Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 26. november 2022:

rindejoones mõni väiksem muutus, kaudtuld pisut vähem ja huvitav, kuidas Donetsk talve üle elab? Kõik Ukraina tuumajaamad jälle elektrivõrku ühendatud.

Eile said tabamusi suurematest Ukraina linnadest (rindejoone vahetust lähedusest kaugemal) vaid Harkiv (ja selle ümbrus) ning Kramatorsk. Vaid üks piiriäärne Ukraina küla väljaspool Harkivi asulat sai pommitabamusi. Enamuses Ukrainas on mingil ajal päevast elekter olemas. Kiievis u 50 protsendil (eile õhtuse seisuga) vool olemas. Kõik Ukraina tuumajaamad on uuesti elektrivõrku ühendatud ja töötavad. Väidetavalt saab selliseid massilisi raketirünnakuid vene pool veel teha u 3-4. Täppisraketid saavad otsa. Küll on juhtunud see, et neid vist ei kipu jaguma enam vene enda piiride kaitseks mujal. Maa-õhk rakette (S-300) kogused aga suured ja neist vist u 10 protsenti ainult ära lastud. Nende hindki madal, u 20 000 eurot tükk.

Harkivi põhjasuund: terve päev piiriäärsete Ukraina külade pommitamine.

Kupiansk-Kreminna: vene pool eile tõstis pisut survet nii rinde põhjalõigus kui Svatove suunalt. Põhjasuunal mingeid muutusi rindejoones ei tulnud. Küll olla vähemalt vene poole enda sõnul saadud osalise kontrolli alla hallis alas asunud Novoselivske küla, mis asub Kupiansk-Kreminna maantee ääres ja Svatovest 35 km kaugusel. Hetkel ainult kõlakas, et Ukraina edenes tublisti Kreminna suunal ja hõivas osa Dibrova külast. Küla kaugus Kreminnast 6 km ja sealt läheb tee otse Kreminnasse. Loodan, et päeva peale tuleb infot juurde. Kaudtuld oli eile pisut vähem, vene pool töötles põhiliselt rinde põhjalõiku ja Ukraina nii Svatovet kui Kreminnat. Järgmisest nädalast siis öösiti miinuskraadid.

Siversk: eile jätkas vene pool Spirne ja lõunapoolse Bilohorivka küla ründamist. Eks suund peaks olema abiks Bahmuti ümberpiiramiseks. Seni rindejoones muutusi pole. vene kaudtuld oli väga hõredalt.

Bahmut: wagner püsti hädas, sest vaja nagu oleks edu näidata, aga nädalaga 100 m edenemist ühes kohas ei kipu uudistekünnist ületama. Lisaks mobbitutele on siin töös ka vene dessantnikud, kes oluliselt parema väljaõppega ja motiveeritud. Survet kasvatatakse Yakovlivka küla juures, et mööduda Soledari linnast kirde poolt, saavutamaks lõpuks Bahmuti linna ümberpiiramist. Olla lahingud käinud terve päeva, aga muutusi rindejoones polnud. vene kaudtuld jagus külale kõvasti. Lisaks üle mitme päeva uuesti Bahmutke küla Soledari linna edelaküljel rünnati, aga siingi edu ei saadud. Bahmuti linna ikka proovitakse sisse saada ja nii idast kui kagust. Seni see neil õnnestunud pole. Väidetavalt olevat siin piirkonnas neid kodustelt droonidelt pillatavaid granaaditabamuste videosid kaevikutes olevate vene soldatite pihta sadu. Eile prooviti jälle Opytne peale (Bahmutist lõunas), aga siingi muutusi rindejoones polnud. Lisaks jätkatakse linnast lõunas lääne poole surumist ikka kolmel suunal ja eilegi edeneda ei suudetud. Kogu rindejoont pommitas vene pool aktiivselt. Ukraina töötles nii ründavaid vene üksusi kui tegi mõned löögid ka nende tagalaalale. Olla siin juba toimunud mingeid erinevate üksuste omavahelisi arveteõiendamisi ning püssid lähevad ruttu käiku. Lisaks olla mingi uus suurem seltskond relvastatud vange (wagneri omad) kuhugi Luganski oblasti peale „uitama” läinud, jälle…

Donetsk: Enamuses suundades rünnakud hangusid. Ikka sealt Opytne poolt proovitakse edenema hakata, aga vist juba külas rünnakuüksus Ukraina kaudtulega pihta saab ja rünnakut ei toimugi. Vodiane külas jätkuvalt tundub, et alaliselt siin eriti palju vene soldateid ei paikne. Pervomaiske ründamine, ikka samast suunast ja ikka ebaõnnestumine. Hetkel ei suuda välja mõelda, miks nii totralt peaga samas kohas üritatakse betooni auku lüüa. Peab ikka kõva pea olema. Nevelske küla sealsamas pisut lõuna pool keset põldusid ka survet sai, aga muutusi rindejoonde ei tulnud. Marinka linn siin rindesektoris kõige kuumem koht ning lahingud jätkusid nii linnas kui linna põhjaküljel. Hetkel tundub, et jõe põhjakaldal olevas linnaosas edeneti isegi kuni 500 m piki jõge. Küll peaks 4 km pärast uus veevöönd selle rünnakusuuna lukku lööma mingiks ajaks. Eks suurem külm lõpuks veekogud kaanetab ja annab jalaväele võimaluse edeneda ükskõik kust. Küll arvamisel, et seda hakkab Ukraina rohkem ära kasutama, sest neil peaks olema suuremas koguses nii ATV-sid kui maastureid, millega kannatab ka mööda jääd liigelda. Krasnohorivka ja Novomikhailivka peale vaid pisut prooviti ja siin rindejoones muutusi polnud. Pavlivka külas täitsa vaikne. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt, vene pool ikka töötleb kogu rinnet ja Ukraina tegeles Donetski ja selle ümbrusega. Hetkel kipub tekkima arvamus, et Donetskis peaks talvega raskeks minema ja ei imesta, kui seal peab hoopis vene pool rahvast evakueerima hakkama.

***

Lõunarinne: kipub juba igapäevane olema, et mingi tegevus Krimmi taevas käib. Üleeilse kohta oli vaid kõlakas ja eile vähemalt vene pool väitis, et ühe drooni alla lasi. Mariupolis olla partisanid mõne autopommi pannud. Linnast olla hakatud jälle kohalike ära mujale suunama ja asemele toodavat venemaalt inimesi. Kuidagi vene kaudutuli oli eile siin oluliselt hõredam. Melitopoli kant järjest enam üritab nii külades kui linnades oma üksusi hajutada, paigutades nad majutuma eramutesse ja kortermajadesse. Hetkel tundub, et see soodustab alkoholi tarbimise võimalusi ja kord kipub enam logisema. Vaid vene poole väited, et Ukraina koondab siia suunale suuri üksusi. Eks tegu ole kõige kriitilisema suunaga, sest rünnak Mariupolini jätab Krimmi varustamise seisma ja kotti jääb kogu Hersoni poolne seltskond.

Herson: vene pool jätkab tihedat Dnepri läänekalda töötlemist ja lastakse lihtsalt kõikjale. Ukraina pisut hädas enda vintskete kodanikega, kes ei taha Hersonist evakueeruda. Ukraina ulatub ikka kuni Krimmi poolsaareni ja keskendub suurematele sihtmärkidele. Kinpurni poolsaarel vaikus kummaltki poolt. Küll väitis vene pool , et üks väiksem vene üksus olla teinud üle Dnepri dessandi teinud, aga ei usu seda.

Üle poole mobbitutest siiski veel venemaal ja valgevenes mingit õpet saab. Jätkuvalt ei jagu professionaalseid instruktoreid. Võimalik, et neid alles kevadeks uueks suuremaks rünnakus kohale tuuakse, aga ei saa välistada ka talve keskel töösse lükkamisest. Lisaks on asunud vene kaitseministeerium ümber korraldama oma registreid (ikka paremaks valmiduseks korraldamaks järgmist mobbi). Esmane suund ikka reservistide nimekirjad. Küll kasvavad intsidendid mobbitutega ka venemaal. Käiakse purjuspäi paugutamas väeosast väljaspool, küll ei tulda linnaloalt tagasi jne. vene pool vähendamaks kulutusi palkade ja preemiate maksmiseks muudab tasude maksmise juhendeid nii vanadele kui uutele soldatitele ja ikka sinna kehvemuse suunas. Pisut kasvab nii mobbitute kui juba rindel sõdivate lähedaste hääl. Isegi putin pidi eile korraldama „soldatite emadega” (jutumärkides, sest valiti välja ikka endale sobilikud jüngrid) vestluse ja lubas neid aidata. Küll kumas ridade vahelt läbi karm käsk suu pidada, et lääs ei saaks aimu venemaal toimuvast. Venemaa tsiviilhaiglad päris suure koormuse all, sest haavatud kipuvad meditsiinisüsteemi liialt ülekoormama. Koroonagi pole kuhugi kadunud. Tsiviilis olevatele arstidele lubatakse 10x palka, kui tulevad rindetsooni tööle aga see eriti edu pole toonud. Kinni pandi üks võtmeisik venemaa sõjavarustuse suunal hangeldamiste ja korruptsiooni tõttu ja „lausa” 5 aastaks. Isegi demonstratsioonil osalemise eest saab rohkem. vene milblogijad kipuvad jaguma kahte leeri. Ühed nõuavad üldmobbi ja kogu riigi sõja suunal aktiivsele tegevusele suunamist, teised pigem loodavad rindejoone hangumisele mõneks ajaks.

Eks Ukrainalgi omad mured, sest korruptsioon pole sealgi kuhugi kadunud ning oligarhide võim pole murtud. Seni, kuni lääs suudab toetada rahaliselt Ukraina riigi eelarvet ja antakse piisavas koguses relvaabi, pole Ukrainat võita võimalik. Küll jätkab vene pool aktiivsemalt nii Euroopas kui Ameerikas pingete õhutamist saavutamaks tulemust, et Ukrainat enam ei toetataks. Seda tehakse Eestiski. Aga mõnusalt pehme talv on vähendanud elektrikulusid (lisaks universaalteenusele aga loodan, et ettevõttedele sama meede tuleb). Suusatada ja metsas matkata lausa lust. Lisaks sinna uitavate mõtete vahele pisut riigikaitse suunal mõtlemist: kas Sina tead, mida sõjaajal teed ja kas oled selleks kuidagigi valmis? Kui ei, siis Kaitseliit on üks võimalus seisu parandada!!!

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised