Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 24. november 2022:

uus massiline Ukraina energiataristu ründamine ja Euroopa Parlament tunnustas Venemaad terrorismi toetavaks riigiks (kui nüüd sellele järgneks ka vastavad sanktsioonid…), lahingud jätkuvad, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Eile pealelõunat tulistas vene pool nii lennukitelt kui laevadelt Ukraina poole 70 tiibraketti ja 5 drooni. Alla lasti neist 51 raketti ja kõik droonid. Tabamusi said suuremad Ukraina linnad üle riigi. Kõik tuumajaamad läksid üle avariireziimile (energia ülekandeliinid rivist väljas), paljud soojus- ja hüdroelektrijaamad said tabamusi. Kui paljudel pole voolu ja sellest tingituna vett ja keskkütet, hetkel veel ei tea. Kiiev sai vist kõige rohkem tabamusi. Kuna vene poolel ei lähe rindel hästi ning edulugusid pole, siis ainuke terroristlikule riigile „sobilik” vahend on tavaliste kodanike ründamine igal moel. Rünnaku tõttu jäi suur osa Moldaaviast ja Transnistriast vooluta. Sarnases mahus rünnakuteks jagub veel mõneks korraks tiibrakette. Küll on vene poolel arsenalis ballistilisi rakette ja eks need õhutõrjeraketid ka sobivad jätkuvalt maasihtmärkide pihta laskmiseks ning neid veel ohtralt jagub. Jätkuvalt mures, et Ukraina ei saa vähemalt 300 km kaugusele ulatuvaid rakette, näiteks HIMARS-ile sobivat moona. Eile jätkas vene pool Ukraina piiriäärsete külade pommitamist.

Harkivi põhjasuund: eile vene pool ühe diversiooni/luureüksusega ületas vene – Ukraina riigipiiri Starytsne küla lähistel (Harkivist kirdes), aga nad olla otsa saanud. Ukraina külade pommitamine jätkus ning Harkiv sai oma osa. belgorodi oblastis olla satipiltide järgi näha vene tehnika koondumist Ukraina piiri lähedusse, aga hetkel vist tegu pigem kahjustatud tehnikaga, eks ootab täpsemat infot. Olla venemaal voronezi oblastis kbg poolt maha lastud nende väitel kolm sabotaazi korraldajat.

Kupiansk-Kreminna: aeglaselt ära sulav lumi jõuab hästi sügavale maapinda viia piisavas koguses vett, et muuta nii põllu- kui heinamaad liialt pehmeks igatsugu transpordi jaoks. Tasasel maal veel maasturiga või ATV-ga saab, aga nõlvade jaoks seegi keeruline. Mida lähemale Krasna jõele, seda rohkem nõlva tuleb. Eile pisut kurtis ka Ukraina, et mudaseks läheb. Ukraina jätkab otse Svatove poole surumist ning väidetavalt mingeid uusi possasid hõivatakse, aga rindejoones piisavalt suuri muutusi ei tuvastanud. Ikka tuleb infot, et kaitse aukude lappimiseks kasutab vene pool mobbituid, kes visatakse rindele käsuga vastu pidada ja tundub, et isegi ühtki ohvitseri rühmadele ei jäeta, rääkimata ülesande ajalisest pikkusest. Vange pidavat tulema sellest rindelõigust kõige enam. Kreminna suunal vene pool vasturünnakut siiski proovis, aga muutusi sellega rindejoones ei toimunud. Kaudutuld jagus mõlemapoolselt, vene pool ulatus Kupianskini. Küll tundub, et Kreminna suunalt on vene kaudtuld kuidagi vähe. Ukraina töötleb ikka Svatove ja Kreminna ümbrust.

Siversk ja Bahmut: eilegi vene pool jätkas põhjapoolsema Bilohorivka küla ründamist, aga edutult. Suurem surve kasvas, aga rindelõigu lõunaosas. vene pool vist jätkab oma uut plaani piirata Bahmuti linn ümber. Kasvas siis kirdest möödumiseks rünnakute arv ja intensiivsus. Tagasi üritatakse saada Yakovlivka küla ja lõunapoolsemat Bilohorivka küla ära vallutada. Seejärel oleks võimalik mööda põlde edeneda u 8 km, enne kui tulevad vastu järgmised külad ja kaitseks sobilik liin. Lisaks halvendataks sellega oluliselt Soledari linna varustamist. Sestap loodan, et siin suudab Ukraina kaitse vastupidada. Vene pool töötleb kaudtulega kõvasti. Ukraina kaudtule kohta info puudus. Idast ja kagust Bahmuti linna peale ka prooviti, aga ebaõnnestunult. Eks vene pool hädas, sest juba kaks nädalat tagasi teatas, et ollakse linnas sees, aga ei muhvigi, aga hädasti oleks ju mõnda pilti sellest vaja. Bahmutist lõunas edenemaks läänesuunal surve tõus jätkub ning ikka kahel paralleelsel suunal rünnakud nii Klishiivka kui Kurdiumivka küla suunal jätkuvad, aga seni edeneda pole vene pool suutnud. Ukraina kaudtuli suudab siin töödelda täpselt nii ründavaid kui possadel passivaid vene üksusi ja tundub, et nii Svatove kui Bahmuti lõigus on vene kaotused kõige suuremad. vene kaudtuld jagus kõikjale. Juba mitu päeva tuleb uudist, et vene pool kasutab süütemoona pommitamisel.

Donetsk: Ikka vene pool hädas Opytne juures ja ei suuda küla servas possasid maha saada ning rünnakuüritused nullitakse juba eos. Lääne pool asuvat Vodiane külagi pole suudetud täielikult hõivata, kuigi seal Ukraina üksusi olla ei tohiks. Eile prooviti üle mitme päeva Nevelske küla poole, aga kaardil muutusi tuvastada ei suutnud, kuigi vene pool kiitles, et olla mõned meetrid edenenud (ju läksid ühe põõsa tagant teise taha). Marinka asulas käib kõva linnalahing edasi. Võimalik, et paar hoonet vene pool kätte sai. Novomikhailivka suunas oli pigem väiksem surve ja enamasti piirduti kaudtulega. Pavlivka küla aga ikka pisut kuum koht ole. Hetkel tunne, et küla põhjaservas võib veel mõni Ukraina possa olemas olla. Täpset kaudtuld Ukraina poolt aga küla lõunaserva jagub ja ühtki turvalist varjumise kohta seal vene poolel pole ei jalaväel ega tankidel. vene pool lihtsalt pommitab kogu rindejoont. Ukraina pommitas terve päeva Donetski kanti.

***

Lõunarinne: kaugtuleduell jätkus. Enerhodaris asuv tuumajaam ka Ukraina elektrivõrguga hetkel ühenduses pole. Melitopoli lähistel olla vene pool jätkuvalt valusaid tabamusi saanud. Tihe kaitserajatiste püstitamine käib ja seda ikka Mariupoli linnani ja Krimmi poolsaare põhjaosani. Lisaks on asutud rajama kindlustatud punkte kogu ida-läänesuunalise maantee äärde. Ju partisanid oma tugeva panuse annavad, et sinnagi peab vene pool ressursse kulutama. Mingi kõlakas käis, et nii okupeeritud alade julgestamiseks kui vene üksuste lahingusse sundimiseks olla neid punaste pagunitega soldatid kuni 70 000 Ukrainas.

Herson: kaudtuleduell nagu varemgi. Küll olla siingi vene pool Hersoni pommitamisel kasutanud süütemoona. Kinpurni poolsaar on hetkel kummagi poole infosulus.

venemaal on asutud sõjakoolide kursantide kursusi lühendama, et neid kiiremini rindele saata. Nii Donetski kui Luganski okupeeritud aladel peaks enamus kuni 60 aastat mehi olema juba rindel. Eks mobilisatsioon venemaal jätkub ja muredki seoses sellega. Lisaks olla hakatud igatsugu miilitsa üksusi ja nende vabatahtlikke koolitama soldatiteks. kreml aga jätkab stalini vaimus retoorikat ja sellega kaasnevat oma rahva tapmist. Ei usu, et seniste sanktsioonidega kremli tahtmisi Ukraina vallutada muudetakse. Küll äkki nüüd peale Euroopa Parlamendi otsust kuulutada venemaa terrorismi toetavaks riigiks annab rohkem julgust oluliselt sanktsioonide karmistamiseks ning kaugemale ulatuvate relvade andmiseks Ukrainale.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised