Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. november 2022:

eile vene rünnakute arv ja intensiivsus langes ning pommitamine kasvas. vene musta metalli eksport ja kuu tulemused kahanesid sedavõrd, et oktoobrikuu tulemused salastati…

Vene raketilööke jagus rindejoonest kuni 80 km mõne Ukraina linna pihta. Elektritaristut ja tootmishooneid sihitakse, aga enamasti tabatakse eluhooneid ja muid teenindavaid ettevõtteid. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus.

Harkivi põhjasuund: piiriäärsel alal oli eile kaudtuleduell pisut võrdsem kui tavaliselt u 1:3-le. vene tuli ulatus Harkivi linnani.

Kupiansk-Kreminna: tundub, et esimene lumi seiskas vene rünnakud täielikult. Ukraina torkimised siiski jätkusid mitmes rindelõigus. vene pool tihendas kogu rindejoone töötlust kaudtulega. Kuna piisavalt külma pole olnud ja põlluteed on muutunud raskesti või kohati läbitamatuks, siis loodan, et osadele possadele väheneb nii kaudtulemoona kui muu staffi vedu just vene poolel. Eks paari päeva pärast ole mõju näha, sest seniks peaks juba ette veetud moona jaguma. Küll teeb tühi kõht ja automaadimoona puuduski oma töö. Võib olla olen liiga optimistlik, aga tundub, et sel nädalal suuremat edenemist siin rindelõigul Ukraina poolelt ootab ja ilma mõju hoopis enda kasuks kallutatakse. Ukraina kaudtuli töötles päris valusalt Svatovet, ulatuti HIMARS-idega kuni Starobelski linnani (u 65 km rindejoonest ja üks tähtsamaid logistikasõlmesid sel rindelõigul) ja Kreminna ala pihta sai.

Siversk: tundub, et lumi siingi vastu mäge rünnakud põhjapoolsema Bilohorivka küla poole peatas. vene kaudtuld jagus kogu rindelõigule. Seekord töötles Ukraina nii Lõssõtsanski kui Severodonetski ümbrust. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Bahmut: siiani vist lumekate ei ulatunud (ei tuvastanud vähemalt). Küll vähenes rünnakute arv veelgi. Yakovlivka küla üle mitme päeva üritati tagasi saada aga ebaõnnestunult. Prooviti ka Bahmutske küla rünnata aga juba mitu kuud on see neil ebaõnnestunud. Üks suurem rünnak tehti Bahmuti linnale idast ja siingi muutusi rindejoones ei tulnud. Üle pika aja üks rünnak Opytne suunal (Bahmuti lõunaküljel asuv küla) ja tagasi nad löödi. Lisaks prooviti Bahmutist lõunas lääne poole (see juba igapäevane rünnakutesuund) Klishiivka küla poole. Siin mõned väitsid, et vene pool pisut edenes, aga vähemalt ühetki kaardilt rindejoone muutust tuvastada paari päeva jooksul ei suutnud. Siin asub üks põhja-lõunasuunaline väiksem Bahmutke jõe lisakas, mis peaks pisut vene poole edenemist takistama ja seda eriti praeguse ilmaga. vene kaudtuld jagus kogu rindelõigule palju. Kõlakas käib, et Ukrainale siin pisut lisaväge olla kohale jõudnud. Siit kandist vist tuleb ka enim neid kodudrooni videosid granaatide pillamisest vene possadele. Põlluteed siingi on hakanud muutuma raskesti läbitavaks ning possadele järelvedu mööda põlluteid hakkab kuni suuremate külmakraadideni keeruliseks muutuma.

Donetsk: siingi tuntav rünnakute langus vene poolelt. Pisut torgiti Vodyane ja Pervomaiske poolt, aga edutult. Ukraina kaudtuli ei lase jätkuvalt ei Opytne ega Vodyane külas uusi rünnakuid üles ehitada. vene pool nii siin kui üldse enamusel rindejoonel on oma possade varjamises eriti käpardlik. Kasutatakse laudu, eterniiti ja plastikut oma possade katmiseks ja seda isegi põllul (jäetakse pinnase või muuga varjamata). Lisaks vedeleb kogu kola possade ümber ja kergendab veelgi sihtmärkide leidmist. Sooja saamiseks minnakse rindejoone vahetus läheduses olevatesse veel tervetesse talumajadesse ja eks tuli kohe alla ning kui korstnast tossu tuleb siis uueks sihtmärgiks muututakse. Sestap jätkuvad kõigis rindelõikudes vene poole kaotused ka ilma rünnakuteta. Prooviti Novomikhailivkasse siseneda ja siingi ebaõnnestuti. Pavlivka külast ühtki rünnakuüritust eile ei tulnudki. vene kaudtuld jagus palju siingi aga see ainuke rindelõik idarindel, kus kaudtuleduell suht võrdne ning Donetski ümbruse tihe töötlus Ukraina poolt jätkus.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell ja partisanivõitlus.

Herson: kaudtuleduell. Hersonist asuti suurendama evakueerumist, sest linn tiheda vene kaudtule all. Raudtee saadi toimima ja esimene suurem toidupoodki avati, aga see vaid pisku kohalike jaoks. Küll on okupantidega koostööd teinud isikutel jama majas, sest nii okupatsioonivõimude kui nende miilitsajaoskonnad nii kiiresti maha jäeti, et palju dokumentatsiooni nüüd Ukrainlaste käes ja seal täisnimekirjad „abilistest”.

venemaa majanduse vähikäik jätkub. venemaa musta metalli müüakse allahindlustega 15 kuni 40 protsenti maailma hindadest ja septembris langes vaatamata sellele eksport u 40 protsenti. Oktoobrikuu andmed juba salastati. Enamusel tegevusaladel vähenevad oligarhide varad kiiresti ning hetkel piirdub rahulolematus vaid vaikimisega. putini kritiseerimisest hoidutakse. Kui üleeile toimus peterburi kõrval gaasitorustiku plahvatus, siis eile plahvatas moskva kesklinnas laohoone ja sellele järgneva põlengu kustutamisega olla keeruline olnud. Võimalik, et tegu nn tavapärase eluga, aga hetkel sabotaazi ei välista, kummaltki poolelt. kremli huvi „motiveerida” venemaa kodanike pühendust kodumaa kaitseks peab ka tõstma, sest selle suurem langus on juba tuntav.

Ukraina sõjapõgenike arv Euroopas peaks tuntavalt tõusma. Paljude igapäevaste kaupade ja teenuste hinnad hetkel jätkavad tõusmist ning seda kipub kremlimeelne seltskond Euroopas ära kasutama ning jätkub surve teemal, et Ukraina peaks alla andma ning igatsugune abi neile tuleks lõpetada. Seni sel suunal „edukad” vaid mõned riigid, aga miskit jää olla hakanud liikuma Ungaris pisut teises suunas.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised