Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 22. november 2022:

vene pool suudab aktiivsust säilitada vaid Bahmuti ja Donetski lõigus, „Lible tegi, Lible tegi…” ning venemaal hakatakse täiendavalt piirama uudiseid Ukraina sõjast.

Paar linna rindejoonest kuni 80 km kaugusel tabamusi said. Kogu rindejoonel kuni 30 km linnad olid tugeva pommisaju all. Piiriäärsed Ukraina külad (va Harkivi oblast) jäeti rahule. Ukraina luure teatas, et vene pool plaanib nn valelipurünnakuid Valgevene rajatiste pihta ja üheks sihtmärgiks olevat ka seal asuv tuumajaam. Plaaniks kaasata lõpuks valgevene sõjavägi aktiivsesse lahingusse. Eile juba tulid sõnumid vene poole uudistesse, et valgevenesse on sisenenud mitu Ukraina luure-diversioonigruppi. Arvan, et luka pannakse päris keerulisse olukorda, sest nende üksuste võimekus on oluliselt kehvem kui vene oma, lisaks ootavad opositsiooni omad vaid võimalust… Lisaks väidab vene pool, et kuna Ukraina olla hakanud Sumõ kandis vene piiri lähistel rajatud miinivälju likvideerima, siis kindlasti plaanib Ukraina ka siit venemaad rünnata…

Harkivi põhjasuund: siin vene pool jätkas päeva jooksul mitmel korral piiriäärsete Ukraina külade pommitamist ja Harkivi ümbrusele mõned löögid tehti. Kuna täpsete rakettidega kipub vene poolel kõhna olema, siis ikka neid õhutõrjerakette maasihtmärkide pihta kasutatakse (sinna kuhu kahur ei ulatu).

Kupiansk-Kreminna: lume ja pori segu on peatanud vene poole rünnakud ning aeglustanud Ukraina rünnakuid. Siiski nii rinde põhjalõigus kui Svatove suunal jätkas Ukraina surumist. Rindejoones küll muutusi ei tuvastanud, aga mingeid vange kuskil saadi. Kuna vene pool isegi enda rünnakutest midagi ei kirjutanud, siis järelikult kuskil pisut Ukraina siiski edenes. vene kaudtuld jäigi eile tuntavalt vähemaks. Tundub, et põhiliselt töödeldi u 20 km kaugusel Svatovest Kupiansk-Svatove maantee ümbrust. Arvan, et siin jagus moona seetõttu, et kahurid paiknesid Svatove linna lähistel. Küll liikus kõlaks, et siin olla mitu vene kaudtuleüksust pihta saanud. Kreminna suunal mingid tegevused metsaalal jätkuvad, aga täpsemat infot pole. Nii Kreminna kui Rubizne kant saab täpset Ukraina kaudtuld.

Siversk: vist jätkuvalt libeduse tõttu põhjapoolse Bilohorivka küla ründamist ei toimunud. Lõuna poolset aga prooviti ning seal lähiümbruses mitmeid rünnakuid vene pool ette võttis. Vaatamata tugevale kaudtuletöötlusele siiski vene pool edu ei saavutanud ja pigem arvan, et vene poole kaotuste numbrid jälle tõusma hakkavad (Ukraina suudab päris täpsete kaudtulelaskudega nii ründavaid kui possadel olevaid üksusi töödelda).

Bahmut: wagneri omad üritavad leida uusi täiendavaid ründesuundasid. Soledari linna eile ei rünnatud, olla mõne päeva taguste kaotuste arv kõrge olnud. Bahmuti linna prooviti rünnata kirdesuunalt. Tundub, et siin jäädi kahe tule vahele nii Bahmuti linna kui Bidhorodne küla kaitsjate poolt ja tagasi löödi. Bahmuti rünnati ka idast, aga siingi edu ei saadud. Veel prooviti lõunast Opytne poole aga tundub, et Ukraina kaudtuletöötlus selle tegevuse lõpetas. Proovis vene pool Bahmuti linnast lõunas läänepoole Kurdumivka asula poole rünnata ja tagasi löödi. Suund ei tundu vähemalt kaardilt eriti perspektiivikana, sest asula põhjaküljel asub kaevandusala, üks sirge ida-läänesuunaline kruusatee üle põldude ja põhja-lõunasuunaline raudteetamm risti ees koosmõjus tundub pigem hea vastase tapaalana. Ilm Bahmuti kandis on veel plussis ja lund pole ning pilvisust hõredamalt ning laseb õhuväel toimetada. Alles järgmine nädal lubab sealgi miinust. Vaid täna üks tugevamate vihmadega päev. Kaudtuld jagus vene poolelt palju kogu rindelõigule.

Donetsk: tundub, et võib-olla on vene pool Vodiane külast kadunud. Seda küla töötles Ukraina juba mitu päeva oma kaudtulega ja hetkel vaid kõlakas, et mingid kontaktid käivad külast lõuna pool. Pervomaiske suunal vene pool ei jäta jonni ja ikka proovib külast lõuna pool mööda põlde edeneda ja keerata sealt külla sisse, seni see neil õnnestunud pole aga kaotusi peaks jaguma. Marinkas väidab vene pool, et olla jõudnud asula peatänavani, huvitav, sama uudis juba tuli ka kaks nädalat tagasi ja võimalik, et seda kordust veel tuleb, sest eduuudiseid päriselt pole. Novomykhailivka juures olla vene oma tankirünnakuga neid pisut kaotanud ja siingi tagasi löödi. Kõlakas vaid, et olla Ukraina tankide otsa sattunud. Pavlivka küla on jätkuvalt üks „kuum” küla. Vene pool jätkab siin seni lootusetuid rünnakuid. Kaotused on kõrged nii elukutselistel kui mobbitutel. Siiani pole vene pool suutnud end küla põhjaservas paika saada. Lahingud käisid terve päeva ja rindejoones muutusi ei tuvastanud. Donetski oblasti läänenurgas Vremivka juures (sealt on vene pool varemgi paar korda proovinud) Ukraina vene rünnaku tagasi lõi.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja partisanitegevus. Ukraina kaudtuli ulatus peaaegu Mariupolini. Juba kaks päeva arvatavalt vene pool pommitab Enerhodaris asuvat tuumajaama. Ühes videos ka sellega vahele jäid, kus videos üritasid väita, et see Ukraina kaudtuli. Hetkel tundub, et vene pool kasutab nii väljapressimist seoses tuumaohuga lääneriikide suunal ja sooviga lülitada tuumajaam nn ohutuse ja jätkusuutlikuse tagamiseks ümber vene võrku. Lõpuks on sellise tegevuse tagajärjel pisut kasvanud rahvusvahelise tuumaagentuuri kriitika venemaa suunal. Selle järel asus venemaa tuumaagentuuri ise materdama.

Hersoni rinne: Kinpurni poolsaar jälle teemaks. Mingi lahingutegevus seal jälle käib ning Ukraina palus nn eetrivaikust. Poolsaarele tuleb vaid üks kõvakattega tee. Metsaala jagub, sealgi väiksemaid teid ning sihte palju, palju veekogusid ja sood, sestap pole vene poolel sinna väga lihtne rünnakuid teha. Ka on seal keerulisem sihtmärke leida, sest arvatavalt vaid paari küla pommitamine tulemust piisavalt ei taga. Lisaks on kõik sealsed tuld andvad vene kahurid vähemalt HIMARS-i laskeulatuses ja mõnes kohas ka lääne kahurite pikema moonaga ulatutakse. Eks ootab täiendavat infot. Ukraina kaudtuli siin karm ja suuri kaotusi nii vastase elavjõus, tehnikas kui moonas põhjustab ja ulatutakse ikka Krimmi poolsaareni. vene pool olla hakanud Dnepri jõe lähedusest ära tooma elukutselisi ja kahurilihaks tuuakse asemele mobbituid.

venemaal nii kgb kui riigiduuma valmistavad ette pakette igasuguse Ukraina sõja info liikumise takistamiseks kõigis kanalites. Pisut on tunda vene mil blogijate närvilisust sel teemal. Lisaks on juba hakatud maha suruma kõigi muret kurtvate mobbitute omaste palveid ja põhjuseks tuuakse vajadust varjata kõike lääne poole eest. Sarnane surve on ka mobbitute kurtmise peale, aga seal survemeetodid jõhkrad. Rindele aga jõuavad ka üle 50 aastased reamehed ja igatsugu kroonilised haigused pole takistuseks. Kipub arvama, et viirushaiguste puhangud peaksid vene üksustel päris kõrgel olema ja nende raviga arvatavalt ei tegele keegi. Moraali ja võitlusvõime langus vene üksustel peaks jätkuma…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised