Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. november 2022:

Krimmi poolsaarel mõned plahvatused, lahingud jätkusid, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Isegi vene pool ei kiidelnud (peale ühe koha), et kuskil edeneda suutis. Mobbitute lähedased teevad järjest valjumat häält ning kreml jätkab uudistevoos infoga, et Ukraina asub kohe ründama nii venemaad kui Valgevenet…

Eile olid ainukesed raketirünnakud vist Harkivi pihta ja selle ümbrusele. Viimane õhuhäire oli alles täna hommikul u kella 5 ajal. Lisaks sai rindejoonest u 60 km kaugusel lõunarindel paar Ukraina linna tabamusi. Piiriäärsetest Ukraina küladest pommitati Sumõ kanti ja imede-ime, Harkivi oblasti piiriäärsed külad eile pihta ei saanudki. Mingit vene hala tuleb, et mõned lasud Ukraina olla üle piiri teinud, aga vene enda tabamuste info pole usaldusväärne ja Ukraina tavaliselt seda infot ei jaga. kreml jätkab infovoogu teemal, et „Ukraina kohe ründab venemaad”. Njah, seni vist sõjategevust nagu ei toimukski. Väidetavalt teevad nii kreml kui sõltumatud meediaväljaanded erinevaid küsitlusi ja tundub, et just Ukraina piiriäärsetes oblastites leigus ja kohatine kriitiline meel Ukraina sõja suhtes kasvab. Siit olla ka enim mobbituid rindele saadetud.

Harkivi põhjasuund: vaid Harkivi kandi pommitamine. Küll on kasvanud vene mil blogijate arvamus, et Harkivi kant tuleks siiski kiiremas korras vallutada. Hetkel veel ei näe siia piisavat ründevõimsust tekkivat ja loodan, et Ukraina luure (ikka koostöös…) näeb toimuvat reaalajas.

Kupiansk-Kreminna: vene pool suutis eile ühe rünnaku käima saada Kupiansk-Svatove maantee läheduses, aga tagasi löödi. Mingi lahingutegevus teest u 20 km raadiuses käib, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. vene pool väidab, et kõik Ukraina rünnakud tagasi löödi. Päris lahinguvaba pole ka Kreminna suund, aga siingi täpsemat infot pole. Juba teist päeva on siin tuntav vene kaudtule vähenemine. Jagus seda kolmele rindelõigule ja enamus ikka Svatovest läänesuunala Kupiansk-Svatove maantee ümbrusele. Kaugemaid (drooni või raketilaske ei tuvastanud) ehk siis isegi Kupiansk jäi ilma pommideta. Ukraina töötles Svatovest põhjapool asuvaid logistikasõlmesid ja Kreminna ala. Hetkel vaid kõlakad, et Ukraina väiksed üksused rikuvad vene tagalas raudteeühendusi. Sadanud lumi veel kõik ära sulada pole jõudnud ja mõnes kohas on kaitsekraavide põhjas vett ning uute rajamine pole enam nii hõlbus. Mobbituid seni teiste lahingüksustega eriti ei segata. Osa neist saadetakse eesliinile pigem kaitse tugevdamiseks ning teine ports siis Krasna jõe taga kontrollposte mehitamas, kaitserajatisi tegemas jne.

Siversk: tundub, et eile siiski vene pool suutis pisut rünnata põhjapoolset Bilohorivka küla, aga edeneda ei õnnestunud. Rünnati ka Spirne ja lõunapoolset Bilohorivka küla, aga siingi edu ei saadud. vene kaudtuld oli keskmiselt ja rindejoone lähedust töötles ka Ukraina. Paistab, et kogu wagneri seltskond koos vangidega ei mahu Bahmuti ümber ära, siis tundub, et siin rindelõigus on hakatud rünnakutel neid rohkem kasutama.

Bahmut: tundub, et pisut rohkem vist vene pool üritab mõelda ja on hakanud suuremat survet avaldama kahelt poolt Bahmuti linnast möödumiseks. Kirde suunalt peaks tagasi vallutama Yakovlivka küla ja hakkama sealt edenema, piiramaks esmalt ümber Soledari linna ja sealt edasi. Bahmuti ja Soledari vahel edenemine peaks olema liialt kaotusterohke ning jätkusuutlikkust ei usu. Lisaks suruma edasi Bahmuti linnast lõunas lääne poole ja siis keerama üles põhja. Paistab, et paar päeva juba selle plaaniga tegeletakse, sest otsesurve nii Soledari kui Bahmuti linnale on langenud (mitte ära kadunud). Kuna vange jagub veel piisavalt, siis proovitakse päevas mitu korda frontaali ja kaotuste arv peaks olema igapäevaselt päris kõrge. Kuna vangidele kompensatsioone maksma ei pea, siis seda „odavat kahuriliha” järjest lahingusse lükatakse. Hetkel pisut murelik just Bahmutis lõunas olevate külade läänesuunaliste rünnakute pärast. Hetkel tundub, et siin põllud veel sõidetavad. Siit suunalt tuleb jätkuvalt enim koduste droonidega vene possadele granaatide pillamisi. Kaudtuld jagus vene poolelt põhiliselt Soledari ja Bahmutist lõunas olevatele rünnakusuundadele, Ukraina pisut tõstis kaudtulelöökide arvu nii rindejoonel asuvate possade kui ründavate üksuste pihta. Seni on siiski laskude suhe u 1:5-le Ukraina kahjuks, aga arvan, et tegelik mõju Ukrainal suurem.

Donetsk: Siingi asus vene pool suurendama survet Avdiivka linna (20 000 elanikku) ümberpiiramiseks. Kuna linn on juba 2014 aastast rindelinn, siis siin kogenud Ukraina võitlejad pikalt ettevalmistatud possadel ja kogu sõjaperioodi vältel pole vene üksused linna siseneda suutnud. Eile jätkas vene pool rünnakuid linnast kirdes Kamjanka suunal ja päevas neid rünnakuid korrati ja seda ka paralleelsetel suundadel üle põldude. Õnneks on seal 1 km pärast väiksem jõgi koos mõnede paisjärvedega ees. Küll on seal mitmed sillad, aga kahjuks ei näe nende kandevõimeid. Hetkel tunne, et sildadest mitme tankiga üleminek äkki ei õnnestu (teed väiksemad), aga kindel pole. Seni edeneda pole suudetud, aga arvan, et surve kasvab. Avdiivkast lääne pool jätkati rünnakuid Opytne küla juures ja siingi vist tänu tihedamale Ukraina kaudtulele ei suudeta isegi küla põhjaserva paika jääda. Pervomayske küla rünnakud jätkusid ja ikka lõuna poolt üritab vene pool mööda põlde edeneda esmalt läänesuunas ja siis keerata külla sisse. Küla mitmekordselt maatasa pommitatud ja no ei suuda vene vägi sinna küla keskele sisse saada. Paneb täitsa imestama, kuidas Ukraina kaitsjad seal vastu peavad nende kivihunnikute vahel. Krasnohorivka poole vaid pisut prooviti. Maryinka ründamine eile jätkus terve päeva ja vaatamata vene poole kiitlemisele nad edeneda ei suutnud. Novomykhailivka asulasse pole seni siseneda suudetud. Pavlivka ümbrusest eile uudiseid ei tulnud, vist käib reorg peale mitmepäevaseid suuri kaotusi. vene kaudtuld jagus kogu rindelõigule tavapärasest vähem ja tundub, et eile oli päev, kus Ukraina ja vene kaudtulelöökide suhe suht võrdne oli. Kas see jääb erandiks või on kuskil pisikest murrangut näha, näitab aeg. Küll peaks jahedam ilm hakkama mõjuma ka Donetski elanikele…

***

Lõunarinne: kaudtuleduell jätkus. Ukraina ulatus valusalt Melitopoli ümbrust töötlema. Hetkel vaid tundub, et vene üksused hakkavad kasutama enda majutusalade hajutamiseks kohalikke külasid, tõstes elanikud välja ja hõivates nii terve küla. vene pool kasvatab partisanide leidmiseks jõupingutusi. Krimmi poolsaar aga sai eile mitmeid tabamusi. Kindel info on poolsaare lääneküljel paikneva Saki ligiduses mõnedest plahvatustest ja Sevastopolist pisut lõunas Balaklava juures. Vene pool küll teatas, et lasi Balaklava juures kaks drooni alla, aga kohalike sõnul olla olnud kolm plahvatust, sestap loodan, et midagi ka tabati. Küll lõpetas eile vene pool igasuguse reisijate veo laevadega Sevastoopolist. Kipub arvama, et nüüd vene pool vastuseks midagi sinna Odessa sadama poole teele saadab. Õnneks olla seal keskmisest tihedamalt õhukaitset. Hirm aga Krimmi poolsaarel nõnda suur, et osa okupatsioonivõime kolivad järjest enam Krimmi lõuna- ja idapoolsemasse külge.

Herson: Ukraina kinnitab mingite sõjaliste tegevuse jätkumist Kinpurni poolsaarel ja nüüd kinnitavad seda ka osad vene mil blogijad. vene kaudtuld jagus vaid Hersoni linna ja selle ümbruse pihta ja Ukraina ikka kuni Krimmi poolsaareni kipub ulatuma. Tundub, et vene pool on enamus enda üksusi toonud Dnepri jõest u 30 km kaugusele ja jõe läheduses kaitset vähe. Ju Ukraina kaudtuli nii efektiivne ja vajadusel sellelt kauguselt jõuab piisavalt tugev üksus appi Ukraina jõeüleseid rünnakuid tagasi lööma. Küll jätab selline „hõredus” võimaluse Ukraina väiksematel üksustel hakata alas „toimetama”.

venemaal aga mobilisatsioon jätkub ja selle lõpetamise ukaasile putini allkirja ei tulegi. Lisaks lükkab kreml kõik mobilisatsiooni teemalised küsimused kaitseministeeriumi suunale ja sealt ühtki vastust ei tule. Ilma kremil käsuta või nõusolekute ei tee aga kaitseministeerium ühki liigutust, sestap miskit seal uue mobbilaine suunal peaks susisema. Samad mured aga mobbitutel jätkuvad mis varasemalt. Kasvamas on lähedaste protestid, toimub ka meeleavaldusi erinevates vene regioonides ning tundub, et kasvab sõltumatute infokanalite vaatamine, saamaks mingitki teavet Ukrainas toimuva kohta. vene riigikanalite vaadatavus on juba mitu kuud vaiksel langustrendil.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised