miskit bakterioloogilist või muud keemiat soovib võib-olla kreml siin kasutada ja sellist inforuumi eeltöötlust teeb. venemaal aga olla hakanud vähenema annetuste maht vene soldatitele. Huvitav kriitika tuli, et vene toll ei lase läbi annetustega saadud rindele vajaliku kaupa ning on selle ära konfiskeerinud. Nimekiri, mida kinni hoitakse sisaldab nii droone, öövaatlusvahendeid, optikat jne. Küll huvitaks, mis riigist see vedu käib… Lisaks kasvab igatsugu portaalide arv, kes paluvad annetada vene soldatite tarbeks jne, aga rahaga ikka ära kaovad.

wagnerile konkurentsi tekitamine: vist lausa kahele seltskonnale on antud kremlist luba hakata sarnast palgalist eraarmeed looma. Võib-olla otsib putin igaks juhuks kaalukeelt oma koka vastu, kelle isu paistab igapäevaselt kasvavat. Vange veel jagub piisavalt ning kindlasti on rahaliselt kui varustatuselt parem olla seal kui saada mobbitud. Huvitav, et üks rahastaja on lausa armeenia rahvusest. Nagu venemaal ikka, siis raha eest saab tavaliselt palju rohkem kui riik pakkuda suudab, sestap arvan, et neile siiski parem relvastus kui mobbitutele leitakse.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised